Error Code Number Two - More Info + Sampler CD Download!!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
12
Λοιπόν, οι ημέρες πέρασαν, μετά από πολλές δυσκολίες και πιέσεις, όλα είναι σχεδόν έτοιμα για το μεγάλο πάρτι....

Σας παραθέτω την τελικά ανακοίνωση

picture.php


Το Error Code επέστρεψε!

Η Micromusic σκηνή, αφού καθιερώθηκε σε πόλεις όπως η Νέα Υόρκη, το Λονδίνο, το Μιλάνο και η Μόσχα, τώρα έρχεται στην Αθήνα και στο Κ44.

Για μια ακόμη φορά, μετά το Synch Festival 2008, στο μπαρ Κ44 γίνεται εισβολή από gameboy και 8-bit ήχους!

Την Παρασκευή 24 Οκτωβρίου, τρεις καλλιτέχνες από τη Νέα Υόρκη, το Μιλάνο και τη Λάρισα, έρχονται στο Κ44 με τις βαλίτσες τους γεμάτες gameboy και πολύ διάθεση για χορό!

To Error Code και το Κ44, παρουσιάζουν την Παρασκευή 24 Οκτωβρίου:

Bubblyfish (NY/Japan)

Tonylight (Milano)

Sally Zero (Larisa)

Είσοδος ΔΩΡΕΑΝ

Ώρα: 22:30

Η Haeyoung Kim, γεννήθηκε στην Ιαπωνία και απέκτησε κλασική παιδεία με σπουδές στο πιάνο. Τα τελευταία χρόνια ζει στη Νέα Υόρκη και με το όνομα Bubblyfish εξερευνεί τα όρια της ηλεκτρονικής μουσικής, δημιουργώντας 8-bit και πειραματική μουσική με το Gameboy της.

http://www.myspace.com/bubblyfishmusic

Ο Tonylight ζει και δημιουργεί στο Μιλάνο. Στην πορεία του ως μουσικός, του άρεσε να ανακαλύπτει νέους ήχους και να πειραματίζεται, έτσι σύντομα γοητεύτηκε από την 8bit σκηνή και ήταν ένα από τα πρώτα μέλη της micromusic κοινότητας. Δημιουργεί μουσική χρησιμοποιώντας το Gameboy του και άλλες παλιές κονσόλες και υπολογιστές.

http://www.myspace.com/microtony

Ο Sally Zero, γεννήθηκε και ζει στη Λάρισα. Ξεκίνησε να ασχολείται με τη μουσική παίζοντας μπάσο σε τοπικά συγκροτήματα, αλλά γρήγορα άρχισε να πειραματίζεται με νέους ήχους. Κάποια μέρα ξέθαψε το παλιό του Gameboy και άρχισε να δημιουργεί εκπληκτική 8-bit μουσική.

http://www.myspace.com/sallyz3r0

Error Code Sampler CD

Με αφορμή τo πρώτο Micromusic Party στην Αθήνα, την Παρασκευή 24 Οκτωβρίου στο Κ44, σας παρουσιάζουμε το πρώτο Sampler CD του Error Code. 8-bit ήχους και μουσική που δημιουργήθηκε με ...ένα Gameboy από τους Tonylight και Sally Zero.

Περιορισμένος αριθμός θα διανεμηθεί δωρεάν κατά τη διάρκεια της συναυλίας.

Για δωρεάν download επισκεφθείτε το http://www.errorcode.gr
 
Θα ειμαστε εκει οπωσδηποτε
 
Βάλε κι εμένα μέσα μετά της συζύγου.

Την πρώτη φορά το έχασα........

Πάνο είναι καλό να συνδυαστεί με ένα GRM meeting, εσύ τι λες;
 
Εξαιρετική ιδέα...θα βαλω ομως μια Σεγκομπλουζα γιατι το Nintendo overdose παιζει να με σακατεψει! :D
 
A, αυτό είναι ιεροσυλία. Μεγάλη ιεροσυλία.

Πάω να λοιώσω στο Wii και κάνω πως δεν άκουσα καλά. :D
 
H αλήθεια είναι ότι πρέπει να μπορέσουμε να έρθουμε..!

Έχω την εντύπωση ότι θα είμαι εκεί !
 
manos426f είπε:
H αλήθεια είναι ότι πρέπει να μπορέσουμε να έρθουμε..!Έχω την εντύπωση ότι θα είμαι εκεί !
Να είσαι....αλλιώς θα σε ξανακάνω ζόμπι!!!!! :cool: :D
 
Plink τελικά είναι 10 και μισή το βραδάκυ ή 9 και μισή όπως γράφει στην αφίσσα;
 
Pooky είπε:
Plink τελικά είναι 10 και μισή το βραδάκυ ή 9 και μισή όπως γράφει στην αφίσσα;
Ωχ, καλά που το παρατήρησες Pooky...ξέχασα να το αναφέρω...

το live θα ξεκινήσει γύρω στις 22:30 άντε στις 23:00...ανάλογα με την προσέλευση.

Η διάρκεια θα είναι κάτι περισσότερο από 2 ώρες...και όσο πάει βασικά...αν ο κόσμος γουστάρει και τα παιδιά έχουν όρεξη..δεν αποκλείω την περίπτωση να παίξουν παραπάνω από όσο έχουμε συμφωνήσει.

Το 21:30 ήταν αρχική ώρα...αλλά άλλαξε!
 
ΟΚ!

Βέβαια αργότερα να μην έρθουμε, νωρίτερα δεν μας χαλάει και τόσο.

Λοιπόν παιδιά για δώστε παρουσίες και ακριβές μέρος αλλά και ώρα συνάντησης.

Θα είμαι εκεί κατά τις 10. Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος φυσικά.
 
Pooky είπε:
ΟΚ!
Βέβαια αργότερα να μην έρθουμε, νωρίτερα δεν μας χαλάει και τόσο.

Λοιπόν παιδιά για δώστε παρουσίες και ακριβές μέρος αλλά και ώρα συνάντησης.

Θα είμαι εκεί κατά τις 10. Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος φυσικά.

Θα πρότεινα να κανονίσετε μια συνάντηση στο Μετρό Κεραμεικός

Βρίσκεται 100 μέτρα από το χώρο της συναυλίας. :cool:

Επί της Κωνσταντινουπόλεως στο νούμερο 44
 
Ακουστε το L'esta test απο το Sample download του ErrorCode
 
Wally είπε:
Ακουστε το L'esta test απο το Sample download του ErrorCode
xaxaxa χαίρομαι που σου άρεσε Πάνο...!!!

Αυτό που μπορώ να σας υποσχεθώ είναι ότι ακόμα και αν δεν σας αρέσει η ηλεκτρονική μουσική...σίγουρα θα χορέψετε με κάτι τέτοια κομμάτια!!!

Ζωντανά αυτοί οι τύποι βγάζουν φοβερή ενέργεια!

Δώστε και λίγη προσοχή στο Just Like Honey...για όσους δεν ξέρουν ή δεν το κατάλαβαν...είναι διασκευή σε κομμάτι των Jesus and Mary Chain !!
 
ΠΩ ΠΩ ΡΕ PLINK!!!!!!

Μου θύμισε τις παλιές καλές μέρες της Ελληνικής Uplifting Trance σκηνής (της οποίας ήμουν και ΕΙΜΑΙ φανατικός όσο δεν παίρνει) .

Ρε παλιοχαρακτήρες για να ετοιμάζεστε!!!!!!!
 
Pooky είπε:
ΠΩ ΠΩ ΡΕ PLINK!!!!!!
Μου θύμισε τις παλιές καλές μέρες της Ελληνικής Uplifting Trance σκηνής (της οποίας ήμουν και ΕΙΜΑΙ φανατικός όσο δεν παίρνει) .

Ρε παλιοχαρακτήρες για να ετοιμάζεστε!!!!!!!
A καλά εγώ νόμιζα ότι ήσουν μεταλλάς....αλλά καλύτερα..θα σου αρέσει πιο πολύ η μουσική τώρα ;)
 
Μα και φυσικά ακούω μέταλλο όσο δεν παίρνει. Αλλά η Uplifting μου άρεσε σφόδρα.

Όλα στο μυαλό μας είναι και όλα συμβιβάζονται, αρκεί να έχεις ανοιχτό μυαλό (ουαχ!!!) και καλή θέληση!
 
Εντάξει, ίσως το uplifting να είχε τις φάσεις του δέν λέω, αλλά ήταν διαφορετικό απο την υπόλοιπη psychedelic trance. Και ευτυχώς (για μερικούς) εξαφανίστηκε. Κακώς υπήρξε σύγχιση με την goa trance αλλά και με το psychedelic trance γενικότερα. Τα είχαμε ξανασυζητήσει μου φαίνεται, κάτι με mike verro και τα λοιπά ...Bέβαια, δήλωσες φανατικός, οπότε θα ζητήσω απλά να προσπεράσεις την γνώμη μου :)

Aσχολούμαι πολύ με την μουσική πάντως, και εδικά την trance, δηλαδή παίζω σε κανα παρτάκι αραιά και πού και επίσης φτιάχνω και δικά μου κομμάτια. Έχω ανεβάσει και ένα πλήρες αλμπουμάκι σε μορφή promo. Άν ασχολείσαι και με τα υπόλοιπα της trance, απλά πές μου να σου στείλω τα links. Kαι οποιοσδήποτε άλλος φυσικά.

Και το παρτάκι θα λέει σίγουρα, πρωτότυπα πράγματα για την Ελλάδα ! Ελπίζω να έχει καλή προσέλευση !
 
Other Reality φυσικά και θα ήθελα τα links.

Περιμένω PM για τα περαιτέρω!!!!!

Θυμάμαι τη συζήτησή μας, οι γνώμες μας διαφέρουν σε αυτό το είδος της μουσικής και αυτό, φυσικά, δεν είναι σε καμία περίπτωση κακό.

Από την Uplifting φάση ασχολήθηκα αποκλειστικά με την Ελληνική και Ισραηλινή σκηνή. Αν και με τις παρουσίες από το Ισραήλ τα πράγματα ήταν εντελώς ξεκάθαρα, η Ελληνική σκηνή πολεμήθηκε πάρα πολύ, ειδικά από Έλληνες! Ίσως τα ακούσματα να ήταν πολύ προχωρημένα για τα Ελληνικά δεδομένα, ίσως οι επιρροές να ήταν τόσο οικείες ακουστικά που οι Έλληνες να μη τις δέχτηκαν τελικά, ίσως κάτι άλλο.

Η Uplifting Ελληνική σκηνή πάντως έχει ακόμα πολλούς φανατικούς υποστηρικτές, οι οποίοι μάλιστα κατά κόρον ασχολούνται με κλασσικό rock και metal! Ίσως αυτοί να ήταν εξαιρετικά δεκτικοί στα ακούσματα αυτά, που πολλές φορές, ομολογουμένως, ήταν υπερβολικά "Ελληνικά", κατάλαβες φαντάζομαι με ποιό τρόπο χρησιμοποίησα τον όρο στα εισαγωγικά. Όσοι ασχολούνταν με καθαρά Ελληνοκλαρινάδικα ακούσματα θεωρούσαν την Uplifting σκηνή τουλάχιστον γελοία, το ίδιο και όσοι ασχολούνται με goa και psychedelic trance γενικότερα.

Όπως και νά'χει πάντως, καλώς ή κακώς η Ελληνική Uplifting σκηνή αυτή τη στιγμή έχει πάψει να υπάρχει και είναι απλά ανάμνηση, έχοντας αφήσει πίσω της πραγματικά διαμάντια για πολλούς, και φυσικά για μένα.
 
Απλά για μένα ήταν άλλη μιά εκδοχή gabba hardcore με στοιχεία euro dance (ή energy όπως τα λέγανε οι ...ευρωπαίοι). Και έχει πολλή πλάκα, γιατί άν θυμάσαι τα psychedelic trance, ή goa άν προτιμάς, με εξαίρεση ίσως τα Ισραηλίτικα trance γκρούπ όπως Astral Projection και ΜFG (που δέν ήταν uplifting αλλα goa trance), τα αποκαλούσαν "ευρώπες"

Δηλαδή θα θυμάσαι το κλασσικό, "εγώ ακούω ευρώπες"...μεγάλη ατάκα...Όπως και τα πριόνια, και τα τσιφτετέλια. (όπως λέγανε οι "ευρωπαίοι" τα uplifting) !!!

Για την ιστορία, οι ελληνικές παραγωγές γίνονταν κατα κόρον με trackers στο PC. Έχω δεί Mad Tracker, το Delta και πολλά άλλα. Επίσης, πολύ γνωστό άλμπουμ της φάσης, ελληνικό, έγινε με μιά σπασμένη κόπια του Music για το Playstation !

Τα links για τα δικά μου είναι εδώ :

Other_Reality - Free part 1

Other_Reality - Free. part 2

κωδικός για το rar : other_reality
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα