Entex Adventure Vision

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
59
Το Adventure Vision της Entex ήταν μία tabletop κονσόλα η οποία κυκλοφόρησε το 1982 και αποσύρθηκε από την αγορά τον επόμενο χρόνο έχοντας πουλήσει στο μεταξύ μόλις 50000 κομμάτια.Κατά τη διάρκεια της σύντομης ζωής της κυκλοφόρησαν 4 παιχνίδια,όλα βασισμένα σε arcades της εποχής,τα: turtles,super cobra,defender και star force (κλώνος του asteroids).

Xαρακτηριστικά:

-Μονόχρωμη ενσωματωμένη οθόνη (κόκκινη) στο εσωτερικό της οποίας υπήρχε μία κάθετη στήλη με 40 κόκκινα LED τα οποία συνδυάζονταν με ένα περιστρεφόμενο καθρέπτη για τη δημιουργία των γραφικών.

-Ενσωματωμένο στη κονσόλα ένα joystick με δύο σετ των τεσσάρων κουμπιών,ένα σε κάθε πλευρά του (για να μπορούν να παίξουν και οι δεξιόχειρες αλλά και οι αριστερόχειρες).

-Ένα μονοφωνικό ηχείο.

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

CPU: Intel 8048 στα 733 kHz.

Ήχος: National Semiconductor COP411L στα 52.6 kHz.

RAM: 64 bytes ( εσωτερικά στο 8048 ), 1K ( στο κύριο PCB ).

ROM: 1K ( εσωτερικά στo 8048 ), 512 bytes ( εσωτερικά στο COP411L ), cartridges μεγέθους 4Κ.

Γραφικά: 150x40 pixels.

Αυτό το ξέρατε;

-Στη δεξιά πλευρά του υπήρχε μία θύρα επέκτασης η οποία δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ.

AdventureVision_Right.jpg


-Και τα τέσσερα παιχνίδια μπορούσαν να αποθηκευθούν σε ειδικές θήκες στο πάνω μέρος της κονσόλας.

AdventureVision_Top.jpg


-Το Adventure Vision υποστηρίζεται πλήρως από το MESS :eek: αλλά δεν μπορώ να σας πω που υπάρχουν τα roms των παιχνιδιών :sealed: (hint:είναι σε ένα από τα σάιτ που έχω στις πηγές).

Μερικές ακόμα φωτογραφίες

AdventureVision-Box-front.jpg


[edit] dead pic [edit]

defender

DefenderAnimation.gif


super cobra

supercobraanimation.gif


space force

SpaceForceAnimation.gif


turtles

TurtlesLevel1_2.gif


πηγές

http://www.adventurevision.com/

http://www.allgame.com/platform.php?id=26551

http://en.wikipedia.org/wiki/Entex_Adventure_Vision

Προβολή συνημμένου 95628 Προβολή συνημμένου 95629 Προβολή συνημμένου 95630Προβολή συνημμένου 95631 Προβολή συνημμένου 95632Προβολή συνημμένου 95633
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μαγεία των leds σε όλο της το μεγαλείο!
 
εύγε krem..πολύ ωραία παρουσίαση!

χαίρομαι πάρα πολύ όταν βλέπω κόσμο να ασχολείται με τις μυθικές 3 πρώτες γενιές των παιχνιδομηχανών :)
 
πολυ ωραια η παρουσιαση σου αλλα με κατεστρεψες... τι ηθελες και μου το θυμησες;;;

το εχω βαλει καιρο στο ματι αλλα μαλλον εκει θα μεινει... στο ματι...
 
πολυ ωραια η παρουσιαση σου αλλα με κατεστρεψες... τι ηθελες και μου το θυμησες;;;το εχω βαλει καιρο στο ματι αλλα μαλλον εκει θα μεινει... στο ματι...
δεν το έκανα επίτηδες :)

πάντως απ'ότι έχω διαβάσει βγήκαν στην αγορά μόνο 1000 αντίτυπα από κάθε παιχνίδι με αποτέλεσμα να είναι απλησίαστα σε boxed κατάσταση (1200 ευρώ+ :eek: ).
 
Εκτός αυτού, είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις καλό κομμάτι που εγγυημένα θα είναι λειτουργικό. Αποτελεί τη κονσόλα-παιχνιδομηχανή με τα περισσότερα hardware failures (ειδικά τα κινούμενα μέρη της) και όπως μνημόνευσε κάποιος ειδικότερος στο αντικείμενο, τα περισσότερα κομμάτια ...αναπαύονται στις χωματερές !

Ακόμα και να βρεις (από Αμερική) είναι σχεδόν βέβαιο ότι δε θα επιβιώσει στο ταξίδι. Είναι εξαιρετικά ευαίσθητο μηχάνημα στους κραδασμούς !
 
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος στην Ελλάδα που έχει στην κατοχή του ένα λειτουργικό κομμάτι...
 
Πίσω
Μπλουζα