Eurovision 1991

Η Γιουγκοσλαβα ερμηνεύτρια baby doll ήταν πράγματι το πιο γλυκό kitsch που περασε από τη Eurovision. Το πραγματικο της όνομα είναι dragana saric
 
Πλάκα πλάκα οι πιο πολλοί τον Μικρούτσικο και το "σόου" του θυμόμαστε...
 
Η Δάφνη Μπόκοτα παρουσιάζει τον Ελληνικό τελικό όπου θα επιλεγεί το τραγούδι πού θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό τραγουδιού της Eurovision 1991 που θα γίνει στις 04 Μαιου στην Ρώμη της Ιταλίας. Μεταδόθηκε στην ΕΤ.1 το 1991.
 
Η Δάφνη Μπόκοτα παρουσιάζει τον Ελληνικό τελικό όπου θα επιλεγεί το τραγούδι πού θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό τραγουδιού της Eurovision 1991 που θα γίνει στις 04 Μαιου στην Ρώμη της Ιταλίας. Μεταδόθηκε στην ΕΤ.1 το 1991.
:bow::bow::bow::bow::bow::bow: τόσα και άλλα τόσα, FORD231!!!
"Η Άνοιξη" ήταν μακράν το καλύτερό μας τραγούδι που στάλθηκε στη Eurovision! Όλα ήταν εξαιρετικά: η φωνάρα της Βόσσου, η ενορχήστρωση του Χάρη Ανδρεάδη, η μουσική τού Μικρούτσικου, η διεύθυνση της ορχήστρας, φυσικά, από τον Ανδρεάδη. Όλα ήταν άψογα! Μοναδικό μελανό σημείο ο Ιταλός παππούλης με το σαξόφωνο που "κατέστρεψε" το σόλο του και μας έριξε στη 13η θέση...... Δεν έχει σημασία. Για εμάς βγήκε πρώτο και καλύτερο!!

Ημιοφτόπικ: Είχα την μεγάλη τιμή και τύχη, τον Ιανουάριο του 2020, να συμμετάσχω ως εκτελεστής σε συναυλία που διοργανώθηκε στην πόλη μου, προς τιμήν του κου Γιάννη Τζουανόπουλου, στην οποία συμμετείχαν οι κύριοι-κύριοι Καραντίνης, Μπιθικώτσης, Τριανταφυλλίδης, Αδαμόπουλος και οι κυρίες Σουλτάτου και Βόσσου και να ακούσω live τρομερά κομμάτια του ρεπερτορίου τους, φυσικά και την "Άνοιξη" διά στόματος Βόσσου! Βέβαια, δεν έχασα την ευκαιρία να μπω στα καμαρίνια για τις συνηθισμένες φωτογραφίες, να μιλήσω λίγο μαζί τους και ειδικότερα με την κα Βόσσου, στην οποία μάλιστα είπα "σας έχω «συνηθίσει» με ξανθά μαλλιά και όχι με ροζ :biglaugh:". Δεν θα πω πολλά, παρά μόνο το πόσο προσιτή ήταν σε όλους τους "επίδοξους εισβολείς των καμαρινιών" και πως η φωνή είναι το ίδιο μαγική με τότε..........!!!

Επισυνάπτω και μια φωτό της τότε συναυλίας στην οποία, μάλιστα, φαίνομαι και εγώ, αλλά δεν λέω ποιος είμαι :fafoutis::fafoutis::fafoutis:
1621506584038.png
 
Η τηλεπαρουσιάστρια της ΕΡΤ Δάφνη Μπόκοτα μας παρουσιάζει τα 22 τραγούδια που θα πάρουν μέρος στον 36ο διαγωνισμό τραγουδιού της Eurovision 1991 που θα γίνει στις 04 Μαιου στην Ρώμη της Ιταλίας. Οι εκπομπές μεταδόθηκαν 21 και 28 Απριλίου 1991.
 
Πίσω
Μπλουζα