Eπιταχυντες για Α1200 : ενα συγκριτικο τεστ

Aν ειδες Νικο, στα σχολια για την blizzard 1230, ανεφερα το "προβλημα" με την διατηρηση της τιμης των blizzard στα 150+ ευρω

ειδικα οταν μιλαμε για hardware 15ετιας. Ειναι μακραν ο καλυτερος επιταχυντης, αλλα αυτο με τα 150+ σε κανει να σκεφτεσαι

οτι "με μια μνηνη 4/8ΜΒ την κανω την δουλεια μου με μισο κοστος".

Τωρα με την ACA τι γινεται... εγω ετυχε να εχω ελαχιστα προβληματα, εαν θυμασε δοκιμασα και την δικη σου και δεν ειχε καποιο

προβλημα με την "συμβατη" μητρικη μου. Ολα επαιζαν τελεια με την δικη μου ACA, μεχρι που αποφασισα να παιξω colonization

και μαλιστα HD install και οχι whdload. Το παιχνιδι παιζει κανονικα, μεχρι που βυθιζεται ενα πειρατικο και μαζι του βυθιζεται και η αμιγκα.

Και σε "συμβατη" μητρικη, που δεν υπαρχει τροπος να ξεπεραστει. Καλα θα μου πειτε και εσεις "μην βυθιζεις πειρατικα!!!" αλλα τοτε

θα ειναι σαν να παιζω golden axe χωρις μαγικα, δηλαδη το τερματιζω αλλα χανω κατι απο το παιχνιδι.

Η ACA ειναι μια καρτα στα 28ΜΗΖ με αποδοση κοντα στα 40 ΜΗΖ και για αυτο η τιμη της ειναι κοντα στις καρτες των 40 ΜΗΖ.

Αυτο ειναι το "οτι πληρωνεις περνεις", δεν ειναι γουορουνι στο σακι, τοσο κανει και η (σαφως χειροτερη) cobra των 40 ΜΗΖ.

Δηλαδη Mhz και ευρω παει το πραγμα !
 
οκ Mike!

γενικα ρε παιδια, τελικά θέλουμε μονο μνημη για whdload απο δ' αυτες ή χρειαζονται και εξτρα MHz?

Θα μου εκανε μια π.χ. καρτα με μνημη (8ΜΒ) και με ή χωρις (το αχρηστο κατ εμε) fpu? ή θα ειχα θεματα στο να "τρεξει" η Α1200 τα "πeιραγμενα" roms λογω χαμηλου μαμίσιου χρονισμου?
 
Αν θες μονο whdload, τότε θες μόνο μνημη τουλαχιστον 4ΜΒ με αυτά των 8ΜΒ να ειναι ιδανικά, και εννοείται δίσκο. Αν παράλληλα θες να τρεξεις και classicwb τότε ναι, θες επιταχυντή! Οποιονδήποτε αρκεί να είναι περισσότερα τα Mhz.
 
Mike εισαι ο καλυτερος! Σε ευχαριστουμε πολυ ολη αυτη τη παρουσιαση

και οπως και αλλοι εδω μεσα ετσι κι εγω τωρα τα εχω πιο λιανα

στο μυαλο μου (για την επεκταση που λεγαμε). Ευχαριστω και παλι!
 
Ακομα και η FPU μερικες φορες χρειαζεται. Και τα ΜΗΖ παιζουν τον ρολο τους, σε μερικα παιχνιδια.

Αλλα σκεφτητε το εξης: τα παιχνιδια ειχαν φτιαχθει για να παιζονται απο δισκετες, και μας ξετρελεναν παιζοντας τα απο δισκετες.

Δεν χρειαζεται να παιζει πολυ καλυτερα (δηλαδη να εχεις επιταχυντη) για να ευχαριστηθεις το gaming.

Η ρετρο αισθηση εχει και το συναισθημα της.
 
Πίσω
Μπλουζα