[El Greco/ Kenner] Γλυκούλες/ CUP CAKES dolls

Όχι εμένα,αλλά το παιδί που την ανέβασε!Και μάλιστα θα ανεβάσει κι άλλο σπάνιο υλικό!!!!!!
 
Κουκλίτσα που γινόταν κεκάκι!

Καλησπέρα σε όλους!!! Είμαι καινούρια στην παρέα σας...ζητώ συγνώμη αν γράφω σε λάθος ενότητα!

Θυμάται κανείς μια μικρή κουκλίτσα που υπήρχε γύρω στην δεκαετία του '90 νομίζω που φόραγε φουσκωτό φορεματάκι και από κάτω ήταν πλαστικό, δεν είχε ποδαράκια και όταν το γύρναγες ανάποδα γινόταν κεκάκι? Είχε και ένα καπέλο πλαστικό αν θυμάμαι καλά ήταν και αυτό γινόταν το καπάκι από το κεκάκι.

Έχω φάει τον τόπο και δεν μπορώ με τίποτα να την βρω. Νομίζω ότι υπήρχε σε διάφορα χρώματα.

Can anyone help me????
 
Αχ παιδιά αυτές τις κουκλίτσες τις ψάχνω απεγνωσμένα....είχε κάποιες όταν ήμουν μικρή αλλά ένας θεός ξέρει τι έπαθαν...θέλω πολύ να βρω κάποιες για να τις κάνω δώρο στις ανηψιές μου και στην βαπτιστήρα μου....ε να μην κρατήσω και μια για μένα....???

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει?
 
Καλώς όρισες Natassa. Δες εκεί [edit] Μεταφερθηκε [edit].
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Cupcake doll: Η Taffy Tammy!

Και εκει που σουλατσαρα μια μερα σε ενα ιταλικο παζαρακι στον δρομο, βλεπω μια μικρουλα αναμεσα σε ενα σωρο ασχετα αντικειμενα, οτι παρεις 1 ευρω. Ρε τι μου θυμιζει, τι μου θυμιζει? Ηταν μια cupcake doll!!! :)

Kαι επειδη τετοια δεν ειχα (ουτε χωρο εχω αλλα αυτο ειναι αλλο μανικι τωρα....) αποφασισα να την μαζωξω.

Ειναι η Taffy Tammy cupcake. Ηταν λιγο μεσα στην μπιχλα και εχει χασει το καπελο της και την χτενα της. Την επλυνα, την χτενισα και τις κοτσαρα και εναν φιογκο.

Ειναι απιστευτο το ποσο δυνατο αρωμα εχει!!! Και κρατησε μετα απο τοσα χρονια και ποιος ξερει ποσες περιπετειες!
attachment.php


Και εδω οταν κλεινει. Βεβαια λογω του οτι λειπει το καπελο της ειναι λιγο καμπριολέ :D

attachment.php


και εδω οπως ητανε στα νιατα της





(πηγη photo ghostofthedoll.co.uk)

cupcake-gesloten.jpg

CandySprinkle_TaffyTammy_MOC2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με γεια, Αναστασία, η κουκλίτσα σου!!

Είσαι πολύ τυχερή που τη βρήκες!

Εγώ ψάχνω από καιρό σε καιρό, αλλά δεν έχω βρει ούτε για δείγμα! Αν καμιά φορά ξαναβρείς θυμήσου ότι είμαι κι εγώ εδώ! :wave:

Έχω δει τη δουλειά που κάνεις με τις κούκλες και θα ήθελα να σου πω ένα μεγάλο μπράβο για τις τεχνικές που έχεις αναπτύξει και κάνεις τις παλιές κουκλίτσες να φαίνονται καλύτερα κι από καινούριες! :award:
 
thebest20 είπε:
κριμα που το λινκ με τη διαφημιση διαγραφηκε...

Τις γλυκουλες μας τις ειχε αγορασει η μαμα μου,ηταν κρεμασμενες στην πασχαλινη λαμπαδα μαλλον Πασχα του '91 πρεπει να ηταν(δεν ειμαι 100% σιγουρη..)

Μια μωβ για μενα 1.jpg για την αδερφη μου,ειχαν οντως πολυ ωραιο αρωμα :)

ΥΓ.οι φωτο ειναι απ το ιντερνετ

grape suzette.jpg
 
Γλυκούλες από την el greco

"Γλυκούλες" ήταν η ελληνική ονομασία των cupcake dolls και κυκλοφόρησαν από την el greco. Ηταν της εταιρίας Kenner, όπως αναγράφεται στη συσκευασία.

attachment.php
 
Μytiny έχεις την σπάνια έκδοση να ξέρεις..!! Διότι έχω βρει κατα καιρους πολλές γλυκούλες της kenner, αλλά της el greco μονο μία την οποία και κράτησα..!!! ;)

Και ως εκ θαυματος, μπορεις να διακρινεις οτι τα ρουχαλάκια στις γλυκούλες της kenner ήταν πιο απλές απο αυτά της El Greco..! :D
 
mytinyworld είπε:
"Γλυκούλες" ήταν η ελληνική ονομασία των cupcake dolls και κυκλοφόρησαν από την el greco. Ηταν της εταιρίας Kenner, όπως αναγράφεται στη συσκευασία.
attachment.php
mytinyworld πολυ γλυκια η γλυκουλα σου,με γεια σου :)

δεν ηξερα οτι οι γλυκουλες κυκλοφορησαν και απο την ελ γκρεκο!!

εχω μια απορια: οι γλυκουλες που προσθεσα στο ποστ 28(οι φωτο ειναι απ το ιντερνετ) υπαρχει περιπτωση να ειναι της ελ γκρεκο; οταν μας τις αγορασε η μαμα μου δεν ειχαν κουτι γιατι ηταν κρεμασμενες στις λαμπαδες(αλλα και να ειχαν κουτι σιγουρα δε θα το ειχαμε κρατησει)
 
Τι μου θυμίσατε τωρα! Εγω πηρα την πρωτη το 92 αλλα μερα απο χρονια αποφασισα να τις ψαξω παλι. Βρηκα μερικες στο ebay σας βαζω κ φωτο απο την μια που εχω. Δεν ξερω ομως εαν η σθγκεκριμενη ειχε κυκλοφορησει Ελλαδα. :xm: Η συγκεκριμενη ειναι απο τη σειρα με τα τροπικα φρουτα αποτι ξερω.

DSCF1156.jpg
 
Δεν γνωριζω πολλα για αυτες τις κουκλιτσες αλλα η δικη σου Pebbles ειναι απλα πανεμορφη!!! Τελειο προσωπακι και πολυ ωραια χρωματα!!!
 
Eυχαριστώ Αναστασία :) Εχω κ καποιες άλλες που αγόρασα απο το διαδίκτυο και κάποιες απο τότε που ημουν παιδί. Ανεβάζω και φωτό #) DSCF1286.jpg

DSCF1288.jpg
 
Pebbles πολυ ομορφες,να τις χαιρεσαι!!ειδικα αυτες της 2ης φωτο εχουν πολυ ωραια και ζωντανα χρωματα :)
 
Pebbleσ, πολύ ωραία η συλλογή σου. 'Εχουν και ονόματα αυτές οι κουκλίτσες?
 
Pebbles είπε:
Eυχαριστώ Αναστασία :) Εχω κ καποιες άλλες που αγόρασα απο το διαδίκτυο και κάποιες απο τότε που ημουν παιδί. Ανεβάζω και φωτό #) Προβολή συνημμένου 49991Προβολή συνημμένου 49992
Την πρωτη ,απ τη δευτερη φωτο την εχω κι εγω.μέχρι πριν λιγα χρονια υπηρχε μια υποψια απ το αρωμα,τωρα πια τιποτα... :)
 
spirtoulis είπε:
Pebbleσ, πολύ ωραία η συλλογή σου. 'Εχουν και ονόματα αυτές οι κουκλίτσες?
Ναι έχουν και ονόματα :) , μάλιστα βρήκα και μια ιστοσελίδα όπου λέει ποιά είναι η καθεμία και απο πια σειρά είναι. Δίνει και γενικές πληροφορίες για αυτες τις κούκλες.

http://www.ghostofthedoll.co.uk/Toys_CupcakeDolls_PrincessParfait.htm

Στο ebay απότι είδα πωλούνται κάποιες . Σας βάζω και μια φωτό με την γενική συλλογή :D DSCF1285.jpg

guitarmaniac είπε:
Την πρωτη ,απ τη δευτερη φωτο την εχω κι εγω.μέχρι πριν λιγα χρονια υπηρχε μια υποψια απ το αρωμα,τωρα πια τιποτα... :)
Ουτε στην δικιά μου έμεινε καθολου άρωμα, μεταχειρισμένη τη πηρα απο ιντερνετ. Μια αλλη όμως που ειχα είχε δυνατο άρωμα βανιλιας και κράτησε πολλά χρόνια :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειχα κ εγω την taffy tammy oταν ημουν μικρη,βεβαια χαθηκε πια.... :( οντως η μυρωδια τους ηταν απαιχτη,ηθελες να τις φας!! κ καπου στο ασχετο,κοιταω τυχαια σε μια βιτρινα απο ενα παλιο βιβλιοπωλειο κ βλεπω μια cupcake!!εννοειται οτι την αγορασα...στην καταπληκτικη τιμη των 2,5 ευρω!!!! :D δεν ειχε κουτι αλλα γενικως ειναι σε αριστη κατασταση αλλα δυστυχως ηταν η τελευταια...απεριγραπτη η χαρα που πηρα γιατι στην επαρχια δυσκολα βρισκεις παλια παιχνιδια,ολα τα παιχνιδαδικα εχουν κλεισει... :( σας βαζω λοιπον κ μια φωτο απτην κουκλιτσα :) DSC02794.jpg

DSC02796.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα