Eye of the Beholder + All Seeing Eye tool

Optimus

RetroActive
Joined
9 Δεκ 2006
Μηνύματα
481
Αντιδράσεις
181
Έψαξα και δεν βλέπω κανένα θέμα ανοιγμένο για τα EOB series. Πρόκειται για τα αμιγώς αγαπημένα μου RPG, τα έχω τερματίσει (κυρίως τα 1,2) πολλάκις φορές, έχω προσπαθήσει να κάνω speedrun σε κάτω από 15 λεπτά, και κάποτε σκεφτόμουνα και τη δημιουργία port με τα assets και τις πληροφορίες στο eob wiki (αλλά το παράτησα στην αρχή :) . Έχει δημιουργηθεί μια μικρή community που μελετάνε τα file formats και φτιάχνουν ports για Amiga και C64 remake. Κάτι ψιλοκινείται αν και μικρή η community.

Αλλά ο λόγος που άνοιξα αυτό το post είναι οι πρόσφατες εξελίξεις, ένα φοβερό πρόγραμμα που δεν έχει και πολύ που κυκλοφόρησε, το All Seeing Eye που είναι ουσιαστικά ένα παράθυρο που κάνει dock δίπλα στο dosbox, ψάχνει στη μνήμη με το που τρέξεις το παιχνίδι και φορτώσεις ένα save, και λειτουργεί σαν realtime automapper δίπλα δίπλα που ανανεόνονται, και κάνεις show enemies, items, hints, hidden walls, κλπ, βλέπεις κοκκινάδια τους εχθρούς και πολλά άλλα. Μετά έχει και character editor ενσωμετομένο για cheats, κλπ. Αλλά ενιαίο πακέτο, πολύ καλοφτιαγμένο, ότι πρέπει για πλήρες exploration για όσους δεν μπορούν χωρίς automap.

Εντάξει, βασικά εγώ το έχω τελειώσει τόσες φορές, μπορούσα και χωρίς χάρτη. Απλά ο λόγος που το ξεκίνησα ξανά με τη βοήθεια αυτού του tool είναι για να εξερευνήσω πλήρως ότι μου είχε διαφύγει από τις προηγούμενες φορές, να σιγουρευτώ ότι κάλυψα όλα τα blocks, να βρω διάφορα μυστικά που μου είχαν διαφύγει, κάτι μοχλοί που τους τραβούσαμε και δεν ξέραμε τι στο καλό κάνουν (π.χ. η έκπληξη μου που μέσω του realtime updated χάρτη ανακαλύπτω ότι ένας μοχλός ουσιαστικά έκανε spawn περισσότερες αράχνες σε ένα άλλο απομακρισμένο σημείο της πίστας (και που να ήξερα!)). Ειδικά στο EOB1 ανακάλυψα διάφορα κουφά που δεν τα ήξερα και βγάλανε νόημα διάφοροι trigger μηχανισμοί. Στο EOB2 ανακαλύπτω λιγότερα ίσως επειδή το ξέρω καλύτερα αλλά το προχωράω έτσι για να ανακαλύψω τα πάντα. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι για EOB3 (και η community δεν πολυασχολείται, ίσως να έχει αλλάξει και το format στο 3).

p.s. Το άλλο καλό με το site είναι ότι έχει μαζέψει και μια σειρά από τα σημαντικότερα eob links, π.χ. μόλις πρόσεξα ότι και δεύτερη ομάδα ξεκίνησε port/remake του ΕΟΒ και λέγεται Dungeon Eye (μέχρι τώρα υπήρχε το Spectalum το οποίο είχε παρατηθεί). Πολύ καλή αναβίωση, είχα να ξαναπαίξω beholder κανά χρόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ "δυνατό" utility φαίνεται αυτό το All-seeing-eye. :)

Θα το κατεβάσω απλά "για να βρίσκεται", και ίσως κάποια στιγμή το χρησιμοποιήσω (αν και πρώτα θα ήθελα να τερματίσω τα παιχνίδια κανονικά).

Δυστυχώς τα Beholder -ειδικά τα 2 πρώτα σε amiga- αν και μου άρεσαν *πάρα* πολύ, δεν έκατσα ποτέ να τα τελειώσω - πράγμα που συμβαίνει και με το 99% των διαφόρων παιχνιδιών με τα οποία έχω καταπιαστεί. (...χρειάζομαι επειγόντως γύρω στα 5 χρόνια διακοπές μετ' αποδοχών, για να "ρεφάρω" στον gaming τομέα. Ζητάω πολλά; :p )
 
billy είπε:
Πολύ "δυνατό" utility φαίνεται αυτό το All-seeing-eye. :) Θα το κατεβάσω απλά "για να βρίσκεται", και ίσως κάποια στιγμή το χρησιμοποιήσω (αν και πρώτα θα ήθελα να τερματίσω τα παιχνίδια κανονικά).

Δυστυχώς τα Beholder -ειδικά τα 2 πρώτα σε amiga- αν και μου άρεσαν *πάρα* πολύ, δεν έκατσα ποτέ να τα τελειώσω - πράγμα που συμβαίνει και με το 99% των διαφόρων παιχνιδιών με τα οποία έχω καταπιαστεί. (...χρειάζομαι επειγόντως γύρω στα 5 χρόνια διακοπές μετ' αποδοχών, για να "ρεφάρω" στον gaming τομέα. Ζητάω πολλά; :p )
Ναι και εμείς το συζητάμε με τον αδερφό μου, θέλουμε μια συσκευή που να παγώνει το χρόνο για πολύ πολύ καιρό για να παίξουμε όλα αυτά που δεν έχουμε τώρα το χρόνο :p

Εντομεταξύ δεν έχω παίξει ποτέ RPG με έναν συγκεκριμένο τρόπο όπως κάνουν κάποιοι που έχουν δίπλα ένα τετράδιο από εκείνα με τα κουτάκια και ζωγραφίζανε τον χάρτη καθώς παίζανε. Κορυφαίο!
 
Έχω αρχίσει το 1o στην έκδοση AGA της Amiga, με automap. Ετοιμάζομαι να κατέβω στις αράχνες!!!!
 
Optimus είπε:
Εντομεταξύ δεν έχω παίξει ποτέ RPG με έναν συγκεκριμένο τρόπο όπως κάνουν κάποιοι που έχουν δίπλα ένα τετράδιο από εκείνα με τα κουτάκια και ζωγραφίζανε τον χάρτη καθώς παίζανε. Κορυφαίο!
Kάποιοι σαν κι εμένα δηλαδή !! :D (μου είναι σχεδόν αδύνατον να ασχοληθώ *σοβαρά* με RPG 1ου προσώπου, αν δεν αρχίσω να σχεδιάζω κάποιον χάρτη - έστω και υποτυπώδη).

Κάποια στιγμή θα περάσω απο το πατρικό μου και θα επιχειρήσω να "ανασύρω" τους παλιούς μου χάρτες για διάφορα RPG. (θα έχουν κιτρινήσει σαν πραγματικοί πάπυροι μετά απο τόσα χρόνια... :p )

Captain Kal είπε:
Έχω αρχίσει το 1o στην έκδοση AGA της Amiga, με automap. Ετοιμάζομαι να κατέβω στις αράχνες!!!!
Εύχομαι καλή διασκέδαση, και καλό τερματισμό !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν κι εμένα δηλαδή !! (μου είναι σχεδόν αδύνατον να ασχοληθώ *σοβαρά* με RPG 1ου προσώπου, αν δεν αρχίσω να σχεδιάζω κάποιον χάρτη - έστω και υποτυπώδη).Κάποια στιγμή θα περάσω απο το πατρικό μου και θα επιχειρήσω να "ανασύρω" τους παλιούς μου χάρτες για διάφορα RPG. (θα έχουν κιτρινήσει σαν πραγματικοί πάπυροι μετά απο τόσα χρόνια... )
Εγώ αυτό δεν το μπορώ με τίποτα. Θέλω να έχω χάρτες δίπλα μου. Το EoB1 στο κουτί είχε και τυπωμένους χάρτες από τα τρία πρώτα επίπεδα. Ε! Μέχρι εκεί έφτασα!!! Τώρα με το automap, ελπίζω να προχωρήσω περισσότερο!!!
 
Σε κάποια RPG έτσι είναι, δυστυχώς ή ευτυχώς. Εγώ την χαρτο-μανία την "κόλλησα" απο το Bard's Tale όπου σου έδιναν ένα sketch της Skara Brae (για να προσανατολιστείς μέσες-άκρες), και απο εκεί και πέρα αν ήθελες να κινείσαι άνετα στα dungeons, έπρεπε να πιάσεις το χαρτί και το μολύβι.

Λογικό είναι πάντως να μην έχει όλος ο κόσμος την υπομονή για να αντέξει μία τέτοια hardcorίλα !! :D Aπο την άλλη βέβαια, επειδή δεν έχουμε πλέον τον ελεύθερο χρόνο που είχαμε πιτσιρικάδες, οι διάφορες "διευκολύνσεις" μπορούν να βολέψουν ακόμα και τους πάλαι-ποτέ αμετανόητους "χαρτογράφους"... :D
 
Κι εγω ειχα παιξει ελαχιστα EOB. Εχω τερματισει ελαχιστα RPG, και απο αυτου του τυπου μονο το Lands of Lore. Μου φαινονται πραγματικά τεράστια και δαιδαλώδη, και μου φαίνεται απίστευτο το οτι καποιος το τερματίζει "κάθε τόσο"
 
Αυτο ειναι σοβαρος λογος για να κατσω, εστω και με σχεδον 20 χρονια καθυστερηση να τελειωσω επιτελους καποιο απο τα 2 πρωτα ΕΟΒ.

Στο πρωτο ειχα προχωρησει αρκετα αλλα κολλησα και εκεινη την εποχη δεν ηταν και ευκολο να βρεις βοηθεια. Στο 2 κολλησα καπου κοντα στη μεση του παιχνιδιου.

Επι εποχες amiga και τα 2, αν και τα ξαναπιασα για λιγο μετα στον 386. Παρεπιπτοντως ηταν πολυ πιο ωραια στον 386 με την svga απ'οτι στην 500ρα.

Ηταν η πρωτη φορα που το παρατηρησα σε παιχνιδι που ειδα και στις 2 πλατφορμες και μου εκανε εντυπωση
 
Επι εποχες amiga και τα 2, αν και τα ξαναπιασα για λιγο μετα στον 386. Παρεπιπτοντως ηταν πολυ πιο ωραια στον 386 με την svga απ'οτι στην 500ρα.
Κατέβασε την AGA έκδοση και παίξε αυτή σε WinUAE. Τα γραφικά είναι πλέον ίδια με του PC, ο ήχος καλύτερος και το automap βοηθά, χωρίς να δίνει spoilers.
 
Ειμαι σε διλλημμα για το αν ξεκινησω την AGA ή την DOS εκδοση (με το ASE tool). Διαβασα ομως οτι εφοσον η AGA εκδοση ειναι fan project, εχουν παρατηρηθει καποια bugs που δεν διορθωνονται, οπως οτι ο κερσορας δεν αναγνωριζει καποια εντικειμενα. Επισης ειναι πιθανον οτι οι χαρακτηρες του EOB 2 της Amiga δεν θα μπορουν να γινουν import στο EOB 3 που υπαρχει μονο για DOS και οχι για Amiga. Βασει αυτών μαλλον θα προτιμήσω τη DOS εκδοση.
 
Eίμαι και εγώ υπέρ των pc εκδόσεων (δείχνουν πιό ωραίες όπως έγραψε και ο bspus, εφόσον έχουν περισσότερα χρώματα).

Ο κύριος λόγος που είχα ασχοληθεί με τα πρώτα δύο πρώτα Beholders σε Amiga, ήταν επειδή δεν είχα αγοράσει ακόμα PC (το πήρα λίγους μήνες αργότερα, στα τέλη του '92).

Γενικά, οι αρχικές εκδόσεις των παιχνιδιών έχουν μία ξεχωριστή γοητεία, και αρκετές φορές (όχι πάντα όμως !!), τείνουν να παίζουν λίγο καλύτερα απο τα ports. (και κακά τα ψέμματα, τα Beholders είναι πρώτα απ' όλα pc games).

Τhat being said, είχα διαβάσει πριν μερικά χρόνια πως υπήρχε "θέμα" με το (ανύπαρκτο) ending sequence στην αρχική pc έκδοση του πρώτου Beholder. (εδώ μετράει "πόντος" υπέρ της Amiga).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα