Eurobasket '87

FORD231

RetroNuts!
Joined
28 Φεβ 2010
Μηνύματα
3.087
Αντιδράσεις
3.596
To σημα του Ευρωμπάσκετ 1987

[edit]"EUROBASKET..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απόσπασμα από την έκτακτη αθλητική εκπομπή


με τον Χάρη Αλευρόπουλο για το Eurobasket 1987



ζωντανή σύνδεση με την ΕΡΤ Βορείου Ελλάδος



με τους Νίκο Βολωνάκη Μαρία Χούκλη και Κυριάκο Θωμαίδη και τηλεφωνική συνέντευξη με τον πατέρα του Νίκου Γκάλη για τον θρίαμβο της Ελλάδας



στο Eurobasket



μετάδοση 15 Ιουνίου 1987 από την ΕΡΤ-1


[video=youtube_share;OdGhy3a0ovU]

 
Σαν σήμερα πετάξαμε στα ουράνια με τον Γκάλη, τον Γιαννάκη, τον Φιλίππου και τ' άλλα παιδιά (και το Φίλιππα Συρίγο)!!!

Στα 4'' δεύτερα ο Αργύρης, ο τίμιος γίγαντας πήρε το ριμπάουντ που του χάρισε την αθανασία!!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πρώτη μου ( θολή) μπασκετική ανάμνηση. τεράστια επιτυχία για την εθνική μπάσκετ, που όσες και να ακολουθήσουν, αυτή θα έχει την δική της σημασία.
 
Ήμουν αγέννητος τότε,αλλά σίγουρα θα ήταν μία από τις χρυσές στιγμές της Ελλάδας,καθώς συζητιέται για πολλά χρόνια.
 
Το θυμάμαι πολύ καλά αν και ήμουν νήπιο. 5 άτομα κολλημένοι στην τηλεόραση να τρώμε πατατάκια και να τρελαινόμαστε με τις βολές του Καμπούρη και την αστοχία του Γιοβάισα. Europe - Final Countdown το τραγούδι που έμελε να μείνει στην ιστορία...
 
Αποσπασμα απο την τελευταια εκπομπη για το Eurobasket 1987 με τον Χαρη Αλευροπουλο.
 
Ετσι αρχιζε το Eurobasket 1987 στην ΕΡΤ


Το βιντεο απο τον αγωνα μεταξυ της Ελλαδας με την Ιταλια.
 
Δυστυχώς δεν έχω μνήμες,το πρώτο επίσημο τουρνουά που θυμάμαι ήταν το EURO του 1988 στο πόδόσφαιρο και συγκεκριμένα ο τελικός Ολλανδία-Σοβιετική Ένωση.Σίγουρα όσοι το ζήσανε θα το έχουνε για πάντα στην καρδιά τους.Μιλάμε για ευρωπαικές ομάδες-κολοσσούς(όχι αστεία)με τεράστια μπασκετικά ονόματα και φυσικά πριν διασπαστούνε χώρες και χάσουνε και τη δύναμή τους.Αν και θεωρώ την επιτυχία του 2004 στο ποδόσφαιρο το μεγαλύτερο θρίαμβο και έκπληξη που έχουμε καταφέρει σε επίπεδο χωρών,η τεράστια επιτυχία αυτής της Εθνικής ομάδας έφερε το μπάσκετ στο σπίτι μέχρι και της πιο απομακρυσμένης γειτονιάς και γέννησε πολλά αστέρια που πλαισιώνουνε την γαλανόλευκη μέχρι σήμερα.Ενωμένοι,μπορούμε να πετύχουμε πολλά πράγματα και ειδικά ως Έλληνες πέρα από κάθε λογική πολλές φορές.
 
Θρυλικές στιγμές!

:animeek:

Ιntro eurobasket 1987



αν και δεν θυμάμαι τιποτα από εκεινη την περίοδο...ήμουν πολύ μικρή...!!!! :baby2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απεχθανομαι το ποδοσφαιρο,αγαπω το μπασκετ

εχω αρκετες μνημες απο τοτε

το καλο ηταν οτι δεν ηταν μια φουσκα αλλα η παρχη για την εθνικη να μπει στο "κλαμπ" των μεγαλων ομαδων και να κατακτησει και αλλα τροπαια
 
SurvivalHorror είπε:
Δυστυχώς δεν έχω μνήμες,το πρώτο επίσημο τουρνουά που θυμάμαι ήταν το EURO του 1988 στο πόδόσφαιρο και συγκεκριμένα ο τελικός Ολλανδία-Σοβιετική Ένωση.Σίγουρα όσοι το ζήσανε θα το έχουνε για πάντα στην καρδιά τους.Μιλάμε για ευρωπαικές ομάδες-κολοσσούς(όχι αστεία)με τεράστια μπασκετικά ονόματα και φυσικά πριν διασπαστούνε χώρες και χάσουνε και τη δύναμή τους.Αν και θεωρώ την επιτυχία του 2004 στο ποδόσφαιρο το μεγαλύτερο θρίαμβο και έκπληξη που έχουμε καταφέρει σε επίπεδο χωρών,η τεράστια επιτυχία αυτής της Εθνικής ομάδας έφερε το μπάσκετ στο σπίτι μέχρι και της πιο απομακρυσμένης γειτονιάς και γέννησε πολλά αστέρια που πλαισιώνουνε την γαλανόλευκη μέχρι σήμερα.Ενωμένοι,μπορούμε να πετύχουμε πολλά πράγματα και ειδικά ως Έλληνες πέρα από κάθε λογική πολλές φορές.
εννοειται πως σαν αθλημα το να παρεις euro ειναι δυσκολοτερο απο το να παρεις eurobasket..

Εννοειται πως το 2004 ηταν μεγαλυτερος θριαμβος..Πολυ δυσκολοτερο το να κερδισεις το euro.Και αυτο το δειχνουν πολλα πραγματα πχ οι Αγγλοι δεν το εχουν κερδισει ποτε,οι ιταλοι εχουν πολλα χρονια να τα καταφερουν κλπ

Αλλα και το 1987 ηταν πολυ σημαντικο γιατι κερδισαμε υπερομαδες..Η Γιουγκοσλαβια και η Σοβιετικη Ενωση ηταν τοτε κατι σαν τη dream team των ΗΠΑ.

Επισης και ιταλια,ισπανια(χασαμε στον ομιλο)σημερα θα εκαναν πλακα σε καθε εθνικη ομαδα(ακομα και στην εθνικη ομαδα των ΗΠΑ πιστευω).
 
Παντως χτες το βραδυ, σε πεισμα της Ms Wally που ηθελε να παρακολουθησει τον αγωνα αποχωρησης στο Survivor...ειδαμε ξανα στη ΕΡΤ τον τελικο.

Αλλη φαση η βιντεκασετα και το γιουτιουμπι και αλλη φαση να το βλεπεις απο τηλεοπτικη μεταδοση εστω και κονσερβα.

Απο τις ελαχιστες ομορφες πρωτοβουλιες της ΕΡΤ...

Περασα ωραια...ειχε και παρομοια ζεστη...μου ηρθε να βγω να πανηγυρισω χαχαχαχαχα
 
Τελικά δεν είμαστε μόνο εγώ κι ο πατέρας μου που το χαζέψαμε... Στα highlights, το banner McDonalds, τα οποία ούτε καν είχαν έρθει στην Ελλάδα (παίζει και να μην είχαμε ιδέα τι είναι), το banner Cooper (διότι η υπόθεση σήκωνε τσιγάρο), το banner με τα ομόλογα ΕΤΒΑ και το πανό Αθήνα 1996 (οι τότε "μεγάλες ιδέες") και το πώς "έγραφαν" τα φώτα τότε στις κάμερες, με την "ουρά" που άφηναν οι προβολείς. Τα υπόλοιπα ήταν ιστορία...

Και μια παρατήρηση του πατέρα μου: πόσο άνευρο φαίνεται σήμερα αυτό το μπάσκετ, και πόσο έχουμε συνηθίσει τη φιγούρα σαν μέρος του αθλήματος. Δική μου παρατήρηση πάνω σε αυτό: πόσο έχει συμβάλλει σε αυτό το "νεύρο" το χρονόμετρο για την κατοχή μπάλας, επιπλέον του συνολικού χρονόμετρου του παιχνιδιού. Τότε με το ζόρι έδειχναν στην αλλαγή του σκορ ένα γραφικό, που ήταν και ό,τι πιο εξελιγμένο είχε να επιδείξει η IBM...
 
Πίσω
Μπλουζα