el greco ρομποτ ο τρελό-μαξ και η ιστορία του... Magnatron mt-2 New bright

Galoob

RetroWannaBe
Joined
8 Ιουν 2013
Μηνύματα
75
Αντιδράσεις
19
Ήμουν δευτέρα δημοτικού τότε το μινιόν ήδη είχε περάσει το πρώτο του στραπάτσο αλλά λειτουργούσε κανονικά..

οτι λεφτά μαζεύαμε πηγαίναν σε αυτοκόλλητα εξωγήινους τερατομαχητές, σουζάκια, κολητιριά και διαφορά τέτοια ειδη πρωτης ανάγκης!

χαχα.. το μοναδικό παιχνιδάδικο που ειταν άμεσης επαφής πρην τα χριστουγεννα στο μινιον ηταν ενα γειτονικό στην Φιλαδέλφεια

ονόματα δεν λέμε μην κάνουμε και διαφήμιση... :) εκει λοιπον χαζευα για ωρες την βιτρινα βλεπωντας κυριως τσαντες paxos και hatziyiannis γιατι κυρίως ηταν βιβλιοπωλείο κατι που δεν με χαλούσε καθολου μιας και ειχαν ενα σωρο αγαπημενους μου ηρωες.. μια μερα ομως κατι διαφορετικο εκανε την εμφανιση του κατι λαμπερο κατι αδιανοητο για τοτε! ενα αληθινο ρομποτ!! ηταν κατι που ΕΠΡΕΠΕ να αποκτησω! τα καλαντα ηταν κοντα και ετσι βραχνιασα να τα λεω και να τα ξαναλεω να μαζεψω τα χρηματα να παμε με τον πατερα μου να το παρω! επρεπε να παρω και τον πατερα μου μαζι ηταν τοσο εξελιγμενη τεχνολογια που το παιδικο μου μυαλλο δεν θα μπορουσε να συλαβει την καθε λειτουργεια του με λεπτομερεια!! να μαστε λοιπον μπροστα απο τον παγκο και το ρομποτ κατεβαινει απο την βιτρινα και μπαινει σε μια μεγαλη πλαστικη σακουλα! ανατριχιλες σε ολο μου το κορμι! απο οτι μας ειπε ο καταστηματαρχης προχωραει σταματαει σηκωνει το οπλο του και θυμωμενος βγαζει καπνους απο το στομα του!!! ΕΚΣΤΑΣΗ! χαχαχα πηγαμε σπιτι και αρχισαν οι ετοιμασιες 2 σταγονες λαδι στην ειδικη τρυπα για τον καπνο 4 μπαταριες ucar c παταμε το κουμπι και το ρομποτ αρχιζει την παρασταση!! φωτα στα ματια φωτα στο πιστολι του περπατημα βαρυ και μηχανικο οπως αξιζει στο καθε ρομποτ που σεβεται τον εαυτο του και το κερασακι στην τουρτα παυση σηκωμα του χεριου με το οπλο ηχος πυροβολισμων και αμυδρός καπνος απο το στόμα του!! ο πατέρας μου τότε μου εδωσε την συμβουλη.. ΜΟΝΟ οταν σταματησει να βγαζει ΤΕΛΕΙΩΣ καπνο θα του ριξεις και αλλο λάδι ενταξει? βιαστικο ναι ναι σαν απαντηση και τράβηγμα του ρομποτ να μπλεχτει με την πολιορκία και τα άλλα παιχνίδια...φυσικά και σε μια βδομάδα είχε γινει φριτέζα απο το τοσο λαδι που του εριχνα και αρχισε να στάζει και να λερώνει οπου και να τον αφηνες ομως το τελειοτικο χτυπιμα ηρθε οταν εφτασε η ωρα να επισκευτουμε το ΜΙΝΙΟΝ εκει λοιπον ειδα τον τρελο μαξ... ιδιος... δεν ειχε πόδια ξεχωριστά οπως ο δικός μου αλλα ο κορμος του ηταν ενα ενιαίο κομματι ιδιο κεφαλι ιδια χερια ιδια κουμπια ιδιες λειτουργειες...αλλα...μιλούσε!!!! του πατουσες το κεφαλι και μιλουσε!! αφου ηταν ιδιος ο πατερας μου δεν ειχε λογο να μου τον αγορασει οσο και να χτυπιωμουν και ετσι πειραμε κατι ρομπότ walkie talkie... έπρεπε ομως να μιλάει και ο δικος μου δεν γινεται! αφου ηταν ιδιος!! το τι καρπαζια στο κεφαλι εφαγε για να μιλησει δεν λεγεται.... φυσικά και δεν μιλησε ποτε :) και οσο περνούσε ο καιρος το λαδι στο εσωτερικο του τον κατέστρεψε... δεν ενοουσα να τον αποχωριστώ ομως καποια στιγμη απο τις πολλες μετακινήσεις χάθηκε και το όπλο του και σίγουρα μπροστά στα σημερινα μιαζει λιγοτερο απειλητικός και περισσότερο γλυκούλης :) αλλα και ετσι χαλασμένος θα μεινει μαζι μου για οσο αντέξει ακόμα! σας τον παραθέτω λοιπόν! o Magnatron mt2 που είναι ο τρελομαξ της elgreco απλά δεν μιλάει!! 72432.jpg72433.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομορφη και συναμα γεματη συγκινηση και νοσταλγια η ιστορια σου Galoob... :heartcloud:

Ευχαριστουμε που την μοιραστηκες μαζι μας! :thanx2:
 
stayros είπε:
Ομορφη και συναμα γεματη συγκινηση και νοσταλγια η ιστορια σου Galoob... :heartcloud:
Ευχαριστουμε που την μοιραστηκες μαζι μας! :thanx2:
να σαι καλά φιλε Σταύρο πραγματικά χαίρομαι που βρηκα την παρεα σας και διαβαζω τοσο ομορφα πραγματα απο καθε γωνια της ελλαδας! πολλά μπραβο σε οσους ξεκινησαν και υποστιριζουν το forum αυτο να μεινουν ανεξιτιλες οι αναμνησεις μας και να τις βλέπουν και ισως κάποια μερα και τα παιδια μας να λενε κοιτα με τι καταπιανονταν τα γεροντάκια μας!! χαχαχα
 
Φοβερη ιστορια!!!Παντως εαν τον ανοιξεις που ξερεις,μπορει να το φτιαξεις...
 
angel_grig είπε:
Φοβερη ιστορια!!!Παντως εαν τον ανοιξεις που ξερεις,μπορει να το φτιαξεις...
ειναι αργα για αυτον φιλε μου :) τον ειχα ανοιξει μικροτερος και πλεον ειναι φασουλης! χαχα δεν εχει σχεδον τπτ μεσα του αλλα δεν με πειραζει δεν ειναι αγριμι αλλωστε να τον βγαζω να ξεμουδιασει :p :p :p
 
Παντα ειναι ωραιο να υπαρχει και μια ιστοριουλα με το καθε αντικειμενο...

:thanx2: :wave:
 
pardalotzatziki είπε:
Παντα ειναι ωραιο να υπαρχει και μια ιστοριουλα με το καθε αντικειμενο...
:thanx2: :wave:
ευχαριστω φιλε μου πιστευω οτι αν αρχισουν τις ιστοριες εδω το καθε μελος αστα θα θελουμε 3 forum o καθε ενας χαχα ωραια θα τανε ομως!!
 
Galoob είπε:
ευχαριστω φιλε μου πιστευω οτι αν αρχισουν τις ιστοριες εδω το καθε μελος αστα θα θελουμε 3 forum o καθε ενας χαχα ωραια θα τανε ομως!!
Ας ειναι και 80 τα φορουμ, οπως λες, αυτες οι ιστοριες μετρανε οσο τιποτα αλλο.
 
Μα γι αυτο υπαρχει αυτη η κοινοτητα. Απο χωρο...μην ανησυχεις :)

Εξαιρετικη η ιστορια!
 
pardalotzatziki είπε:
Ας ειναι και 80 τα φορουμ, οπως λες, αυτες οι ιστοριες μετρανε οσο τιποτα αλλο.
να και το πρωτο μου multi quote μαθαινει ο παππους παιδιαα!! χαχα μα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα υπαρχει καποια ιστορια πισω απο ολα τα παιχνιδια!

Wally είπε:
Μα γι αυτο υπαρχει αυτη η κοινοτητα. Απο χωρο...μην ανησυχεις :)
Εξαιρετικη η ιστορια!
ευχαριστω και παλι ευχαριστω! αν παρουμε καμια αδεια φετος και επιστρεψουμε στα πατρικα μας ορεξη να χετε ερχονται και αλλες!
 
Galoob, με τον ενθουσιασμό σου, κοντεύεις να ξυπνήσεις και τον χαμενο δικο μου ενθουσιασμό.... Σ ευχαριστουμε για τα ποστ σου κι ακομα περισσότερο για τα βιντεάκια που εχεις ανεβάσει.. :)
 
makisimos είπε:
Galoob, με τον ενθουσιασμό σου, κοντεύεις να ξυπνήσεις και τον χαμενο δικο μου ενθουσιασμό.... Σ ευχαριστουμε για τα ποστ σου κι ακομα περισσότερο για τα βιντεάκια που εχεις ανεβάσει.. :)
ποτε μην χανεις τον ενθουσιασμο σου φιλε μου και αν σου φενεται δυσκολο ζουληξε μια την κοιλια του αγκαλιτσα, μετα ελα πες μου!! :p
 
Ωραια η ιστορια σου ,Galoob,που μας γυριζει πισω!...

Η περιγραφη απ'το δευτερο ρομποτ,μου θυμιζει αυτο που εχω!

Αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι της El-greco...

Διαφερει απ'τον τρελο-μαξ στο κεφαλι και ειδικα ,στο "στομα". Και εχει ενα ηχειακι στο στηθος...
 
Stratulator είπε:
Ωραια η ιστορια σου ,Galoob,που μας γυριζει πισω!...Η περιγραφη απ'το δευτερο ρομποτ,μου θυμιζει αυτο που εχω!

Αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι της El-greco...

Διαφερει απ'τον τρελο-μαξ στο κεφαλι και ειδικα ,στο "στομα". Και εχει ενα ηχειακι στο στηθος...
αυτος ηταν ο "τρελο-μαξ" ριξε μια ματια ισως σου θυμησει κατι! m61Cya--1WEuptHlH3Odd6w.jpg απο την δικη σου περιγραφη νομιζω πως εχεις τον τρελο μαξ! μηπως τον πηρες εσυ τοτε που δεν τον πηρα απο το μινιον? :p :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Galoob είπε:
αυτος ηταν ο "τρελο-μαξ" ριξε μια ματια ισως σου θυμησει κατι! http://thumbs4.ebaystatic.com/d/l225/m/m61Cya--1WEuptHlH3Odd6w.jpg απο την δικη σου περιγραφη νομιζω πως εχεις τον τρελο μαξ! μηπως τον πηρες εσυ τοτε που δεν τον πηρα απο το μινιον? :p :p

Αυτος ειναι!!... :thumbup: Αλλα ειναι σε 'ασημι' χρωμα!...

Galoob, δεν ημουν αυτος που τον πηρε μακρια σου!...

Εγω, απο συνοικιακο "Παιχνιδαδικο" το αγορασα! :cool:

Θα 'ανεβασω' φωτο,συντομα...
 
Stratulator είπε:
Αυτος ειναι!!... :thumbup: Αλλα ειναι σε 'ασημι' χρωμα!...Galoob, δεν ημουν αυτος που τον πηρε μακρια σου!...

Εγω, απο συνοικιακο "Παιχνιδαδικο" το αγορασα! :cool:

Θα 'ανεβασω' φωτο,συντομα...
χαχαχα αντε μπραβο βαλτου και μπαταριες και fire him up ντε!
 
τον τρελλο μαξ τον είχα κι εγώ.Θυμάμαι πάταγες το μεγσλο κόκκινο κουμπί κι έλεγε "I am the atomic κάτι robot...Please give my best wishes to everybody"και αν το ξαναπάταγες ηχουσε σειρήνα.τα χέρια του ήταν δαγκάνες με ελατήριο κι έκοβε βόλτες με περιστροφικο μοτέρ πιυ είχε κάτω απο τα πόδια του.Έπαιρνε κ αυτός λάδι

sent from Samsung GT-I9300
 
po πο.....πηγα να τον παρω καποτε ηταν πανακριβος κ ο πατερασ μου μου πηρε το τακατακ καπωσ ατσι το ελεγαν ενα ρομποτ μικρο τησ εγγκρεκο με καλωδιο....απο τοτε εχω ψυχικο τραυμα.....αν θυμαμαι καλα εκανε δεκα χιλιαρικα..σε παιχνιδαδικο τησ γειτονιας που ητνα παντα πανακριβο...
 
Πίσω
Μπλουζα