EXERION arcade pcb

geoanas

Commodore Vampire
Διαχειριστές
Joined
14 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.225
Αντιδράσεις
282
EXERION...τι να πρωτογράψω γι αυτό το παιχνίδι...κάθομαι και σκέφτομαι...παιδικά βιώματα από σκοτεινές υπόγες και καφενεία...το αγαπημένο μου παιχνίδι ! Το "τάιζα" όπου κι αν το έβρισκα !

Το παιχνίδι που με ώθησε να γνωρίσω το MAME και τον μαγικό κόσμο της εξομοίωσης.

Ήταν κάπου το 1998 που σκάρωσα την πρώτη ιστοσελίδα αφιερωμένη σε αυτό, με σκοπό να συγκεντρώσω όσο το δυνατό περισσότερες πληροφορίες για να απεικονιστούν σωστά τα "προβληματικά" του χρώματα. Η ιστοσελίδα είναι ακόμα online για ιστορικούς σκοπούς ( http://www.gameland.gr/geoanas/exerion.htm ).

Τότε γνωριστήκαμε με τον Badge, που με τη σειρά του με γνώρισε στον Whacker και στον Maddog.

E-mails με τον Κώστα (Whacker) με απόψεις και δοκιμαστικούς drivers και ξανά-μανά αλλαγές και..και...και...περί της παλέτας χρωμάτων...παραλίγο να τα καταφέρναμε, για λίγες μέρες, μας πρόλαβε ο David που ολοκλήρωσε τον driver....

Όλα αυτά γνωστά και δεν είχα καμια διάθεση να σας "πρήξω" γι άλλη μια φορά με τις ιστορίες μου, αλλά, να...10-15 περίπου χρόνια μετά, ο καλός μου φίλος dR_wHO μου έκανε ένα από τα καλύτερα δώρα που έχω λάβει ποτέ...Μια πλακέτα EXERION !!!!

Τα "ευχαριστώ" είναι περιττά...dR_wHO...δεν έχω λόγια να εκφράσω τη χαρά που μου έδωσες !

Όπως ήταν φυσικό...έβαλα τα δυνατά μου !...

Στόχος η απόλυτη και ολοκληρωτική ανακαίνιση, αναπαλαίωση...όπως θέλετε, πείτε το !

Σαπούνισμα και ξέπλυμα με ζεστό νεράκι,πέρασμα με οινόπνευμα,με WD40,τρίψιμο των καρβουνιασμένων-σκουριασμένων-βρώμικων pins,καινούργιες ετικέτες στις eproms,καινούργιοι πυκνωτές,καινούργιος JAMMA adapter (γιατί ο προηγούμενος είχε ένα θέμα με τα χρώματα)....μέχρι καινούργιο προστατευτικό βερνίκι εφάρμοσα στην κάτω επιφάνεια της πλακέτας και plexi glass για προστασία.

Όλα αυτά τα έβαλα στο video που ανέβασα, το επένδυσα και με το μουσικό θέμα "Prelude" του μάγου LukHash και σας το παρουσιάζω εδώ :

dR_wHO...αφιερωμένο !!


Αυτά και κλείνω γιατί συγκινήθηκα πάλι... ;) :D
 
Γεια σου μερακλη Γιωργο!!!
 
Ζωγραφισες για αλλη μια φορα!!!! :worship:

Καλοριζικο και καλοπαιχτο!!! :thumbup:
 
Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παιδιά...
 
Γιωργαρα εισαι αρχοντας ρε φιλε μονο αυτο εχω να πω.Respect για πολοστη φορα :bow:

Επισης σαν να θελεις λιγη προπονηση γιατι αρκετα σκουριασμενο σε βλεπω :p
 
Χα!Χα!Χα! Γεια σου Metal άρχοντα....είχα πρόβλημα να παίζω μόνο με το ενα χέρι γιατί με το άλλο κρατούσα την κάμερα !! :D :p
 
Σε θαυμάζω!

geoanas είπε:
....είχα πρόβλημα να παίζω μόνο με το ενα χέρι γιατί με το άλλο κρατούσα την κάμερα !! :D :p
Οπότε η επόμενή σου πατέντα ξέρεις ποια θα είναι :D
 
geoanas είπε:
Ήταν κάπου το 1998 που σκάρωσα την πρώτη ιστοσελίδα αφιερωμένη σε αυτό
Ησουν δεν ήσουν κι εσύ 8 χρονών....

geoanas είπε:
Χα!Χα!Χα! Γεια σου Metal άρχοντα....είχα πρόβλημα να παίζω μόνο με το ενα χέρι γιατί με το άλλο κρατούσα την κάμερα !! :D :p
Καποτε σε κάποιο amigathering στη Θεσσαλονίκη ενα παληκάρι με είχε κερδίσει στο Sensible soccer παίζοντας με το ένα χέρι (το άλλο του χέρι ηταν παράλυτο). Αυτός θα έπρεπε να κάνει σεμινάρια σε όλους μας :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο είσαι φοβερός. Πρέπει να μας κάνεις σεμινάρια. :clap:
 
Φοβερο το exerion, και φυσικα και ο geonas, μερακλης και μαστορας, ειναι στα καλυτερα χερια λοιπον ! Ειναι αυτα τα παλια arcades αλλο πραμα, εχουν την αισθηση οτι σπαρταρανε δεν ξερω πως να το περιγραψω.
 
Μου αρέσει η θηκούλα με το plexiglass που μπορείς να πιάνεις την πλακέτα και να την καμαρώνεις χωρίς να την λερώνεις/λαδώνεις.
 
Ευχαριστώ άπαντες !!!!

:thanx2:

...επιφυλάσσομαι για ακόμα περισσότερες πλακέτες...εχμμμ...posts !! ;)
 
Φοβερός ο μέγιστος GeoAnas, συγχαρητήρια και από εδώ Γιώργο, όπως και πολλά μπράβο και στον Χρόνη για το δωράκι που σου έκανε :)
 
Επειδή αν και γέρασα θυμάμαι ακόμα, πρέπει να είχες ένα Exerion cabinet όταν πρωτοσυναντηθήκαμε στην Θεσσαλονίκη. Οπότε αυτή είναι 2η πλακέτα, άλλο variant;
 
Geoanas το πήρες;
 
Ναι, αυτή είναι η bootleg έκδοση. Η άλλη που είχα είναι η original Jaleco - Taito licenced και μου λείπει η Jaleco -σκέτη- licenced ;) :D ...

Οι διαφορές ? Πολλές !

Η κίνηση του σκάφους είναι πιο ομαλή στην bootleg έκδοση και ανταποκρίνεται πλήρως στις κινήσεις του joystick.

Αντίθετα στην original έκδοση, η κίνηση παρουσιάζει μια αδράνεια και το σκάφος συνεχίζει να κινείται "γλυστρώντας".

Η βασικότερη (και εκνευριστικότερη) βέβαια διαφορά είναι ότι στην original έκδοση, το παιχνίδι μηδενίζει (reset) τα high scores και ο παίχτης χάνει αυτόματα όλες τις εναπομείναντες ζωές του, υπό ορισμένες προυποθέσεις...

Από τον πηγαίο κώδικα του MAME, ενδεικτικά αναφέρω :

"

...

(1) - (2) Για τις "original" εκδόσεις : exerion και exeriont

...

- In a 2 players game, when player changes, if player it was player 2 turn,

values from 0x6030 to 0x6032 (see above) are compared with hard-coded values

(code at 0x04c8). If they don't match respectively 0xfe, 0xb3 and 0x4c,

and if 9th score in the high-score table is not 0, the game resets !

- Before entering player's initials, a checksum is computed from 0x5f00 to 0x5fff

(code at 0x5bd0) if player has reached level 6 (2nd kind of enemies after bonus

stage). If checksum doesn't match the hardcoded value (0x9a), the game resets !

- There is sort of protection routine at 0x4120 which has an effect when

player loses a life on reaching first bonus stage or after. If values read

from 0x6008 to 0x600b don't match values from ROM area 0x33c0-0x33ff,

the game resets. See 'exerion_protection_r' read handler.

- There is an unknown routine at 0x5f70 which is called when the game boots

which reads value from 0x600c and see if it matches a hardcoded value (0xbe).

If they don't match, the game resets after displaying the high-scores table.

3) H bootleg έκδοση : 'exerionb'

- This set is based on 'exerion' as the coin insertion routine at 0x0066

(and as a consequence the bug) is the same.

- The routine at 0x28b8 has been patched, so you can never see the "continue" feature.

- The routine at 0x07d8 has been patched, so you can never get 255 credits.

- The routine at 0x04c8 and the computed values from 0x6030 to 0x6032 are surprisingly

the same as in 'exerion'.

- The routine at 0x5bd0 has been patched, so the game can't reset.

- The "protection" routine at 0x4120 has been patched, so the game can't reset.

- The first unknown routine at 0x5f70 has been patched, so the game can't reset.

- The second unknown routine at 0x414e has been patched, so lives can't be set to 0.

- The routine at 0x5f90 is completely different : it reads values from AY port A,

but nothing is written to addresses 0x6008-0x600c, and there are lots of writes

to AY port B (0xd001) due to extra code at 0x0050 and extra data at 0x0040.

..."

Η αλήθεια είναι ότι στην original, πρώτη πλακέτα μου, το φαινόμενο reset, αν χάσω μετά το πρώτο bonus stage είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα συμβεί !

Στην bootleg έκδοση όλα πάνε ομαλά (γι αυτό κι εκεί έχω υψηλότερο high score ;) )

Πρέπει να προμηθευτώ και μια Jaleco licenced για να διαπιστώσω τι συμβαίνει.

Παλιά είχα γράψει eproms με τις roms της Jaleco version και τις είχα βάλει στο board της Taito που έχω. Το RESET ήταν το ίδιο συχνό ! Κομπίνα της Jaleco για να ταίζεται το μηχάνημα ή αστοχία των προγραμματιστών ??? Who knows ?!

UPDATE

Και λίγες φωτογραφίες επιπλέον...

Εδώ είναι οι δυο εκδόσεις. Επάνω βλέπουμε την πρωτότυπη με τυπωμένο το λογότυπο Jaleco.Επάνω και προς τα αριστερά βρίσκουμε το "μυστηριώδες" chip ICX (!) (με "ξυσμένα" τα στοιχεία του) που είναι υπεύθυνο για την protection λειτουργία ...

H κάτω είναι η bootleg έκδοση, χωρίς logo και φυσικά χωρίς το protection chip

DSCN0112.jpg


DSCN0112.jpg

DSCN0114.jpg

Quiz : Βρείτε τις διαφορές :D

DSCN0113.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Good insights Γιώργο! Το έχεις "σπουδάσει" εκτεταμένα το αντικείμενο! :D
 
Αφού με ξέρεις Bill ;) :D ... η αλήθεια είναι ότι όπου βρίσκω EXERION θα το χτυπώ αλύπητα ! :p :D
 
Ωραία περιποιείσαι τις μητρικές σου. Ήθελα να σε ρωτήσω, πάνω βάζεις plexiglass και κάτω τι βάζεις? Pcb πόδια κα αποστάσεις που βρίσκεις?

Σε ευχαριστώ εκ των προταίρων!
 
Επάνω plexiglass και από κάτω χαρτόνι που το έχω επενδύσει με διάφανο πλαστικό αυτοκόλλητο.

Σε ορισμένες πλακέτες έχω βάλει διπλό plexi (πάνω-κάτω)

Πόδια και "αποστάτες" στο ebay ;)
 
Πίσω
Μπλουζα