[El Greco] Πατάτες

Candy4ever

RetroActive
Joined
30 Αύγ 2007
Μηνύματα
217
Αντιδράσεις
35
Γειά σας κι από μένα! Σας επισυνάπτω φωτογραφίες με τις "πατάτες" μου της el greco, που είναι και οι αγαπημένες της κόρης μου.

Εδώ τις βλέπουμε όλες μαζί:

Προβολή συνημμένου 6152

Μια κοντινότερη: οι πρώτες 4. Οι μπλούζες τους γράφουν (από αριστερά προς τα δεξιά):

"Γυναίκα, μη με ψήνεις-Συζυγοπατάτας", "ΓΟΥΣΤΑΡΩΩΩ!!!", "Bald is beautiful" και "Γρανίτα από πατάτα"

Προβολή συνημμένου 6153

Οι υπόλοιπες 3. Οι μπλούζες τους (από αριστερά προς τα δεξιά) γράφουν:

("γρανίτα από πατάτα"), "I need a hero" (δις) και "να σέβεσαι τους...μικρότερους!!!".

Προβολή συνημμένου 6154
 
CANDYFOREVER.......Επιτέλους , επιτέλους, επιτέλους :) ξεκίνησες να μας δείχνεις την απίστευτη συλλογή σου και πολύ χαίρομαι..!!

Καλά οι πατάτες είναι τρομερές και χάρις σε εσένα επιτέλους ξεχώρισα τις γλυκοπατάτες από τις...πατάτες..!!

Προφανώς οι πατάτες κυκλοφόρησαν νωρίτερα και κατόπιν οι άλλες...!!!

Εγώ τόσο καιρό νόμιζα ότι αυτά ήταν τα ΜΟΥ ΣΟΥ ΤΟΥ κάπως διαφορετικά..!! :(

Σ ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες και περιμένουμε να μας δείξεις ...κι άλλες..!! :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να είσαι καλά Makisime μου!! Τώρα αξιώθηκα να αρχίσω να φωτογραφίζω, μιας και έπαθα αυχενικό και δεν μπορώ/πρέπει να δουλέψω!!! Ουδέν κακόν αμιγές καλού λοιπόν! Πολύ χαίρομαι που σου άρεσαν τα αποκτήματά μου, σύντομα θα παραθέσω και τα υπόλοιπα!
 
Candy4ever φοβερή η ΜΟΥ ΣΟΥ ΤΟΥ μπράβο σου :thumbup:

νομίζω ότι έχω κάποιους από αυτούς :xm:

Makisimos ΜΟΥΣΟΥΤΟΥ και πατάτες είναι το ίδιο πράγμα άπλα τους έλεγαν έτσι στο εξωτερικό γιατί δεν βόλευε στην γλώσσα για παράδειγμα Ιταλία ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Candy4ever, τέλεια τα "ΜουΣουΤου"/ "Πατάτες" σου! Προσωπικά τα θυμάμαι αμυδρά, πρέπει να είχα το κόκκινο που υπάρχει στην έντυπη διαφήμιση... :xm: Περιμένουμε να μας δείξεις και την υπόλοιπη συλλογή σου μόλις μπορέσεις! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El_Greco_Fanatic και fraoulitsa σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! Πρέπει όμως να διευκρινήσω το εξής: τα "μου-σου-του" και οι "πατάτες" είναι διαφορετικά κουκλάκια. Μάλιστα, τα "μου-σου-του" είναι μικρότερα από τις "πατάτες".

Για του λόγου το αληθές:

Προβολή συνημμένου 6157

Πιθανότατα κυκλοφόρησαν πρώτα οι "πατάτες" (θυμάμαι πολύ αμυδρά μια τηλεοπτική διαφήμιση - νομίζω τις διαφήμιζε ο Χάρρυ-Κλύνν ως γύφτος που πουλούσε "ωραίες πατάτες") και μετά τα "μου-σου-του".
 
Ναι ε??? #)

εδω με πιάνεις αδιάβαστο εγώ νόμιζα ότι είναι τα ίδια 8)

γιατί Ιταλία όλες η ταμπελίτσες τους γράφουν πατάτα8)

Eχεις δίκιο γιατί ένα ΠΟΠΑΥ που έχω του 83 τα λέει ως ΜΟΥ-ΣΟΥ-ΤΟΥ τώρα το είδα και εγώ :thumbup:
 
Candy4ever είπε:
El_Greco_Fanatic και fraoulitsa σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! Πρέπει όμως να διευκρινήσω το εξής: τα "μου-σου-του" και οι "πατάτες" είναι διαφορετικά κουκλάκια. Μάλιστα, τα "μου-σου-του" είναι μικρότερα από τις "πατάτες". Για του λόγου το αληθές

attachment.php


Πιθανότατα κυκλοφόρησαν πρώτα οι "πατάτες" (θυμάμαι πολύ αμυδρά μια τηλεοπτική διαφήμιση - νομίζω τις διαφήμιζε ο Χάρρυ-Κλύνν ως γύφτος που πουλούσε "ωραίες πατάτες") και μετά τα "μου-σου-του".
Ποσο πλακα εχουν! :D Στα ελληνικα οι φρασεις τους ειναι σαφως πιο αστειες και μαγκικες απο τα ιταλικα! Με ολο τον σεβασμο που τρεφω φυσικα προς την Ιταλια. Απλα στα ελληνικα εχουν τρομερη φαση :D . Α ρε Ελλαδα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
CandyForEver σ ευχαριστούμε για την διευκρίνηση για τα ΜΟΥΣΟΥΤΟΥ και τις ΠΑΤΑΤΕΣ...!! Κι επίσης να ευχαριστήσουμε και το "αυχενικό" σου, που σου έδωσε χρόνο να φωτογραφήσεις την συλλογή σου...!! χεχεχεχεχεχε :p :D

Θέλουμε να μείνεις κοντά μας, και να συμμετέχεις όσο πιο πολύ γίνεται...!!!

Και ξέρεις...όσο πιο πολύ διαβάζεις περί παιχνιδιών, τόσο πιο πολύ κολλάς, τόσο πιο πολύ ψάχνεις ,..και τόσο πιο πολύ ξεπαραδιάζεσαι...!!!!! Και το τελευταίο δεν είναι καλό γιατι ..κάποιοι θα δυσανασχετήσουν..!!! :D :D :p χαχαχαχαχαχ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Candy4ever, σε ευχαριστούμε που μας έλυσες τις απορίες περί ΜουΣουΤου και Πατατων! Περαστικά και με το αυχενικό σου! :) Mακάρι να σε βλέπουμε συχνότερα! Δεν είναι κακό που κολλάς το ρετρομικρόβιο... καθόλου κακό! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόοοον .... εγώ στην ... "κουκλο-συλλογή" μου, που είχα όταν ήμουν 10 - 13 ετών είχα 2 "Πατάτες" !!! Συγκεκριμένα, στην παρακάτω "άπαιχτη", υπέροχη κλπ φωτογραφία, που έχει αναρτήσει η συμφορουμίτισσα που άνοιξε το τόπικ, οι Πατάτες, που είχα εκείνα τα χρόνια, είναι οι δύο ... "ενδιάμεσοι" : Αυτός με το πορτοκαλί μπλουζάκι, τα γυαλάκια και τη γλώσσα απέξω και ο διπλανός του με την καραφλίτσα και το πράσινο μπλουζάκι !!! Και οι δυο τους είχαν γίνει για μένα και τον αδελφό μου τα πλέον αγαπημένα αντικείμενα των παιδικών μας χρόνων [και ... μάλλον όχι άδικα] !!!



Απ' ό,τι θυμάμαι, ο "Πατάτας" με την πορτοκαλί μπλουζίτσα είχε το όνομα "Τσαχπινοπατάτας", ενώ ο "Πατάτας" με την πράσινη μπλουζίτσα είχε το όνομα "Βαβουροπατάτας" !!! Τα ονόματά τους αναγράφονταν στις μπλουζίτσες τους, μαζί με ένα σωρό .... αστείες ατάκες που ... περιέγραφαν το προφίλ του καθενός "Πατάτα" : "Είμαι ο number one" ... "είμαι και πολύ ωραίος", "θα μας καραφλιάσεις" και άλλα παρόμοια, τα οποία, μαζί με τις αστείες φάτσες τους, "συνέθεταν" ένα "ξεκαρδιστικό" κόνσεπτ !!!

Επίσης ... νομίζω ότι πρέπει να ξεκαθαριστεί : Οι "Πατάτες" ήταν διαφορετική "οικογένεια" από τα Μου - Σου - Του !!! Οι μεν "Πατάτες" ήταν "αστεία κουκλάκια" και είχαν γραμμένα στα μπλουζάκια τους ξεκαρδιστικές ατάκες !!! Τα Μου - Σου - Του ήταν οι ... γλυκούληδες της "υπόθεσης" και γι' αυτό στα μπλουζάκια τους είχαν γραμμένα "τρυφερά λογάκια" !!! Τούτο, δε, προέκυπτε από τον τρόπο που διαφημίστηκε η καθεμιά κουκλο-οικογένεια : Τους "Πατάτες" τους είχε διαφημίσει ο Χάρρυ Κλυνν κάνοντας ένα σωρό μεταμφιέσεις [όπως συνήθιζε να κάνει σε όλες τις διαφημίσεις που συμμετείχε] !!! Έτσι, τον θυμάμαι ντυμένο .... αμερικάνο [με καπέλο καουμπόικο κλπ] να κρατάει έναν "Πατάτα" και να λέει : "μμμμμ, Πατατάκια" !!! Όσον αφορά στα Μου - Σου - Του, θυμάμαι ότι το τραγούδι της τηλεοπτικής διαφήμισης ήταν πολύ γλυκούλι και έλεγε τα εξής : "Τα Μου Σου Του σού λένε μηνύματα γλυκά / τα Μου Σου Του σου λένε λογάκια τρυφερά" !!!!

Τέλος .... το ξέρετε ότι ένας "Πατάτας" έχει κάνει "πέρασμα" και από μια ελληνική τηλεταινία, που προβλήθηκε στην Κρατική Τηλεόραση το 1985 ??? Πρόκειται για την τηλεταινία "Ελπίδα" με πρωταγωνίστρια τη Σοφία Μυρμηγκίδου !!! Επειδή χθες άνοιξα τόπικ γι' αυτήν την τηλεταινία, και θυμήθηκα τον "Πατάτα" που .... έπαιξε σε αυτήν, μού ήρθε η .... φλασιά να γράψω και σε αυτό το τόπικ !!! Από το τόπικ μου "Τηλεταινίες - Ελπίδα [1985] με τη Σοφία Μυρμηγκίδου" αντιγράφω το σχετικό λήμμα :

Από την καθημερινότητα της Ελπίδας θυμάμαι τα εξής : Ξυπνούσε πρωί - πρωί και ετοίμαζε τα παιδάκια της για να τα στείλει στον Παιδικό Σταθμό !!! Από αυτή τη σκηνή τη θυμάμαι να ρωτάει το κοριτσάκι της : "ποια κούκλα θέλεις να πάρεις μαζί σου στον παιδικό"??? και το κοριτσάκι απάντησε : "Τον "Θα μας καραφλιάσεις" :eek: o_O !!! "Μπα, και πώς το θυμάσαι αυτό" ??? θα με ρωτήσετε ... Μα ... επειδή κι εγώ στη δική μου ... "κουκλο-συλλογή" εκείνη την εποχή είχα την ίδια κούκλα !!! Ο "Θα μας καραφλιάσεις" ήταν ... "μέλος" της "κουκλοσειράς" που λεγόταν "Πατάτες" [τις είχε διαφημίσει ο Χάρρυ Κλυν !!!], οι οποίες είχαν πολύ αστείες φάτσες και έγραφαν στα μπλουζάκια τους τα ονόματά τους και διάφορες αστείες "ατάκες" που περιέγραφαν ... το προφίλ τους !!! Για παράδειγμα, το μπλουζάκι του "Θα μας καραφλιάσεις" ήταν πράσινο, είχε γραμμένη αυτήν την ατάκα και το όνομά του "Βαβουροπατάτας" !!!! Έτσι, όταν είδα αυτή τη σκηνή [ήμουν στον καναπέ μαζί με τους δικούς μου και βλέπαμε την τηλεταινία] άρχισα να ... πανηγυρίζω : "Ναιιιι, κι εγώ αυτόν τον "Πατάτα" έχωωωωω" :p :p!!!!

 


 
Kαλή Ανάσταση σε όλους μας με Υγεία και Φώτιση...!

attachment.php
 
Που είναι το thanks είπαμε...Χρόνια πολλά και σε σένα makisimos. Το κατάλληλο παιχνίδι διάλεξες :thumbup:
 
Τέλειος. Καλή Ανάσταση σε όλους.
 
Πολύ όμορφες οι ''πατατούλες''...
 
Πίσω
Μπλουζα