[El Greco] Μωράκι λιχούδικο

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Κατι αλλο εψαχνα και βρεθηκα σε μια φωτογραφια με το "μωρακι λιχουδικο" ,οι γονεις μου το ειχαν αγορασει στην αδερφη μου.Αν δεν κανω λαθος καπου πρεπει να υπαρχει και το μωρακι αλλά και το μπιμπερο,μαζι με το κουταλακι και την τροφη απο κερασακια.Θυμαμαι οτι ειχε αρωμα απο κερασι οπως εκεινο που ειχαν οι τσιχλες οι παλιες που εβγαιναν σε διαφορες γευσεις.Ημουν περιεργη να δω πώς "δουλευε" το ολο συστημα,δεν ηταν και δυσκολο να το ανακαλυψω.. ωστοσο δεν ειπα τιποτα στην αδερφη μου για να μην της χαλασω τη χαρα :flower:

attachment.php


η φωτογραφια ειναι απο εδω

και βρηκα και μια ξενη διαφημιση :

 
Την κούκλα δεν την θυμόμουνα. Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες katerinak. Η εταιρεία που την κατασκευάζε η kenner, είχε βγάλει ωραίες κούκλες. Μερικές πληροφορίες για την εταιρεία υπάρχουν εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Kenner_Products
 
να εισαι καλα spirtoulis:flower: εγω ειδα τη φωτογραφια και το θυμηθηκα αν και πριν λιγο καιρο μου ειπε η μαμα μου οτι η ξαδερφουλα μου επαιζε με το κουταλακι και "τάιζε" το "μωρακι λιχουδικο" ωστοσο δε μου περασε τοτε απ το μυαλο να ανοιξω το θρεντ μεχρι που ειδα τυχαια σημερα τη φωτογραφια..

Δεν ξερω αν κυκλοφορησε στην Ελλαδα απ την Kenner,περασαν και τοσα χρονια απο τοτε που αγοραστηκε..συνηθως η αδερφη μου(μετα το παιχνιδι) ξαναεβαζε τα παιχνιδια της στα κουτια τους,μπορει να υπαρχει ακομα το κουτι του καπου μεσα στο σπιτι

Αυτο που ξεχασα να πω ειναι οτι ενω στην αρχη τα μαλλια του λιχουδικου ειχαν μπουκλακια μετα απο καποιο διαστημα "χαλουσαν" και προσπαθουσα να τα ξαναφτιαξω αλλά χωρις μονιμα αποτελεσματα..
 
Αναζήτηση ονομασίας κούκλας

Κατά τη δεκαετία του 90 είχε κυκλοφορήσει μια κούκλα-μωράκι με μπιμπερό, ''συσκευασία'' φαγητού και κουταλάκι. Το κουταλάκι είχε πίσω ένα μοχλό και όταν το έβαζες στη ''συσκευασία'' φαγητού μέσα σε ειδική εσοχή, ο μοχλός κινούταν προς τα πίσω και ''εμφανιζόταν'' η τροφή μέσα από τη ''συσκευασία''. Όταν πίεζες το κουταλάκι στο στόμα της κούκλας η τροφή ''εξαφανιζόταν'' με την κίνηση του μοχλού. Το μπιμπερό είχε ένα άσπρο υγρό και όταν έπινε ''γάλα'' η κούκλα το υγρό εξαφανιζόταν μέσα στο μπιμπερό.

Θυμάστε αυτό το παιχνίδι;
 
katerinak, τώρα πρόσεξα την απάντηση. Τώρα που την βλέπω στη φωτογραφία τι μέγεθος είχε? 'Αμα πάντως χαλούσαν μόνο οι μπούκλες της μικρό το κακό. Εδώ η εθνική μας κούκλα- η bibi bo- διαλυόταν ολόκληρη μετά από λίγο καιρό. :D
 
spirtoulis είπε:
katerinak, τώρα πρόσεξα την απάντηση. Τώρα που την βλέπω στη φωτογραφία τι μέγεθος είχε? 'Αμα πάντως χαλούσαν μόνο οι μπούκλες της μικρό το κακό. Εδώ η εθνική μας κούκλα- η bibi bo- διαλυόταν ολόκληρη μετά από λίγο καιρό. :D
γυρω στα 25εκατοστα ηταν το λιχουδικο (ισως και λιγοτερο)

ευτυχως μονο τα μπουκλακια χαλασαν,με το περασμα του χρονου "κολλησε" η τροφη με τα κερασια στο μηχανισμο που εχει το κουταλακι.Απ οτι μου ειπε η μαμα μου το εφτιαξε η ξαδερφουλα μου οπως ηταν πριν
 
Την θυμάμαι αυτή την κούκλα, γιατί την είχε μια φίλη μου στον παιδικό σταθμό, αγορασμένη από το Μινιόν κιόλας!

θυμάμαι ακόμα αυτή την έντονη μυρωδιά κερασιού και είναι το μόνο πράγμα που θυμάμαι από την κούκλα, μαζί με το κουταλάκι που την ταΐζες. Αυτό το μπιπερό που ξαναγεμίζει το χα πετύχει και σε άλλο σπίτι συμμαθήτριάς μου στο δημοτικό, οπότε μάλλον αυτή η κούκλα είχε αρκετή πέραση στα τότε κοριτσάκια.

Αλλά αυτή η μυρωδιά της... ήταν πραγματικά απίστευτη! Δεν ξέρω πόσα χημικά έχουμε εισπνεύσει, αλλά ήταν πολύ ωραία μυρωδιά.
 
nwntas είπε:
Αλλά αυτή η μυρωδιά της... ήταν πραγματικά απίστευτη! Δεν ξέρω πόσα χημικά έχουμε εισπνεύσει, αλλά ήταν πολύ ωραία μυρωδιά.
οπως εγραψα και στην αρχη του θρεντ αυτη η μυρωδια θυμιζει παρα πολυ εκεινες τις παλιες τσιχλες με γευση και αρωμα κερασι,το εξωτερικο περιτυλιγμα ειχε χρωμα κατι μεταξυ του ροζ και του κοκκινου και ηταν ζωγραφισμενα μερικα κερασια
 
Aυτή την κούκλα είχε η ξαδέρφη μου όταν ήταν μικρή. Μου έκανε εντύπωση το κουταλάκι που ''εμφάνιζε'' και ''εξαφάνιζε'' μαγικά την τροφή (με μοχλό στο πίσω μέρος) και το μπιμπερό που γέμιζε και άδειαζε.
 
betty boop το θρεντ που ανοιξες εδω για το "μωρακι λιχουδικο" δεν ειναι; η περιγραφη σου ταιριαζει
 
katerinak είπε:
betty boop το θρεντ που ανοιξες εδω για το "μωρακι λιχουδικο" δεν ειναι; η περιγραφη σου ταιριαζει
Nαι, δεν ήξερα τη ονομασία της κούκλας και γι'αυτό είχα ανοίξει νέο θέμα. Αλλά μετά είδα ότι πρόκειται για την κούκλα ''μωράκι λιxούδικο'' της Κenner.
 
ανεβηκε σε πακετακι η διαφημιση,θα τη βρειτε στο 2ο βιντεο στα 01:30 - 02:03 λεπτα κι οπως βλεπουμε κυκλοφορησε στην Ελλαδα απ την αγαπημενη μας el greco:) κι οχι απ την Kenner

m.JPG
 
φωτογραφιες με το "λιχουδικο μωρακι" της αδερφης μου

2015-03-18-637.jpg

2015-03-16-416.jpg

2015-03-16-412.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα