[El Greco] Κούκλα Που-Που

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Την κουκλα Που-Που δεν την ειχα και δε γνωριζω λεπτομερειες,σιγουρα υπηρχε καποια τηλεοπτικη διαφημιση.Πετυχα ομως κι ενα χαρτακι με τη φωτογραφια της στις γκοφρετες της bibi bo(υπηρχαν αυτοκολλητα οπως εχω ξαναγραψει παλιοτερα).Τι ακριβως εγραφε το χαρτακι δε θυμαμαι(ελπιζω να μην μου το πεταξαν για να μπορεσω καποια στιγμη στο μελλον να βαλω φωτογραφια).Ειχε ξανθα μακρια μαλλια φτιαγμενα απο χοντρη κλωστη και ενα μωβ τσιμπιδακι σε σχημα λουλουδιου και αν δεν κανω λαθος μπορουσες να τη χτενισεις και να της κοψεις τα μαλλια γιατι μετα ξαναμεγαλωναν.Δε γνωριζω αν εκανε επιτυχια αλλά σιγουρα το γεγονος οτι εκοβες τα μαλλια της χωρις να ανησυχεις για το αποτελεσμα, ηταν μεσα στα θετικα στοιχεια

Αναμεσα στη συλλογη του donkix2000 εντοπισα ενα μερος του κουτιου με την κουκλα

attachment.php


Αν καποιος απο σας τυχαινει να εχει την κουκλα και να θελει να βαλει φωτογραφια,ειναι καλοδεχουμενη :flower:
 
Μολις ανακαλυψα μια εντυπη διαφημιση της el greco του 1983,δυστυχως ομως ειναι πολυ μικρη :cry:

El Greco_1983_Hellads_p223a.jpg

κατω αριστερα νομιζω οτι ψιλοφαινεται η κουκλα Που-που και το κουτι της

πηγη
 
katerinak, αυτή η κούκλα πουλιόταν στο ebay κάποια στιγμή. τώρα δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις φωτογραφίες.
 
spirtoulis είπε:
katerinak, αυτή η κούκλα πουλιόταν στο ebay κάποια στιγμή. τώρα δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις φωτογραφίες.
spirtoulis σ ευχαριστω για την πληροφορια,ειναι θετικο το οτι τη βρηκες στο ebay γιατι θα υπηρχαν και φωτογραφιες της.Δυστυχως ακομη δε βρηκα κατι.

Πιθανον και η κουκλα Που-που να ειναι αντιγραφη ξενης κουκλας,αν γνωριζαμε το αυθεντικο ονομα της θα ηταν πιο ευκολο να βρεθουν φωτογραφιες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak, νομίζω ότι την βρηκα. Λεγόταν pretty cut n grow από την playskool.
 
spirtoulis είπε:
katerinak, νομίζω ότι την βρηκα. Λεγόταν pretty cut n grow από την playskool.
spirtoulis :clap: :clap: :clap: αυτο ειναι το αυθεντικο ονομα της κουκλας,ευχαριστω πολυ!για την εταιρια ομως θα ελεγα τη Gabriel(1981) γιατι (οπως δειχνουν και οι παρακατω φωτογραφιες και η διαφημιση που βρηκα στο youtube)ταιριαζει περισσοτερο με τη δικη μας την El greco

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


Παρατηρουμε οτι το κουτι της κουκλας ειναι παρομοιο με αυτο της El greco (βλεπε ποστ 2)

σχετικα με το προσωπακι της: νομιζω οτι η δικια μας ηταν πιο ομορφη και πιο γλυκια,αν δεν κανω λαθος διαφερουν τα δυο προσωπακια και φυσικα και τα ρουχα

attachment.php



Gabriel was a subsidiary of CBS Toys, Hasbro bought CBS Toys in 1985, and later brought out Pretty Cut & Grow under the Playskool name Pretty Cut ʽn Grow. Hasbro acquired Playskool/Milton Bradley the previous year. πηγη

21000a.jpg

21000b.jpg

pinterest.com.jpg

pretty_cut_doll.jpg

pou.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτη τη φορα προλαβα και εντοπισα στο διαδικτυο φωτογραφιες του ελληνικου κουτιου της κουκλας,οπως φαινεται παρακατω ειναι διαφορετικο απ αυτο του donkix2000 και φυσικα και της εντυπης διαφημισης.Απουσιαζει το κοριτσακι,θυμαμαι που υπηρχε και στο χαρτακι που ειχα πετυχει στις γκοφρετες της bibi bo..Το πιθανοτερο ειναι να κυκλοφορησε με δυο διαφορετικα κουτια,αν και το αλλο κουτι φαινεται μεγαλυτερο απ αυτο των φωτογραφιων :eek: :wait2:

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικα λυθηκε το "μυστηριο" σχετικα με την υπαρξη των 2 κουτιων:συμφωνα με την απαντηση που εδωσε ο/η Pita Ap Ola (μελος του retromaniax στο facebook)σε αλλο μελος, το κουτι που βλεπουμε στο ποστ7 περιεχει μονο τα ανταλλακτικα,δηλαδη τα εξτρα μαλλια της κουκλας Που-Που

Δυστυχως δεν εχουμε φωτογραφιες του κουτιου που περιεχει την κουκλα ,φαινεται ελαχιστα στο ποστ1 και στο ποστ2
 
IMG_9433.jpg

καλημέρα σας

Η Που Που αυτοπροσώπος για τα μέλη του Ρετρομάνιαξ.

Είναι λίγο παραπάνω απο 30 εκ. ύψος

IMG_9427.jpg

IMG_9429.jpg

IMG_9431.jpg

IMG_9432.jpg
 
donkix2000 ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες!!να εισαι καλα :)

τελικα το προσωπο της Που-Που οχι μονο δε μοιαζει μ αυτο της ξενης κουκλας "pretty cut & grow" αλλά επιπλεον δε θυμιζει σε τιποτα αυτο των κουκλων της el greco,ειναι φτιαγμενη απο διαφορετικο καλουπι.Δεν εχω ξαναδει παρομοια κουκλα

Clipboard.jpg

εδω στο ρετρομανιαξ ελαχιστα ατομα θυμομαστε την υπαρξη της: μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου :eek:

Τηλεοπτικη διαφημιση δεν ξερω αν υπηρξε,τυχαια εμαθα για την κουκλα αυτη οταν πετυχα το χαρτακι με τη φωτογραφια της στις γκοφρετες bibi bo
 
παιδια για βοηθειστε λιγο: ειναι εν μερει ασχετο με το θεμα αλλά δε μπορω να καταλαβω ποιο παιχνιδι της el greco βρισκεται αναμεσα στη bibi bo - Τζον Τζον και στο "η μοδα των μανεκεν" που βλεπουμε στη μικροσκοπικη εντυπη διαφημιση του ποστ
 
Δεν ειναι κατι συγκεκριμενο... Ειναι μια κούκλα από τις πάάάάάραα πολλές κούκλες που εβγαζε η El Greco σε μεγάλη ποικιλία χρωμάτων και μεγεθών...!!
 
makisimos είπε:
Δεν ειναι κατι συγκεκριμενο... Ειναι μια κούκλα από τις πάάάάάραα πολλές κούκλες που εβγαζε η El Greco σε μεγάλη ποικιλία χρωμάτων και μεγεθών...!!
σ ευχαριστω μακισιμε :)

ωραια θα ηταν να βλεπαμε και τι ακριβως γραφει πανω απ το κουτι για να δουμε για ποια απ τις πολλες κουκλες της el greco προκειται
 
katerinak είπε:
παιδια για βοηθειστε λιγο: ειναι εν μερει ασχετο με το θεμα αλλά δε μπορω να καταλαβω ποιο παιχνιδι της el greco βρισκεται αναμεσα στη bibi bo - Τζον Τζον και στο "η μοδα των μανεκεν" που βλεπουμε στη μικροσκοπικη εντυπη διαφημιση του ποστ
Επειδή έχω το βιβλίο που έχει τη διαφήμιση, προσπάθησα να διαβάσω τα πολύ ψιλά γραμματάκια και τα κατάφερα. Παραθέτω το κειμενάκι για την κούκλα Που-που, αλλά και για τη μυστηριώδη κούκλα δίπλα από τη Μόδα των Μανεκένε :p

-Πούπου

Η χαριτωμένη κούκλα που μαθαίνει στο παιδί να περιποιείται τον εαυτό του. Χτενίζεται με πολλούς τρόπους και τα μαλλιά της κόβονται και... μεγαλώνουν πολλές φορές (950 δρχ.)

-Η Μόδα των Μανεκέν

Ένα πλούσιο σετ παιχνιδιού που αναπτύσσει τις δημιουργικές ικανότητες του παιδιού και ασκεί την αισθητική του στο ντύσιμο, στα χρώματα, κ.α. (990 δρχ.)

-Μηχανικές κούκλες (το παιχνίδι που ψάχνεις)

Η πιο "ζωντανή" συντροφιά του παιδιού. Μια μεγάλη ποικιλία από πανέμορφες κούκλες που περπατάνε, μιλάνε και τραγουδάνε μαζί με το παιδί (από 1.650 δρχ.)

(παραθέτω και τα άλλα τρία, για να δούμε και τις τιμές τους)

-Bibi-bo


Η πιο δημοφιλής κούκλα. Με τον υπέροχο κόσμο της (αξεσουάρ) εξοικειώνει τα παιδιά με τον κόσμο που θα ζήσουν (από 950 δρχ.)

-Τζόν-Τζόν (sic, με τους τόνους κανονικά, παρότι μονοσύλλαβο... Η διαφήμιση είναι του 1983 και είναι γραμμένη στο μονοτονικό, οπότε δε δικαιολογούνται οι τόνοι)

Ο φίλος της Bibi-bo. Εκφράζει την ευχαρίστηση της συντροφιάς (από 950 δρχ.)

-Αγκαλίτσας

Μια "φωτεινή" συντροφιά για τη νύχτα. Μαζί του το παιδάκι δε φοβάται το σκοτάδι. Όταν το πιέζει "φωτίζεται" και σβήνει όταν το αφήνει. (850 δρχ.)

-Παταπούφα

Η γλυκειά, τρυφερή κούκλα με την καρδούλα που "αισθάνεται". Πλουτίζει αφάνταστα το συναισθηματικό κόσμο του παιδιού και το εισάγει σε νέες έννοιες (από 685 δρχ.)

Με δεδομένο ότι μιλάμε για 1983, ήταν ακριβά σαν παιχνίδια;

Επίσης, αξιοσημείωτη η παρουσίαση κάθε παιχνιδιού με τέτοιο μαγευτικό και σαγηνευτικό τρόπο, σαν να αποτελούν το Α και το Ω για την ανάπτυξη του παιδιού τα συγκεκριμένα παιχνίδια. Ειδικά στην περίπτωση της Παταπούφας, θέλω να μου πουν οι ιδιοκτήτες της σε τι νέες έννοιες σας ενέταξε η παταπούφα και αν με την παταπούφα έχετε φτάσει σε κατάσταση ζεν! :p
 
ευχαριστω πολυυυυυυυυ Νωντα :bow: :bow: :bow:

ωστε προκειται για μηχανικες κουκλες της ελ γκρεκο :)

απιστευτη η παρουσιαση του καθε παιχνιδιου στην εντυπη διαφημιση,μονο απ την περιγραφη σε κανει να θελεις να το αγορασεις για ολα αυτα που υποτιθεται οτι θα σου προσφερει :flower:

Για τις τιμες: δεν ξερω αν ηταν ακριβες για την εποχη,καποιος που ασχολειται μ αυτα ισως μας πει

η φωτογραφια στο βιβλιο που εχεις ειναι τοσο μικρουλα οσο αυτη που ειδαμε;ποιος ειναι ο τιτλος του;
 
My pleasure!

Το βιβλίο είναι το κλασικό λεύκωμα Hellads και η φωτό είναι αρκετά μικρή, αλλά η εκτύπωση είναι αρκετά καθαρή. Δεν είναι απόλυτα ευδιάκριτα τα γράμματα των διαφημίσεων, αλλά με λίγη υπομονή και καλό φωτισμό, μπορείς να διαβάσεις τις διαφημιστικές καταχωρήσεις του λευκώματος.
 
nwntas είπε:
My pleasure!
Το βιβλίο είναι το κλασικό λεύκωμα Hellads και η φωτό είναι αρκετά μικρή, αλλά η εκτύπωση είναι αρκετά καθαρή. Δεν είναι απόλυτα ευδιάκριτα τα γράμματα των διαφημίσεων, αλλά με λίγη υπομονή και καλό φωτισμό, μπορείς να διαβάσεις τις διαφημιστικές καταχωρήσεις του λευκώματος.

ευχαριστω και παλι,ελπιζω να μη σε παιδεψα πολυ με το να δεις τι γραφει η διαφημιση
 
katerinak είπε:
ελπιζω να μη σε παιδεψα πολυ με το να δεις τι γραφει η διαφημιση
:nono:

Γενικά όταν κάθομαι και χαζεύω το λεύκωμα το κάνω αυτό, γιατί η μισή απόλαυση της διαφήμισης είναι το κείμενο, όχι μόνο το σλόγκαν ;)

Οπότε no worries! :)
 
Στο ebay είδα να πουλιέται αυτό το κουκλάκι από τη furga και μου θύμισε την κούκλα Που-Που, δεν ξέρω αν είναι καμία αντιγραφή.

furga.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα