Eπισκευή καλωδίου σε πληκτρολόγιο ΙΒΜ model M

angel_grig

KAT Resurrector
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.161
Αντιδράσεις
470
Πριν μερικές ημέρες , όταν πηγα να χρησιμοποιήσω το ΙΒΜ model M πληκτρολόγιo μου, παρατήρησα ότι κουνώντας το καλωδιο μια δούλευε και μια όχι. Στην αρχη υποψιάστηκα το βύσμα του υπολογιστή αλλά όπως αποδείχτηκε τελικά έφταιγε το καλώδιο.

Τα ΙΒΜ model M πληκτρολόγια χρησιμοποιούν ένα αποσπώμενο καλώδιο το οποίο στην μια άκρη έχει το κλασσικό 5πινο DIN βύσμα και στην άλλη ένα ειδικό φις που μοιάζει με αυτό του LAN.To πρόβλημα στο δικό μου καλώδιο ηταν στο άκρο με το DIN βυσμα.

Ε και τι έγινε; Θα πείτε τωρα. Παίρνουμε ένα άλλο βύσμα ,κόβουμε το παλιο και το αντικαθιστούμε…Χμμ..ναι..το πρόβλημα όμως είναι ότι το καινούργιο δεν γράφει πάνω του ΙΒΜ όπως το παλιο δηλ. το καινούργιο είναι ετσι ..

Προβολή συνημμένου 80474

Ενώ το παλιο ηταν ετσι..

Προβολή συνημμένου 80475

Επομένως για να είναι το νέο μας φις ακριβώς το ιδιο με το παλιό,θα πρεπει να βγάλουμε το εξωτερικό περίβλημα από το παλιο και να το βάλουμε στο καινούργιο :wait2: ..

Στην αρχή κατι τέτοιο φαίνεται αδύνατο, ελα όμως που γίνεται…

Παίρνουμε λοιπόν το πιστολακι μαλλιων μας και ζεσταίνουμε το βυσμα οσο μπορουμε. Κατοπιν χρησιμοποιώντας αυτό το ιατρικο εργαλείο ,

Προβολή συνημμένου 80476

βγάζουμε το μεταλλικό μερος του βυσματος. Στην φωτο πιο κατω βλεπετε πως εγινε το δικο μου μετα την αφαιρεση…

Προβολή συνημμένου 80477

Αφου λοιπον αφαιρέσαμε και αυτό,τωρα πρεπει να αφαιρέσουμε και το υπόλοιπο πλαστικό..εδω είναι που αρχίζουν τα δύσκολα..το πιστολάκι δεν βοήθησε οπότε τελικά έλιωσα ένα μερος με το κολλητήρι και το υπόλοιπο βγήκε σε κομμάτια με το ιατρικό εργαλείο μου..

Τελικά παρέμεινε μόνο το εξωτερικό κάλυμα …το πρόβλημα όμως που ειχα τώρα είναι ότι το παλιο κάλυμμα ηταν μεγαλύτερο από το καινούργιο εσωτερικό,οπότε οταν εβαζες το βύσμα στον υπολογιστή και μετα πήγαινες να το βγαλεις σου εμενε το κέλυφος στο χέρι.. :rant:

Επειδη όμως εμεις δεν πτοούμεθα :) ,έκανα το εξής:έκοψα το άκρο του νεου κελυφους -εγινε δηλ. κάπως ετσι

Προβολή συνημμένου 80478

και κατόπιν εβαλα το παλιό από πάνω!! (η δυσκολία στο να περάσει το καλωδιο λύθηκε με επάλειψη του με υγρό πιατων!)

Κολλάμε λοιπόν τα καλώδια στο νέο μας φις, βαζουμε από πάνω το καινούργιο, και κατοπιν το παλιο κελυφος και τo τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό:

Προβολή συνημμένου 80479

Όπως βλέπετε είναι κατά 90% όμοιο με το πρωτότυπο (εάν δεν το ξερει κάποιος δύσκολο να το καταλάβει). Εκτός όμως από τους αισθητικούς λόγους το σφικτό παλιό εξωτερικό κελυφος κραταει το καλωδιο στην θεση του καλυτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα εχω να πω....Αυτες οι μοντες σου ειναι σωτηριες!!!!! :D

Μπραβο!!!! :bow: :bow: :bow:
 
Ευχαριστω Σταυρο!Να εισαι καλα!! :thanx2:
 
εκτος απο Μ.Γιακουμπ ,και ...Α.Φουστανος , ο angel_grig

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η τελειότητα πάνω από όλα ! Well Done ! ;)

....κι εγώ σε είχα για καρδιολόγο...είσαι σίγουρος ότι δεν είσαι πλαστικός ??? ;) :biglaugh:
 
geoanas είπε:
Η τελειότητα πάνω από όλα ! Well Done ! ;)
....κι εγώ σε είχα για καρδιολόγο...είσαι σίγουρος ότι δεν είσαι πλαστικός ??? ;) :biglaugh:
:biglaugh:Ευχαριστω Γιωργο!!!
 
Πίσω
Μπλουζα