Eurovision 1991

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.515
Αντιδράσεις
2.361
Δεν έβρισκα ποτέ και ούτε βρίσκω κανένα ενδιαφέρον στον διαγωνισμό της eurovision και ποτέ δεν το παρακολούθησα. Το Ελληνικό τραγούδι όμως του 1991 "’νοιξη" της Σοφίας Βόσσου απλά είναι συγκλονιστικό. Η Βόσσου όχι απλά τα σπάει αλλά η φωνή της είναι στα αστέρια. Δεν με νοιάζει που πήρε την 13η θέση το τραγούδι. Το τραγούδι είναι άπαιχτο. Πιστεύω θα αρέσει σε κάποιους από εδώ μέσα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=xrEgLFhFWyM&feature=related]YouTube - Eurovision Song Contest 1991 - Greece
 
Απ: Eurovision 1991

Οποτε ακουω αυτο το τραγουδι βζζζζζζζινγκ ταξιδευω στα 90ς ,αρχες.

Τα μεγιστα στην επιτυχια αυτου του τραγουδιου συνεβαλε και ο Μικρουτσικος με την κιθαρα του. :p
 
Απ: Eurovision 1991

Νομίζω μπάσο έπαιζε άλλα δεν είμαι και τόσο σίγουρος
 
Απ: Eurovision 1991

Ναί ο Μικρούτσικος έπαιζε μπάσο.

Αν ακούσετε την live εκτέλεση του τραγουδιού από την εκδήλωση της eurovision θα φρίξετε με τον σαξοφωνίστα. Αναρωτιέμαι με ποια λογική έβαλαν αυτόν τον ατάλαντο άνθρωπο να παίξει σαξόφωνο με αποτέλεσμα να κατακρεουργήσει το τραγούδι. Διάβασα πως ο άνθρωπος που ήταν να παίξει κανονικά το σαξόφωνο αρρώστησε και βρήκαν αυτόν για να τον αντικαταστήσει. Και προφανώς πήραν τον πιο άσχετο με το όργανο. Απίστευτη τραγική κατάσταση και δεν είναι δικαιολογία πως είχε 24 ώρες να μάθει το τραγούδι.
 
Απ: Eurovision 1991

Δεν το ήξερα αυτό με τον σαξοφωνίστα!

Εμένα πάντως το χειρότερο μου ήταν ο ίδιος ο Μικρουτσικος. :)
 
Απ: Eurovision 1991

Εκτος απο μπασο ο "Νινο το παπι μου" πρεπει να ειχε και αμεση σχεση με την δημιουργια του τραγουδιου.

Ισως στιχοι και μουσικη. ???
 
Απ: Eurovision 1991

Ναι οι στίχοι και η μουσική ήταν του Μικρούτσικου.
 
Απ: Eurovision 1991

Ο Μικρούτσικος (Ανδρέας) μπορεί να είναι πολλά πράγματα , αλλά κάποτε έγραφε αρκετά καλές μουσικές.

Χαμένο Νησί

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=A1ZS0FYCZNM]YouTube - ΞΞ½Ξ΄ΟΞ­Ξ±Ο ΞΞΉΞΊΟΞΏΟΟΟΞΉΞΊΞΏΟ - Χαμένο Ξ½Ξ·ΟΞ― (audio only)

 
Απ: Eurovision 1991

Η άνοιξη, πιστεύω πως ήταν ένα από τα καλύτερα τραγούδια που στείλαμε ποτέ σε αυτόν το διαγωνισμό για να μην πω το καλύτερο. Στην προκειμένη περίπτωση φυσικά και αδίκηθηκαμε αλλά η Eurovision δεν είναι απλά ένας διαγωνισμός τραγουδιού. Πρόκειται για ολόκληρο πακέτο από πολιτικά θέματα μέχρι και διαφημιστικά αλλά και οικονομικά. Αν θέλετε τη γνώμη μου, πιστεύω ότι το televoting είναι μάλλον μύθος που μας το πουλάνε για να βγάζουν χρήματα. Όπως παλιότερα που υπήρχε επιτροπή που αποφάσιζε έτσι γίνεται και τώρα το ίδιο πιστεύω. Αν δείτε όμως όλες μας τις συμμετοχές, κυρίως από το 1980κάτι μέχρι και σήμερα ήταν κάτι το οποίο δεν το παίρναμε καθόλου σοβαρά. Απλά η ΕΡΤ έστελνε τότε κάποιους καυμένους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα χωρίς χρήματα ούτε καν για τα απαραίτητα. Οι αποστολές μας εκείνες τις εποχές έμεναν στα πιο άθλια ξενοδοχεία.


Μπορεί να μην είναι η Eurovision κάτι το αξιόλογο αλλά από τη στιγμή που αποφασίζουμε να πάρουμε μέρος καλό θα ήταν να το στηρίζουμε διαφορετικά ας μη στέλναμε ποτέ κανέναν. Βέβαια το τοπίο άλλαξε από την στιγμή που η Έλενα Παπαρίζου το 2001 έφερε τη τρίτη θέση με το μέτριο κατά την άποψη μου τραγούδι "Die For You". Αλλά όπως είπα και πριν η Eurovision είναι πολύ περισσότερα πράγματα απ' ότι νομίζουμε. Δεν είναι τυχαίο ότι τελικά και πάλι η Παπαρίζου είναι αυτή που κατάφερε να κερδίσει το 2005 με το επίσης κατά την άποψη μου μέτριο τραγούδι του Δάντυ "My number one". Αλλά η Παπαρίζου είναι η Παπαρίζου. Που είναι μία σταρ πραγματικά που διαθέτει και φωνή και εμφάνιση, ομογενής από την Σουηδία με πολλούς από εκεί υποστηρικτές και γιαυτό πήρε καλές βαθμολογίες και τις δύο φορές που συμμετείχε από τέτοιες χώρες. Με λίγα λόγια αν το ίδιο τραγούδι το έλεγε μία άλλη ερμηνεύτρια δεν θα κέρδιζε ποτέ. Αντίθετα αν η Παπαρίζου έλεγε κάποιο από τα άλλα μέτρια τραγουδάκια ή του Μπίγαλη που νομίζω ότι ήταν το καλύτερο απ' όλα άσχετα αν βγήκε εκτός πιστεύω πως η Παπαρίζου και πάλι θα κέρδιζε. Και εκείνη η χρονιά, το 2005 ήταν μία χρονιά που πραγματικά ο διαγωνισμός είχε πολλά καλά τραγούδια.


 


Αλλά επειδή ξέφυγα πολύ θα ήθελα να πω δύο τρία πραγματάκια για την ʼνοιξη και τον διαγωνισμό του 1991. Ο διαγωνισμός τότε διοργανώθηκε στην Ιταλία υπό άθλιες συνθήκες. Οι Ιταλοί (χειρότεροι από εμάς τελικά) τα είχαν αφήσει όλα στην κυριολεξία για την τελευταία ώρα. Δεν είχαν καθόλου καλή διοργάνωση με αποτέλεσμα την ώρα που τραγουδούσε η Σουηδέζα Καρόλα για ένα αρκετό χρονικό διάστημα κόπηκε εντελώς ο ήχος της μουσικής. Η τραγουδίστρια όμως που ήταν και είναι μία πραγματική επαγγελματίας συνέχισε ακάθεκτη να τραγουδάει και να χορεύει σαν να μην είχε συμβεί απολύτως τίποτα. Έτσι βγήκε τελικά και νικήτρια!



Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μου είχε κάνει εντύπωση πως ήταν δυνατόν να κερδίσει ένα τραγούδι που σε κάποια φάση δεν είχε μουσική, νόμιζα ότι ήταν έτσι το τραγούδι δεν είχα καταλάβει ότι υπήρχε πρόβλημα.



Για το θέμα του σαξώφονου πραγματικά την πατήσαμε... Γενικότερα η Σοφία Βόσσου παρ' όλο που είχε υπέροχη φωνή νομίζω πως το παράκανε λίγο με την υπερβολική εμφάνιση της.


 


Ο Μικρούτσικος παρ' όλη την reality πλέον ταυτότητα του δεν παύει να είναι καλλιτέχνης. Δεν θα ξεχάσω το πρώτο τραγούδι που είχα ακούσει να λέει όταν ήμουν μικρή:


 


"Είμαι εγώ ο Νίνο είμαι ο πρώτος και έχω εγώ την πρώτη μηχανή..." ;D ;D ;D


 


Ότι θέλετε για Eurovision καθώς και για άλλες συμμετοχές πολύ θα ήθελα να το συζητήσουμε.
:p
 
Απ: Eurovision 1991

Προσωπικά δεν θα γράψω κάτι σχετικό με την eurovision. Το τραγούδι της Βόσσου και του Μικρούτσικου με αγγίζει καθαρά σαν τραγούδι και τίποτα παραπέρα.
 
Απ: Eurovision 1991

Hachiko από ότι φαίνεται έχεις εντρυφήσει στο θέμα ! Θα ήθελα κάποια στιγμή την άποψη σου για μια άλλη χρονιά, τότε που κατεβάσαμε τον κλόουν (ίσως σε κάποιο άλλο thread).

Εμένα αυτό που μου άρεσε περισσότερο στην ʼνοιξη ήταν η συμφωνική από πίσω. Αυτό είναι που μου έχει λείψει περισσότερο από τη Eurovision, η ζωντανή ορχήστρα και το waterloo ;D
 
Απ: Eurovision 1991

Είναι αλήθεια πως η ορχήστρα έδινε ένα άλλο χρώμα στην ατμόσφαιρα. Όπως και να το κάνουμε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τη ζωντανή ορχήστρα με το playback. Αυτό όμως έγινε για διάφορους λόγους που αν θέλετε νομίζω πως καλώς έγινε. Η Eurovision δεν είναι ένα φεστιβάλ τραγουδιού επιπέδου. Είναι κάτι πιο ανάλαφρο, τελευταία μάλιστα θα την χαρακτήριζα και πιο ποπ και ελαφριά.


Όσον αφορά τον Κλόουν ;D ;D ;D τι να πει κανείς; Τη θυμάμαι και εκείνη την χρονιά με παρουσιαστή των προκριματικών τον Κώστα Καρά. Θυμάμαι πως η επιτροπή είχε κρίνει πως κανένα τραγούδι δεν ήταν κατάλληλο για να διαγωνιστεί (και καλώς είχε κρίνει δηλαδή!) αλλά τιμιτικά έδωσε στο τραγούδι "Κλόουν" την πρώτη θέση. Τελικά δεν ξέρω ακριβώς για ποιο λόγο αλλά αποφάσισαν να το στείλουν. Τι να σχολιάσω από εκεί και πέρα;


 


Τη Eurovision, τη βλέπαμε κάθε χρόνο από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Η μαμά μου ήταν πάντα λάτρης τέτοιων προγραμμάτων. Δεν έχω χάσει σχεδόν καμία μέχρι και σήμερα. Τα τελευταία χρόνια οργάνωνα σπίτι μου μικρά παρτάκια την βραδιά του φεστιβάλ. Δεν θέλω να πω τι είχα πει πως θα έκανα αν κέρδιζε ο Σάκης το 2004! :-X :-X :-X
 
Το τραγούδι ήταν πολύ καλό, αλλά τη βραδιά του διαγωνισμού ήταν όλα λάθος. Το φόρεμα υπερβολικό σε μία χρονιά που όλοι είχαν ντυθεί πολύ απλά, το μαλλί πολύ ξασμένο, το μακιγιάζ βαρύ και χλωμό, η Βόσσου με τονικά λαθάκια, ο Μικρούτσικος που χτυπιώταν από πίσω πιο πολύ αποσπούσε από το τραγούδι παρά βοηθούσε, και φυσικά ο τραγικός σαξοφωνίστας αποτέλεσμα της εμμονής της ΕΡΤ να είναι τουλάχιστον ένα μέρος της μουσικής πάντα ζωντανά, όταν όλοι οι υπόλοιποι επέλεγαν full playback.

Μακράν η πιο ενδιαφέρουσα συμμετοχή εκείνης της χρονιά, και ένα μοναδικό τραγούδι σε όλη την ιστορία του διαγωνισμού η Amina για τη Γαλλία....

 
ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΦΩΝΗ Η ΣΟΦΙΑ...ΑΣΤΕΙΑ Η ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ON STAGE ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΓΕΛΙΟ. ΟΤΑΝ ΔΕ ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ ΓΙΑ ΑΝΟΙΞΗ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΝΤΥΜΕΝΗ ΣΑ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΧΗΡΑ ΤΥΛΙΓΜΕΝΗ ΜΕ ΙΣΤΟΥΣ ΑΡΑΧΝΗΣ. ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΖΕΥΓΟΣ. ΣΤΗ ΡΩΜΗ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΝΟΜΙΖΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΓΡΑΦΙΚΟΥΣ ΚΙ ΕΜΠΑΙΝΕ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΤΥΠΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟ...ΓΕΙΑ ΧΑΡΑΝΤΑΝ!!! ΠΕΡΑΣΑΝ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΟΥΜΕ.
 
Καλώς μας ήρθες! :)

Σε παρακαλώ γράφε με μικρά γράμματα - στο ίντερνετ τα κεφαλαία είναι σα να φωνάζεις! :)

Παρεπιπτόντως, το συγκεκριμένο τραγούδι και την συγκεκριμένη παρουσία τη θυμάμαι σα να ήταν χθες, παρόλο που ήμουν παιδί όταν προβλήθηκε! :)
 
Καλως σας βρηκα!!! Συγνωμη για τα κεφαλαια. Νομιζα πως αυτο ισχυει μονο στα chatrooms. Ειμαι φανατικος φιλος του διαγωνισμου και συλλεκτης της δισκογραφιας της Eurovision.
 
Δεν πειράζει! :)

Ισχύει παντού & είναι κουραστικό για όσους παρακολουθούν τα θέματα!....

Θα χαρούμε πολύ να μοιραστείς τις γνώσεις και τις εμπειρίες σου με μας! Τουλάχιστον εγώ στα θέματα της Eurovision, δηλώνω ψιλοάσχετη! #)
 
14 χρόνια πριν και για ένα χρόνο έτυχε να κάνω μαθήματα τυμπάνων με τον Γιάννη Σταυρόπουλο, είναι αυτός που έπαιζε τύμπανα στη γιουροβιζιον και απʼ ότι μου είχε πει, είχε κάνει και την ενορχήστρωση του τραγουδιού. Το να το τραγουδήσει ψηλά η Βόσσου ήταν επιλογή του Μικρούτσικου και ήταν και ο λόγος που το τραγούδι δεν πήγε και τόσο καλά.
 
Μπααα, δεν ήταν τόσο θέμα φωνής. Δεν τους έκατσε καλά αυτή η εκτέλεση του σαξοφώνου. Ο δικός μας σαξοφωνίστας είχε αρρωστήσει μόλις μια-δυο μέρες πριν τη βραδιά του διαγωνισμού, οπότε ζήτησαν από την ιταλική τηλεόραση να βρεθεί αντικαταστάτης. Εκείνοι, σε ένα δείγμα της "άρτιας" εκείνη τη χρονιά οργάνωσης, βρήκαν έναν εύκαιρο παππού και έβαλαν. Ο δόλιος δε μπορούσε να πάρει ανάσα, και τον έβαλαν να κάνει ολόκληρο σόλο στο σαξόφωνο.

Παρόμοια ατυχία, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό, είχε και το Λουξεμβούργο, όταν προς το κλείσιμο της γέφυρας του κομματιού, έσπασε η χορδή από μια κιθάρα και ακούστηκε δυνατά.

Ακόμη, εκείνη τη χρονιά είχαν πέσει πάνω μεγάλα τραγούδια, οπότε και οι ψήφοι δεν ισομοιράστηκαν, αλλά σπρώχτηκαν προς τις πάνω θέσεις. Μην ξεχνάμε τη μοναδική ισοβαθμία μεταξύ Σουηδίας και Γαλλίας, όπου η Σουηδία πήρε τη νίκη, σαν το σοκολατάκι από το στόμα της Γαλλίας. Μετά από αυτό, άλλαξε ο κανονισμός για τις ισοβαθμίες, και πλέον δεν παίζει ρόλο τόσο στα "top marks", όσο στο πόσες χώρες ψήφισαν το κομμάτι. Με αυτή την αλλαγή στον κανονισμό, αν είχε γίνει ο διαγωνισμός σήμερα, τη νικη θα την είχε πάρει η Γαλλία.

Η ατυχία που χτύπησε τη σουηδική συμμετοχή, όπως διάβασα παραπάνω, δεν ήταν ότι κόπηκε τελειως ο ήχος. Ο ήχος από τα μικρόφωνα κόπηκε στην αίθουσα, όχι όμως και στην κανονική τηλεοπτική ροή του διαγωνισμού. Στους τηλεθεατές μια χαρά μεταδόθηκε το κομμάτι, αλλά στην αίθουσα του διαγωνισμού... το μισό δεν το άκουσαν να το τραγουδάει καν.

Στα συν του διαγωνισμού εκείνη τη χρονιά:

-το εκπληκτικό κομμάτι στην έναρξη του διαγωνισμού: Celebration της Sara Carlson

-οι μουσικές καρτ ποστάλ όπου οι τραγουδιστές τραγουδούσαν κάποιο γνωστό ιταλικό τραγούδι (Η Σοφία τραγούδησε το Caruso του Lucio Dalla, που είχε γίνει και επιτυχία στην Ελλάδα και έπαιζε μέχρι και σε διαφήμιση μαγιονέζας!)

Αγαπημένα κομμάτια εκείνης της χρονιάς για μένα, εκτός από τα δύο της πρώτης θέσης, είναι της

, έτσι πρόχειρα.
 
grinder είπε:
14 χρόνια πριν και για ένα χρόνο έτυχε να κάνω μαθήματα τυμπάνων με τον Γιάννη Σταυρόπουλο, είναι αυτός που έπαιζε τύμπανα στη γιουροβιζιον
Ναί είναι η αλήθεια, στα τύμπανα είναι ο "Ράμπο" (Γιάννης Σταυρόπουλος) στα νιάτα του!!!

Η φωνή της Βόσσου τα έσπαγε εκείνη την περίοδο... την είχα ακούσει να τραγουδάει σε ένα απ'τα γνωστά μαγαζιά της Αθήνας... Janis Joplin!!! Και δεν πίστευα στα αυτιά μου!!!
 
Πίσω
Μπλουζα