"'Eφυγε" ο Αlvin Lee

Κριμα...
attachment.php
 
Τι να πεις ... ένας - ενας οι αγαπημένοι μας "ήρωες της εφηβείας μας" φεύγουν από κοντά μας ... αφήνουν όμως τα τραγούδια τους να μας συντροφεύουν ... όσον αφορά, δε, τα τραγούδια του σπουδαίου κιθαρίστα / τραγουδοποιού / τραγουδιστή Alvin Lee, είναι σαν το παλιό καλό κρασί : όσο πιο πολύ παλιώνουν, τόσο πιο όμορφα ακούγονται !!! Γι' αυτό όποτε βάζω στο πικάπ κάποιον απ' τον διπλό δίσκο βινυλίου του συλλεκτικού πλέον Hear Them Calling [διπλός δίσκος με επιλογές των Ten Years After από τους δίσκους που έβγαλαν μεταξύ 1967 / 1970 υπό τη σκέπη της "μερακλίδικης" και ρηξικέλευθης δισκογραφικής Decca / Deram], νομίζω ότι ... ανοιγω ενα μπουκάλι με παλιό κρασί, Α ποιότητας !!!

Η πρώτη ροκ συναυλία ξένου συγκροτήματος που είδα στη ζωή μου ήταν το Σεπτέμβρη του 1988 : Στο άλσος Βεϊκου, Φεστιβάλ της ΚΝΕ, όπου ήταν προσκεκλημένοι οι Ten Years After , με είσοδο ένα ασημένιο δεκάρικο !!! Κι επειδή τότε ήμουν πολύ μικρός, που μόλις ανακάλυπτα "πώς είναι η ζωή έξω από τους 4 τοίχους του σπιτιού μου", ο ενθουσιασμός μου ήταν απερίγραπτος : Είχα κάτσει μπροστά - μπροστά στη σκηνή και χόρευα ασταμάτητα [τα παπούτσια μου γέμισαν χώματα] ... όποτε έπαιζε ο Alvin καμιά ξεγυρισμένη μπλουζ/ροκ "σολιά" αγκάλιαζα ένα ηχείο και έτριβα το κεφάλι μου σε αυτό φωνάζοντας : "ελάτε, σόλα της κιθάρας του Άλβιν, τα αυτιά μου είναι ανοιχτά για εσάααας" !!! [εντάξει, μη γελάτε, 17 ετών ήμουνα, δικαιολογούμουν να συμπεριφέρομαι έτσι]!!! Πόσο μάλλον που η συναυλία άρχισε με το πλέον αγαπημένο μου κομμάτι από Τ.Υ.Α.: [video=youtube_share;RfOG0yN9GHY]http://youtu.be/RfOG0yN9GHY

Και να ήταν μόνο η δεξιοτεχνία του ως μουσικός ... είναι και το ήθος του, τα μηνύματα που ήθελε να περάσει όταν έπαιζε τα σολίδια της κιθάρας του : ελπίδες και όνειρα για μια πιο ανθρώπινη ζωή, για έναν καλύτερο κόσμο γεμάτο αγάπη και ειρήνη ... "Θέλω να αλλάξω τον κόσμο" .... R.i.p. Αλβιν και ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την πολύτιμη & ανεκτίμητη συντροφιά που μού κράτησες κατά την ακρόαση των δίσκων σου, στα καταπληκτικά λάιβ σου [μετα το Άλσος Βεϊκου τον είδα άλλες 2 φορές], στο σινεμά όταν έβλεπα την ταινία "Woodstock" .... [video=youtube_share;jzrUqAtUcpU]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κρίμα... Μεγάλος κιθαρίστας, μέλος κι αυτός μια τεράστιας ομάδας ταλαντούχων μουσικών που μας έδωσε η Βρετανία και η γενιά του '60, κι εξαιρετικός συνθέτης. 'Όσοι έχουν δει το ντοκιμαντέρ για το Woodstock σίγουρα θα θυμούνται την εκπληκτική εκτέλεση του I'm Going Home, για μένα η συγκλονιστικότερη στιγμή του φεστιβάλ μαζί με το Soul Sacrifice των Santana.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iggylebowski είπε:
'Όσοι έχουν δει το ντοκιμαντέρ για το Woodstock σίγουρα θα θυμούνται την εκπληκτική εκτέλεση του I'm Going Home, για μένα η συγκλονιστικότερη στιγμή του φεστιβάλ μαζί με το Soul Sacrifice των Santana.
Την ταινία Woodstock την είδα για πρώτη φορά στη ζωή μου στη Θεσσαλονίκη γύρω στο 1991 στο σινε Μακεδονικόν !!! Μέχρι τότε, η εν λόγω ταινία υπήρχε στο μυαλό μου σαν "μύθος" από τις διηγήσεις των μεγαλυτέρων !!! Να, στη συναυλία των Τ.Υ.Α. στο ΄Αλσος Βεϊκου, που περιγράφω στο ανωτέρω ποστ μου, έγινα "κολλιτσίδα" σε έναν 35-36 ετών και τον ρωτούσα για την ταινία!!! Κι αυτος μού διηγιόταν ότι "όταν το 1971 προβλήθηκε η ταινία στην Αθήνα - μέσα στη Χούντα - και πήγαν να τη δουν σε πρώτη προβολή, ως μαθητές Γυμνασίου, διψασμένοι για ροκιές, [α ρε Ελλαδίτσα] έξω απ' το σινεμά φάγανε και μερικές "ψιλές" από αστυνομικούς [Χούντα βλέπετε]" !!! Και μετά ο τύπος μού έδωσε να πιω από την μπύρα Amstel που έπινε [κι εγώ ξέχασα αμέσως τη συμβουλή της μητέρας "ααα, αν θα πας εκεί μην πιεις από ανοιχτό μπουκάλι, βάζουνε μέσα ναρκωτικό :eek: !!! ... εμ, απ' τις πρώτες εξόδους μου ήταν, λογικό να φοβόταν] .... και μετά γίναμε "κολλητοί" στο να χορεύουμε ροκενρόλ μέχρι τελικής πτώσεως υπό τους ήχους του Άλβιν και της μπάντας του !!! Πόσο μάλλον που η συναυλία του τέλειωσε με το παρακάτω ξεγυρισμένο ροκενρόλ του τρισμέγιστου Τσακ Μπέρι :

[video=youtube_share;RJvnKQ11tvw]


3 χρόνια μετα τη συναυλία στο "Βεϊκου" [χειμώνας του 1991], ως φοιτητής του ΑΠΘ πλέον, βολτάριζα ασκόπως στο κέντρο της Θεσσαλονίκης [ως φοιτητές οι "άσκοπες βόλτες", είτε κατα μόνας είτε με παρέα, ήταν κι αυτές μέρος της καθημερινότητάς μας ... και ναιιι, πολύ μου έχουνε λείψει] !!! Και περνώντας έξω απ' το σινε - Μακεδονικόν, τι βλέπω : Ότι παίζει την ταινία Woodstock !!! Δεν το σκέφτηκα καν ... έβγαλα εισιτήριο και μπήκα στο σινεμά, στο οποίο οι θαμώνες ήταν όλοι φοιτητές μαλλιάδες [και πολύ ροκ φάση] !!! Και όταν ο Alvin Lee έπαιξε το I'm Goin' Home με τα απίστευτα σολίδια του, όλοι οι ροκάδες θαμώνες του σινεμά σηκώθηκαν και χειροκροτούσαν .... κι ας είχε λάβει χώρα η συναυλία 22 χρόνια πριν !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παει κι ο Αρβιν Ρη(οπως θα ελεγε ενας πειραιομαγκας..)

Αληθεια ,η cosmote θα στειλει στεφανι??
 
Πίσω
Μπλουζα