ELITE II (FRONTIER) απο ST==>PC

Panos_Gr

Retro Member
Joined
29 Αύγ 2006
Μηνύματα
159
Αντιδράσεις
5
To παιχνίδι θρύλος που είχε κυριεύσει τις καρδιές μας αλλα και τα spectrum μας την δεκαετία του 80 ονόματι ELITE και μετέπειτα η αξιολογότατη συνέχεια του (FRONTIER) που κυκλοφόρησε το 1993 μεταφέρθηκε απο ένα άτομο με μεράκι και αγάπη για το παιχνίδι, απο τον Atari ST στο PC. To αποτέλεσμα είνα να έχουμε ένα ταχύτατο και αισθητικά εμπλουτισμένο παιχνίδι. Και το site του κατασκευαστή παρακάτω απο όπου μπορεί να το κατεβάσει κάποιος ελεύθερα για Linux οσο και για windows.

*edit Turrican* Το link διαγράφηκε επειδή έγινε ανενεργό.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έφυγα σφαίρα...
 
Κατεβασα ηδη - κανω make - αλλα τα bin που δημιουργει δεεεν ξεκινουν...χμμ

Θα μας φαει το ξενυχτι το βλεπω....φωτιες μου αναψες Πανο !!! ;)
 
Με τόσους πιγκουίνους να υποθέσω ότι κατάβασες την M$ version.... :D :D
 
...το παιχνίδι αυτό βρίσκεται σταθερά στο Top-3 των πιό αγαπημένων μου παιχνιδιών. Να'σαι καλά, Panos_Gr, με έφτιαξες !!

Τα γραφικά είναι σαφώς πιό "crispy", και η μουσική (σε OGG) μου θυμίζει περισσότερο την Amiga, παρά τον ST !! (τόσο το καλύτερο, ασφαλώς :D )

...θυμάμαι παλιότερα είχα βρεί και κάτι αντίστοιχο (port της έκδοσης ST για τα PC) για τα Dungeon Master & Chaos Strikes Back.
 
billy είπε:
...το παιχνίδι αυτό βρίσκεται σταθερά στο Top-3 των πιό αγαπημένων μου παιχνιδιών. Να'σαι καλά, Panos_Gr, με έφτιαξες !!Τα γραφικά είναι σαφώς πιό "crispy", και η μουσική (σε OGG) μου θυμίζει περισσότερο την Amiga, παρά τον ST !! (τόσο το καλύτερο, ασφαλώς :D )

...θυμάμαι παλιότερα είχα βρεί και κάτι αντίστοιχο (port της έκδοσης ST για τα PC) για τα Dungeon Master & Chaos Strikes Back.
Και που να ξερες φίλε billy οτι το frontier έχει επεναπρογραμματιστεί στον ST με DMA samples (Ste) και υπερτερεί της Αmiga και ας μη συζητάμε οτι ο ST με τη γνωστή διαφορά στο ρολοϊ του έκανε πιο γρήγορα τα 3d games απο ότι η Amiga και το frontier δεν αποτελούσε την εξαίρεση ;) ;Άλλωστε αυτός που μετέφερε το παιχνίδι στο PC απο Atari και όχι απο Amiga κάτι ήξερε :)

Και όσοι θέλουν να περιηγηθούν σωστά ορίστε και ένα site με χάρτες για να κάνουν τη ζωή τους ευκολότερη.

http://www.solstation.com/47ly-ns.htm
 
Oρίστε και ένα download gια να κάνετε το οποίο αφορα ένα remake του intro του παιχνιδιού με enchannged graphics απο εναν fan του παιχνιδιού.

Frontier intro
 
Panos_Gr είπε:
και ας μη συζητάμε οτι ο ST με τη γνωστή διαφορά στο ρολοϊ του έκανε πιο γρήγορα τα 3d games απο ότι η Amiga
ΚΡΑΤΑΤΕ ΜΕ!!

ΚΡΑΤΑΤΕ ΜΕ ΛΕΩ!

Αυτό σηκώνει μεγάλο flaim!

Έχε χάρη που με κρατάνε

*Ατιεύομαι ελπίζω να δέχεσαι την πλάκα έτσι;
 
Panos_Gr είπε:
Και που να ξερες φίλε billy οτι το frontier έχει επεναπρογραμματιστεί στον ST με DMA samples (Ste) και υπερτερεί της Αmiga
...αυτό είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον !! ...ως φανατικός Elitόβιος πρέπει κάποια στιγμή να παίξω αυτή την version. :D

Oταν λες ότι είχε επαναπρογραμματιστεί, εννοείς επίσημα, απο τον David Braben, ή απο fans;

Panos_Gr είπε:
και ας μη συζητάμε οτι ο ST με τη γνωστή διαφορά στο ρολοϊ του έκανε πιο γρήγορα τα 3d games απο ότι η Amiga και το frontier δεν αποτελούσε την εξαίρεση ;) Άλλωστε αυτός που μετέφερε το παιχνίδι στο PC απο Atari και όχι απο Amiga κάτι ήξερε
...όντως, ο ST είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα σε αυτόν τον τομέα - καμμία αντίρρηση :D

Αν και πιστεύω ότι με την σημερινή υπολογιστική ισχύ, ένα port απο Amiga δεν θα είχε καμμία απολύτως επίπτωση στον τομέα της ταχύτητας - δηλαδή νομίζω ότι η επιλογή του port απο ST έγινε καθαρά επειδή ο υπεύθυνος για την μεταφορά, έτυχε να είναι ST και όχι Amiga user...

--[EDIT]--

...με μία διαφορά ενός λεπτού, ο φίλος amiga user, shock, επενέβει με ένα απολαυστικότατο post... :D
 
Όταν θα μου βρείτε ενα game της Amiga πιο γρήγορο σε ότι αφορά 3D να μου το αναφέρετε. Όπως το Resolution 101,το Epic,το Midwinter, το Stunt car racer? Ποιο? Και μην μου πείτε ότι όλοι οι προγραμματιστές ήταν ST users....

Nαι billy απο φαν του παιχνιδιού έγινε η μετατροπή στον ST. ;)

Εννοείται βρε Shock οτι αστειεύεσαι. Σαν γνήσιος Amigas είναι υγιής η συμπεριφορά σου. Η παρακάτω εικόνα αφιερωμένη.

LETOS004.jpg
 
Panos_Gr είπε:
Όταν θα μου βρείτε ενα game της Amiga πιο γρήγορο σε ότι αφορά 3D να μου το αναφέρετε. Όπως το Resolution 101,το Epic,το Midwinter, το Stunt car racer? Ποιο?
...βρε Panos_Gr, αφού συμφώνησα μαζί σου !! (και ο shock απλά αστειεύτηκε). :)

Panos_Gr είπε:
Και μην μου πείτε ότι όλοι οι προγραμματιστές ήταν ST users....
όταν λες "όλοι οι προγραμματιστές", ποιούς εννοείς;
 
billy είπε:
όταν λες "όλοι οι προγραμματιστές", ποιούς εννοείς;

Τους προγραμματιστές π.χ. των παραπάνω παιχνιδιών. Και αυτό το ανέφερα διοτι επισήμανες ότι αναλογα αν ο προγραμματιστής του εκάστοτε παιχνιδιού ήταν Αμιγκα ή Αταρι user θα έφτιαχνε και καλύτερη έκδοση του παιχνιδιού στο μηχάνημα που συμπαθεί. Δεν είναι έτσι. Όπως συμφώνησες τα 3D ήταν το ατού του ST και ένας προγραμματιστής θα έβρισκε προσφορότερο έδαφος ωστε να δει το παιχνιδι του πιο γρήγορο. Όπως και to blitter της amiga που έκανε θαύματα σε σχέση με τον απλo ST μέχρι να έρθει στην αγορα ο STE .
 
Panos_Gr είπε:
Τους προγραμματιστές π.χ. των παραπάνω παιχνιδιών. Και αυτό το ανέφερα διοτι επισήμανες ότι αναλογα αν ο προγραμματιστής του εκάστοτε παιχνιδιού ήταν Αμιγκα ή Αταρι user θα έφτιαχνε και καλύτερη έκδοση του παιχνιδιού στο μηχάνημα που συμπαθεί.
...μα δεν είπα αυτό !! ...εγώ αναφέρθηκα στο συγκεκριμένο port !! ...δηλαδή πιστεύω ότι ο υπεύθυνος του συγκεκριμένου port του ST-Frontier στο PC, τυγχάνει ST user, γι'αυτό και το υλοποίησε έτσι...
 
billy είπε:
...μα δεν είπα αυτό !! ...εγώ αναφέρθηκα στο συγκεκριμένο port !! ...δηλαδή πιστεύω ότι ο υπεύθυνος του συγκεκριμένου port του ST-Frontier στο PC, τυγχάνει ST user, γι'αυτό και το υλοποίησε έτσι...
Ουυυπςςς έπεσα θύμα παρανόησης φίλε billy. Και βέβαια ο τύπος είναι Αταρόβιος και μετέτρεψε απο εκεί το παιχνίδι. Είπα και εγώ...
 
...it's ok, φίλε μου !! :)

...αν σου ζήταγα μία μεγάλη χάρη, να μου (μας) διαθέσεις την enhanced STE version, για όλους εμάς τους "αθεράπευτους", που ζούμε και αναπνέουμε Elite & Frontier; :D
 
Αχέμ! Τι είναι ο ST?

ή αλλοιώς τι εστί ST?
 
εδω μπαινει ο μακαριτης Λειβαδιτης και φωναζει :

"ΙΕΡΟΣΥΛΕΕΕΕΕΕΕΕ!!"
 
pooky(1) είπε:
Αχέμ! Τι είναι ο ST?
ή αλλοιώς τι εστί ST?
Μεσα στα υπαρξιακά ερωτήματα είσαι βρε pooky. Με μελετη και μπόλικο στοχασμό ίσως βρείς μια χαραμάδα φωτός στα ερωτήματα σου. :D

Billy μόλις το βρώ θα το λινκάρω μαζί με το Zero 5 αν έχεις υπόψη.
 
pooky(1) είπε:
Αχέμ! Τι είναι ο ST?
ή αλλοιώς τι εστί ST?
Πως λέμε Βανδή που θέλει να μοιάσει στη Βίσση;

Πως λέμε την άλλη την σκυλού (σπάω το κεφάλι μου να θυμιθώ το όνομα της) που τραγουδάει ένα άσμα με όνομα ΣΕΞ και θέλει να μιάσει στη Βανδή;

Ε κάτι παρόμοιο. :D :D:D:D
 
Πίσω
Μπλουζα