[El Greco] Σκυλάκι 70ʼς

El_Greco_Fanatic

RetroMaNiaC
Joined
19 Ιουν 2009
Μηνύματα
536
Αντιδράσεις
22
Μια από της καλές μας ανακαλύψεις είναι και το σκυλάκι αυτό, η κυρία που μας το έδωσε από τα λίγα που θυμόταν ανέφερε ότι το αγόρασε τα Χριστούγεννα του 78 από το Μινιόν :eek:

Φυσικά βλέποντας το σήμα και το υλικό που χει κατασκευαστή αναγνωρίζεις ότι είναι από τα πρώτα ποιοτικά και καλά παιχνίδια της El Greco Επίσης έχει ακόμα ένα μεγαλύτερο σε κίτρινο χρώμα με το μπλε διαβατήριο ως ταμπέλα άλλα δυστυχώς αυτό δεν καταφέραμε να το πάρουμε (προς το παρόν :p )

attachment.php
 
Κάτι μου λεει αυτό το σκυλάκι.... Ίσως να το είχα.

El_Greco_Fanatic είναι μικρό το μέγεθός του? Πάντως είναι χαριτωμένο :)
 
Τα θυμαμαι αυτα τα σκυλακια ,μικρος τα εβλεπα σε σαλονια και πολυθρονες,θυμαμαι σπαζομουνα που ηταν τοσο ακαμπτα.


Αν το πεταγες σε κεφαλι εκανε καρουμπαλο!
 
ωραιο σκυλακι El_Greco_Fanatic ,να το χαιρεσαι!!!!!!!!!!

δεν εχω ξαναδει τετοιο,παντως διατηρηθηκε σε αψογη κατασταση απ οτι βλεπω απ τη φωτογραφια

:thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Τι όμορφο! Με γεια σας! Αχ, μακάρι να βρεθεί και το μεγάλο σκυλί με τη χοντρή αλυσίδα στο λαιμό και τη γλωσσίτσα του έξω! Το είχα μικρή και το λάτρευα!
 
Kambia είπε:
Κάτι μου λεει αυτό το σκυλάκι.... Ίσως να το είχα. El_Greco_Fanatic είναι μικρό το μέγεθός του? Πάντως είναι χαριτωμένο :)
Kampia το συγκεκριμένο είναι μικρό άλλα υπήρχαν σε παρά πολλά μεγέθη και σχέδια από ότι θυμάμαι η μάνα μου είχε ένα τεράστιο τότε δεν μου άρεσε καθόλου τώρα το ψάχνω :(

Aardvark είπε:
Τα θυμαμαι αυτα τα σκυλακια ,μικρος τα εβλεπα σε σαλονια και πολυθρονες,θυμαμαι σπαζομουνα που ηταν τοσο ακαμπτα.
Αν το πεταγες σε κεφαλι εκανε καρουμπαλο!

Ακριβώς έτσι είναι χαχαχα είναι άκαμπτα τελείως!!! Πρόσφατα έμαθα ότι κάποιες εταιρίες που κατασκεύαζαν παρόμοια παιχνίδια τα γέμιζαν με αυτό που έτρωγαν τα ζώα ( Άχυρα ) εκεί να δεις βάρος όταν βρέχονταν :p

Σε ευχαριστώ πολύ katerina:), το είχαν μέσα σε διάφανη σακούλα και έμεινε άθικτο ;)

mytinyworld είπε:
Τι όμορφο! Με γεια σας! Αχ, μακάρι να βρεθεί και το μεγάλο σκυλί με τη χοντρή αλυσίδα στο λαιμό και τη γλωσσίτσα του έξω! Το είχα μικρή και το λάτρευα!
Να είσαι καλά mytiny και εγώ από το πολύ ψάξε έπεσα σε αυτό ,έχω κάνει την μάνα μου και τους φίλους μας από Ελλάδα κάτι σαν λαγωνικα χαχαχα άλλα όπως σου έχω υποσχεθεί το πρώτο μεγάλο που θα βρω είναι δικό σου ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εl greco fanatic σε ευχαριστούμε για την φωτογραφία σου. Να κάνω μία ερώτηση ο σκύλος σου έχει στο λαιμό ένα μικρό κίτρινο κουδούνι?
 
ψαχνοντας στο θρεντ της krios, βρηκα και μια φωτογραφια με το σημα που εχει το σκυλακι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελ γρεκο φανατικ πιστευω οτι αυτου του ειδους τα παιχνιδια ειναι ακομη πιο παλια απο το 78...αρχες αρχές του 70 πιστευω, για να μην πω και μεσα στο '60...!!!

Και οντως ήταν από τα αυτα τα "παιχνιδια" που τα έβαζαν στην μεση του καναπέ, ή ακόμη και πάνω σε κανα σεμενάκι στο πάνω μέρος του καναπέ..!!!

Πολύ ομορφο και πολύ σπάνιο..!!

Μου θυμιζει στο χρωμα, στο υλικό και στο είδος, αυτο που έχω εγω...koyklll.jpg
 
spirtoulis είπε:
Εl greco fanatic σε ευχαριστούμε για την φωτογραφία σου. Να κάνω μία ερώτηση ο σκύλος σου έχει στο λαιμό ένα μικρό κίτρινο κουδούνι?

Όχι δεν έχει κουδούνι :eek: ,το αρκούδι που έχω από την ίδια εποχή έχει, και ο μεγάλος σκύλος που είχε η μάνα μου και αυτός είχε το θυμάμαι καλά μπορεί να το έχασαν η να μην είχε τι να πω :)

Καλά makisime το παπί είναι φοβερό πολύ καλό :bow: :dribble:

Τι να σου πω ότι μου είπαν λέω για ημερομηνίες αν και η el Greco αυτά τα παρουσίασε εκεί στις αρχές του 70 και μετά αν δεν κάνω λάθος ε?

Και εγώ τώρα που το αναφέρετε θυμάμαι όταν ερχόμαστε Ελλάδα τα καλοκαίρια μια θεια μου να τα έχει στον καναπέ της όλα μαζί πω πω φλας που έφαγα :eek: o_O
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά, El Greco Fanatic το παπί ειναι κακάσχημο, αλλά επειδή είναι απο την El Greco το συμπαθεις κι εσύ..!! :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :points: \

Το μέλος saboter ειχε βγαλει ενα βιντεάκι απο τα Ελληνικα Επίκαιρα και το οποίο έδειχνε μια έκθεση της El Greco γεματη με τετοιου ειδους παιχνιδια η οποια ειχε γινει αρχες του 70..!! Οποτε και προυπηρχαν αυτα,..!! Γι αυτο λεω οτι ειναι απο το 60 πλασαρισμένα..!! Φαινονται κιόλας οτι ειναι λίγο "αντικες" :D
 
Όχι επειδή άπλα είναι el Greco άλλα γιατί είναι από τα πρώτα παιχνίδια της el Greco και δεν είναι κακάσχημο εμένα μου αρέσει μήπως να ανησυχώ :p ???

Έχεις δίκιο τώρα που το βλέπω πάλι είναι από το 70 το βίντεο εγώ έχω πάθει πλακά με ένα από τα βίντεο που χει τον Kermit το βάτραχο από το the muppets show με το σήμα της EL GRECO πήρα μια φωτογραφία άλλα δεν είναι και τόσο καλή άντε τώρα να το βρεις αυτό :( :(

Kermit by. EL GRECO.jpg
 
Δυσεύρετα τα κουκλάκια σας παιδιά. Πάντοτε το τρίχωμα τους μου θύμιζε λίγο φλοκάτη.
 
Αυτά τα σκυλάκια ποτέ δεν μου έκαναν το κλικ, μιας και έχω αγαπήσει κυρίως τα παιχνίδια της EL Greco του '80 κι όχι τόσο του '70 που ανήκουν κι αυτά (τα οποία είναι και το σήμα κατατεθέν της εταιρίας γιατι είχαν μεγάλη επιτυχία , όπως και οι Τυχερούληδες)..

Παρ όλα αυτά πείτε μου , πως να αντισταθώ που τα βρήκα ολοκαίνουργια, με τα μενταγιόν της εταιρίας καθώς και με τα διαβατήριά τους..!! :dribble:

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχεις βαλθεί να με πας από ανακοπή :confused: :confused: πανέμορφα κομμάτια:dribble: καλορίζικα ;) ζήτω τα βελέντζαtoys:headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Με γεια Μάκη, πάντως στο στυλ του καφέ σκυλιού που φαίνεται στη φωτογραφία και οι παραλλαγές του πρέπει να στόλιζαν σχεδόν κάθε ελληνικό σπίτι τη δεκαετία του 70.
 
Το μεγάλο σκυλάκι του makisimos (ποστ 14), αποτελούσε μέρος και της συλλογής της Πόπης Αστεριάδη, όπως διαβάζουμε στο τεύχος του ΦΑΝΤΑΖΙΟ που ανέβασε ο tonytony.

RMX-ΑΣΤΕΡΙΑΔΗ.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα