[El Greco] Πιτσιποπάκι

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
157
Ένα παιχνίδι πολύ δημοφιλές στα κορίτσια κατά την δεκαετία του 80 ήταν το ΠΙΤΣΙΠΟΠΑΚΙ, ένα κουκλάκι που έβγαινε σε 3 χρώματα (άσπρο, μπλέ, ροζ) και σε δύο μεγέθη..!!

Το μότο της διαφήμισης ήταν ότι είχε ένα "μικρό μυστικό", το οποίο ήταν εμφανές όταν...έλυνες ένα κορδόνάκι..!!

Προβολή συνημμένου 29082

Το διαφημιστικό φυλλάδιο που το συνόδευε ήταν το παρακάτω..

Προβολή συνημμένου 29083

Προβολή συνημμένου 29084

Και εδώ είναι ευδιάκριτα και τα δύο μεγέθη..!

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Makisimos πρώτα είναι μπράβο :thumbup: :thumbup:

Έχω και εγώ ένα μικρό και ένα μεγάλο σε άσπρο χρώμα ;)

Eπομένως μου μένουν αλλά 4 να βρω σωστά? :p
 
Κι εμένα μου λείπουν το μικρό σε μπλε και το μεγάλο σε άσπρο..!!! :(

Mε υπομονή όπως τόσα χρόνια άλλωστε, θα τα βρούμε..!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίοι παιδιά! Να και το δικο μου Πιτσιποπάκι (ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!! Makisime)! Είναι το μόνο που έχω (my precious!!! :p :p:p) και μου λείπουν όλα τα υπόλοιπα, χιχιχι!!

Προβολή συνημμένου 29447
 
Να σαι καλά Φραουλίτσα να το χαίρεσαι..!!! Ελπίζω όλη την ημέρα να μην το ενοχλείς να σου δείχνει το μικρό του μυστικό...!!! Γιατι κάποια στιγμή που θα σταματήσει το μπουσούλημα και θα πάρουν τα πόδια του αέρα, θα το τρέχεις και δεν θα το φτανεις..!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο μπόμπιρας είναι φοβερός να τον χαίρεσαι fraoulitsa;)

Επίσης να τι παθαίνεις όταν βλέπεις το μικρό του μυστικό :p

attachment.php
 
αα κι εγώ το έχω ακόμα αλλά σε λίγο άθλια κατάσταση....................... θα το βγάλω φωτο και θα σας δείξω το κωλί του :p
 
Αχ αυτό το πιτσιποπάκι! Είχα κι εγώ το γαλάζιο και το αγαπούσα πάρα πολύ. Συχνά-πυκνά του μιλούσα (περισσότερο όταν με μάλωναν,του έλεγα τον πόνο μου! :wub: ) αλλά εντελώς ,μα εντελώς ξαφνικά χάθηκε μαζί με τα πόνυ και τα polly pocket μου! :cool: (μην ρωτήσει κανείς, έχω μαμά.Το κλασσικό ελληνικό μοντέλο :p )
 
Τι γελιο βρε παιδια εχω ριξει με αυτα που γραφετε και με τις φωτο σας!!! :D :D:D

Παντως οταν ειχε βγει το πιτσιποπακι με το κραγιον στο ποπό του, θυμαμαι οτι παρακαλουσα απο μεσα μου να μην μου το φερει καμιά θειά δωρο γιατι δεν ειχε ουτε μαλλι να χτενισεις, ουτε ρουχαλακια να του αλλαξεις! :xm:

Αφηστε που αυτη η ιδεα του "μικρου του μυστικου" (που τελικα ο κοσμος το χε τουμπανο και αυτο κρυφο καμαρι) δεν με ειχε πεισει και πολυ...8)

:D
 
ΠΙΤΣΙΠΟΠΑΚΙ.

Αναστασια είπε:
Τι γελιο βρε παιδια εχω ριξει με αυτα που γραφετε και με τις φωτο σας!!! :D :D:D
Παντως οταν ειχε βγει το πιτσιποπακι με το κραγιον στο ποπό του, θυμαμαι οτι παρακαλουσα απο μεσα μου να μην μου το φερει καμιά θειά δωρο γιατι δεν ειχε ουτε μαλλι να χτενισεις, ουτε ρουχαλακια να του αλλαξεις! :xm:

Αφηστε που αυτη η ιδεα του "μικρου του μυστικου" (που τελικα ο κοσμος το χε τουμπανο και αυτο κρυφο καμαρι) δεν με ειχε πεισει και πολυ...8)

:D
Καλησπέρα παιδιά, δεν θυμάμαι πόσο χρονών ήμουν ακριβώς όταν βγήκε αυτή η κούκλα (είμαι 33:(!!! οπότε υπολογίστε), αλλά ίσως και να φανεί περίεργο αυτό που θα πω:

Το είχα αγοράσει πρώτα γιατί το είχαν όλοι οπότε έπρεπε κι εγώ αλλά κυρίως γιατί η φάτσα του μου προκαλούσε κάτι σαν... συναίσθημα σαδισμού να το πω???

Ετσι αντιθέτως απο κάποιον που είπε οτι μοιραζόταν τα παιδικά του παράπονα μ'αυτό, εγώ το βασάνιζα! Δεν το'χω πάθει με κανένα άλλο παιχνίδι, ούτε είχα προβλήματα με στο σπίτι μου. Δεν είμαι ανώμαλη! Ακόμα και τώρα όμως που το ξαναείδα στις φωτογραφίες πάλι το ίδιο ένιωσα.

Το πιο κουφό όμως είναι ότι έτυχε να συναντήσω κοπέλα μεγαλώνοντας που πάνω σε μια

"ρετροσυζήτηση" που είχαμε μου είπε ακριβώς το ίδιο!!!

Λίγα κουκλάκια εκείνης της εποχής μου αρέσαν κι αυτά ήταν ο αγκαλίτσας, οι φωτεινούληδες, τα λαχανόπαιδα (απέκτησα κι εγώ ένα στην εφηβεία μου μαζεύοντας λεφτα). 'Αλλα κουκλιά δεν θυμάμαι τώρα. Κυρίως λούτρινα, ζωγραφική και κατασκευές μου αρέσαν όταν ήμουν μικρή.
 
Πιτσιποπάκια

Τα θυμάστε τα πιτσιποπάκια;;:''')

258268-pitsipopakia.jpg
 
Το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτα δεν ειναι τα πιτσιποπάκια..!! :D :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tinaellinis, αυτά τα γλυκά μωράκια δεν είναι πιτσιποπάκια ! :(

Μάλλον είναι gemellini της el greco (υπάρχει σχετικό θέμα) ή κάτι παρόμοιο-κυκλοφορούν ακόμη σε γνωστή παιχνιδοαλυσίδα!

Όσο για το πιτσιποπάκι, είχα κι εγώ ένα γαλάζιο που μου είχαν δωρίσει. Δεν ξέρω αν ήταν το μικρό ή το μεγάλο. Απ' όσο το θυμάμαι ήταν περίπου 15 εκατοστά. Το φορμάκι του δεν ήταν καλής ποιότητας και γρήγορα γέμισε κόμπους κι έγινε ανατριχιαστικό! Κάποτε το χαρίσαμε, στο βαφτηστήρι της αδερφής μου, στην επαρχία, μαζί με άλλα παιχνίδια. Είναι γεγονός ότι δε χάριζα, ούτε αντάλλαζα εύκολα παιχνίδια, γιατί τα αγαπούσα πολύ και δενόμουν μ'αυτά. Ακόμη και με το πιτσιποπάκι, που μερικές φορές με νευρίαζε και το χαστούκιζα! Nov77 δεν είσαι μόνη και σίγουρα δεν είσαι ανώμαλη! Τα παιδιά μέσω του παιχνιδιού εκτονώνουν την ενέργεια και την επιθετικότητα, που μπορεί να αισθάνονται. Εννοείται ότι έχω μετανιώσει για τα παιχνίδια που χάρισα στο βαφτηστήρι, γιατί ποτέ δεν έπαιξαν μ'αυτά και τα πιο πολλά τα βρήκα κάποτε στο στάβλο με τα πρόβατά τους (ζωντανά πρόβατα, όχι παιχνίδια!!) :eek: o_O χωμένα στις λάσπες!!! Ω ναι!!

Φυσικά, αν έβρισκα ένα πιτσιποπάκι σήμερα θα το περιέθαλπα με περισσή στοργή!!
 
Πολύ γλυκά κουκλάκια!
 
Πιτσιποπάκι.jpg

Πιτσιποπίσια φιλάκια, στα μαγουλάκια! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα θυμάμαι στις διαφημίσεις καθώς επίσης ότι λέγαμε έτσι μια γειτόνισσα μας (ίδια ηλικία).
 
Χμμ βλεπω δεν εχει μπει η διαφημιση ,απο οτι θυμαμαι ξεκιναγε με το σλογκαν στα παιδικα χειλη της εποχης,"Αχ πιτσιποπακι μου ποσο σ'αγαπω".
 
NOV77 είπε:
η φάτσα του μου προκαλούσε κάτι σαν... συναίσθημα σαδισμού να το πω??? εγώ το βασάνιζα! Δεν είμαι ανώμαλη! Ακόμα και τώρα όμως που το ξαναείδα στις φωτογραφίες πάλι το ίδιο ένιωσα.

Το πιο κουφό όμως είναι ότι έτυχε να συναντήσω κοπέλα μεγαλώνοντας που πάνω σε μια

"ρετροσυζήτηση" που είχαμε μου είπε ακριβώς το ίδιο!!!

Aggalitsas είπε:
Ακόμη και με το πιτσιποπάκι, που μερικές φορές με νευρίαζε και το χαστούκιζα! Nov77 δεν είσαι μόνη και σίγουρα δεν είσαι ανώμαλη!
Τι γέλιο έχω κανει με τα άγρια συναισθήματα που έβγαζε στον κόσμο το Πιτσιποπάκι...

Πόσο ξύλο έχει φάει το κακόμοιρο.... :p
 
Πίσω
Μπλουζα