F-Zero X (The Ultimate Review!)

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.332
Αντιδράσεις
1.356
attachment.php




Έχω πει πολλές φορές ότι το F-Zero X είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι. Όχι μόνο στο Ν64 αλλά το αγαπημένο μου γενικά, βάζοντας ότι έχω παίξει μέχρι τώρα. Πράγμα πολύ περίεργο (οι φίλοι μου με κοιτούν με δυσπιστία όταν τους το λέω) αφού τα Racing δεν είναι καν στα genre που προτιμώ. Και ούτε καν έβαζα το original F-Zero στο top 5 του SNES...

Θα είναι λίγο δύσκολο να κάνω αντικειμενικό review αφού τελικά μάλλον θα περιγράψω τους λόγους που μου αρέσει τόσο Αλλά μετά σκέφτηκα, εδώ όλοι γράφουν ότι να ναι reviews και βγάζουν παιχνίδια όπως τα Halo και FF13 ως αριστουργήματα... οπότε ας γράψω κι εγώ για το παιχνίδι που θεωρώ εγώ σαν αριστούργημα, έτσι για αλλαγή. Άντε, θα προσπαθήσω να βρω ψεγάδια, για το ενδιαφέρον...

Το F-Zero λοιπόν είναι ένα από τα αρκετά franchises της μαμάς Nintendo, αλλά ιεραρχικά θα έλεγα ότι ανήκει στα κατώτερα στρώματα της πυραμίδας. Σίγουρα δεν έχει το μεγάλο όνομα του Mario ή του Zelda ή ακόμα και του Metroid το οποίο από το Μetroid Prime και μετά ανέβηκε πολύ η δημοτικότητά του. Το ότι έχουμε να δούμε F-Zero από εποχές GBA/GC είναι μία ένδειξη ότι ίσως δεν βρίσκεται στις προτεραιότητες της Nintendo. Επίσης θα έλεγα ότι το κοινό που απευθύνεται είναι κάπως μικρότερο... ΑΨΟΓΑ. ΤΕΛΕΙΑ. Οπως ακριβώς μου αρέσει. :cool:

Πρόκειται λοιπόν για ένα φουτουριστικό racing, ένα genre που θα έλεγα ότι έγινε γνωστό κυρίως από το Wipeout στο PS1 και όχι τόσο από το F-Zero στο SNES.

Ξεκινώντας λοιπόν το παιχνίδι, το πρώτο πράγμα του ακούτε είναι ένα εντυπωσιακό σόλο από ηλεκτρική κιθάρα (ή έστω από midi ηλεκτρικής κιθάρας, υπομονή θα μιλήσουμε και για την μουσική) και μετά έρχεται καπάκι η αρκετά εντυπωσιακή starting screen:

attachment.php




Η Νintendo λοιπόν αποφάσισε να δώσει έναν τόνο Aμερικάνικων comic στο παιχνίδι πράγμα που μου θύμισε αρκετά το comic που υπήρχε στο manual του original SNES παιχνιδιού.

attachment.php
Σελίδα από το SNES Manual




Μπαίνοντας στο menu υπάρχουν οι κλασσικές επιλογές που υπάρχουν σε τέτοιου είδους games, GP Race, Time Attack, VS, Practice αλλά και ένα mode που ονομάζεται Death Race γραμμένο με κόκκινα γράμματα. Το Grand Prix λοιπόν έχει αρχικά 3 διαφορετικά κύπελα να κατακτήσετε (Jack, Queen, King) και ένα 4ο το Joker πρέπει να ξεκλειδωθεί. Μετά ξεκλειδώνετε και το το X-Cup. Για κάθε κύπελο πρέπει να τρέξετε σε 6 πίστες, εκτός του X-Cup το οποίο στην ουσία έχει "άπειρες" αφού πρόκειται για ένα random course genetaror. Οπότε έχουμε 24 πίστες και τις random. Καθόλου άσχημος αριθμός. Το Death Race είναι μία στάνταρντ πίστα στην οποία προσπαθήτε να σκοτώσετε όλους τους αντιπάλους όσο πιο γρήγορα μπορείτε και σώζει τους χρόνους σας.

Υπάρχουν 4 διαφορετικά difficulties. το τελευταίο (Master) ξεκλειδώνεται στο τέλος. Αφού λοιπόν επιλέξετε την δυσκολία και το grand prix που θέλετε να παίξετε επιλέγετε το σκάφος σας σε ένα menu που έχει χώρο για πολλά σκάφη τα οποία ξεκλειδώνετε. Και μιλάμε για πολλά σκάφη...

attachment.php
Τα σκάφη, αφού τα ξεκλειδώσετε όλα




Και το παιχνίδι ξεκινάει με την κάμερα να μας δείχνει ένα γενικό πλάνο και να καταλήγει πίσω από το σκάφος μας. Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν η ομαλότατη κίνηση της κάμερας αλλά και το γεγονός ότι υπήρχαν ένας σκασμός από αντίπαλα σκάφη. Οχι 2 όχι 4, όχι 8, όχι 10... αλλά 29 σκάφη! Και το κάθε ένα με το δικό του design και τον δικό του οδηγό, όχι όπως στο SNES που είχε 4 σκάφη και τους κομπάρσους. Και ας έρθουμε στα γραφικά, το αμέσως επόμενο πράγμα που παρατηρούμε.

Σχεδόν όλοι όσοι έχουμε ασχοληθεί έστω και λίγο με το Ν64 έχουμε ακούσει πως το F-Zero X έχει χάλια γραφικά. Από την αρχή είχε κάνει γνωστό η Nintendo πως θα θυσίαζε τα γραφικά ώστε το παιχνίδι να είναι ομαλό και πολύ γρήγορο. Οπότε είχε πέσει πολύ βάρος εκεί από τα περιοδικά, που μας είχανε πρήξει με το θέμα. Και σχεδόν σε όλα τα reviews όλοι έκοβαν πόντους λόγω των γραφικών. Δεν συμφωνώ με αυτό. Και εξηγούμαι.

attachment.php
Μπου χουουου, εχει χάλια γραφικά γιατί μου αρέσει να κοιτάζω στατικές εικόνες και δεν με νοιάζει η κίνηση, κλαψ, λυγμ




Το F-Zero X είναι γρήγορο. Πολύ γρήγορο. ΠΑΡΑ πολυ γρήγορο. Οχι σαν το Wipeout ή το Xtreem G. Αυτά είναι απλά γρήγορα. Το F-Zero X δεν είναι απλά γρήγορο. Είναι, όπως είπα μόλις πριν λίγο, ΠΑΡΑ πολύ γρήγορο με κεφαλαία στο "πάρα". Τι είναι το F-zero X? ΠΑΡΑ πολύ γρήγορο. Έτσι μπράβο.

Για να μπορείς λοιπόν να ελέγξεις αυτήν την ταχύτητα, το παιχνίδι πρέπει να έχει 2 πράγματα. Καλά σχεδιασμένες πίστες με αρκετό χώρο και καλό χειρισμό. Για να έχεις όμως καλό χειρισμό, πρέπει να έχεις και κάτι άλλο. Καλό frame rate. Και όταν λέμε καλό frame rate δεν εννούμε 30fps, άστα αυτά που ξέρεις Joe. Kάθε racing οφείλει να τρέχει στα 60fps, πόσο μάλλον το F-Zero που είναι, τι είπαμε? ΠΑΡΑ πολύ γρήγορο. Έτσι λοιπόν
 
Πίσω
Μπλουζα