Embed Videos (youtube κτλ) στα ποστς σας

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κατά τη γνώμη μου, το πιο σημαντικό είναι πάνω από το βίντεο, είτε σύνδεσμος είτε ενσωματωμένο, να υπαρχει η περιγραφή του. Εκτός του ότι αποφεύγονται ποστς με το ιδιο βίντεο (μου'χει τυχει να διαβάσω 2 συνεχόμενα ποστς με το ιδιο βιντεο επειδή ο 2ος δεν άνοιξε καν το λινκ του προηγούμενου και στην ουσία "καρφώθηκε" γιατί ξεκάθαρα τον αγνόησε :D ), δουλεύει σωστότερα και η αναζήτηση επάνω στο θρεντ.
 
Ό,τι μας προσφέρετε για να μπορούμε μετά να αποκαταστήσουμε τα χαμένα, είναι για μας το παν! :)

Μακάρι να δωθεί η πρέπουσα προσοχή και σε αυτή την πολύ σημαντική παρατήρηση του Ρηγανάκου! :flower:
 
D@redevil είπε:
Από τη στιγμή που εγγράφεσαι στο φόρουμ, δέχεσαι αυτόματα ότι τα ποστ σου υπόκεινται σε τροποποίηση εφόσον:
α. Βρεθούν ότι δε συνάδουν με τους κανονισμούς του φόρουμ &

β. Δεν εξυπηρετούν από άποψη χρηστικότητας ή / και χρήζουν τροποποίησης για την ομοιομορφία του φόρουμ.

Αν θες να το δούμε από αυτή την οπτική γωνία, τότε ναι, το embed video είναι "υποχρεωτικό" γιατί σε όλα τα μηνύματα του φόρουμ -πλην αυτών που έχουν περιορισμούς λόγω του vbulletin- έχει γίνει διόρθωση στα yt tags. Και σε όσα δεν έχει γίνει λόγω παλαιότητας των θεμάτων, γίνεται αμέσως μόλις έρθουν "στην επιφάνεια", μαζί με το ξεσκαρτάρισμα, δηλαδή τι είναι deadlink και τι όχι.

Με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό γίνονται:

a. attached οι φωτογραφίες από το imageshack & το Photobucket, γιατί τις χάνουμε και μας μένουν ξεκρέμαστα τα posts.

b. συγχωνεύονται τα post του ίδιου μέλους όταν είναι απανωτά σε διάστημα λιγότερο των 24 ωρών και δε μεσολαβεί άλλο ποστ.

c. μετονομάζονται θρεντς / διχοτομούνται / αλλάζουν οι τίτλοι προς το ευκρινέστερο ή / και τονίζονται

d. τοποθετούνται tags σε θέματα, για να διευκολύνεται η αναζήτησή σας.

Το (a), (b) & (d) έχει ζητηθεί επανειλλημένως να γίνεται από όλα τα μέλη, αλλά δεν γίνεται πάντα. Είτε από άγνοια της συγκεκριμένης πλατφόρμας, είτε και σκόπιμα ενίοτε (π.χ. post hunt).

Κανένα από τα 4 παραπάνω δεν αναγράφονται ως υποχρεωτικά στους κανονισμούς, αλλά γίνονται κατόπιν επεμβάσεων στα posts των μελών.

Οπότε, να είμαι ειλικρινής, δε μπορώ να καταλάβω, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και πού είναι αυτό, ώστε να συζητηθεί εκτενώς.

Είναι δουλειά μας να φροντίζουμε να κάνουμε πιο εύρυθμη τη λειτουργία του φόρουμ με τέτοιες διορθωτικές ενέργειες. Γινόταν και θα γίνεται πάντα. Ο μόνος τρόπος να το αποφύγεις? Όταν βλέπεις ότι κάτι το κάνουμε συστηματικά, για να μας βοηθήσεις, φροντίζεις να το κάνεις μόνος σου, χωρίς να χρειάζεται να επεμβαίνουμε! ;)

Όσο για το αργό φόρτωμα των σελίδων, σκέψου ότι στον αντίποδα με σένα, κάποιοι προτιμούν να υπάρχουν όλα τα βίντεο στη σελίδα χωρίς να πρέπει να κάνουν κλικ σε εξωτερικούς δεσμούς. Δε μπορούμε να τους έχουμε όλους ευχαριστημένους! :)
Το αν είναι πρακτικό ή όχι το να γίνεται embed το βίντεο είναι συζητήσιμο διότι έχει και θετικά έχει κι αρνητικά. Αλλά εφόσον η διαχείριση του φόρουμ λέει ότι για Χ, Ψ λόγους κρίνει ότι πρέπει κι επιλέγει να γίνονται όλα embed, τότε έληξε το θέμα. Ωστόσο μέχρι που ρώτησα σ' αυτό το θέμα, δεν βρήκα πουθενά κάποια δημόσια τοποθέτηση που να το δηλώνει αυτό ευθέως, και στον κανονισμό δεν αναφέρεται τίποτα. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να ζητήσω διευκρίνιση, αντί να κάνω υποθέσεις του τι ισχύει. Προφανώς λοιπόν μετά από σήμερα δεν πρόκειται να «χώσω» συντονιστή να βάλει ΥΤ ταγκς σε δικό μου μήνυμα, θα έχω φροντίσει να τα βάλω μόνος μου, εκτός αν κρίνω ότι είναι καλύτερα χωρίς καθόλου βίντεο :)

Με την ευκαιρία, θα ήθελα κάποιες σκέψεις και για την τελευταία παράγραφο του #13 αν δεν είναι κόπος, έστω με πμ :)
 
gademosauros είπε:
Το αν είναι πρακτικό ή όχι το να γίνεται embed το βίντεο είναι συζητήσιμο διότι έχει και θετικά έχει κι αρνητικά. Αλλά εφόσον η διαχείριση του φόρουμ λέει ότι για Χ, Ψ λόγους κρίνει ότι πρέπει κι επιλέγει να γίνονται όλα embed, τότε έληξε το θέμα. Ωστόσο μέχρι που ρώτησα σ' αυτό το θέμα, δεν βρήκα πουθενά κάποια δημόσια τοποθέτηση που να το δηλώνει αυτό ευθέως, και στον κανονισμό δεν αναφέρεται τίποτα. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να ζητήσω διευκρίνιση, αντί να κάνω υποθέσεις του τι ισχύει. Προφανώς λοιπόν μετά από σήμερα δεν πρόκειται να «χώσω» συντονιστή να βάλει ΥΤ ταγκς σε δικό μου μήνυμα, θα έχω φροντίσει να τα βάλω μόνος μου, εκτός αν κρίνω ότι είναι καλύτερα χωρίς καθόλου βίντεο :) Με την ευκαιρία, θα ήθελα κάποιες σκέψεις και για την τελευταία παράγραφο του #13 αν δεν είναι κόπος, έστω με πμ :)
Δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά προσπαθώ να καταλάβω πού είναι το πρόβλημα (αν φυσικά υπάρχει), διότι ο γραπτός λόγος είναι λίγο.... κάπως.

Φυσικά και πράττεις πολύ ορθά με το να ζητήσεις διευκρίνιση, από το να κάνεις εικασίες που μπορεί να οδηγήσουν σε παρεξηγήσεις - δε χρειάζεται! Εδώ είμαστε να τα απαντάμε! :)

Ειδικά εσύ, βοηθάς απίστευτα πολύ - ανά τακτά χρονικά διαστήματα, στέλνεις reported posts με link αποκατάστασης, οπότε δεν τίθεται θέμα κακής προαίρεσης - να αποσαφηνιστεί αυτό προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Ό,τι σκέψεις - προτάσεις - απορίες - ιδέες θες, είμαι (-μαστε) στη διάθεσή σου μέσω πμ! ;)

Τα πράγματα βελτιώνονται γιατί υπάρχουν πάντα κάποιοι να δίνουν ιδέες. Αυτό θέλουμε από όλους - τα inboxes μας είναι ανοιχτά! ;)

P.S. Ο κανονισμός πρόκειται ν' αλλάξει. Πολύ σωστή η τοποθέτησή σου, για να το λάβουμε υπόψιν μας.
 
Το embed στα video ειναι σχετικο πχ εχει τυχει επιτηδες να βαλω απλα το λινκ του βιντεο χωρις να το κανω embeded γιατι θεωρησα οτι δεν ηταν τοσο σημαντικο στο συγκεκριμενο ποστ που ειχα κανει.Μετα ειδα οτι η Μαριανα το εκανε embeded,οποτε no problem for me...
 
υπαρχει κι αλλη λυση αν δε θελεις να προσθεσεις το βιντεο στο ποστ γραφεις απλα τη λεξη "βιντεο" και σ αυτη προσθετεις το λινκ.Ετσι οποιος θελει "παταει" πανω στη λεξη "βιντεο" και πηγαινει κατευθειαν στο youtube
 
angel_grig είπε:
Το embed στα video ειναι σχετικο πχ εχει τυχει επιτηδες να βαλω απλα το λινκ του βιντεο χωρις να το κανω embeded γιατι θεωρησα οτι δεν ηταν τοσο σημαντικο στο συγκεκριμενο ποστ που ειχα κανει.Μετα ειδα οτι η Μαριανα το εκανε embeded,οποτε no problem for me...

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω οτι τρέχει κώδικας από πίσω που το κάνει αυτόματα....
 
katerinak είπε:
υπαρχει κι αλλη λυση αν δε θελεις να προσθεσεις το βιντεο στο ποστ γραφεις απλα τη λεξη "βιντεο" και σ αυτη προσθετεις το λινκ.Ετσι οποιος θελει "παταει" πανω στη λεξη "βιντεο" και πηγαινει κατευθειαν στο youtube
Και μετά από λίγο καιρό κατεβαίνει το βίντεο από το youtube και μας μένει μόνο η λέξη :) . Καλύτερα αντί για τη λέξη "βίντεο" να μπαίνει ο τίτλος του.

Αυτό που λέει ο Rygar έχει ειπωθεί πολλές φορές (τελευταία φορα πρίν από 15 μέρες εδώ ) αλλά δυστυχώς δεν ακολουθείται.
 
Rygar είπε:
Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω οτι τρέχει κώδικας από πίσω που το κάνει αυτόματα....
Εξαρτάται... Πλέον με τα καινούρια APIs της Google (που συμπεριλαμβάνει και το youtube) δε γίνονται πάντα αυτόματα.... Είναι ένα ποσοστό 60 - 40. Γι' αυτό και μπαίνουμε και τα βάζουμε χεράτα τα tags - αλλιώς δεν υπήρχε λόγος. Εδώ μας έχουν τύχει περιπτώσεις που βάζουμε τα tags με το χέρι και πάλι δεν τα παίρνει και κάνουμε ένα σκασμό workarounds για να "έρθει" το βίντεο όπως το θέλουμε.

Το θέμα είναι αυτό που είπες κι εσύ πρωτύτερα: Κάντε έναν κόπο και γράψτε τίτλο του βίντεο ή όνομα τραγουδιού και καλλιτέχνη, για να μπορούμε να τα βρούμε και να τ' αντικαταστήσουμε μετά! :)

Άλλη πατεντομέθοδος που έχω αναπτύξει είναι να προσπαθώ να καταλάβω στα παλιά yt links τους ελληνικούς τίτλους που αποδίδονταν με τετραγωνάκια, σε συνάρτηση με το θέμα και τις απαντήσεις / σχόλια των από κάτω, να ψάχνω στο yt να βρω αντίστοιχο βίντεο που να ταιριάζει στη ροή του λόγου!!! Δηλαδή, τι άλλο να κάνουμε πια! :D

Δώστε ένα χεράκι βοηθείας! Δεν είμαστε και τόσοι πολλοί συντονιστές ώστε να είμαστε πανταχού παρόντες! Βοηθήστε με tags, με attached φωτογραφίες, με youtube links, για να έχουμε χρόνο να ασχοληθούμε με πιο σημαντικά για το φόρουμ θέματα! :flower:
 
Kambia είπε:
Και μετά από λίγο καιρό κατεβαίνει το βίντεο από το youtube και μας μένει μόνο η λέξη :) . Καλύτερα αντί για τη λέξη "βίντεο" να μπαίνει ο τίτλος του.
Αυτό που λέει ο Rygar έχει ειπωθεί πολλές φορές (τελευταία φορα πρίν από 15 μέρες εδώ ) αλλά δυστυχώς δεν ακολουθείται.
προσωπικα οπου εβαλα τη λεξη "βιντεο" εννοειται οτι ειχα γραψει κατι πιο πριν που να περιγραφει με τι εχει σχεση το βιντεο και δεν ηταν ετσι ξερο :)
 
Ένα bump στο θέμα μιας και βλέπω πολλά posts με yt tags χωρίς τίτλους από πάνω.

Είναι κρίμα μετά από ένα διάστημα τα ποστ σας να έχουν το παρακάτω ξερo παραθυράκι Untitled.jpg

και επειδή θα λείπει ο τίτλος να μην ξέρουμε που αναφερόσασταν!

Untitled.jpg
 
Πάντως σχετικά με τα youtube videos οι λογαριασμοί κλείνουν επειδή κάποιοι είχαν ανεβάσει συγκεκριμένα videos από καλλιτέχνες όπως Αλέξια (της οποίας το fanclub έχει απαγορεύσει να ανεβαίνουν videos σε άλλους λογαριασμούς) και videos από ξένους καλλιτέχνες.Γενικά όμως δεν είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα όπως παλιότερα απλά μην ανεβάζετε αυτά που ανέφερα και ότι υπάρχει ήδη σε επίσημους λογαριασμούς (πχ MEGATV κλπ).

Και επίσης υπάρχει περίπτωση κάποιος με πολλά videos να κλείσει ο ίδιος το κανάλι του (γιατί μπορεί να θέλει να ξεκολλήσει από το youtube),το έχω δει κι αυτό δυστυχώς.
 
thebest20 είπε:
Γενικά όμως δεν είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα όπως παλιότερα απλά μην ανεβάζετε αυτά που ανέφερα και ότι υπάρχει ήδη σε επίσημους λογαριασμούς (πχ MEGATV κλπ).
Βασικά έχουν αλλάξει ραγδαία τα πράγματα στο Youtube σε σχέση με κάποια χρόνια πριν.

Πια όντως υπάρχουν πολλά official channels όπως είπες, καλό να χρησιμοποιούνται links από αυτά.

Επίσης, άλλη εξέλιξη είναι ότι επιτρέπονται πια full ταινίες και σειρές από οποιονδήποτε χρήστη (αλλά μόνο από εταιρείες/παραγωγούς που έχουν πει ότι το επιτρέπουν αυτό προφανώς), δε γίνονται delete, απλά το Youtube βάζει ads ανά τακτά διαστήματα στα vids αυτά (στο UK τουλάχιστο, αυτό γίνεται).

Μια εξέλιξη που τη θεωρώ θετική αν και οι περισσότεροι χρησιμοποιούν streaming services για σειρές και movies (Netflix, Amazon Prime, Google Store, etc.), αλλά και πάλι, είναι μια εναλλακτική πηγή.
 
Και επειδή βλέπω πως εξακολουθεί να δυσκολεύει η διαδικασία ας το αναλύσω ακόμα μια φορά.

Copy paste το url από το youtube

Untitled.jpg

στο πλαίσιο Untitled.jpg

που εμφανίζεται αν πατήσετε το κουμπάκι που έχω σημειώσει.
 
απλό φαίνεται...

κάνω τα εξής:

-βρίσκω στο youtube ένα βιντεο

-μαρκάρω τη διεύθυνση>δεξί κλικ και ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ τη διεύθυνση του βίντεο

-στο μήνυμα που θέλω να καταχωρήσω πατάω το εικονίδιο INSERT VIDEO (βλ.εικονίδιο παραπάνω)

-στο πλαίσιο που εμφανίζεται, κάνω δεξί κλικ και ΕΠΙΚΟΛΛΗΣΗ

-πατάω OK και έτσι καταχωρώ τη διεύθυνση του βίντεο

αυτό που προκύπτει είναι η διεύθυνση που αν πατήσεις θα βγει το βίντεο...

παράδειγμα

www.youtube.com/watch?v=9AN1zE8PzsU
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετά το δεξί κλικ + επικόλληση, πατάς το ΟΚ στο πλαίσιο του insert video?

Αν το κάνεις και σου βγάζει τη διεύθυνση και όχι το βιντεάκι, τότε δοκίμασε να πληκτρολογήσεις:

[noparse]την διεύθυνση του yt link που έκανες αντιγραφή [/noparse].

Π.χ. [noparse]www.youtube.com/watch?v=9AN1zE8PzsU [/noparse]

Αν το κάνεις με τον τρόπο που σου λέω εδώ, στο εμφανίζει?
 
[VIDEO]www.youtube.com/watch?v=9AN1zE8PzsU
 
D@redevil είπε:
Μετά το δεξί κλικ + επικόλληση, πατάς το ΟΚ στο πλαίσιο του insert video?
Αν το κάνεις και σου βγάζει τη διεύθυνση και όχι το βιντεάκι, τότε δοκίμασε να πληκτρολογήσεις:

[noparse]την διεύθυνση του yt link που έκανες αντιγραφή [/noparse].

Π.χ. [noparse]www.youtube.com/watch?v=9AN1zE8PzsU [/noparse]

Αν το κάνεις με τον τρόπο που σου λέω εδώ, στο εμφανίζει?
όχι δυστυχώς δεν εμφανίζεται το βιντεάκι...
 
Ενδιαφέρον. Φαίνεται σαν να είναι απενεργοποιημένη η Javascript στον Browser σου.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα