[El Greco] Τα Ζαβολάκια

El_Greco_Fanatic είπε:
Χρόνια πολλά και σε εσένα makisimos:) Ναι είναι el Greco 100%

Τα πιθηκάκια και όχι μονό (λαγουδάκια λιοντάρια σκυλάκια κτλ..) ήταν 12… 6 μικρά και 6 μεγάλα στο μέγεθος και μονό ένα από αυτά είχε ας το πούμε γυάλινα μάτια κυκλοφορούσε βεβαία σε διάφορα χρώματα ,όλα τα υπόλοιπα ήταν ζωγραφιστά

Τα κουτιά τους μοιάζουν με αυτά από της Pon Pon και Tοu Tοu αλλά πιο μεγάλα

Τα συνάντησα πάρα πολύ καιρό πριν αλλά για άλλη μια φορά με τα τότε μυαλά κολλημένα στο σπιρτουλη και μονο δεν τα αγοράσαμε (μεγάλο λάθος) :(

Στην φωτογραφία βλέπετε την διάφορα ύψους

attachment.php


Δυστυχώς από ελληνικές ονομασίες όπως ξέρεται υστερώ :( αλλά και εμένα κάτι μου θυμίζουν τα ονόματα αυτά ;)

Προβολή συνημμένου 27163

Μερικά από αυτά μας τα παρουσίασε η Candyforever για πρώτη φορά στο retromaniax :thanx2:
Έχω κι εγώ ένα μικρό κουκλάκι-μανταλάκι, το οποίο γαντζώνεται με τα χεράκια του στην κουρτίνα και νομίζω ότι μοιάζει με το πάνω αριστερά-ετικέτα δεν έχει όμως, που να αναγράφει εταιρεία παραγωγής. Σας το παρουσιάζω παρακάτω για να μου πείτε τη γνωμη σας. Μου το είχε δωρίσει η αδερφή μου πριν απο το '89.

DSCN3158.jpg

Όσο για τον χιμπατζή, θα ήθελα να μάθω αν είναι σε μεγάλο μέγεθος. Είχαμε έναν που του έμοιαζε πολύ, ο οποίος πετάχτηκε μαζί με άλλα άθικτα παιχνίδια! :(

Πολύ διασκεδάζαμε να βάζουμε το δάχτυλό του στο τεράστιο ρουθούνι του! :D
 
τετοιο κουκλακι aggalitsa ειχα κ γω αλλα ντυμενο μελισσουλα.καπου βρισκεται στο σπιτι μου...δε γνωριζω ομως αν εβγαιναν σε μεγαλυτερο μεγεθος...

τον δικο μου πιλαφα που ειχα δειξει ταλαιπωρημενο σε προηγουμενο μηνυμα μου, τον εβαψα. δεν ξερω αν ηταν ετσι αλλα στο περιπου τον ειδα στη φωτο παραπανω κ προσπαθησα...IMG_7616.jpg
 
Έκανες καλή δουλειά με το πιλαφάκι!!! :clap:

Μπράβο Lne!!!

Βρήκα κι εγώ το δικό μου χιμπαντζάκι σε προηγούμενη σελίδα!

Ήταν ψηλό όμως...40-50cm!

Πάει κι αυτό... :(
 
Lne είπε:
τετοιο κουκλακι aggalitsa ειχα κ γω αλλα ντυμενο μελισσουλα.καπου βρισκεται στο σπιτι μου...δε γνωριζω ομως αν εβγαιναν σε μεγαλυτερο μεγεθος...τον δικο μου πιλαφα που ειχα δειξει ταλαιπωρημενο σε προηγουμενο μηνυμα μου, τον εβαψα. δεν ξερω αν ηταν ετσι αλλα στο περιπου τον ειδα στη φωτο παραπανω κ προσπαθησα...Προβολή συνημμένου 37093
Lne πολυ ομορφος και γλυκουλης εγινε ο πιλαφας σου :)
 
Έχω κι εγώ ένα ζαβολάκι, ίσως το μόνο από τη σειρά (όπως προείπατε) που έχει μάτια που ανοιγοκλείνουν.

Τον λένε Κατρούλη (το επίσημο όνομά του) και είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι.

Απ' ό,τι μου είπανε, στη διαφήμιση ο Μουστάκας τον πέταγε μακριά.. λόγω ονόματος...

Θα ανεβάσω φωτό σύντομα.

Ανυπομονώ να δω διαφημίσεις τους. Ίσως είναι η μόνη τηλεοπτική που δεν έχει βρεθεί ακόμα...
 
Αν και δεν είμαι φαν των λούτρινων, αυτά τα κουκλάκια είναι φοβερά και τα ονόματα τους αξιολάτρευτα. Μακάρι να βρεθεί και η διαφήμιση με τον Μουστάκα που αναφέρει η zouzou.
 
Κι άλλος κατάλογος με "ζαβολάκια"! Από αυτά είχα ως παιδί τον "αχ-βαχ" (τον οποίο έχω ακόμα, χωρίς τα αξεσουάρ του) και ο αδερφός μου είχε τον "τάπα".

Πριν από 1-2 χρόνια απέκτησα την "πίγκυ" και το "ψιψινάκι" (χωρίς ρούχα).

σάρωση0002.jpg

σάρωση0003.jpg
 
Ευχαριστούμε για τον κατάλογο candy4ever. Το τσιφτετέλι είναι άπαιχτο. Η πίγκυ μου φαίνεται σαν απομίμηση της Μις Πίγκυ. :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tέλειος ο κατάλογος..!! Πολύ εντυπωσιακά όλα τα κουκλάκια..!!! Κι αν προσέξετε η στολή του "μπ-ουφο", εμπνευσμενη απο την στολή "γκαλαξυ" της βιβι-βο.... ;)

Σ ευχαριστουμε candyforever.. :D
 
Candy4ever φοβερός ο κατάλογος :thanx2: :thanx2: δεν φανταζόμουν με τίποτα ότι ο τάπας ήταν Ζαβολάκι τον συνάντησα αρκετό καιρό πριν αλλά αρνήθηκα να τον αγοράσω μη γνωρίζοντας ότι ήταν el Greco:( όχι ότι δεν μου άρεσε απλά προσπαθούμε να αποφεύγουμε άσχετα παιχνίδια λόγο χώρου, πάντως (o τάπας ο σφαλιάρας και ο καπεταν τρομάρας) είναι όλα τα λεφτά:dribble::dribble::dribble:
 
Lne είπε:
τον δικο μου πιλαφα που ειχα δειξει ταλαιπωρημενο σε προηγουμενο μηνυμα μου, τον εβαψα. δεν ξερω αν ηταν ετσι αλλα στο περιπου τον ειδα στη φωτο παραπανω κ προσπαθησα...Προβολή συνημμένου 37093
Lne, τον έκανες καταπληκτικό! Ξαναβρήκε τη παλιά του λάμψη!

Ευχαριστούμε Candy4ever για τον κατάλογο! Δυστυχώς, δεν έχω δει ακόμη το δικό μου σε αυτές τις φωτογραφίες... :cry:
 
Ευχαριστούμε για τον καινούριο κατάλογο!

Δυστυχώς ούτε σ' αυτόν βλέπω το δικό μου ζαβολάκι...

Τελικά πρέπει να ήταν πολλά!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και το δικό μου!!!

Εγώ θυμάμαι να τα διαφημίζει ο Μουστάκας. Το δικό μου δεν νομίζω να είχε στολή θυμάμαι ένα φιόγκο κίτρινο στο κεφάλι. Αλλά ακούστε την ιστορία του και πώς σώθηκε. Το είχα πάρει όταν ήμουν 5-6 νομίζω, μετά από 2-3 χρόνια παίζαμε με τον αδερφό μου και το πετάγαμε ο ένας στον άλλο και κάποια στιγμή το πετάξαμε σε μία τρύπα που έκανε το μπουρί της σόμπας στον τοίχο με την ιδέα ότι αυτό θα βγει έξω, ο τοίχος όμως ήταν διπλός με κενό ενδιάμεσα και το ζαβολάκι έπεσε μέσα. Περάσανε τα χρόνια... αρκετά καμιά δεκαριά και σε μία άλλη στιγμή μακακίας, πάλι με τον αδερφό μου κάτι κάναμε με μία πετονιά και ένα αγκίστρι και πετάξαμε στην ίδια τρύπα την πετονιά, δεν θυμάμαι με τι σκοπό. τραβώντας την πετονιά εμφανίστηκε το ζαβολάκι!!! έτσι γλύτωσε από τη μαμά κυρίως και δεν έφαγε πέταμα! τώρα σε όποιο σπίτι πάω το έχω μαζί.Εικόνα076.jpg

Εικόνα087.jpg
 
Αυτός είναι ο δικός μου, ο Κατρούλης!

Έχει αλλάξει "ελαφρώς" το χρώμα του βέβαια, αλλά δε χάνει τίποτα από τη γοητεία του.

Κι εγώ τον πέταγα από δω κι από κει αλλά ευτυχώς σώθηκε και είναι το αγαπημένο μου.

Ίσως είναι και ο μοναδικός που έχει μάτια που ανοιγοκλείνουν.

Φόραγε κι ένα σκουφί ασορτί με την μπλούζα του, το οποίο το έχω.

(Ρετρό λεπτομέρεια: πάνω αριστερά κολλητήρι στρουμφίτα από τα παλιά)

DSC00143.jpg
 
Πω πωωωω .... τέλεια, τέλεια, τέλεια τα Ζαβολάκια της Ελ Γκρέκο !!! Πολύ ωραίες η φωτογραφίες που αναρτήσατε, όπως και τα κείμενά σας με τις αναμνήσεις !!! Στο δικό μου το σπίτι, δυστυχώς, δεν μπήκε "Ζαβολάκι" [παρόλο που όταν ήμασταν παιδάκια συλλέγαμε, μεταξύ άλλων, και πάνινα ή λούτρινα κουκλάκια, όπως "Πατάτες", κούκλες - ποδοσφαιριστές κλπ] !!! Θυμάμαι, όμως, τη διαφήμιση των "Ζαβολακίων" με τον Μουστάκα από τις πολύ αρχές των 80ς, την οποία έχω μνημονεύσει σε άλλα τόπικς .....

Τώρα που βλέπω τις φωτογραφίες διαπιστώνω πόσο μα πόσο γλυκούλια ήταν τα Ζαβολάκια .... Respeeect στην El Greco για τα πολύ ωραία παιχνίδια που μάς προσέφερε στην παιδική μας ηλικία ......
 
ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!

22082011(001).jpg καλησπερα!!! μολις περισυ στο χωριο μου, σε μια ''ανασκαφη'' στο παταρι, ανακαλυψα αυτο το κουκλακι! θυμαμαι που επαιζα μικρη μαζι του,αλλα δεν μπορω με τιποτα να θυμηθω κατι για την ταυτοτητα του! ξερεις κανεις κατι να με βοηθησει?ευχαριστω πολυ! :)
 
lollipopmerenta ειναι σιγουρα ζαβολακι το κουκλακι αυτο :)

ωραια ανακαλυψη εκανες στο παταρι!!!
 
Πίσω
Μπλουζα