Epic Mickey [Ο Επικός Μίκυ]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.800
Αντιδράσεις
4.312
Δεν ειναι ακριβως ρετρο μιας και η ιστορια κυκλοφορησε τωρα, μετα μαλιστα το ομωνυμο παιχνιδι...αλλα τεσπα πρωταγωνιστει ο Mickey!

Nα πω εξ αρχης οτι δεν ειμαι φιλος των κομικς του Disney. Ομως...βρηκα το σεναριο του Epic Mickey ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!

Κριμα που στο κομικ δεν απεφυγαν τα λαθακια (ειχε πολλα "λογικα" αλματα ή καλυτερα να πω οτι περιεγραφε μερικες σοβαρες καταστασεις με 1-2 εικονες και καπως μικρη διαρκεια για τετοιο saga).

Παρολα αυτα ειναι απο τις καλυτερες ιστοριες Μικυ Μαους που εχω διαβασει!

Φοβερο το twist με τον Oswald και τους "ξεχασμενους" ηρωες, το flashback στο παρελθον του Μικυ, η εξαιρετικα αρτιστικη σχεδιαση, οι πολλες πληροφοριες που συνοδευουν την ιστορια, η φροντισμενη εκδοση κτλ.

(μικρη gaming παρενθεση)

Μου εκανε τοσο καλη εντυπωση που εριξα μια ματια στο παιχνιδι για Wii (ναι τοσο πολυ λατρεψα την ιστορια!). Με λιγη ενασχοληση μπορω να πω οτι ηθελε ενα χρονο ακομα αναπτυξη. Κριμα και παλι κριμα που δεν εκμεταλευτηκαν στο 100% αυτο το υπεροχο σεναριο. Ελπιζω σε μεταφορα σε ισχυροτερη πλατφορμα...

Ειναι φοβερο οτι το αειθαλες Mickey Mania καταφερνει και παραμενει τοσα χρονια η κορωνιδα των Disney games.
 
Μόλις μου έδωσες κίνητρο να αγοράσω το συγκεκριμένο τεύχος, αν και το είχα δει στα περίπτερα αλλά δεν είχα σκοπό να το πάρω...

Κυνηγάω συνήθως τα παλιά τεύχη...

Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω...
 
Wally είπε:
Ειναι φοβερο οτι το αειθαλες Mickey Mania καταφερνει και παραμενει τοσα χρονια η κορωνιδα των Disney games.
Μαζί με το World of Illusion ;)
 
Ελπιζω σε μεταφορα σε ισχυροτερη πλατφορμα...
Κριμα που μια πολυ καλη σου εκλογη θεματος και με ωραια αναπτυξη κριτικης καταληγει στη γνωστη σουπα.
 
Εγω παλι ειμαι υπερ του κλασικου Μικυ οπως τον ξερουμε και μεγαλωσαμε.Τα φουτουριστικα και εντυπωσιακα χρωματα και τα δυσαναλογα frame με χαλανε πολυ!
 
herco είπε:
Κριμα που μια πολυ καλη σου εκλογη θεματος και με ωραια αναπτυξη κριτικης καταληγει στη γνωστη σουπα.
Κοίτα να δεις που εγώ δεν πρόσεξα τη σούπα!!!

Μάλλον την έχω συνηθίσει... :biglaugh:
 
51yltLIgfvL._SL500_AA300_.jpg


The Art of Epic Mickey will be a 160-page hardcover landscape coffee table book. It will be written by Epic Mickey co-writer Austin Grossman and will feature a forward by Game Director and New York Times contributor, Warren Spector. The book will journey through the beautifully dark and twisted world known as Cartoon Wasteland touching on the creative process behind developing this once-in-a-lifetime vision. It will include, sketches, concept art, final frames, and stills from the actual game, plus, never-before-used art with quotes from the team that envisioned this epic tale. The physical world of the game is born directly from Disneyland, and accordingly, the book will spotlight the artistic influence that Disneyland, with its iconic qualities and rides, had on the creators of Epic Mickey.
Release Date: October 04, 2011

Current Amazon price: $24.19

em_ill02buk9.jpg
tortoogapuos.jpg
throneroom_jlwfuyw.jpg
 
Σχεδον επιβεβαιωνονται μεσα απο newsletter της Disney!

Φθινοπωρο 2012, multi-platform (yeah!!!!), co-op
 
aha. Πάει πλέον σε multi-platform release. Να δείς που μπορεί να βγάλουν και το 1ο σε ειδικό re-release και για τις υπόλοιπες κονσόλες.
 
Διάβασα την αναφορά που βάλατε απ' την Βικιπέδια και δείχνει σαφώς πως πρόκειται για μια βλακεία! Όσον αφορά το κόμικ τουλάχιστον! Ωστόσο στα βιντεοπαιχνίδια ισχύουν άλλαα κριτήρια! Εκεί λοιπόν πρέπει να σου καθορίσουν ποιος είναι ο καλός κι ο κακός για να παίξεις! επίσης να σου βρουν κι ένα όπλο, εδώ είναι το πινέλο! Με το πινέλο λοιπόν ο Μίκυ χτυπάει τα κακά και τα μετατρέπει σε καλά, ώστε να κερδίζεις πόντους!

Από κει κι έπειτα τους κανόνες του Μάρκετινγκ τους ξέρουμε: κάτι που βγαίνει σε παιχνίδι (πχ Λάρα Κροφτ) πρέπει μετά να βγει και σε ταινία του Χόλιγουντ, αλλά και σε κόμιξ! Σε καρτούν όπως της Ντίσνεϋ ακολουθούν επίσης κύπελλα, σουπλά για πρωϊνό, μάους-παντ, μπλούζες, αναπτήρες, καπέλα, αναμνηστικά παντός είδους! Είναι τόσο ρηχός ο τρόπος που λειτουργούν όλα αυτά! Όλα για το κέρδος!
 
Ποιος θα μας το μεταφρασει.




La présentation d'Epic Mickey 2 aura lieu la semaine prochaine. Une version 3DS, Power of Illusion, plus "classique" en 2D est aussi prévue.

[edit] dead link [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Epic Mickey 2


Μια χαρα φαινεται (και μαλιστα εικαζω οτι ειναι η εκδοση για Wii, σε 360/PS3 λογικα θα ειναι κλασεις ανωτερο στα γραφικα). Ελπιζω να δουμε το πρωτο καλο Mickey μετα το Mickeymania
 
Καπου διαβασα για μιουζικαλ και ψιλοχαλαστηκα και επισης δεν βλεπω U.
 
Γραφικως δεν εντυπωσιαζει,μηπως φταιει το Wii για το hold back;;


Επισης προαιρετικο Move Support οπως στο πρωτο με το Wii mote και οχι support για kinect!





[video=youtube;-P3dJGfBmO0]

 
Ωραιο φαινεται το παιχνιδι προς το παρον.Ας περιμενουμε να δουμε οταν θα κυκλοφορησει.,
 
Μιας και κανουμε και αναφορες στο videogame...

Epic Mickey 2 - The Power of Two [intro]

 
Καποιος πολυ προχω μου σφυριξε οτι ειναι πολυ καλο!

 





 
Πίσω
Μπλουζα