[El Greco] Παταπούφα

Κάποτε η καημένη η παταπούφα είχε και αυτή σπίτι (ένα μπλε αυγό) αλλά η κάτοχοι της φρόντισαν να την κάνουν άστεγη παταπούφα :cry: ,


Αλλά ευτυχώς ο makisimos έχει και αυτός την ίδια με αυγό επομένως κοιτάζοντας την δική του τουλάχιστον ξέρουμε ότι το είδος διασώζεται ακόμα ;) ;) ;)




picture.php
 
Ναι, την διασωζω οσο μπορω..!!! Και σε τρια χρωματα..!!! Η πιο ομορφη εννοειται ειναι η πορτοκαλι...!!!!!!! :D
 
makisimos είπε:
Ναι, την διασωζω οσο μπορω..!!! Και σε τρια χρωματα..!!! Η πιο ομορφη εννοειται ειναι η πορτοκαλι...!!!!!!! :D


Ναι και έμενα μου αρέσει η πορτοκαλή πολύ ..αλλά επιίσης και η μπλε ;)
 
Μόλις βρήκα αυτές eBay, είναι αυθεντικές παταπούφες ElGreco απο Ιταλία.άλλα προσέξτε τα μαλλιά τις πρώτης :xm: έχει κανονικά μαλλιά :eek: o_Oo_O

picture.php





picture.php


picture.php
 
El_greco_Fanatic που πας και τα ξετρυπωνεις βρε παιδι μου ολα τα ιταλικα παιχνιδια!!!! :D :D:D

Ειναι παρα πολυ ομορφη αυτην η παταπουφα!!! Το χρωμα της μου αρεσει πολυ! Τετοιο χρωμα εχει και η δικη μου αλλα ειναι με τα γνωστα μαλλια!!!

Θυμαμαι ακομα το αρωμα της οταν μου την φερανε! Και το εχει σχεδον ακομα! :)

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=173959&postcount=12
 
Με αυτα τα μαλλια κυκλοφορησε μια αλλη κουκλιτσα που σαν κατασκευη ηταν ιδια η Παταπουφα αλλα δεν ητανν αυτη, λεγοταν ollemela η allemela με τονο στο "e"..!!! Thην εχω δει στο κουτι της απο el greco ειναι αλλα δεν ξερω σε ποια γλωσσα αραγε να ηταν , μιας και τονο νομιζω μαλλον στα Γαλλικα εχουν..! Για Ιταλικα παντως αν ειναι θα μας κατατοπισει η Αναστασια..!!!

Η ιδια εχει βγει και με ασπρα μαλλια..!
 
makisimos είπε:
Με αυτα τα μαλλια κυκλοφορησε μια αλλη κουκλιτσα που σαν κατασκευη ηταν ιδια η Παταπουφα αλλα δεν ητανν αυτη, λεγοταν ollemela η allemela με τονο στο "e"..!!! Thην εχω δει στο κουτι της απο el greco ειναι αλλα δεν ξερω σε ποια γλωσσα αραγε να ηταν , μιας και τονο νομιζω μαλλον στα Γαλλικα εχουν..! Για Ιταλικα παντως αν ειναι θα μας κατατοπισει η Αναστασια..!!!Η ιδια εχει βγει και με ασπρα μαλλια..!

Και εγώ δεν γνωρίζω πολλά για της Παταπούφες άλλα για κάποιον λόγο μου άρεσε αυτή ;)

Αναστασια είπε:
El_greco_Fanatic που πας και τα ξετρυπωνεις βρε παιδι μου ολα τα ιταλικα παιχνιδια!!!! :D :D:D
Ειναι παρα πολυ ομορφη αυτην η παταπουφα!!! Το χρωμα της μου αρεσει πολυ! Τετοιο χρωμα εχει και η δικη μου αλλα ειναι με τα γνωστα μαλλια!!!

Θυμαμαι ακομα το αρωμα της οταν μου την φερανε! Και το εχει σχεδον ακομα! :)

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=173959&postcount=12

Αναστασία είναι πολύ ωραία η δική σου :clap: εμείς δίστιχος δεν έχουμε ακόμα βρει καμιά μεγάλη άλλα είμαι σίγουρος στο μέλλον θα βρεθεί μια και για εμάς :D

Έχω σύστημα με το ιντερνέτ δεν μου ξεφεύγει τίποτα ..τα πιο πολλά είναι από Ιταλία γιατί εκεί έχω και τις περισσότερες προσβάσεις ;) ..Γερμανία πάλι έχει αρκετά πράγματα από El Greco άλλα δεν έχουν paypal η περισσότεροι, επομένως αδύνατον να συνεργαστώ!!! :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παταπούφα - Φασουλέτος

El_Greco_Fanatic πολύ όμορφες οι παταπούφες που έβαλες! Εύχομαι να βρεις μία σύντομα! Φανταστείτε ότι μια γνωστή μου μου είπε ότι μια μέρα που καθάριζε το σπίτι της πέταξε όλα τα παλιά της παιχνίδια στα σκουπίδια μαζί και τρεις μεγάλες παταπούφες el greco! Αυτή είναι η ζωή! Άλλοι ψάχνουν ένα παιχνίδι σαν τρελοί και άλλοι το πετάνε...
 
rapunjel είπε:
El_Greco_Fanatic πολύ όμορφες οι παταπούφες που έβαλες! Εύχομαι να βρεις μία σύντομα! Φανταστείτε ότι μια γνωστή μου μου είπε ότι μια μέρα που καθάριζε το σπίτι της πέταξε όλα τα παλιά της παιχνίδια στα σκουπίδια μαζί και τρεις μεγάλες παταπούφες el greco! Αυτή είναι η ζωή! Άλλοι ψάχνουν ένα παιχνίδι σαν τρελοί και άλλοι το πετάνε...

Αν θα σου πω σε πρόσφατη επικοινωνία με μια ξαδέρφη μου στην Ελλάδα μου ανέφερε ότι πέταξε 4 bibibo:( 2 κουτές με playmobil δεν ξέρω πόσες barbies 2 αγκαλίτσες ο ένας ήταν κόκκινος μια πιπι μεγάλη από el Greco με το κουτί!!!! :eek: κάποια σπιρτούλια kανά τριάρι με αυγά (αυτό μας πλήγωσε περισσότερο :cry: )και δεν ξέρω και εγώ τη άλλο και όταν της είπα ρεεεεεεε τι πήγες και έκανες εκεί….. η απάντηση ήταν …σοβαρευτείτε έχετε και παιδί :banghead:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παταπούφα - Φασουλέτος

:cry: Κρίμα!!!!!!!!!!!! Ξέρει El_Greco_Fanatic πόσα κοριτσάκια σήμερα θέλουνε μια bibi-bo; Πόσοι συλλέκτες; Ας τα έδινε σε παιδάκια να παίξουν! Ας τα πουλούσε σε ένα παλαιοπωλείο! Από σοβαρότητα και σοβαροφάνεια γεμίσαμε! Πες της το περιβάλλον δε το σκέφτηκε που το γέμισε πλαστικά; Όχι γιατί μιλάμε για σοβαρότητα! Εγώ πάντως έβαλα τέτοιες φωνές στη γνωστή μου που κατάλαβε ότι το λιγότερο έκανε βλακεία...

Μην σοβαρευτείτε ποτέ El_Greco_Fanatic! Ο κόσμος έγινε έτσι από τους σοβαρούς! Για πάντα παιδιά! :D

Παράκληση: Εαν κάποιος δε θέλει κάποιο παιχνίδι μην το πετάξει.Ας το δώσει σε κάποιο παιδί να παίξει ή σε κάποιο παλαιοπωλείο για να ξαναπουληθεί.
 
rapunjel είπε:
:cry: Κρίμα!!!!!!!!!!!! Ξέρει El_Greco_Fanatic πόσα κοριτσάκια σήμερα θέλουνε μια bibi-bo; Πόσοι συλλέκτες; Ας τα έδινε σε παιδάκια να παίξουν! Ας τα πουλούσε σε ένα παλαιοπωλείο! Από σοβαρότητα και σοβαροφάνεια γεμίσαμε! Πες της το περιβάλλον δε το σκέφτηκε που το γέμισε πλαστικά; Όχι γιατί μιλάμε για σοβαρότητα! Εγώ πάντως έβαλα τέτοιες φωνές στη γνωστή μου που κατάλαβε ότι το λιγότερο έκανε βλακεία...Μην σοβαρευτείτε ποτέ El_Greco_Fanatic! Ο κόσμος έγινε έτσι από τους σοβαρούς! Για πάντα παιδιά! :D

Παράκληση: Εαν κάποιος δε θέλει κάποιο παιχνίδι μην το πετάξει.Ας το δώσει σε κάποιο παιδί να παίξει ή σε κάποιο παλαιοπωλείο για να ξαναπουληθεί.





Έκανα κάτι πιο χειρότερο:mad: τις κοστολόγησα πάνω κάτω ποσά χρήματα πέταξε στέλνοντας τις και κάποια link με τιμές από sites και έπαθε νευρικό κλονισμό ειλικρινά χωρίς πλάκα:wink: και το ευχαριστήθηκα :points: , Ο Θεός να με συχώρεση!!! ..γατί δεν είναι μονό θέμα σοβαρότητας όταν γνωρίζεις ότι κάποιος μαζεύει παιχνίδια σου κοστίζει να ρώτησες μήπως τα θέλετε αυτά πριν τα στείλω διακοπές έτσι δεν είναι???

Άλλα όχι εκεί να κάνουμε του κεφαλιού μας ναι να δείξουμε πόσο μικρόψυχη είμαστε!!!!




Σοβαρότητα τη είναι αυτό????? Το δικό μου λεξικό δεν την εξηγεί …Τι είναι καινούργια μάρκα παγωτού ???? :p :p
 
El_Greco_Fanatic έγραψες!!!! ;)

Ο Θεός να με συγχωρέσει αλλά της άξιζε.

Η γνωστή μου για να εξηλεωθεί μου χάρισε ένα τεράστιο λούτρινο ροζ ελεφαντάκι...
 
Παιδια οταν ακουω για παιχνιδια στα σκουπιδια παλαβωνω ετσι? :eek:

Να το πιασουμε οικολογικα, να το πιασουμε φιλανθρωπικα, να το πιασουμε οικονομικα, οπως και να το πιασουμε παθαινω αμοκ!!!

Και το χειροτερο ειναι οταν εκεινος που τα πεταξε καθεται και σκαει μονο οταν ακουσει το οικονομικο...για τα αλλα δεν το ενδιαφερει!!!! :xm:

Οποτε πολυ καλα εκανες φιλε μας El_greco_fanatic και εστειλες τα λινκ με τις τιμες!!!

Και οπως λεει και Rapunjel μας, μακαρι να μην "σοβαρευτουμε" ποτε αν "σοβαροτητα" σημαινει να πεταμε κατι που καποιος αλλος μπορει να το εχει αναγκη, και μαλιστα να το πεταμε στο περιβαλλον, οπου ουτε λιωνει ουτε ανακυκλωνεται καταστρεφοντας την γη των παιδιων μας.

Τα παιχνιδια, και μαλιστα οι συλλογες, δεν ειναι δικα μας.

Ειναι σαν τα εργα τεχνης: καποια στιγμη θα πρεπει να αφεθουν στις επομενες γενιες.

Και εμεις θα συνεχισουμε να ζουμε μεσα απο αυτα στην θυμηση τους, ως προστατες των παιδικων ονειρων. :)
 
Παταπούφα - Φασουλέτος

Λατρεμένη Αναστασία συμφωνώ απόλυτα. Τα παιχνίδια είναι για να διασκεδάζουν,να ψυχαγωγούν και να μαθαίνουν! Σίγουρα δεν μας ανήκουν και το σημαντικότερο που μας δίνουν είναι ένα άρωμα παιδικότητας σε ένα κόσμο μόνο για μεγάλους...
 
Σήμερα για καλή μάς τύχη σε ένα από τα παζάρια βρήκαμε αυτό το κουκλάκι της El Greco που μοιάζει με παταπούφα αλλά έχει διαφορετικά μαλλιά και δυστυχώς δεν έχει το φορεματάκι της αλλά δεν πειράζει έγινε αγαπημένη μας έτσι και αλλιώς, και μάλιστα διπλά γιατί ένας θεός ξέρει πως βρέθηκε εδω τόσο μακριά ( στο κεφάλι γράφει ElGreco) ;)

 


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι πανεμορφη!!! Κι ομως γιατι θυμαμαι οτι υπηρχαν παταπουφες με αληθινα μαλλια; Αυτο το ροζ χρωμα της ειναι πολυ μωρουδιακο!!! Με γεια El_Greco_Fanatic !!!! :)
 
Παταπούφα - Φασουλέτος

El_Greco_Fanatic να τη χαίρεσαι! Πολύ όμορφη και πολύ ιδιαίτερη! Εγώ έχω τη διπλανή τη γαλάζια! Όλα αυτά τα παιχνίδια βγάζουν τρομερή θετική ενέργεια!
 
Σας ευχαριστούμε πολύ Αναστασία και εσένα Rapunzel μου :D

Και εγώ δεν ξέρω και πολλά για της παταπούφες την μοναδική που είχα δει με κανονικα μαλλιά ήταν αύτη από Ιταλία που δίστιχος δεν μπόρεσα να την αγοράσω γιατί ο seller δεν έστελνε έκτος Ιταλίας,

H συγκεκριμένη αγαπήθηκε αμέσως, .και αν την βλέπατε σε την κατάσταση την βρήκαμε θα σας έπιανε το κεφάλι σας




Ηταν σε πολύ άθλια κατάσταση, αλλά η καλή μου νεραΐδα εδω την έκανε σαν καινούργια , :D

Και κάποια στιγμή πιστεύω θα βρούμε και το φουστανάκι της

Σε αυτό που λες Rapunzel μου για την θετική ενέργεια έχεις 100% δίκιο, πολλές φόρες την νιώθεις την ενέργεια που στου δίνουν ..!!! :)
 
Παταπούφα - Φασουλέτος

El_Greco_Fanatic ξέρω από κακή κατάσταση παιχνιδιών και είστε αξιέπαινοι που το συνεφέρατε τόσο καλά! Εκεί φαίνεται και η αγάπη σας η μεγάλη για αυτά τα παιχνίδια! Και πάλι μπράβο σας!
 
Νομίζω ότι δεν έχω ξαναδεί παταπούφα με νάυλον μαλλιά!! :eek:

Να τη χαίρεστε παιδιά, μπράβο που την κάνατε τόσο όμορφη!! :clap: Τι μέγεθος είναι, να ψάχνω μήπως βρω ρουχαλάκια?

El greco fanatic, θέλω άλλη μια φορά να μου δώσετε οδηγίες πως να πλύνω την κουκλίτσα που είναι σαν τη δική σας, την πιπιλίνα μου και μια παταπούφα που βρήκα σήμερα και είναι λίγο βρωμικούλα.... :please:

Πως την καθαρίσατε τη δική σας και έγινε σαν καινούρια??8)

Κάνει να τα τρίψω και να τα στίψω μετά?? Η θα σβωλιάσει το βαμβάκι τους?? Και το πρόσωπό τους με τι το τρίβετε?
 
Πίσω
Μπλουζα