[El Greco] Αυγοπατάτες

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.947
Περιμενα την καταλληλη στιγμη,δηλαδη λιγες μερες πριν το Πασχα,για να ανοιξω αυτο το θρεντ με τις "αυγοπατατες της el greco",τις φωτογραφιες τις βρηκα στο ebay πριν παρα πολυ καιρο.Οι "Αυγοπατατες" ειναι οπως και οι πατατες της ελ γκρεκο με τη διαφορα οτι κυκλοφορησαν μεσα σε αυγο προφανως για την πασχαλινη περιοδο.Αλλωστε το ιδιο συνεβει και με τις παταπουφες αλλά και με άλλα παιχνιδια της ελ γκρεκο προκειμενου να προσελκυσουν τους μικρους καταναλωτες,δηλαδη εμας,τα τοτε παιδακια :flower:

Οι Αυγοπατατες ειχαν κι αυτες στα μπλουζακια τους γραμμενα μηνυματα με τη διαφορα οτι ειχαν καποια σχεση με το Πασχα(αυτο φαινεται και στις παρακατω φωτογραφιες)

Προσωπικα,δε γνωριζα οτι κυκλοφορησαν αυτα τα κουκλακια.. το ανακαλυψα οταν ειδα τις παρακατω φωτογραφιες

attachment.php
"εχασα τ αυγα και τα καλαθια" απ τον Χαζοπατατα
attachment.php


attachment.php
"Μαζι σου καθε εβδομαδα ειναι "εβδομαδα παθων" " απ τον φουκαροπατατα

attachment.php


attachment.php
το πισω μερος του κουτιου

ΥΓ: εκανα προηγουμενως αναζητηση στο γουγλη και βρηκα φωτογραφιες με περισσοτερες λεπτομερειες εδω ,οποιος θελει να δει καλυτερα το αυγο,τις αυγοπατατες και το κουτι μπορει να κοιταξει το λινκ
 
Πότε είχαν κυκλοφορήσει οι Αυγοπατάτες;Να υποθέσω ότι υπήρχε και λαμπάδα στη συσκευασία; Μου θυμίζουν τα κουκλάκια ''Μου, Σου, Του''.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χριστινα δεν εχω ιδεα για το ποτε κυκλοφορησαν,δε νομιζω να υπηρχε λαμπαδα στις συσκευασιες που βλεπουμε στην 1η και 3η φωτο,δεν υπηρχε αρκετος χωρος και γι αυτη

Σε ενα ποστ ειχα διαβασει πριν καιρο οτι τα κουκλακια "μου σου του" ειναι οι "πατατες" της ελ γκρεκο κι οτι ηταν πιο ευκολο για τους ξενους να χρησιμοποιουν την ονομασια "πατατες" και οχι "μου σου του".

Οποτε κουκλακια "μου σου του" el greco = "πατατες" el greco = "αυγοπατατες" el greco (ειναι η πασχαλινη τους εκδοση)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιχνιδια μιας αλλης εποχης.... :wub:

Ευχαριστουμε για το ευρημα Κατερινακι! :thanx2:

Υπεροχα πραγαματικα! :flower:
 
Ειμαι σχεδον βεβαιη οτι κυκλοφορησαν το 1983.

Μου εκαναν κι εμενα δωρο ενα τετοιο. Το εφερε στο σπιτι μια γνωστη της μαμας μου και ηταν ενα αλληθωρο κουκλακι που εγραφε στη μπλουζα του "Το πολυ σεξ κανει κακο στα ματια". Οχι και ο,τι πιο κοσμιο για ενα κοριτσι της ηλικιας μου βεβαια, αλλα τι να πεις...

Παρ' ολα αυτα ηταν γλυκουλι, το αγαπησα αρκετα και το βαφτισα Κλαους. Πρεπει να υπαρχει ακομα στο πατρικο μου.
 
bambinella 100 είπε:
Ειμαι σχεδον βεβαιη οτι κυκλοφορησαν το 1983. Μου εκαναν κι εμενα δωρο ενα τετοιο. Το εφερε στο σπιτι μια γνωστη της μαμας μου και ηταν ενα αλληθωρο κουκλακι που εγραφε στη μπλουζα του "Το πολυ σεξ κανει κακο στα ματια". Οχι και ο,τι πιο κοσμιο για ενα κοριτσι της ηλικιας μου βεβαια, αλλα τι να πεις...

Παρ' ολα αυτα ηταν γλυκουλι, το αγαπησα αρκετα και το βαφτισα Κλαους. Πρεπει να υπαρχει ακομα στο πατρικο μου.

ευχαριστουμε πολυ ΒΒ!! εχω ομως μια απορια: το δωρο σου ηταν μεσα σε αυγο οπως αυτα που βλεπουμε στις 2 φωτογραφιες; αν ναι,τοτε δεν ισχυει αυτο που εγραψα στο 1ο μου ποστ,οτι δηλαδη το μηνυμα στο μπλουζακι των Αυγοπατατων ειχε μια καποια σχεση με το Πασχα.Το συμπερασμα αυτο το εβγαλα απ τις 2φωτογραφιες οποτε μπορει και να κανω λαθος..Παντως επρεπε να ηταν λιγο πιο προσεκτικη η γνωστη της μαμας σου οταν διαλεγε το δωρο,δεν ηταν και το καταλληλο μηνυμα για ενα κοριτσακι :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Katerinak, μακαρι να μπορουσα να βοηθησω περισσοτερο, αλλα δυστυχως δε θυμαμαι αν το κουκλι ηταν μεσα σε αυγο.
 
bambinella 100 είπε:
Katerinak, μακαρι να μπορουσα να βοηθησω περισσοτερο, αλλα δυστυχως δε θυμαμαι αν το κουκλι ηταν μεσα σε αυγο.
βοηθησες ηδη ΒΒ :)

σε περιπτωση που ηταν εκτος αυγου τοτε η ονομασια του θα ηταν "μου σου του" / "πατατα" της el greco
 
Ωραία ανακάλυψη katerinak, μου έφτιαξες την διάθεση με αυτό το πασχαλινό θέμα.
 
Πίσω
Μπλουζα