El Topo (1970)

iggylebowski

RetroAdept
Joined
10 Mαϊ 2012
Μηνύματα
868
Αντιδράσεις
647
El Topo (aka The Mole) (1970, Alejandro Jodorowsky)

http://www.imdb.com/title/tt0067866/

Όσο και προετοιμασμένος να είναι κάποιος δεν μπορεί να φανταστεί τι θα αντικρύσει όταν βυθιστεί στο περίεργο φιλμικό σύμπαν του El Topo. H ταινία ακολουθεί τον Εl Topo, ο οποιος περιπλανιέται στην έρημο, καβάλα στο άλογό του, παρέα με τον ανήλικο γιο του. Κάποια στιγμή θα συναντήσει μια πόλη, της οποίας οι κάτοικοι έχουν σφαγιαστεί. Αφού κυνηγήσει και σκοτώσει την ομάδα που προκάλεσε τη σφαγή, ο El Topo, θα παρατήσει το γιο του σε κάτι μοναχούς και θα ακολουθήσει μια περίεργη γυναίκα. Εκείνη τον πείθει να αντιμετωπίσει τους τέσσερις καλύτερους πιστολάδες ώστε να γίνει ο μεγαλύτερος πιστολέρο που υπάρχει. Το να κατηγοριοποιήσει κάποιος το El Topo ως western είναι μεγάλο λάθος. Ο Jodorowsky χρησιμοποιώντας ως όχημα το είδος των western, ξεκινάει ένα παραληρηματικό ταξίδι γεμάτο υπερβολική βία, περίεργες εικόνες, συμβολισμούς, μεταφορές, σουρεαλιστικές καταστάσεις, θρησκευτικά και αποκρυφιστικά σύμβολα, ψυχοτροπική ατμόσφαιρα και γενικά αλληγορική διάθεση. Το El Topo είναι μια δύσκολη, αλληγορική ταινία που χρησιμοποιεί με ένα ιδιαίτερο τρόπο τη βία, τόσο ενοχλητική όσο και ποιητική, τις εικόνες και τα σύμβολα. Είναι ένα περίεργο υβρίδιο, καθώς η αισθητική των spaghetti western συναντά τον Fellini και τον Bunuel. H ταινία χωρίζεται σε δύο μέρη. Το πρώτο μέρος είναι σαφώς επηρρεασμένο από τις ανατολικές θρησκείες και τον αποκρυφισμό. Αντίθετα το δεύτερο μέρος αποτελεί μια αλληγορία βασισμένη στην Καινή Διαθήκη με ενισχυμένα τα στοιχεία της αναγέννησης, της λύτρωσης και της τελικής άφεσης. Το El Topo είναι παράλληλα μια όπερα ποιητικής βίας και σουρεαλιστικών εικόνων, γεμάτη με ελεγειακά και επικά στοιχεία, κι ένα σπιριτουαλιστικό ταξίδι σωτηρίας και λύτρωσης. Οι εικόνες του είναι γεμάτες βιβλικές αναφορές, στοιχεία από την βουδιστική θρησκεία και έντονο αποκρυφιστικό τόνο. Ο Jodorowsky διατηρεί ένα έντονο πνευματικό ύφος στην κινηματογράφησή του, ταυτόχρονα όμως φαίνεται να κάνει κριτική στην αντίληψη της οργανωμένης θρησκείας και απομυθοποιεί τις θρησκευτικές ιδέες, τα σύμβολα και τα στερεότυπα. Αν και πολλές εικόνες μπορούν εσφαλμένα να θεωρηθούν μισογυνικές, ο Jodorowsky αποκαλύπτει και αποδομεί την αυθαίρετη σύμβαση ενός πατριαρχικού θρησκευτικού δόγματος. Απαραίτητη προϋπόθεση της ταινίας είναι η δυνατότητα αποκωδικοποίησης των συμβολισμών και των μεταφορών. Υπάρχουν εικόνες που μπορεί να προσβάλλουν τις ιδέες κάποιων ανθρώπων καθώς και βίαιες εικόνες που θα αναγκάσουν αρκετούς να αποστρέψουν το βλέμμα. Ο πυκνός συμβολισμός και η παραισθησιακή, σουρεαλιστική ατμόσφαιρα ίσως κουράσουν μερικούς, αλλά το El Topo είναι μια φιλμική εμπειρία. Το φιλμικό σύμπαν του Jodorowsky είναι δύσκολο, περίπλοκο και βίαιο, όπως φαίνεται και από το μεταγενέστερο Holy Mountain, αλλά είναι τρομερά εθιστικό. Ένα παράξενο αριστούργημα. μια περίεργη κινηματογραφική μοναδικότητα.

Trailer:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το έχω δει, αλλά ο συνδυασμός γουέστερν και μεταφυσικού, φαίνεται ενδιαφέρον...
 
Έμαθα για τον EL TOPO (συγκεκριμένα) και για τον Jodorowsky (γενικότερα), από το φανζιν ΕΒΔΟΜΗ ΠΥΛΗ του Αλέξη Τσικνιά, κάπου στης αρχές δεκαετίας 90'.

Μου "άνοιξε τα μάτια" ομολογώ και μου κίνησε την περιέργεια.

Είδα όλες τις "γνωστές" ταινίες του και τον παραδέχτηκα.

Είναι ταλέντο, ο μάγκας.

Δεν είναι τυχαίο που είχε "εμπλακεί" και στο DUNE.
 
Εγώ προσωπικά τον έμαθα προς το τέλος των 90's όταν είχα κολλήσει με το Incal κι έμαθα ότι ο σεναριογράφος του κόμικ είναι και σκηνοθέτης. Πιστεύω ότι άσχετα αν σου αρέσουν ή όχι οι ταινίες του, αξίζει να τις δεις γιατί είναι μοναδική εμπειρία. Το Dune, αν αληθεύουν οι φήμες που το περιβάλλουν, θα μπορούσε να είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό. Σύμφωνα με το wikipedia το cast περιελάμβανε τους Salvador Dali και Orson Welles, το soundtrack είχε ονόματα όπως οι Pink Floyd, οι Henry Cow και ο Stockhausen και στην παραγωγή βρισκόταν και το όνομα του Moebius. Κρίμα που η ιδέα κατέρρευσε. Ενδιαφέρον θα είχε και το King Shot (http://en.wikipedia.org/wiki/King_Shot) σε σκηνοθεσία Jodorowsky και παραγωγή Lynch, αλλά δυστυχώς ούτε αυτό έκατσε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iggylebowski είπε:
Εγώ προσωπικά τον έμαθα προς το τέλος των 90's όταν είχα κολλήσει με το Incal κι έμαθα ότι ο σεναριογράφος του κόμικ είναι και σκηνοθέτης.
Και εγω... Με τους "Μεταβαρονους".

Ειμαι πολυ περιεργος να δω, τι εχει "φτιαξει"...
 
Κι εγώ τον Γιοντορόφσκι τον έμαθα από κάποια κόμιξ (Ινκαλ, Πριν το Ινκαλ, Megalex κ Μεταβαρώνους) έχω δει και από τις ταινίες του μόνο το Santa Sagre (το είχα δει παλιά όταν δεν ήξερα ποιος είναι, το ξανάδα και αργότερα όταν το έδωσε το Σινεμά), αν και από αυτά που έχω διαβάσει υποψιάζομαι ότι αυτό ανήκει στα μέινστρίμ του :p από αυτά που λες θα το έβλεπα πάντως αυτό ευχαρίστως.
 
Το ειχα νοικιασει πριν λιγα χρονια απο το βιντεο κλαμπ αλλα το αφησα καπου στη μεση.Με μπερδεψε αρκετα.Θα κανω ομως κι αλλη μια αποπειρα να το ξαναδω μιας και ειμαι μεγαλος οπαδος των γουεστερν ενω δεν εχω προβλημα να δω μη συμβατες ταινιες οπως αυτη.Πρεπει να ηταν και θεμα διαθεσης τοτε που την πηρα και να μην της εδωσα την πρεπουσα σημασια.Αnyway κι εμενα με τσιγκλησε το γεγονος πως σκηνοθετης ηταν ο Jodorowsky αφου τα διαπιστευτηρια του μου τα εδωσε απο καποια κομικς του οπως το Ινκαλ και οι Μεταβαρωνοι.Οταν την ξαναδω ολοκληρη τα ξαναλεμε.
 
και όμως το είχε προβάλλει τοπικό κανάλι της πόλης μου γύρω στο 1991 στην βραδινή ζώνη του γουέστερν (21.00).Εγκυκλοπαιδικά πριν είχε την "Μεγάλη απόφραξη " με τον Τσάκωνα.Προφανώς με το "El Topo" πρέπει να έπαθαν όπως η ερτ2 με το "πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι" που νόμιζαν εκεί στην ερτ ότι η ταινία του Αλευρά ήταν πολεμική και έριξαν τους διακόπτες.Στο τοπικό κανάλι όμως έδειξαν το "El Topo" ολόκληρo και μάλιστα το έδειχναν και αρκετά συχνά ανα 2 μήνες.
 
Πίσω
Μπλουζα