Enigma Machine simulator στο TI-99/4A!

sonic2000gr

RetroWannaBe
Joined
6 Δεκ 2009
Μηνύματα
67
Αντιδράσεις
8
Έχουν περάσει πάνω από 10 χρόνια που έγραψα το τελευταίο μου πρόγραμμα για ΤΙ-99. Παράξενο όμως, είναι σαν να μην έχω ποτέ ξεχάσει την TI-BASIC/Extended BASIC. Κάτι που αποδείχθηκε περίτρανα καθώς αποφάσισα να γράψω ένα εξομοιωτή της θρυλικής μηχανής κρυπτογράφησης Enigma για τον TI-99/4A. Βέβαια το κανονικό project είναι η εξομοίωση της μηχανής αυτής σε Python για μια σειρά που δημοσιεύω στο περιοδικό deltaHacker, σκέφτηκα όμως ότι μια vintage μηχανή κρυπτογράφησης χρειάζεται και τον αντίστοιχο Vintage εξομοιωτή.

Το project αυτό διατίθεται ελεύθερα στο site του περιοδικού, με πλήρεις οδηγίες για τον εξομοιωτή (το πρόγραμμα επίσης τρέχει και στο mess όπου και γράφτηκε και φαντάζομαι και σε οποιοδήποτε εξομοιωτή διαβάζει τα αρχεία .dsk του mess):

Vintage Enigma Simulator

Εννοείται φυσικά ότι τρέχει και στον πραγματικό TI-99 (όπως φαίνεται και στη φώτο του άρθρου) και αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω και το wav αρχείο για να το περάσετε μέσα από το cassette interface - είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν εδώ κάποιοι κάτοχοι TI-99 που θα θελήσουν να το τρέξουν στο πραγματικό hardware :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα