[El Greco] Οι τοσοδούληδες

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
154
Ανοίγω αυτό το θέμα για να βρεθεί μια παιδική ανάμνηση , για το οποίο δεν έχω καθόλου στοιχεία(καπου είχε πάρει το μάτι μου ένα τέτοιο αλλά δνε θυμάμαι σε ποιανού την συλλογή)..!!

Θυμάμαι ότι πήγαινα νηπειαγωγείο και θυμάμαι ότι ήταν της μοδας απο το κυλικειο να αγοράζουμε αγορια κορίτσια, ένα πρωτόγνωρο για εμάς τότε παιχνίδι...κάτι πλαστικά μωράκια σε σακουλάκια..!! ήταν δεν ήταν 3 εκατοστά και ουσιαστικά ήταν φιγούρα νεογέννητου μωρού..! Θυμάμαι ότι ήταν σε διάφορα χρώματα καθώς επίσης θυμάμαι ότι πλακάκι στο δάπεδο κάτω δεν έβλεπες γιατί ήταν γεμάτα με σακουλάκια απο αυτα τα μωράκια..!!

Προσοχή...δεν αναφέρομαι στα gemelini, τα οποία ήταν σε μέγεθος πολύ μεγαλύτερα και τα οποία κυκλοφόρησαν λίγα χρόνια μετά..!!

Εφόσον μιλάμε ότι ημουν νηπειαγωγίο, άρα μιλάμε για το 1987..!!

Τα θυμάται κανεις??? Μήπως υπάρχει φωτό απο αυτα?? Για σακουλάκι το θεωρώ σχεδόν απίθανο να έχει κρατηθεί..!! :(

ΥΓ. Πολύ πιθανό, επειδή η εποχή εκείνη ήταν εποχή El Grec , να είχαν κυκλοφορήσει απ αυτην την εταιρία, όπως σχεδόν όλα τα παρόμοιου είδους παιχνιδια..!!
 
Βοήθεια για αναζήτηση: Λαστιχένια μωράκια της El Greco;

Αγαπητοί φίλοι, θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας!

Γύρω στο 1982-3 είχαν κυκλοφορήσει, μάλλον από την el greco, κάτι μικροσκοπικά λαστιχένια μωράκια (νομίζω γυμνά) σε μέγεθος όσο περίπου το 1/3 από το μικρό μας δαχτυλάκι. Προσοχή: ΔΕΝ ήταν τα gemelini! Ήταν φτιαγμένα από μαλακό πλαστικό και κυκλοφορούσαν μέσα σε κάτι μικροσκοπικά κίτρινα κουτάκια. Τα θυμάται κανείς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
attachment.php


Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να αναφέρεσαι στον τοσοδούλη #)
 
Δεν το πιστευω...!!! Candyforever προφανως αναζητουμε την ιδια ρετροαναμνηση, γιατι κι εγω εχω βγαλει αναλογο θρεντ αναζητησης..

Για δες εδω...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?22480-%CC%E9%EA%F1%FC-%D0%EB%E1%F3%F4%E9%EA%FC-%CC%F9%F1%FC

Απιστευτο??? Ναι, νομιζω ειναι αυτα που μας εχει δειξει ο Ελ Γρεκο Φανατικ, αλλα εγω ρε παιδια τα θυμαμαι καπου το 1986-1987 , ηταν σε σακουλακια και ηταν γυμνα, σκετα δηλαδη χωρις τιποτα πανω τους..! Και θυμαμαι οτι ηταν και σε χρωμα μπορντο και σε αυτο που μας εδειξε ο ΕGF...!!

Αυτο το μωρακι μας το ειχε δειξει και η Mytinyworld και θα ηταν ενδιαφερον να θυμηθει πως το ειχε αποκτησει, γιατι εγω θυμαμαι εντονα ΠΟΥ ΕΝΤΟΝΑ οτι το νηπειαγωγειθο ειχε γεμισει σακουλακια απο αυτα και ΟΛΑ τα παιδια ειχαν απο ενα..!! Ητραν τοτε πολυ "καινουργιο" για εμας τοτε να αγοραζουμε φακελακια με παιχνιδι...
 
makisimos είπε:
Δεν το πιστευω...!!! Candyforever προφανως αναζητουμε την ιδια ρετροαναμνηση, γιατι κι εγω εχω βγαλει αναλογο θρεντ αναζητησης..
Μάζεψα την αναζήτηση σε ένα θέμα, για να συνδυάσουμε τις πληροφορίες και να βοηθήσουμε όποιον θυμάται κάτι! :)

(έκανα κι ένα μικρό ρετούς στον τίτλο - ελπίζω να είναι πιο διευκρινιστικός.)

Ψάχνοντας, σκόνταψα κι εδώ.... Μήπως, παρ' ελπίδα, σας δίνει κάποια παραπάνω πληροφορία?
 
Εγώ θυμάμαι ένα μικρό μωράκι αλλα δεν ξέρω αν ήταν el greco. Δεν ξέρω πώς έπεσε στα χέρια μου, ούτε θυμάμαι σακουλάκι. Ήταν 2-3 εκατοστά, γυμνό και κίτρινο, μαλλον από ίκτερο! Θυμάμαι ότι τα Χριστούγεννα στην αυτοσχέδια φάτνη μου έπαιζε το ρόλο του Χριστού! Δεν ξέρω αν βοήθησα! αν ψάξω, ίσως να το βρω! Α!Ήταν σε καθιστή στάση. Αν βρεθεί θα ανεβάσω φωτογραφια!
 
el greco fanatic, όπως πάντα ΕΓΡΑΨΕΣ!!! Ναι, σε αυτά ακριβώς αναφέρομαι!!! Σε χιλιοευχαριστώ!! Ο καλός μας makisimos όπως πάντα, διατηρεί στο ακέραιο τις ρετροαναμνήσεις του..! ;) Πιθανότατα τα σακουλάκια στα οποία αναφέρεται ο makisimos είναι κάποια μεταγενέστερη εκδοχή των τοσοδουλακίων!
 
Λοιπον ψαξε ψαξε, βρηκα την φωτο που ειχε στο αλμπουμ της η φιλη Mytinyworld...!

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=603&attachmentid=16144

Όπως φαινεται ειναι το τρίτο στη σειρά..! Θα ηταν ενδιαφερον αν θυμωταν η Μytiny αν το ειχε βρει σε κουτακι ή απο φακελάκι..! Μα θα σκασω όμως γιατι εγω ειμαι 10000000000% σίγουρος ότι ειχα αγοράσει αρκετά τετοια μεσα σε φακελάκι και μάλιστα δεν ήξερες τι χρωμα θα σου τυχει..! Από τις πιο ισχυρές ρετροαναμνησεις..!!!
 
επαιζα κι εγω με ενα μικρο μωρακι που μοιαζει μ αυτο που εχει η mytinyworld στη φωτογραφια που μας εδειξε ο μακισιμος.Νομιζω οτι ρωτησα μια φορα τη μαμα μου και μου ειχε πει οτι ηταν απο μπομπονιερα ,αν δεν κανω λαθος ειχε και μια τρυπουλα στην πλατη του
 
Monsieur1 είπε:
Εγώ θυμάμαι ένα μικρό μωράκι αλλα δεν ξέρω αν ήταν el greco. Δεν ξέρω πώς έπεσε στα χέρια μου, ούτε θυμάμαι σακουλάκι. Ήταν 2-3 εκατοστά, γυμνό και κίτρινο, μαλλον από ίκτερο! Θυμάμαι ότι τα Χριστούγεννα στην αυτοσχέδια φάτνη μου έπαιζε το ρόλο του Χριστού!
Ενα τετοιο θυμαμαι και εγω. Δεν τα αποκτησα ποτε, γιατι δεν μου αρεσαν

Πρεπει να ηταν σε σακουλακια.

Μαλλον δεν ηταν της el greco. αλλα απο τα φθηνιαρικα στα περιπτερα
 
attachment.php


Σας δείχνω ένα ακόμα που είναι τελείως nude :p , παρατηρώντας αυτό που αναφέρεσαι Makisime (της Mytiny) βλέπω ότι είναι ακριβώς τα ίδια.

Έχω γνωρίσει τον τελευταίο χρόνο μέσο Internet ένα μεγάλο σε ηλικία και συλλέκτη με XXXXXXXL συλλογή από el Greco και όχι μόνο παιχνίδια δυστυχώς δεν μπορώ να αναφερθώ σε λεπτομεριες η για το τι έχουν δει τα ματιά μου και έχω τρελαθεί ιδικά όταν είδα αμέτρητους Φούσκες της el Grecoo_O(απέκτησα καινούργιο κόλλημα) σε σημείο που είπα να τα παρατήσω :precry: :xm: :p :cry: γιατί απλά έχουμε μια πολύ πολύ tiny συλλογή μπροστά σε αυτά που έχει ο συγκεκριμένος , anyway πλάκα κάνω αυτό δεν πρόκειται να συμβεί ΠΟΤΕ!!!!

Ας επιστρέφουμε στο θέμα μας, λοιπόν τον ρώτησα εχθές για τα συγκεκριμένα και μου είπε ότι είναι πολύ πιθανό να κυκλοφορούσαν στα σακουλάκια που τα έλεγαν της el Greco η εκρήξεις η κάτι τέτοιο, όπως μου ανέφερε σε αυτά τα σακουλάκια έβρισκες τα Σουζακια , Ninja ,Cosmix Εξωγήινοι, Διδυμάκια (Gemelline) η τα μεταγενέστερα τον original Oodles τα Li'l Babies η Paciocchini που είναι μεγαλύτερα και διαφορετικά από τα Gemelline βλέπουμε Photo;)

Αριστερά Li'l Babies η αλλιώς Paciocchini και δεξιά τα Gemelline

attachment.php


Επίσης σημειώνω για να μην μπερδευτούμε όλα αυτά ήδη κυκλοφορούσαν σε σακουλάκια εκτός από τα Σουζακια απλά τα κυκλοφόρησαν έτσι και καλά γιατί το περιεχόμενο ήταν έκπληξη όλα για το χρήμα :p Πάντως εγώ προσωπικά δεν τα έχω δει ότι μου είπαν λέω, επομένως Makisime πιστεύω υπαρχή μεγάλη πιθανότητα να θυμάσαι σωστά τον τοσοδούλη σε σακουλάκι #)
 
El greco fanatic σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις διαφωτιστικότατες πληροφορίες σου! Από όλα αυτά εγώ θυμάμαι μόνο κάτι μικρά τερατάκια της el greco, που κυκλοφορούσαν σε σακουλάκια γύρω στο 1987. Είχε μια μεγάλη συλλογή ο αδερφός μου την οποία είχα πρόσφατα ανακαλύψει, αλλά στη συνέχεια... εξαφανίστηκε κάτω από πολύ μυστηριώδεις συνθήκες..! :eek:
 
Να είσαι καλά candy4ever .και εγώ πρόσφατα γνώρισα Νinja και Cosmix αυτά που εσύ τα λες τερατάκια Αμερική δεν κυκλοφορούσαν τέτοια τότε..η μπορεί να μην τα είχα ανακάλυψη βλέπεις είχα μάτια μόνο για G.I.Joe τότε #)
 
πολυ γλυκα τα τοσοδουλια σου El_greco_fanatic :)

ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες!!!!!

ποια ειναι πιο μεγαλα σε μεγεθος; τα τοσοδουλια οπως αυτο της 1ης φωτο, τα Paciocchini ή τα Gemellini ;
 
Σε ευχαριστώ πολυ Κατερίνα τα Paciocchini είναι τα μεγαλύτερα :)
 
makisimos είπε:
Λοιπον ψαξε ψαξε, βρηκα την φωτο που ειχε στο αλμπουμ της η φιλη Mytinyworld...!
http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=603&attachmentid=16144

Όπως φαινεται ειναι το τρίτο στη σειρά..! Θα ηταν ενδιαφερον αν θυμωταν η Μytiny αν το ειχε βρει σε κουτακι ή απο φακελάκι..! Μα θα σκασω όμως γιατι εγω ειμαι 10000000000% σίγουρος ότι ειχα αγοράσει αρκετά τετοια μεσα σε φακελάκι και μάλιστα δεν ήξερες τι χρωμα θα σου τυχει..! Από τις πιο ισχυρές ρετροαναμνησεις..!!!
Μακισιμε, ήταν σε κουτάκι! Εχω πάθει "σοκ" από τη φωτογραφία του el greco fanatic :bow: :bow: :thanx2: :thanx2:

Εχω να τα δω πακεταρισμένα από τότε που τα έπαιρνα, δηλαδή 1980-1981-1982, εκεί γύρω!! Τα έπαιρνα και ντυμένα με το ρουχαλάκι δαντέλα που ήταν κολλητό στο μωράκι και γυμνά. Ηταν παραδοσιακά το μωρό Χριστούλης στη χριστουγεννιάτικη φάτνη!! Είναι πολύ πολύ μικρούλια και μαλακά! Πρόσφατα που χάρισαν και άλλα δύο, από πιο σκληρό υλικό. Μήπως αργότερα κυκλοφόρησαν σε σακουλάκια φτιαγμένα από άλλο υλικό?
 
Εγω σιγουρα τα θυμαμαι απο σκληρο υλικό στα σακουλάκια..!! ΜΥΤΙΝΥ μαλλον θα μας λυσεις ενα τεραστιο μυστηριο. Μπορεις να τα βαλεις και τα δυο διπλα διπλα αυτα με το διαφορετικο υλικο να δουμε τις τυχον διαφορες??
 
Βεβαίως! Ομως θα αργήσει λίγο η φωτογραφία, γιατί τα έχω στο πατρικό μου.... Θυμάμαι πως μου έκανε εντύπωση που ήταν πιο σκληρά, αλλά δεν έδωσα σημασία. Τώρα που μιλάμε για το ενδεχόμενο να υπήρξαν δύο "εκδόσεις" πήγε αμέσως εκεί το μυαλό μου, ότι μάλλον υπήρξαν δύο είδη!
 
Επανέρχομαι με τη φωτογραφία!

attachment.php


Το δικό μου είναι το μεσαίο. Το αριστερό είναι πιο άσπρο και μια ιδέα πιο μαλακό, ενώ το τελευταίο δεξιά, είναι σκληρό, λίγο μεγαλύτερο από τα άλλα δύο και έχει και μια τρύπα στην πλάτη. Εχω την εντύπωση ότι τα μάτια τα έχουν βάψει, δεν πρέπει να ήταν με βαμμένα κανονικά. Στη φωτογραφία φαίνεται πόσο κατώτερης ποιότητας είναι το τρίτο.
 
Πίσω
Μπλουζα