e-manuals,δισκέττες απο 6128 και πρόβλημα με πληκτρολόγιο!

Rookie

RetroN00b
Joined
12 Νοέ 2007
Μηνύματα
25
Αντιδράσεις
3
Καλησπέρα σε όλους,

Μου χάρισαν πριν από λίγες ημέρες 2 Amstrad 6128 και ένα πράσινο monitor και προσπαθώ να τους συμπληρώσω (δισκέττες, manual κτλ)

1. Ξέρει κανένας που μπορώ να βρώ ηλεκτρονικά manual στο Internet για το CPC6128 (δισκέττες ξεκίνησα να ψάχνω από ebay αλλά αν περισσεύουν σε κανέναν το συζητάμε).

2. Έχω ένα μικρό προβληματάκι με τον έναν καθώς ενώ bootarei κανονικά όταν πατάω πλήκτρα βγάζει ascii χαρακτήρες. Έχει κανένας καμμιά ιδέα? Κάποια παιδιά σε ένα άλλο forum μου είπαν ότι θέλει καθαρισμό η μεμβράνη ή ότι κάποιο πλήκτρο είναι κολλημένο και βγάζει τα sprites στην οθόνή και ότι ίσως με κάποιο συνδυασμό πλήκτρων τα sprites σταματήσουν να βγαίνουν. Any ideas???
 
Rookie είπε:
Καλησπέρα σε όλους,Μου χάρισαν πριν από λίγες ημέρες 2 Amstrad 6128 και ένα πράσινο monitor και προσπαθώ να τους συμπληρώσω (δισκέττες, manual κτλ)

1. Ξέρει κανένας που μπορώ να βρώ ηλεκτρονικά manual στο Internet για το CPC6128 (δισκέττες ξεκίνησα να ψάχνω από ebay αλλά αν περισσεύουν σε κανέναν το συζητάμε).

2. Έχω ένα μικρό προβληματάκι με τον έναν καθώς ενώ bootarei κανονικά όταν πατάω πλήκτρα βγάζει ascii χαρακτήρες. Έχει κανένας καμμιά ιδέα? Κάποια παιδιά σε ένα άλλο forum μου είπαν ότι θέλει καθαρισμό η μεμβράνη ή ότι κάποιο πλήκτρο είναι κολλημένο και βγάζει τα sprites στην οθόνή και ότι ίσως με κάποιο συνδυασμό πλήκτρων τα sprites σταματήσουν να βγαίνουν. Any ideas???
Θα γίνω λίγο κακός τώρα αλλά με μια πολύ γρήγορη και βιαστική ματιά στο φόρουμ θα έβρισκες τις απαντήσεις που θες...ούτε καν αναζήτηση δεν θα έπρεπε να κάνεις... :p

Τέλος πάντων...

Για το 1ο ...δεν έχω να σου δώσω κάποιο site με εγχειρίδια...

αλλά θα σου συστήσω ανεπιφύλακτα το εξαιρετικό wiki του φίλου μας Gryzor

http://www.cpcwiki.com/index.php/Main_Page

Για δισκέτες...δεν θα βρεις εύκολα και δεν αξίζει τον κόπο...

δες αυτό είναι η καλύτερη λύση:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=4499

Για το 2)

δες ενδεικτικά...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=5681

:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μη μου διώχνετε τους χρήστες από τον τομέα μου. Γινετε κακοί από το 2ο ποστ :D Η ακόμα καλύτερα, αφήστε εμένα να γίνω κακός, εάν πρέπει. ;)

Καλως ήρθες Ρούκιε και καλά ποστς. Εκτός από αυτά που είπε ο Plink, επιγραμματικά:

1) Ας περιμένουμε και το Gryzor τί επιπλέον έχει να πει,γιατί το CPCwiki δεν έχει αγγλικό μανουαλ και αν δεν έχει αυτό ίσως να χρειαστεί παράπλευρος τρόπος ;) Στο θέμα των δισκετών, θα βρεις σίγουρα στο ΕΒΑΥ. Θα σου πρότεινα να κάνεις αναζήτηση για Amstrad 6128 και να την αποθηκευσεις ώστε να σου έρχεται και μαιλ μολις βρεθεί οτιδήποτε σχετικό με δαύτον. Θα σου πρότεινα να αγοράσεις και τις δισκέτες συστήματος και το μανουαλ. Αξίζει με 1000!!

2) Κατά πάσα πιθανότητα θέλει άνοιγμα το πληκτρολόγιο και καθάρισμα η μεμβράνη και τα πλήκτρα από κάτω. Θέλει υπομονή.... όπως σου είπα και στο θρεντ στο Amigahellas :D

Αυτά και καλωσήρθες κι απο δω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά τώρα που το είπε ο Rygar...αν σε ενδιαφέρει πρέπει να έχω 1 ή 2 αυθεντικά εγχειρίδια...

Δεν θυμάμαι αν είναι ελληνικά όμως ή αγγλικά (νομίζω ελληνικό πρέπει να είναι)

θα βγάλω αγγελία σύντομα για αυτά...αν βιάζεσαι πάρα πολύ στείλε μου πμ ...να κοιτάξω άμεσα ;)

p.s. εντάξει...δεν έγινα και πολύ κακός βρε Rygar...αφού απάντησα κι' όλας :) χεχε

εντωμεταξύ τον Rookie τον ξέρω από το amigahellas για αυτό και το παραπάνω θάρρος ;)
 
Ευχαριστώ παιδιά και από εδώ. Ελπίζω να βρώ κάτι για user manuals, βρήκα πάντως κάπου το service manual του 6128. Για δισκέττες έκλεισα από ebay τις system diskettes από 6128 και μάλιστα από Έλληνα !!!!!

Όσο για το πληκτρολόγιο το any ideas πήγαινε στην πιθανότητα να ξεκολλήσουν τα sprites με κάποιον συνδυασμό πληκτρων για να μην ανοίγω το μηχανάκι καθώς την τελευταία φορά που άνοιξα μηχανάκι (Α600) μού πήγαν κάπως στραβά τα πράγματα από την γκαντεμιά μου΄ Ο Plink ξέρει ! (ευτυχώς τώρα είναι όλα ΟΚ).

@Plink : Aν αποφασίσεις να βγάλεις στο σφυρί τα manuals pm me πρώτα (δεν καίγομαι, όποτε το αποφασίσεις). Και δεν υπάρχει παρεξήγηση.
 
Plink είπε:
εντωμεταξύ τον Rookie τον ξέρω από το amigahellas για αυτό και το παραπάνω θάρρος ;)
Α σορι, δεν έχω πρόσβαση στο Echelon να ξέρω τί παίζεται μεταξύ σας.... :D
 
Διάβολε, ήμουνα σίγουρος ότι είχα τα pdf κάπου αλλά όντως λείπουν... Κρίμα! Και είναι και τέρας να το σκανάρω!

Έτσι κι αλλιώς, καλύτερα να βρεις το βιβλίο... εγώ το διάβασα σα βιβλίο :)
 
Όλα ΟΚ!!

Το πρόβλημα με το ένα πληκτρολόγιο λύθηκε, οι δισκέττες συστήματος παραλήφθηκαν και το manual (από τον Plink - σε αρίστη κατάσταση παρακαλώ) επίσης. Το floppy δεν βρήκα χρόνο να το δοκιμάσω, αλλά δεν με νοιάζει προς το παρόν.

Τι άλλο είχε στην εργοστασιακή του συσκευασία ο Amstrad εκτός από δισκέττες, πληκτρολόγιο, βιβλίο και monitor?
 
Rookie είπε:
Όλα ΟΚ!!Τι άλλο είχε στην εργοστασιακή του συσκευασία ο Amstrad εκτός από δισκέττες, πληκτρολόγιο, βιβλίο και monitor?
Απ'όσο θυμάμαι, μονο αυτά.

Εάν πάντως θες να πας ένα επίπεδο πιο πάνω τον 6128 σου, διάβασε εδώ. Είναι ακόμα διαθέσιμο...
 
Πίσω
Μπλουζα