Electric Dreams (1984)

cauldron

RetroActive
Joined
9 Αύγ 2007
Μηνύματα
419
Αντιδράσεις
18
Ως fan της ταινίας Electric Dreams του 1984, αποφάσισα να πάρω κάποια screenshots που μου άρεσαν και να τα μοιραστώ μαζί σας. Μία ταινία γεμάτη με τεχνητή νοημοσύνη, το "έξυπνο" σπίτι, computer shops, lightpen, τα πρώτα modem, πρωτοποριακά γραφικά, computer music και ... αγνή αγάπη του 80!

picture.php
picture.php


Και βέβαια το πολύ πετυχημένο soundtrack love is love:

YouTube - love is love (electric dreams soundtrack)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την λάτρευα αυτή την ταινία και την μουσική της! Άλλα τραγούδια από το εκπληκτικό soundtrack:

YouTube - Phil Oakley - Together In Electric Dreams

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη UMG, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

YouTube - culture club - the dream (electric dreams soundtrack)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν ξέρει κάποιος να μας πει ποιός υπολογιστής είναι αυτός που πρωταγωνιστεί γιατί δεν μπόρεσα να καταλάβω. Σε καμία σκηνή δεν φαίνεται η μάρκα
 
Καλή ερώτηση... θυμάμαι ότι στο έργο αναφέρεται σαν Pinecone, η οποίο προφανώς ήταν φανταστική μάρκα.
 
alkis21 είπε:
Καλή ερώτηση... θυμάμαι ότι στο έργο αναφέρεται σαν Pinecone, η οποίο προφανώς ήταν φανταστική μάρκα.
Ναι, το πρόσεξα. Από λίγη αναζήτηση που έκανα κάποιος αναφέρει ότι είναι ένας 386 12MHz αλλά μου φαίνεται αδύνατον για εκείνη τη χρονολογία
 
386; Αποκλείεται...

Το έψαξα κι εγώ και βρήκα αυτή τη σελίδα, σύμφωνα με την οποία το computer της ταινίας δεν ήταν πραγματικό μοντέλο αλλά συναρμολογήθηκε από διάφορα εξαρτήματα της εποχής: DEC VT Keyboard, Appla disk drives.
 
alkis21 είπε:
386; Αποκλείεται...
Το έψαξα κι εγώ και βρήκα αυτή τη σελίδα, σύμφωνα με την οποία το computer της ταινίας δεν ήταν πραγματικό μοντέλο αλλά συναρμολογήθηκε από διάφορα εξαρτήματα της εποχής: DEC VT Keyboard, Appla disk drives.
Πολύ χρήσιμο link!!! Thanks. Τα drives τα υποπτεύθηκα κι εγώ! Εκείνη την εποχή νόμιζες ότι θα μπορείς να κάνεις θαύματα με ένα micro...

Να και το link με το short story "EPICAC" του 1950 στο οποίο βασίστηκε η ταινία!

http://astro.ocis.temple.edu/~tarantul/epicac.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτό το έργο παιδιά δεν έτυχε ποτέ να το δώ.Δεν θυμάμαι και αν το είχε προβάλλει ποτέ κάποιο κανάλι παλιά.
 
Μαζι με το Wargames ηταν οι ταινιες που με εκαναν να ασχοληθω με τους υπολογιστες και τελικα να γινει το επάγγελμα μου και η ζωη μου.

p8310_v_v8_ab.jpg

Παντα πιστευα οτι ηταν αυτα που μου προκάλεσαν το ενδιαφέρον:

Electric-Dreams-Steve-Barron-film-1984-01.jpg
08583821e5e15795db6302a1c50b6e92.jpg

Πλεον αναρωτιέμαι μηπως ηταν κατι αλλο:

87481ac81870a969c54ffaa435e4312a.jpg
virginia-madsen-electric-dreams-1984-DT70RM.jpg
 
Ανάλαφρη ταινία και η κοπελιά που δεν θυμάμαι το όνομά της μούρλια. Το avatar μου από το 2006 by the way.
 
Μια σκηνή από την ταινία που μπορεί σε κάποιους να έχει διαφύγει.
Στην αρχή, όταν ο Miles πηγαίνει να αγοράσει υπολογιστή από το μαγαζί, φάτσα κάρτα ο C64. Στο πάνω ράφι λέμε. :)

ElectricDreamsC64.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μολις την ξαναειδα μετα απο πολλα χρονια..
Μπορει να φανταζαν υπερβολικα τοτε τα ανταπτορακια στις συσκευες, παρολαυτα σημερα με το wifi καταφέραμε να εχουμε απομακρυσμενο και εξυπνο ελεγχο συσκευων.
Τελικα μηπως η ταινια ειχε προφητικο χαρακτηρα; Για το σημερινο χαλι μας

Υγ. Να και ο c64
 

Συνημμένα

  • 70CB3C85-73E7-4418-A235-DDB19746F4E5.jpeg
    70CB3C85-73E7-4418-A235-DDB19746F4E5.jpeg
    45,6 KB · Προβολές: 3
  • 90725CB8-B223-4EF8-8E5C-F0737CDB4335.jpeg
    90725CB8-B223-4EF8-8E5C-F0737CDB4335.jpeg
    38 KB · Προβολές: 3
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορει να φανταζαν υπερβολικα τοτε τα ανταπτορακια στις συσκευες, παρολαυτα σημερα με το wifi καταφέραμε να εχουμε απομακρυσμενο και εξυπνο ελεγχο συσκευων.
Κι ομως η τεχνολογια αυτη υπηρχε αρκετα χρονια πριν την ταινια και ηταν ηδη κατι που μπορουσε να βρει κανεις σε οποιοδηποτε καταστημα ηλεκτρονικων και υπολογιστων.
 
Πίσω
Μπλουζα