[El Greco] Bambola, παλιό κουκλάκι

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
157
Πριν 2 μέρες , σε πλειστηριασμό, κατάφερα και απέκτησα κάτι πολύ όμορφο που υπήρχε και στο σπίτι μου απο τα παιδικά μου χρόνια..!!

Κάτι το οποίο το θυμόμουν αμυδρά, και με τ που το είδα το θυμηθηκα αμεσως..!

Πάντα νομιζα ότι ειναι ενα απο τα κλασσικά κουκλάκια της Ελ Γκρεκο..!! Τελικα διαπίστωσα ότι πρέπει να είναι τυχερούλης-γιατι του μοιάζει πολύ- αλλά σε μεγάλη έκδοση..!!!

Η περιγραφή έλεγε ότι ειναι 25 cm..! Ο κλασσικός τυχερούλης είναι πολύ μικρότερος..!!

Σας ποστάρω την φωτό του πλειστηριασμού μέχρι να καταφθάσει εδώ στην Ελλάδα...!! Απλά μέχρι να έρθει έχω την μεγάλη περιέργεια να μάθω τι ακριβώς ε'ιναι αυτό το κουκλί..!! Να ειναι όντως μια μεγάλη έκδοση του τυχερούλη? Αν γνωρίζει κάποιος το οτιδήποτε...παρακαλώ τα φώτα του..!!

Προβολή συνημμένου 28754
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε αυτό δεν το πιστεύω εσύ τον πήρες :eek: ???? Τουλάχιστον πήγε σε καλά χέρια ;)

Ήσουν τυχερός γιατί δεν ήμουν στο σπίτι η CandyForEver γνωρίζει τη έγινε και έχασα τον πλειστηριασμό χαχαχαχα

Είναι από τα μοντέλα που λεγόταν bambola το όνομα του από εκεί που εσύ τον αγόρασες και στα ελληνικά λεγόταν τα κουκλάκια #)

Να τον χαίρεσαι τον μικρό makisimos και να τον προσέχεις πολυ :)
 
O Θεος δηλαδη σε εμπόδισε για να τον παρω εγω...!!!! :D χαχαχχαχαχαχχαχα Ετσι έπρεπε να γινει..!! :p

Αν και για να ειμαι ειλικρινης, για το συγκεκριμενο ημουν αποφασισμενος να το φτασω όσο όσο..!! :p

Εμ γι αυτο έπεσαν ξαφνικά τόοσα άτομα πάνω...!!Λέω κι εγώωω, Tι έγινε ξαφνικά..!! :D :DΕγω βέβαια δεν κινηθηκα με βάση το πόσο σπάνιο ήταν, αλλά καθαρά συναισθηματικά, για τον λόγο που προανέφερα..!!

Σ ευχαριστώ πολύ πάντως για την πληροφορία για το τι ειναι ακριβώς,...και για το γεγονος ότι εκείνη την ώρα ήσουν απασχολημενος με άλλα πράγματα..... χεχεχεχε :D :p :p

Πάντως μου θυμιζει πάρα πολύ τυχερούλη , μην σου πω και την ΒΙΒΙ ΒΟ μπουλουκα..!! :D
 
Ναι σίγουρα ο μεγαλοδύναμος έβαλε το χέρι του και είμαι σίγουρος ότι έχει τον λόγο του ;)

Επίσης θα ήταν άδικο να χτυπιόμαστε μεταξύ μας δεν νομίζεις :p

Και εγώ από συναισθηματικούς λόγους τον ήθελα

(η αδυναμία στους τυχεροσπιρτούληδες #) )

Δεν με ενδιαφέρει ποτέ το θέμα αν ένα παιχνίδι είναι ακριβό η όχι γιατί αυτό που κάνουμε το αγαπάμε τρέλα8)

Τον κόκκινο που έχω σαν και αυτόν αλλά με άλλη φορεσιά χτυπηθήκαμε :frypan: σαν τα κριάρια με μια γερμανίδα πριν αρκετό καιρό, και μου κόστισε 6 φορές περισσότερο από ότι κόστισε σε εσένα αυτός #) αλλά δεν με πείραξε καθόλου γιατί είναι από τα αγαπημένα μας .. :D

Η συγκεκριμένη με έχει φαλιρίσει αρκετές φορές γιατί την βρίσκω όλο μπροστά μου :bash: πρόσφατα μάλιστα με 3 τυχερουλιδες αλλά και πάλι τους πήρα εγώ μέχρι και ο πωλητής πρέπει να ένιωσε άβολα με την τιμή γιατί μας χάρισε άλλους 2 από την πλευρά του :p
 
Καλά και να ηθελα να χτυπηθω σαν το κριάρι, δεν θα μου το επετρεπε εμενα το πορτοφόλι μου...! Οπότε γι αυτο σου λέω ότι αν τυχαινε και ήσουν κι εσυ χτες στον πλειστηριασμό θα τον έπαιρνες στάνταρ, ε γιατι καποια στιγμη θα τα παρατούσα..!!! Δηλαδη να πάω να κάνω κανέναν τάμα έτσι?? Λογικά ούτε η Γερμανίδα συμμετείχε προχτές..!! Πο Πο...έκανα την τύχη μου δηλαδή..!

Χαιρομαι λοιπόν που τον έχεις κι εσύ για να μην μείνει κανένας παραπονεμένος..!! Όποτε μπορείς να τον ποστάρεις να δούμε και τον δικο σου..!!

Το κουτί του έχεις υπόψην πως μπορεί να ήταν?
 
Χρωστάς τάμα στον Κύριο στα σίγουρα :p :p:p

Πάντως πριν μάθω ότι τον κέρδισες εσύ είχα οργιάσει νόμιζα ότι μας τον έφαγε το τρίτο ράιχ :p αλλά ξέροντας ότι πήγε σε καλά χέρια δεν με νοιάζει πλέων,

Ενα που θέλουμε εμείς σαν αυτόν στην χειμωνιάτικη έκδοση θα τον βρούμε στο μέλλον σίγουρα !!!

Εδω βρήκαμε με την Candy κάτι που δεν το περίμενα με τίποταααααααααα :bow:

Τον έχω ποστάρει μαζί με διαφόρους μεγάλους τυχερουλιδες πριν καιρό εδώ όχι με την χειμωνιάτικη φορεσιά σαν αυτόν που πήρες εσύ αλλά με στιλ από 70ʼs, και μάλιστα είχες πει ότι σου αρέσει από τα πολλά μονό εκείνος κάτι σε τραβηξε σε αυτόν από τότε :p :p

H συγκεκριμένη σειρά bambola είχε πανέμορφα κουκλιά με διάφορες ενδυμασίες και με φάτσα καταπληκτική ,που να δεις ένα με μπίζαρες άπαικτο μοιάζει σαν τον αγκαλίτσα ::) αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω με τίποτα :cry:

το κουτί του ήταν όπως έχουν τα περισσότερα πάνινα κουκλάκια αυτά με τα σχοινιά για χερούλια, ήταν ζωγραφισμένα με διάφορες παραστάσεις συνήθως καρδούλες , πεταλούδες και λουλούδια αλλά υπήρχαν και σε πασχαλινά αυγά #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El_Greco_Fanatic είπε:
Πάντως πριν μάθω ότι τον κέρδισες εσύ είχα οργιάσει νόμιζα ότι μας τον έφαγε το τρίτο ράιχ :p
χαχαχαχαχαχαχ Καλό...!!! Σας έχει γίνει έμμονη ιδέα αυτή ε?? Κι αυτη Ελ Γκρεκο μαζεύει??

Τρομερη τυχη να λειπει κι αυτη κι εσυ την συγκεκριμενη ώρα..!! ήταν για να έρθει σε μένα σου λεώ..! :D
 
Ναι και αυτή el greco μαζεύει αλλά άρχισε μετά από εμάς , βασικά ήταν λάθος της γυναίκας μου :xm: που την έδειξε εμπιστοσύνη και της είπε ονοματα και γενικά πληροφορίες για αυτά :angry: και από τότε όλο μπροστά μας είναι, δεν σεβάστηκε τίποτα :eek: αλλά δεν με νοιάζει γιατί αν πραγματικά θέλω κάτι θα το βρω , είχα αναφέρει λίγες μέρες πριν αυτό που μας έτυχε με τα σπιρτουλια είναι λες και όλα θέλουν να έρθουν σε εμάς όσο και χαζό να ακούγετε αυτο :D :D:D:D
 
Ειναι πανεμορφος!!!! :D

Με γεια Μακισιμακο!!!! :)

Ειναι ο pacciochino, που μεταφραζαμε; :cool:
 
Ναι Αναστασία μου αυτός είναι...!! :) Είδες?? Η μετάφρασή σου δεν πήγε χαράμι..!! :D

Και εδώ μια φωτογραφία στο νέο του σπίτι...!! :D

jlhlkj.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα έπεσα πάνω σε αυτό το θρεντ και χάζευα. Τι ωραίο κουκλάκι είναι αυτό. Είχε και κοριτσάκια η συγκεκριμένη σειρά?Γνωρίζει κανείς να μας πει?
 
μακισιμε το κουκλακι αυτο μοιαζει παρα πολυ με την παιδικη πανινη κουκλα μου :) :) :)

αν και με ενα χρονο και κατι μηνες καθυστερηση..να το χαιρεσαι!!!!!!!!!!

ΥΓ: το δικο μου ειναι ξανθουλικο και το σκουφακι του ειναι διαφορετικο
 
πολυ ομορφο το κουκλακι σου μακισιμε μου.να το χαιρεσαι! :)
 
Πίσω
Μπλουζα