• Αγαπητά μέλη: Για λόγους ασφαλείας, τα παλιά σας user passwords έχουν καταργηθεί. Πατήστε εδώ για password reset ώστε να ορίσετε νέο συνθηματικό. Μη ξεχάσετε να ελέγξετε τον spam folder σας για το email που θα παραλάβετε. Aν πιστεύετε ότι έχετε εγγραφεί με email address που έχει καταργηθεί, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο info@retromaniax.gr για να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα.

[El Greco] Τρακατρούκες

makisimos

RetroMasteR
Αντιδράσεις
68
Παιχνίδια από el greco ήταν και οι τρακατρούκες , τις οποίες φέτος ανακάλυψα μιας και δεν γνώριζα την ύπαρξή τους..!! Δεν γνωρίζω ούτε πότε κυκλοφόρησαν, ούτε αν ήταν δημοφιλή και γνωστά στο ευρύ κοινό..!!Όποιος γνωρίζει ας δώσει πληροφορίες..!!!!

16683.jpg16684.jpg16682.jpg

Είχαν κυκλοφορήσει πολλές φιγούρες από τις ΤΡΑΚΑΤΡΟΥΚΕς και μάλιστα υπήρχανμκαι κάτι σαν κασετίνες που τις άνοιγες και είχε ανάλογο θέμα..!!

π.χ στον τρακατρούκα πυροσβέστη όταν άνοιγες την κασετίνα ήταν η πυροσβεστική με επιπλάκια μέσα χάρτινα..!!!

Τρακατρουκες makisimos.jpg

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Αναστασια

RetroNuts!
Αντιδράσεις
33
Γιατι να ηταν χαρτινα μεσα τα επιπλακια;;; Τους αναβες φωτια και τα καιγες και μετα αυτος ο μαιμουδομουρης ο τρακατρουκας την εσβηνε;;;;

Αβυσσος η ψυχη της Ελ Γκρεκο....

makisimos

RetroMasteR
Αντιδράσεις
68
Ακριβώς Αναστασία μου, για να αναγκαστεί μετά ο κακόμοιρός γονιός να αγοράσει τον Αστυνομικό Τρακατρούκα, να συλλάβει τον πυροσβέστη Τρακατρούκα, κι έπειτα τον Νοσοκόμο Τρακατρούκα να νοσηλεύσει τον καμμένο Πυροσβέστη Τρακατρούκα κι έπειτα να καταλάβει πως η όλη ιστορία θα του κοστίσει ακριβά από την el greco και στην συνέχεια να αναγκαστεί να στραφεί στην LYRA και να αγοράσει τα ΠΙΝ ΠΟΝ που στο κάτω κάτω δυο περούκες αλλάζουν και την καταβρίσκουν..!!!!! :D

otto-31860

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
0
:wait2:XXXMMMM....... ντεντεκτιβ τρακατρουκα εχουμε....... :D

morpheus

RetroActive
Αντιδράσεις
0
σημερα με μια γρηγορη ανασκαφη που εκανα στο σπιτι μου βρηκα αυτο:

26604.jpg

πρεπει να εχω ακομη 2 κουτια με Τρακατρουκες. ( αλλα δε ξερω αν υπαρχουν ακομη...)

morfo

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
καταπληκτικό βρε παιδιά που τα θυμηθήκατε όλα αυτά?? παίρνω το θάρρος και αν μου δίνετε την άδεια να τα μεταφέρω στο blog που έχω δημιουργήσει με πολύ αγάπη και εννοείτε οτι θα βάλω και την πηγή!!! Αν υπάρχει αντίρρηση το βγάζω αμέσως . Απλώς θεωρώ ότι τέτοια είδους θέματα πρέπει να αναδημοσιεύονται... ευχαριστώ πολύ ......ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!

Wally

Retired Admin
Αντιδράσεις
2.491
Απο τη στιγμη που θα ανεφερεις την πηγη και τον κατοχο, κανενα προβλημα απο εμενα. Δεν ξερω αν τα παιδια εχουν καποια αντιρησση...

Αναστασια

RetroNuts!
Αντιδράσεις
33
Μorfo, τουλαχιστον για τις φωτο του Μakisimos, μπορεις να του γραψεις και να σου τις στειλει σε πολυ καλυτερη ποιοτητα με το λογοτυπο του! :) Οπως πολυ σωστα ειπε ο Wally, την στιγμη που αναφερεται η πηγη και ο συνδεσμος, οι πληροφοριες ειναι ανοιχτες σε ολους, για να σωσουμε τα παιχνιδια μας απο τις χωματερες. :)

krios

RetroNuts!
Αντιδράσεις
156
morfo είπε:
καταπληκτικό βρε παιδιά που τα θυμηθήκατε όλα αυτά?? παίρνω το θάρρος και αν μου δίνετε την άδεια να τα μεταφέρω στο blog που έχω δημιουργήσει με πολύ αγάπη και εννοείτε οτι θα βάλω και την πηγή!!! Αν υπάρχει αντίρρηση το βγάζω αμέσως . Απλώς θεωρώ ότι τέτοια είδους θέματα πρέπει να αναδημοσιεύονται... ευχαριστώ πολύ ......ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!
Μια ερώτηση έχω. Γιατί δε μας λες ποιό είναι αυτό το blog να το δούμε κι εμείς;

makisimos

RetroMasteR
Αντιδράσεις
68
Ο γιουπιγιάγιας νομίζω ξεχωρίζει με διαφορά..... :)

Όμορφη συλλογή...!!! :)

Nia

RetroN00b
Αντιδράσεις
1
Makisime μέσα στο κάθε κουτάκι έχει έναν κατάλογο με όλους τους τρακατρούκες. Στον ανεβάζω για να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα :) )))

τρακατρούκες.jpg

argy

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
34
Εγω εχω τον τρακατρουκα ψαρα! Πραγματικα τα στιχακια πισω στα κουτια εχουν πολυ πλακα! :D

31217.jpg

Aggalitsas

Retro Member
Αντιδράσεις
8
Να και ο δικός μου! Του λείπει το καπέλο και το όπλο, αλλά δε με πειράζει, αρκεί που τον βρήκα μαζί με κάποια ακόμη παιχνίδια, που είχα ξεγράψει! Πολύ χάρηκα!!! :D

Θυμήθηκα και το μαγαζάκι που ψωνίζαμε τα μικροπαιχνιδάκια και τα σχολικά και μ' έπιασε νοσταλγία...

DSCN3146.jpg

makisimos

RetroMasteR
Αντιδράσεις
68
Αγγαλίτσα, απ οτι βλέπω τον διατηρησες και στο κουτι του..!!! Για το καπελο και το όπλο του, μην αγχωνεσαι, τελειωσε ο πολεμος, δνε θα του χρειαστούν πλέον..!! :D

Nα ανεβάσεις ότι άλλο εχεις βρει, να δούμε με τι έπαιζες μικρή..! :)

Aggalitsas

Retro Member
Αντιδράσεις
8
Αχ καλέ μου makisime, μ' έκανες και γέλασα!!! :D :D:D

Σκέφτομαι να του βρω κάνα κασελάκι λούστρου, να μην στέκει μ'αδειανά τα χέρια και να ταιριάζει περισσότερο με την εποχή! Θα το μετονομάσω σε "Τρακατρούκες σε κρίση"! :D

Ανέβασα χθες το βράδυ μερικές φωτογραφίες σε διάφορα θέματα. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κι απόψε κάποιες ακόμη.

Βέβαια, εγώ δεν είμαι συλλέκτης με την ουσιαστική έννοια του όρου, όπως οι περισσότεροι από εσάς και ούτε τα παιχνίδια μου είναι ολοκαίνουρια, συντρόφεψαν όμως την παιδική μου ηλικία, γι' αυτό κι εγώ τα φύλαξα με όλη μου την αγάπη.

Χαίρομαι ειλικρινά που βρέθηκα στην παρέα σας! :flower:

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Αντιδράσεις
1.289
Μια διαφημιση απο περιοδικο της εποχης....καπως ασχημα ηταν,lol.

40067.jpg

Aggalitsas

Retro Member
Αντιδράσεις
8
Aardvark, ευχαριστούμε για τη διαφήμιση! #)

Με την πρώτη ματιά ίσως δε σε κερδίσουν-αν τα ξανακοιτάξεις όμως ίσως τα βρεις συμπαθητικά!

Αυτό που μου άρεσε πολύ στις παλιές σειρές των παιχνιδιών για αγόρια ή κορίτσια είναι το ότι κυκλοφορούσαν με διάφορες στολές για τα αντίστοιχα επαγγέλματα (δύτης, αστροναύτης, νοσοκόμα, πυροσβέστης, αστυνόμος, ναύτης, γιατρίνα κ.λ.π.). Νομίζω ότι ήταν μια ευκαιρία για τα μικρά παιδιά να αποκτήσουν κάποιες πληροφορίες για τον κόσμο των μεγάλων! :heartcloud:

Μπλουζα