Euronews

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
916
Ένα από τα κανάλια που το θυμόμαστε από τις αρχές (α' μισό των νάιτις). Δείτε τι σήμα είχε το δελτίο του 1997. Μπορεί να φαίνεται λίγο πρόσφατο, αλλά είναι το αρχαιότερο που βρήκα στο ιδιωτικό μου αρχείο.

Θα περιγράψω όμως ένα του 1994 που θυμάμαι: αν το έχετε ή το βρείτε σε βίντεο (π.χ. YouTube) θα ήταν ευχής έργον. ελπίζω ότι κάπου θα σώζονται αυτά τα σήματα από το ίδιο το κανάλι που εκπέμπει και σήμερα. Οι Γάλλοι, βλέπετε, ξέρουν να σώζουν το τηλεοπτικό τους αρχείο.

Ήταν λοιπόν υδρόγειος σφαίρα και κάθε φορά που άλλαζε η είδηση (καθώς το Γιουρονιούζ δεν παρουσίαζε τις ειδήσεις με εμφάνιση παρουσιαστών αλλά μόνο με αφήγηση και βίντεο) γύριζε και η Γη.

 
 


Μια εύθυμη νότα που προβαλλόταν από το κανάλι αυτό όλο το 1997 ήταν το Click! (αστεία και παράξενα στιγμιότυπα από όλο τον κόσμο). Σε αυτό βλέπαμε ανθρώπινους πύργους, παράξενους συνδυασμούς, εικόνες από ζωολογικούς κήπους, σαβουριάσματα προσωπικοτήτων, και άλλα!
 
stakovios είπε:
Ένα από τα κανάλια που το θυμόμαστε από τις αρχές (α' μισό των νάιτις). Δείτε τι σήμα είχε το δελτίο του 1997. Μπορεί να φαίνεται λίγο πρόσφατο, αλλά είναι το αρχαιότερο που βρήκα στο ιδιωτικό μου αρχείο.

Θα περιγράψω όμως ένα του 1994 που θυμάμαι: αν το έχετε ή το βρείτε σε βίντεο (π.χ. YouTube) θα ήταν ευχής έργον. ελπίζω ότι κάπου θα σώζονται αυτά τα σήματα από το ίδιο το κανάλι που εκπέμπει και σήμερα. Οι Γάλλοι, βλέπετε, ξέρουν να σώζουν το τηλεοπτικό τους αρχείο.

Ήταν λοιπόν υδρόγειος σφαίρα και κάθε φορά που άλλαζε η είδηση (καθώς το Γιουρονιούζ δεν παρουσίαζε τις ειδήσεις με εμφάνιση παρουσιαστών αλλά μόνο με αφήγηση και βίντεο) γύριζε και η Γη.

Ακριβώς φίλε μου έτσι ήταν...κρίμα δυστυχώς δεν το έχω σώσει ούτε εγώ. Να αναφέρω επίσης πως το Euronews ξεκίνησε να εκπέμπει την 1-1-1993-θυμάμαι έντονα εκείνη την Πρωτοχρονιά όταν ξαφνικά το είδα στο δέκτη μου.

Επιπλέον μου άρεσε αρκετά το δελτίο καιρού που έδειχνε για διάφορες πόλεις της Ευρώπης και της ευρύτερης Μεσογείου, όπου σε κάθε πόλη παρουσιάζονταν μια τρισδιάστατη (αν θυμάμαι καλά) εικόνα ενός αξιοθέατου της πόλης και από πάνω ένα graphic με τις καιρικές συνθήκες. Φυσικά για την Αθήνα παρουσιάζονταν ο Παρθενώνας
 
http://www.youtube.com/watch?v=J8eHlyPajpU

[video=youtube;f9g-P8Yj4Fc]

τοτε το μαρτιο του 1993 εμφανιστηκε στην Αρτα το eronews τοτε το αναμετεδειδε ο τοπικος σταθμος και λιγο αργοτερα το εκανε ο δημος αναμεταδωση.Τα γραφικα εκεινης της εποχης ηταν πολυ καλα τα πρωτα και αυτα μεινανε πολυ καιρο μεχρι το 1997
 
Ένα video από το Euronews απτό 1993.https://www.youtube.com/watch?v=_uRgYmj1awg
 
τοτε ειχε πολυ ωραια γραφικα για την εποχη του οπως και ποιο μετα μεχρι το 1999
 
Πίσω
Μπλουζα