[El Greco] Παταπούφα

Το θεματάκι μου ξύπνησε αναμνήσεις!

Ορίστε λοιπόν και η δική μου παταπούφα, μια μικρή φωτό για τον makisimo που άνοιξε το θέμα:

20131116_124222.jpg

Κι ένα μικρό δωράκι σε όλους τους El Greco fans! :)

20131116_124211.jpg
 
πολυ ομορφο και το κολαζ του μακισιμου με την αστεροσκονη :)

αλλά και οι φωτογραφιες σου Μαριανα :)

πού τους ειχες κρυμμενους τοσο καιρο την Παταπουφα και τον αρκουδο; :flower:
 
Η παταπούφα είναι συνομήλικη του Μπόμπου (του κίτρινου αρκούδου μου)! Πλέον κάθονται δίπλα - δίπλα, έχοντας πάρει σύνταξη! :D

Ο δε μεγάλος αρκούδος έχει ακόμα μεγαλύτερη ιστορία! Τον είχε πάρει δώρο ο πατέρας μου στη μητέρα μου το 1972, όταν αρραβωνιάστηκαν! Αγοράστηκε από τον πάλαι ποτέ Λαμπρόπουλο!

Εννοείται ότι μέχρι να μεγαλώσω, δεν επιτρεπόταν (και δεν τολμούσα) να τον αγγίξω!

Η αγάπη της μαμάς μου τον κράτησε σε άριστη κατάσταση μέχρι και σήμερα!...
 
εχει τη δικη του ιστορια ο καφε αρκουδος :)

Μαριανα απ οτι μας εχεις γραψει επαιζες περισσοτερο με αρκουδακια οταν ησουν μικρη,ισως γι αυτο η μαμα σου δε σου αφηνε να αγγιξεις τον συγκεκριμενο

φοβοταν μη χαλασει απ το πολυ παιχνιδι και ηταν και συναισθηματικης αξιας ο αρκουδος - δωρο των αρραβωνων της
 
Τρελαινόμουν γι' αρκουδάκια! :) Ακόμα και τώρα ...στα γεράματα! :D

H Παταπούφα ήταν η μόνη εξαίρεση κούκλας που επέζησε αρκετά για να κάνει παρέα στο Μπόμπο! :D

Κι αυτή αν ξέρατε τι έχει τραβήξει.... Παλιά τα παιχνίδια τα φτιάχναν τρομερά ανθεκτικά πάντως....
 
Ωραία η παταπούφα σου Daredevil... Άλλο πράγμα ρε παιδί μου τα παιδικά μας παιχνίδια,... Μπορεί να ειναι στραπατσαρισμένα και ξεμαλλιασμένα αλλά έχουν τη χάρη του χρόνου..!! Ο νέος είναι ωραίος, μα πάντα ευτυχώς ο παλιός ειναι αλλιώς.. ;) Nα υποθέσω ότι την έλεγες κι εσύ παταΤούφα ??
 
makisimos είπε:
(...) Nα υποθέσω ότι την έλεγες κι εσύ παταΤούφα ??
Α, ώστε δεν ήμουν η μόνη, ε?! :D

Μακίσιμε, συμφωνώ.... Αν ήξερες τι κακοποίηση περάσαν στα χέρια μου αυτά τα παιχνίδια (όχι από κακία ή απροσεξία, αλλά από αυτό το κακό συνήθειο που έχω, να θέλω να φτάνω τα πάντα (και τους πάντες ενίοτε!) στα άκρα.... ).

Και όμως, με βελόνα και κλωστή, όλα γίνονται. Πρόσφατα επιδιόρθωσα έναν τεράστιο ποντικό (σε μέγεθος περίπου όσο ο αρκούδος της μαμάς μου), με μολινέ και χοντρή βελόνα! Υγιέστατος ο ασθενής επιστράφη στην πανευτυχή κάτοχό του, που τον είχε από τότε που ήταν παιδί! :)

Δεν υπάρχουν πολλά παιχνίδια σήμερα, που θα ζήσουν 15-20-30 χρόνια και θα μπορείς να τα σώσεις με "επεμβάσεις"....

Είτε τα υλικά κατασκευής είναι πολύ φθηνά, είτε η ποιότητα παραγωγής είναι υποδεέστερη - το αποτέλεσμα είναι ότι τα τωρινά παιχνίδια, πολύ δύσκολα θα διατηρούν για τα παιδιά των παιδιών μας....
 
zombiesquad3 είπε:
Οι 2 παταπούφες μου, που πολύ πρόσφατα προστέθηκαν στη συλλογή μου....Έχω την εντύπωση ότι, με τα ροζ μαλλιά είναι το κοριτσάκι και με τα μπλε μαλλιά είναι το αγοράκι....

Αν και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με αυτού του είδους τα παιχνίδια, ομολογώ πως όταν τις κράτησα στα χέρια μου, ένιωσα αυτή την παλιά, παιδική μαγεία....

Αυτή η μαγεία μάλλον δεν φεύγει ποτέ, απλά μένει μέσα μας και μία σπίθα περιμένει να μας ξαναμαγέψει.... Δεν εξηγείται αλλιώς....
Mοιαζει με το δικο μου παταπουφα ο μπλε,μονο που δικος μου( post 110 ) εχει γαλαζιo παντελονι και μαλλια!!

Tελικα πρεπει να βγαιναν σε τοσους πολλους διαφορετικους χρωματισμους!!
 
Ο καιρός είναι ο,τι πρέπει για ένα μπανάκι! Αυτή είναι η δική μου παταπούφα στο μεγάλο μέγεθος. Πρόσφατα μου την χάρισε κάποιος μαγικός μου ρετρο-φίλος και τον ευχαριστώ πολύ πολύυυυ!!! #)

patapoufa1.jpg

patapoufa.jpg
 
Μεγειά σου coco ... :p Να την χαίρεσαι και να την δεις όπως επιθυμείς :p

Αυτος ο φίλος σου ο μαγικός πρέπει να ειναι πολύ καλό παιδι και όμορφο και χαρισματικό :p
 
ooo ευχαριστώ!!! Απο τώρα σχεδιάζω το μέλλον της, όπως κάθε μητέρα που σέβεται τον εαυτό της!

Είναι, είναι και να δεις, τόσο μετριόφρων.. Σε κάνει να απορείς! :biglaugh: :flower:
 
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στον τρόπο που αδειάζεις την παταπούφα και την ξαναφτιάχνεις απο την αρχή μετά απο πλύσιμο; Αν ξέρει κάποιος ας μου στείλει ένα μήνυμα. Ευχαριστώ!
 
petition στο change.org για την επανακυκλοφορία της
 
alepounirus τι εννοείς petition στο change.org για την επανακυκλοφορία της; Πιστεύεις ότι με δύο petition, ένα για τη bibi-bo και ένα για τα κάστρα και πολιορκητές,θα ήταν καλό να υπάρχει και ένα τρίτο ταυτόχρονα και τα τρία να απευθύνονται στην ίδια εταιρία; Θα πηγαίνανε και τα τρία άδικα. Πρώτα να δούμε τι θα γίνει με τα δύο παιχνίδια και στη συνέχεια και με άλλα.
 
μια ιδιαιτερη Παταπουφα της el greco που εχει και κοινα στοιχεια με το Πιτσιποπακι ;)

ptp7.JPG

οι φωτογραφιες προερχονται απ το διαδικτυο

(ebay)

ptp1.jpg

ptp2.JPG

ptp4.jpg

ptp6.JPG
 
Δεν το ήξερα πως υπήρχε Παταπούφα Πιστιποπάκι! Ευχαριστώ φίλη katerinak!
 
Είχε και η αδερφή μου Παταπούφα, έναν με κόκκινα μαλλιά νομίζω. Τον είχαμε πάντα να κάθεται πάνω στη συφονιέρα μας ως στολίδι. Πρέπει να πω ότι εδώ στο

GRM έμαθα πως τον λένε Παταπούφα καθώς εμείς τον λέγαμε Πατατούφα (σαν κάτι από πατάτα και τούφα δηλαδή :p )
 
ειχα κ εγω μια τοσο μεγαλη οταν ημουν μικρη . μακαρι να μπορουσα να βρω κ τωρα , ειναι υπεροχη .
 
αχ αυτο τον παταπουφο ποσο τον ψαχνω κ εγω τον κιτρινο κ φουξια . ειναι γενικα δυσκολοι
 
ααααχ αυτοσ ο κιτρινος παταπουφος ποσο θα ηθελα να τον εβρισκα κ εγω .. γενικα ειναι σπανιοι ετσι ?
 
Πίσω
Μπλουζα