EVH STFM!

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
To πολυπλοκοτερο εγχειρημα (μεχρι στιγμης) ηταν ισως και το πιο πολυποθητο απο οτι αλλο εχω κανει. Ο λογος?.. Eddie Van Halen!

picture.php


The Holly Grail!

To να εχω τα χρωματα του Eddie στον Atari μου, απο μονο του δινει ρεστα και κραυγαζει "unique"! Unique οπως και η κιθαρα του που εχει τα συγκεκριμενα χρωματα και ειναι απο τα πιο ποθητα πραγματα στον πλανητη. Το εγχειρημα ξεκινησε σαν μια απλη ιδεα, πανω κατω για να γινει σαν τον desert camo, σε μορφη "τοστ". Πανω και κατω χρωματα, και τριγυρω μονο το βασικο χρωμα. Το μπεζ desert χρωμα του προηγουμενου STFM εδενε τελεια επανω στο σωμα του καθως του ταιριαζει και ειναι κομπιουτεριστικο χρωμα και δεν ξενιζει. Κατακοκκινο ομως χτυπουσε τελειως ασχημο και ετσι ειτε θα τον εφτιαχνα κατι αλλο, ειτε θα αποφασιζα να τον σταυρωσω και οτι βγει. Φαινεται ο σταυρος επιασε, και ετσι εχω στα χερια μου (και εσεις στις φωτογραφιες) τον πρωτο Eddie Van Halen edition STFM που υπηρξε ποτε! Και για εμενα ειναι ιδιαιτερο μοντελο καθως παντου εχει την εννοια "διαφορετικο" σε πληρη εκταση, τοσο στο εξωτερικο οσο και στο εσωτερικο.

Atari EVH STFM - product number : 001

picture.php


Ολα φρεσκοβαμμενα και ετοιμα προς συναρμολογηση..

picture.php


Το κατω μερος. Φαινεται οκ και ειναι γνωστο το οτι δεν προκειται να χαραμισω το εργοστασιακο label για τιποτα στον κοσμο. Αν και χαζοεικονα με το φιλτραρισμα που εχει απο το ανεβασμα, διακρινεται φανταζομαι η ποιοτητα της βαφης.

picture.php


Και το πανω μερος. H πινελια που θα προστεθει αργοτερα θα ειναι ενα λευκο ταμπελακι με μαυρα γραμματα ΑΤΑRI και φυσικα τα αναγλυφα συμβολα. Με τον τροπο αυτο θα εχει προστεθει και ακομα ενα stripe που σαν λευκο θα δεσει με τις υπολοιπες γραμμες μια χαρα. Tα stripes φαινονται ενταξει πανω στις γριλιες αλλα ειναι τρελος εφιαλτης το να δημιουργηθουν! Ο σχεδιαστης της Atari που ειχε την φαεινη ιδεα και εβγαλε τις λοξες γριλιες σε αξονα X και Y μαλλον θα τρωει την μουτζα μου δια βιου!

picture.php


Η θωρακιση δεχτηκε και αυτη το γνωστο bloodfest red στην μορφη που το ανακαλυψα στον desert camo STFM, και αυτη την φορα με μεγαλυτερη δοση gunsmoke.

picture.php


Η πλακετα ειναι η ιδιομορφη παρτιδα με την υποδοχη για blitter και με τις προδιαγραφες για τον 1040 STFM με το μισο MB μνημης επιπλεον (που βρεθηκε περιεργως μεσα σε σφραγισμενο 520 STFM).Επειδη κυριολεκτικα δεινοπαθησα μεχρι να καταφερω ολο τον εξωτερικο χρωματισμο, αποφασισα να δωσω το στιγμα του comemorative και στο εσωτερικο του, και συγκεκριμενα με μια πινελια πανω στο καπακι απο το RF modulator. Αν διαφορα προιοντα προσφερουν τον ορισμο του limited, τοτε μαλλον το μοντελο αυτο που συναρμολογησα πρεπει να εχει δικια του κατηγορια με τιτλο endangered species!

picture.php


All set. Το κοστος των stripes ειναι οτι κανει απαγορευτικη την εσωτερικη βαφη του σασι σε ενα τονο. Προσπαθησα οσο μπορουσα να το φερω σε μια ισορροπια, αλλα η θα ειχα σωστο εσωτερικο, η θα ειχα σωστο εξωτερικο. Φανταζομαι η επιλογη μου ηταν ευκολη σε αυτο. Αν δεν ειχε το μισο σασι με γριλιες, ολα θα ηταν παιχνιδι.

picture.php


Eτοιμο να δεχτει υπογραφη απο τον Eddie!

picture.php


Ισως απο τις πιο ομορφες γωνιες του. Και φυσικα απο τις πιο δυσκολες και περιτεχνες, ειδικα στο θεμα του drive. Το ποντικι προερχεται φυσικα απο Amiga, και αυτο γιατι μου εδωσε μεγαλυτερη προκληση απο αυτο του ST (καθως το ποντικι του ST ειναι 4 επιφανειες ολο και ολο) και θα εκανε τα παντα πιο ευκολα. Φυσικα μου βγηκε η ψυχη ειδικα με τα κουμπια του και το βαψιμο αναμεσα τους και με τις ριγες, αλλα πιστευω πως εκανα την καλυτερη επιλογη στο θεμα αυτο και δειχνει χιλιες φορες καλυτερο απο οτι να το εκανα στο mouse του ST.

picture.php


Φυσικα τα κατω μερη και στον STFM και στο ποντικι, δεν θα μπορουσαν να ειναι κενα η λειψα απο σχεδια και χρωματα. To μερος που ανηκει στο πληκτρολογιο μπροστα απο τις θυρες mouse/joystick το εκανα λευκο προσωρινα ομως, καθως θα φτιαξω ταμπελακι που να αναφερει τα εντος και οτι αλλο comemorative υπαρχει σε αυτον τον STFM.

picture.php


H αλλη πλευρα του EVH STFM.

picture.php


Παρα τους φοβους μου για τις γριλιες, οι ριγες επανω τους βγηκαν μια χαρα. Οχι χωρις κοπο βεβαια, και με περιβαλλον σπαζοκεφαλιας για να πετυχουν και να μην φαινεται βλακεια.

picture.php


Οι αναγλυφες επιφανειες του drive μου πηραν σχεδον τοσο χρονο οσο σπαταλησα για το υπολοιπο μηχανημα. Χαλαλι παντως.

picture.php


Η αλλη πλευρα φυσικα πηρε πολυ λιγοτερο και σε αυτο βοηθησε και η ελειψη πλαστικου που εχει το ανοιγμα για το cartridge που εκανε απλουστερα τα πραγματα.

picture.php


Ειναι λογικο οτι μια απλη γραμμη τραβαει επ'απειρο. Αυτο που δεν φαινεται στην φωτο ειναι το απο που να αρχισεις και που να τελειωσεις. Τωρα φαινεται απλο, αλλα το να ξεκινησει απο ενα σημειο και να αρχισει την πορεια της, και συγκεκριμενα πανω στο σασι του STFM, αυτο ειναι μια αλλη ιστορια. Θα το ξαναεκανα απο την αρχη το εγχειρημα? Σιγουρα οχι! Αλλα εχοντας τον EVH STFM σαν οδηγο ειναι ευκολο να βγει ενας δευτερος, που σιγουρα θα εχει ακομα καλυτερη ποιοτητα (ελείψει try and error τεχνικων).

picture.php


Λεπτομερειες..

picture.php


Ετοιμο για Eruption! Οπως θα ελεγε και ο David Lee Roth.. "Jump!"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι εχεις φτιαξει phil!!!! :bow:

Eιναι απιστευτο! :cheers:
 
Αυτό να το κάνεις δώρο στον Κόκκαλη :D :D:D:D:D:D

Θέλω Krylon τώρα!!!!!!!!!!!

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 
Atari ST Coca cola;;; :tease: Θέλω και εγώ ένα!!!! :worship:
 
Απίστευτο! Πρέπει να έριξες τρελλή δουλειά στις γρύλιες...

Περιμένω με αγωνία!
 
Turrican είπε:
Atari ST Coca cola;;; :tease: Θέλω και εγώ ένα!!!! :worship:
Oχι και Coca Cola ρε συ Turrican!! Ενας ταπεινος EVH STFM ειναι! ;)

DINO είπε:
Απίστευτο! Πρέπει να έριξες τρελλή δουλειά στις γρύλιες...Περιμένω με αγωνία!
Την δουλεια στις λεπτομερειες που επεσε προσπαθω ακομα να την ξεχασω DINO. Freakin' crazy project!

Αναμονη τελος. Ολο δικο σας!
 
Phil εισαι απιστευτος :bow:

Δινω ρεστα :cheers:

Την επομενη φορα που θα φτιαξεις κατι τοσο απιθανο, μηπως θα μπορουσες να ποσταρεις καποιες φωτογραφιες απο την διαδικασια? Φανταζομαι οτι καλυψες καποια κομματια με χαρτοταινια, την οποια ξεκολλησες μετα και εδωσε αυτο το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ριγε αποτελεσμα? Το ποντικι ειναι ΓΟΥΑΟΥ!!!! Εχω μεινει αναυδη και χαζευω τις φωτογραφιες σου...way to go man - που θα ελεγαν και απο την αλλη πλευρα του Ατλαντικου :bow: :bow: :bow:

ΥΓ. Η πτωχη μου προσπαθεια για ataro-tshirt ειναι απλη οδοντοκρεμα μπροστα σ'αυτα που εχεις κανει...ε, και επισημως με εκανες αλοιφη για κάλους :rofl:
 
Τα σέβη μου κύριε phil_vr!!!!!!!!!!! :worship:

Τα αγαπημένα μου χρώματα στον αγαπημένο μου υπολογιστή!!!

Σε ευχαριστούμε για την αναλυτική παρουσίαση και τις καταπληκτικές φωτό!

Τον αγοράζω τώρα, όσο όσο!!! :D :D:D
 
Σκεύτομαι σοβαρά πλέον να εφαρμόσω τα μοντελιστικά "ταλέντα" μου πάνω στην Amiga... O Θεός βοηθός...
 
Phil, πραγματικά δεν έχω λόγια ... Απίστευτη δουλειά, πραγματικά.

Ο ST σου σου είναι πλέον και στο Portal μας για να το βλέπουν οι περαστικοί και να ψαρώνουν ;)
 
Το παρατηρώ και μου φαίνεται τόσο εξωπραγματικό!

Φαντάσου να το είχαμε δει 15 χρόνια πιο μπροστά θα το βλέπαμε σαν εξωγήινο!

phil είναι πραγματικά υπέροχο!

Μου άνοιξες και εμένα την όρεξη για πειραματισμούς και σπάω τόση ώρα το κεφάλι μου για το τι θα μπορούσαμε να κάνουμε με τα πλήκτρα!

Φοβερός γρίφος...Αν βάζαμε μερικά άσπρα από άλλο computer(A1200 ίσως ) και βάφαμε κόκκινα τα ST ειδικά πλήκτρα; (Θα γράφαμε μετά με το χέρι την ένδειξη)

:wait2:
 
Phil,πανέμορφος ο γαυρο-ST σου..!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Σοβαρά τώρα,ένα ακόμη έργο τέχνης από σένα,δεν έχεις όρια και σταματημό..!!!
 
Μπράβο phil ! ΘΕΛΩ KRYLON ΤΩΡΑ !!!
 
geoanas είπε:
Μπράβο phil ! ΘΕΛΩ KRYLON ΤΩΡΑ !!!
Εγώ να δεις!!! :nervous:

Τους εστειλα ενα μαιλ να μου πουν εάν υπάρχει τρόπος να το παρουμε από ελληνα ντιλερ ή έστω από ευρωπαικό Online κατάστημα, γιατί από US κοστίζει 25$ το τεμάχιο. Εάν πάρεις 3, πάει 3x25 + 180 δολάρια μεταφορικά !!!! :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
 
Ένα ... :bow: ... και από μένα!Πολύ καλή δουλειά...μου έδωσες λίγη έμπνευση :D Δεν κάνουμε κανένα διαγωνισμό modding να γελάσουμε! :D :D
 
Πίσω
Μπλουζα