Excalibur (1981)

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Σφυρηλατήθηκε από ένα Θεό

Προμηνύθηκε από ένα Μάγο

Έγινε το έμβλημα ενός Βασιλιά

Για να ενώσει ένα λαόβ¦

Ήταν τέλη του Αυγούστου του 82 όταν διάβαζα στην εφημερίδα για την επικείμενη έξοδο στους θερινούς της νέας ταινίας του Τζών Μπούρμανβ¦

Δεν έχασα ευκαιρίαβ¦

Ξεφράγκιασα την καημένη τη γιαγιά μου (εισιτήρια, ποπ κορν, πορτοκαλάδες κόστιζαν αρκετάβ¦ :p ) πήρα την κολλητή μου και πήγαμεβ¦

Νομίζω πως απαγορευόταν η είσοδος στους κάτω των 13 αλλά ήταν την εποχή που έδειχνα πολύ πιο μεγάλη από την ηλικία μου, ::) οπότε μπήκαμε χωρίς πολλά παρακάλιαβ¦ :cold:

Η ταινία με μάγεψε από την πρώτη στιγμήβ¦ :flower:

Ήταν αρκετά πιστή στο μύθο του Σερ Τόμας Μάλορυ και αναβίωνε τη σκληρή εποχή του Μεσαίωνα με τον καλύτερο δυνατό τρόποβ¦

Σαν παιδάκι, είχα καταγοητευτεί από τους ανδρείους Ιππότες που πολεμούσαν για την τιμή και το Βασιλιά τους, τις Κυρίες των τιμών που ζήλευαν τη Βασίλισσά τους, τους Μάγους και τις Μάγισσες που προσπαθούσαν να κρατηθούν σε μια εποχή που πλησίαζε στο τέλος της, τις μάχες του καλού με το κακό για την τελική επικράτηση και πάνω απ΄ όλα από την υπέροχη μουσική επένδυση η οποία περιλάμβανε και ένα μέρος από την Carmina Burana του Carl Orff (O Fortuna) β¦

Ο Nigel Tery ως Βασιλιάς και η μοναδική Helen Mirren ως Μοργκάνα δίνουν ρεσιτάλ ίσως στον καλύτερο ρόλο της κινηματογραφικής τους καριέρας.

Η τελική σκηνή την αυγή μιάς ανέλπιδης μέρας έχει μείνει για πάντα χαραγμένη στη μνήμη μου ως μία από τις ομορφότερες everβ¦

To trailer της ταινίας


H αγαπημένη μου σκηνή

[edit] dead picture [edit]

Και το (ρετρό) πρόγραμμα του ΑΒ που έχει κλείσει εδώ και χρόνια... :(

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα άμα σας πω ποιά σκήνή μου'χει μείνει..... #)

Άστο να πάει άστο.... :D
 
DINO είπε:
Τώρα άμα σας πω ποιά σκήνή μου'χει μείνει..... #) Άστο να πάει άστο.... :D

Άσε... πολλές ήταν... :p

 


Από τις πιό ερωτικές θεωρούσα τη σκηνή που η Ιγκέιν χόρευε για τον Ούθερ...

 
 
Αριστουργηματική ταινία που την έχω δει καμιά καμιά δεκαριά φορές τουλάχιστον. Από αυτή την ταινία και εν συνεχεία από τα Camelot 3000 και κάποια ηλεκτρονικά παιχνίδια, "έφαγα κόλλημα" με τη μυθολογία του Βασιλιά Αρθούρου και έτσι διάβασα και το έπος του Malory, Le Morte D'Arthur από το οποίο έχει επηρεαστεί η ταινία (αλλά και κάθε τι νεώτερο σε σχέση με τον Βασιλιά Αρθούρο). To συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους τους άρεσε το Excalibur.
 
Μόνο που οι πανοπλοίες ήταν του ύστερου μεσαίωνα, και όχι της εποχής που διαδραματίζεται ο μύθος (Περίπου 500 - 600 μ.χ.).
 
Πράγματι, την εποχή εκείνη δεν υπήρχαν full plate πανοπλίες ούτε heavy lances. Ο Malory γράφει για chainmail και spears (δόρατα). Απλά, αν και λάθος ιστορικά, έδειχνε πολύ καλύτερο στην ταινία.
 
Την ειχα δει εν εφηβεία, σε περιοδο πορωσης με τον Αρθουρο. Δεν με εντυπωσιασε ποτε ομως γιατι ηταν πολυ ρετρο για τα γουστα μου (υπερβολικα θεατρικο παιξιμο, "μουγκά" ηχητικα εφφε, ρετρο σκηνοθεσια, απουσια δρασης!)

Οι σκηνες που ολοι ξερουμε ομως ηταν οντως αξεχαστες :D

Trivia:

*Το ξορκι που ακουγεται στο παραπανω βιντεο, συμφωνα με πληροφοριες ειναι αρχαία Γαέλικα λεει: l nathrach, orth ' is ' s bethad, do ch l nmha "Serpent's breath, charm of death and life, thy omen of making." Όμως επίσης έχω διαβάσει οτι αυτη η εξήγηση είναι λάθος (ή απλά έγραψαν λάθος τη φράση για την ταινια)

*Ο ηθοποιός που έκανε τον Μέρλιν συνδεόταν με την Έλεν Μίρεν με μια μεγάλη αντιπάθεια. Τόσο μεγάλη που ειχαν ζητήσει απο τον Μπούρμαν να μη παίζουν στις ίδιες σκηνές. Όμως δεν εισακούστηκαν αφού αυτή η αντιπάθεια έκανε πιο φυσικό το παίξιμό τους :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Trivia:

*Το ξορκι που ακουγεται στο παραπανω βιντεο, συμφωνα με πληροφοριες ειναι αρχαία Γαέλικα λεει: Anál nathrach, orth ' bháis ' s bethad, do chél dénmha "Serpent's breath, charm of death and life, thy omen of making." Όμως επίσης έχω διαβάσει οτι αυτη η εξήγηση είναι λάθος (ή απλά έγραψαν λάθος τη φράση για την ταινια)
Και μόνο που το διαβάζω φαντάζομαι την ανάσα του Δράκου να με τυλίγει... :cold:

Tι;;; 8) να πάω σε ψυχίατρο;;;

Rakeesh είπε:
*Ο ηθοποιός που έκανε τον Μέρλιν συνδεόταν με την Έλεν Μίρεν με μια μεγάλη αντιπάθεια. Τόσο μεγάλη που ειχαν ζητήσει απο τον Μπούρμαν να μη παίζουν στις ίδιες σκηνές. Όμως δεν εισακούστηκαν αφού αυτή η αντιπάθεια έκανε πιο φυσικό το παίξιμό τους :D
Το αντίθετο μάλλον συνέβη... Ο Μέρλιν είχε καταγοητευθεί στο έργο από τη Μοργκάνα και με τίποτα δεν περίμενε πως θα τον κοροϊδέψει όταν ξεστόμιζε το μαγικό ξόρκι... ;)
 
Αυτά που περιγράφει ο φίλος Rakeesh ως αρνητικά, ήταν για μένα αυτά που έκαναν την ταινία μαγική. Στην ταινία υπάρχει διάχυτος ο μυστικισμός και είναι ξεκάθαρο ότι ο Bourman έχει κάνει τη δέουσα έρευνα γύρω από το μύθο του Βασιλιά Αρθούρου και το πραγματικό νόημα του Graal. Αναγνωρίζω αναφορές στο The Golden Bough, την Λευκή Θεά, From Ritual to Romance, the Quest of the Holy Grail κ.α.
 
Kαι νομιζα οτι εγω ημουν πορωμενος με τον Αρθουρο :)

Respect Leon!!
 
Leon είπε:
Αυτά που περιγράφει ο φίλος Rakeesh ως αρνητικά, ήταν για μένα αυτά που έκαναν την ταινία μαγική. Στην ταινία υπάρχει διάχυτος ο μυστικισμός και είναι ξεκάθαρο ότι ο Bourman έχει κάνει τη δέουσα έρευνα γύρω από το μύθο του Βασιλιά Αρθούρου και το πραγματικό νόημα του Graal. Αναγνωρίζω αναφορές στο The Golden Bough, την Λευκή Θεά, From Ritual to Romance, the Quest of the Holy Grail κ.α.

Rakeesh είπε:
Kαι νομιζα οτι εγω ημουν πορωμενος με τον Αρθουρο :) Respect Leon!!

8)

Εγώ μαζεύω τα κουβαδάκια μου και πάω σε άλλη παραλία...

Τι να πω...

:sealed:
 
Μπα...Ότι ξέρω για τους ιππότες της στρογγυλής τραπέζης είναι από τους Monty Python! :)

Πάντως σε σχέση με το μύθο, υπάρχουν αρκετές διαφοροποιήσεις στην ταινία, η οποίες όμως βολεύουν καλύτερα την ροή και την δραματουργία της ταινίας.

Ο Mordred πχ. δεν είναι γιος της Morgan LeFey, αλλά της Morgause (μιας άλλης ετεροθαλούς αδελφής του Aρθούρου).

Η μεγαλύτερη διαφορά φυσικά είναι το ίδιο το Excalibur, το οποίο δεν είναι το ίδιο με το σπαθί στην πέτρα, αλλά του δίνεται αργότερα από την Lady of the Lake. Η πλάκα είναι ότι παρόλο που φυσικά όλοι έχουν πώρωση με το σπαθί, μαζί και ο Αρθούρος (χμ... κάτι έχει να πει ο κ. Φρόυντ για αυτό) στην πραγματικότητα η θήκη του είναι πολύ σημαντικότερη όπως του εξηγεί ο Merlin γιατί όσο τη φοράει δεν μπορεί να χυθεί το αίμα του! Τελικά ο Αρθούρος την χάνει από την Morgan LeFey που την κλέβει και την πετάει σε μια λίμνη.

Edit: Και το κείμενο το Malory:

Then Sir Arthur looked on the sword, and liked it passing well.

Whether liketh you better, said Merlin, the sword or the

scabbard? Me liketh better the sword, said Arthur. Ye are more

unwise, said Merlin, for the scabbard is worth ten of the swords,

for whiles ye have the scabbard upon you, ye shall never lose no

blood, be ye never so sore wounded; therefore keep well the

scabbard always with you.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Leon είπε:
Μπα...Ότι ξέρω για τους ιππότες της στρογγυλής τραπέζης είναι από τους Monty Python! :)
Xεχεχε... ::) Οι Ιππότες της Ελεεινής Τραπέζης... Τρελό γέλιο κάθε καλοκαίρι στο Λιλά... :rofl:

Leon είπε:
Πάντως σε σχέση με το μύθο, υπάρχουν αρκετές διαφοροποιήσεις στην ταινία, η οποίες όμως βολεύουν καλύτερα την ροή και την δραματουργία της ταινίας.
Ο Mordred πχ. δεν είναι γιος της Morgan LeFey, αλλά της Morgause (μιας άλλης ετεροθαλούς αδελφής του Aρθούρου).

Η μεγαλύτερη διαφορά φυσικά είναι το ίδιο το Excalibur, το οποίο δεν είναι το ίδιο με το σπαθί στην πέτρα, αλλά του δίνεται αργότερα από την Lady of the Lake. Η πλάκα είναι ότι παρόλο που φυσικά όλοι έχουν πώρωση με το σπαθί, μαζί και ο Αρθούρος (χμ... κάτι έχει να πει ο κ. Φρόυντ για αυτό) στην πραγματικότητα η θήκη του είναι πολύ σημαντικότερη όπως του εξηγεί ο Merlin γιατί όσο τη φοράει δεν μπορεί να χυθεί το αίμα του! Τελικά ο Αρθούρος την χάνει από την Morgan LeFey που την κλέβει και την πετάει σε μια λίμνη.
Είχα πάντα την απορία πως το σπαθί που είχε τραβήξει ο Αρθούρος από το βράχο όπου το είχε σφηνώσει ο Ούθερ έσπασε με τόση ευκολία από ΄το σπαθί του Λανσελό ντυ Λακ... Και μετά, σαν ένδειξη φιλίας ( ; ) η Κυρά της Λίμνης το επέστρεψε στον Αρθούρο... :xm:
 
Juanita είπε:
Είχα πάντα την απορία πως το σπαθί που είχε τραβήξει ο Αρθούρος από το βράχο όπου το είχε σφηνώσει ο Ούθερ έσπασε με τόση ευκολία από ΄το σπαθί του Λανσελό ντυ Λακ... Και μετά, σαν ένδειξη φιλίας ( ; ) η Κυρά της Λίμνης το επέστρεψε στον Αρθούρο... :xm:
Βασικά σε κανένα (νομίζω) κείμενο δεν υπάρχει αυτή η μάχη. Είναι δημιούργημα του Boorman. Πάντως ο Lancelot είχε το Arondight, το σπαθί που του έδωσε η lady of the Lake, το οποίο ήταν εξίσου δυνατό με το excalibur.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Lady of the Lake όμως ήταν η μητέρα του Λανσελό, σωστά;;;

Ίσως ο Μπούρμαν με αυτή την προσθήκη να ήθελε να ενισχύσει τη φιλία των 2 αντρών;;; :xm:
 
Όχι, η Elaine είναι η μητέρα του Lancelot. Η Lady of the Lake τον μεγάλωσε και ήταν αυτή που τον έστειλε να γίνει ιππότης της Στρογγυλής Τραπέζης.

Νομίζω ότι ο Μπούρμαν ήθελε να δείξει τη σύγκρουση μεταξύ των δύο αντρών ως προοίμιο για αυτά που θα ακολουθούσαν. Αλλά και την καταστροφή που μπορεί να φέρει η χρήση της δύναμης από αλαζονεία. Ο Αρθούρος κάνει κακή χρήση του Excalibur, βάζοντας σε κίνδυνο το βασίλειο. Και τελικά η άδικη αυτή νίκη, δημιουργεί μια αλληλουχία γεγονότων που οδηγούν στην πτώση του Αρθούρου και των Ιπποτών της Στρογγυλής Τραπέζης.
 
Leon είπε:
Όχι, η Elaine είναι η μητέρα του Lancelot. Η Lady of the Lake τον μεγάλωσε και ήταν αυτή που τον έστειλε να γίνει ιππότης της Στρογγυλής Τραπέζης.
Νομίζω ότι ο Μπούρμαν ήθελε να δείξει τη σύγκρουση μεταξύ των δύο αντρών ως προοίμιο για αυτά που θα ακολουθούσαν. Αλλά και την καταστροφή που μπορεί να φέρει η χρήση της δύναμης από αλαζονεία. Ο Αρθούρος κάνει κακή χρήση του Excalibur, βάζοντας σε κίνδυνο το βασίλειο. Και τελικά η άδικη αυτή νίκη, δημιουργεί μια αλληλουχία γεγονότων που οδηγούν στην πτώση του Αρθούρου και των Ιπποτών της Στρογγυλής Τραπέζης.
Τα έχω λίγο συγκεχυμένα με την Elaine και την Κυρά της Λίμνης... :xm: Νόμιζα πως η Elaine ήταν έκείνη που ερωτεύτητε τον Λανσελό αλλά δεν την ήθελε λόγω της Γκουέν... Πολύ Camelot 3000 διάβαζα... :p Anyway...

Έχεις δίκιο για τον αλαζονικό τρόπο του Αρθούρου στη μονομαχία του με το Λανσελό, αλλά νόμιζα πως όταν έσπασε το Excalibur μετάνιωσε για τη στάση του....
 
Αυτή είναι η Elaine de Carbonek, που πήρε τη μορφή της Guinevere και κοιμήθηκε με τον Lancelot. Ο καρπός της αγάπης τους ήταν ο Galahad, που βρήκε το δισκοπότηρο. Λογικό το μπέρδεμα αφού υπάρχουν ένα κάρο Elaine στη μυθολογία του Βασιλιά Αρθούρου! :)

Φυσικά μετάνοιωσε ο Αρθούρος και γιαυτό η Lady of the Lake έφτιαξε το Excalibur και ο Lancelot έγινε ο μεγαλύτερος ιππότης με τη γνωστή τραγική κατάληξη.

Βασικά στα θέματα του μύθου (τουλάχιστον όπως παρουσιάζεται από τον Malory-γιατί υπάρχουν πολλές εκδοχές), το Camelot 3000 είναι πιο πιστό από το Excalibur. (πχ. Ο Mordred λέει, σωστά, την Morgan "θείτσα" :D )
 
Kαι οι "Ομίχλες του Άβαλον" είναι πιό κοντά στο Έπος του Malory... :) αλλά λίγο γλυκανάλατο... :p

Όπως και να ΄χει, θεωρώ το Excalibur κορυφή στο είδος του Πολύ παλαιότερα είχα δει το Knights of the Round Table αλλά δε με είχε συγκινήσει το ίδιο (όχι πως το θυμάμαι έντονα βέβαια... :( )
 
Εννοείται ότι το Excalibur είναι η μακράν καλύτερη μεταφορά του μύθου του Βασιλιά Αρθούρου στη Μεγάλη Οθόνη. Το πιάνει το θέμα πολύ πιο εύστοχα από οποιοδήποτε άλλη ταινία. Τα υπόλοιπα είναι πολύ ξενέρωτα και κάποια φτάνουν στη γελοιότητα.
 
Πίσω
Μπλουζα