[El Greco] Οι Φιλεναδίτσες

El_Greco_Fanatic

RetroMaNiaC
Joined
19 Ιουν 2009
Μηνύματα
536
Αντιδράσεις
22
Για να δείτε περισσότερα ,μοντέλα κοιτάξτε στο Album μου η Φιλεναδίτσες, Mimmines or Little Friends by El Greco;)

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εl_grco_fanatic, εγω εχω ενα σαν το δευτερο αλλα με με αλλο σχημα στο κουτακι και κιτρινο..! Αναγραφει ελ γκρεκο αλλα και SISO 1976 και ειναι σε καρτελα..!!!

Προφανως θα ειχε βγει το κουτακι σε πολλα σχηματα κι χρωματα ετσι?
 
Ναι έχουν όπως και ο Σπιρτούλης 12 σπιρτόκουτα με διαφορετικά σχεδία και χρώματα το καθένα ..SiSO ήταν η θυγατρική της el Greco στην Γερμανία .1976 γράφει γιατί αυτή ήταν η χρόνια που πλάσαραν στο εμπόριο την φιλεναδίτσα ,,,και το 1977 πλέων κυκλοφορούσε κανονικά στην αγορα , για αυτό αλώστε κάποια κουτάκια γράφουν 1976 και κάποια αλλά 1977… εσύ νομίζω έχεις μια από αυτές ? (Σε αυτήν την συσκευασία κυκλοφορούσαν μονό Ελλάδα και Γερμανία με το όνομα Little Friends)….αλλά τα ελληνικά σπιρτόκουτα όλα έλεγαν ΟΙ Φιλεναδίτσες!

picture.php
 
Ενα ακόμα κομματάκι του παζλ της "ανασύστασης" του παιδικού μου δωματίου μπήκε στη θέση του, χάρη στον καλό μου φίλο el greco fanatic! Σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!! :thanx2: :thanx2:

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι Φιλεναδίτσες [El Greco]

Πολύ πολύ γλυκές!!!Να τις χαίρεστε!!!Πολυαγαπημένη δε χρειάζεται να πω τίποτα για τον γλυκό el greco fanatic!Απλά ένα μεγάλο,τεράστιο: :thanx2:
 
Για εμένα, είναι τα πιό όμορφα μίνι κουκλάκια... :cool:

Mytiny να τη χαίρεσαι!!! :flower:

Νιώθεις υπέροχα όταν καταφέρνεις να αποκτήσεις ξανά όσα κάποτε στερήθηκες... Έτσι ένιωσα και εγώ πριν κάποιες μέρες όταν η Κριός μου χάρισε μιά φιλεναδίτσα!!! :hurrah:
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!! :flower:

Ηδη έχω βρει 3 από τα περίπου 10 πράγματα που χρειάζομαι για να πω ότι "ξαναέφτιαξα" το παιδικό μου δωμάτιο!!!

Juanita είναι υπέροχο να βρίσκεις κάτι που λαχταράς, πόσο μάλλον να στο χαρίζει κάποιος που θα μπορούσε αν ήθελε να το κρατήσει για τον εαυτό του! Γι'αυτό τα παιχνίδια αυτά είναι δυο φορές γλυκά! :heartcloud:

Με γεια τη φιλεναδίτσα σου, να πω πως περιμένω φωτογραφία της? :sealed:
 
mytinyworld είπε:
...
Με γεια τη φιλεναδίτσα σου, να πω πως περιμένω φωτογραφία της? :sealed:
Σ΄ευχαριστώωωωω!!!

Emmm...ναι... #) θα πω στην Κριό να ανεβάσει καμία... :p
 
Mytinyworld να την χαίρεσαι




Ελπίζω στο μελών να σου βρω και το τέταρτο κομμάτι από το παιδικό σου δωμάτιο που γνωρίζεις πολύ καλά πιω είναι ;)

Rapunjel να είσαι καλά και ευχαριστώ για τα καλά σου λογία #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ el greco fanatic! :) Αν βρούμε το τέταρτο κομμάτι, θα διοργανώσω πάρτυ που θα καταργεί ηπείρους και ωκεανούς!! :cheers:
 
Mytinyworld είναι κίτρινη αυτή που έδωσα στην ξαδερφούλα μου. Σαν αυτή που έχεις στη φωτογραφία. Φωτογραφία δεν έβγαλα, την έδωσα κατευθείαν :)
 
Από τα σπάνια κομμάτια επίσης και καλοδιατηρημένo είναι και το επόμενο ;)

24 φιλεναδίτσες κατά την Ελληνική ονομασία, με το display κουτί τους από 1979 το γράφει και επάνω δείτε φωτογραφία :)

Μια πολύ καλή μας φίλη από Ιταλία μας βρήκε το συγκεκριμένο και μας το έστειλε Le Mimmine ήταν η ιταλική ονομασία τους από El Greco

fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El_Greco_Fanatic είπε:
Από τα σπάνια κομμάτια επίσης και καλοδιατηρημένo είναι και το επόμενο ;) 24 φιλεναδίτσες κατά την Ελληνική ονομασία, με το display κουτί τους από 1979 το γράφει και επάνω δείτε φωτογραφία :)

Μια πολύ καλή μας φίλη από Ιταλία μας βρήκε το συγκεκριμένο και μας το έστειλε Le Mimmine ήταν η ιταλική ονομασία τους από El Greco

picture.php
Ειναι απλα υπεροχο!!! Ποιος ξερει που τα βρισκει αυτη η κοπελα βρε παιδια! El_Greco_Fanatic μηπως μπορεις τουλαχιστον να μας πεις αν μιλαμε για Ανω ή για Κατω Ιταλια? Γιατι εγω εδω τιποτε δεν εχει παρει το ματι μου. :eek:

Αφου να φανταστειτε οτι μεχρι να μπω στο Ρετρομανιαξ δεν ειχα την παραμικρη ιδεα οτι πολλα παιχνιδια κυκλοφορουσαν και σε Ελλαδα και σε Ιταλια!!! Μαυρα μεσανυχτα! :sleep:

:D
 
Χάρη στην αγαπητή Lne που με μεγάλη γεναιοδωρία μου χάρισε μια φιλεναδίτσα στο κουτάκι της και το φυλλάδιό της, ξαναείδα μετά από (εχμ....) 30 χρόνια #) αυτές τις υπέροχες εικόνες με τα κοριτσάκια που είχε στο φυλλάδιο! :D

Σας παραθέτω το φυλλάδιο αυτό φωτογραφημένο από τις δύο πλευρές και τις δύο (πλέον) φιλεναδίτσες μου, αριστερά χαρισμένη από τον καλό μας El_Greco_Fanatic και δεξιά χαρισμένη απο την φίλη Lne! Ευχαριστώ πολύ πολύ και τους δυο σας και εσένα Lne σε χιλιοευχαριστώ και για το υπέροχο φυλλάδιο! :thanx2: :thanx2:

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Μπραβο μπραβο μπραβο στα παιδια που πλουτισανε την κουκλομανα μας με αυτους τους θησαυρους!!! Τα φυλλαδια ειναι πραγματικα ονειρεμενα, πολυ τρυφερα!
 
Ναι της χαίρεσαι!!! Και μπράβο :thumbup: στην Lne που σου χάρισε ακόμα μια με ελληνικό σπιρτόκουτο στα σίγουρα σπάνιο το κουτάκι

Αντε σου απομένουν ακόμα 10 για να τα συμπληρώσεις όλα!! ;)
 
Να τα χαίρεσαι !!! μπράβο στην Lne! που σου χάρισε ακόμα μια με το κουτί τις σίγουρα σπάνια!!

Άντε με 10 ακόμα κουτάκια συμπληρώσεις την δωδεκάδα με τα ελληνικά ;)

Και εγώ μόνο 4 ελληνικά έχω , είναι μακρύς ο δρόμος :p
 
Μπα, El_Greco_Fanatic με δύο φιλεναδίτσες και το φυλλάδιο είμαι κάτι παραπάνω από πλήρης! :) Εύχομαι να βρεθούν τα άλλα 8 για τη συλλογή σου, γιατί πρέπει οπωσδήποτε να τα αποκτήσεις! :flower:
 
θα τρελαθω Παναγιά μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και τι δεν θα έδινα να τα επιανα στα χέρια μου!... σχεδον χοροπηδα η καρδιά μου!
 
22082011(002).jpg να και η δικη μου φιλεναδιτσα! η φωτογραφια ειναι βγαλμενη απο κινητο και δεν ειναι πολυ καλη.υποσχομαι να βαλω μια πιο καθαρη συντομα και να δειξω και το πισω μερος του κουτιου που εχει και το μηνυματακι!
 
Πίσω
Μπλουζα