F-Zero X (The Ultimate Review!)

borellus είπε:
Πρόσφατα βγήκε μια λίστα με τα 10 πιο metal/rock videogames.. Το F-ZERO X ήταν στο νούμερο 4!Για την ιστορία να πω πως στο νούμερο 1 ήταν το DOOM :cool:
Ενδιαφέρον, έχεις κανένα link να δούμε κι εμείς την λίστα?

Εdit: Βρήκα ένα link τελικά:

http://www.metalsucks.net/2014/02/10/game-trailers-counts-ten-metal-video-games/

Εννοείται ότι το F-Zero X επάξια παίρνει την 4η θέση. Eγώ στην πρώτη θα το έβαζα πάντως γιατί τα κομμάτια που έχει είναι original και όχι renditions/δανεισμένα από metal κομμάτια διαφόρων bands (όπως στο Doom ή σε κάποια άλλα της λίστας που έχουν πάρει τις άδειες και τα έβαλαν όπως είναι, από τα CD στο παιχνίδι).

Χαίρομαι που είδα και το Painkiller στην λίστα, αυτό θα το έβαζα 2ο (για τον ίδιο λόγο).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ολόκληρη η λίστα του Game Trailers με τα δέκα πιο metal/rock videogames.

10. Killing Floor

09. Splatterhouse

08. Devil May Cry 3

07. Carmageddon 2

06. Brutal Legend

05. Painkiller

04. F-Zero X

03. Metal Gear Rising: Revengeance

02. Guilty Gear

01. Doom
 
Μακράν από τα καλύτερα παιχνίδια για N64 (κι όχι μόνο) που κράτησαν γερά στο πέρασμα του χρόνου (ειδικά με το πορωτικό του soundtrack). Kαι μιας κι η Nintendo δεν καταξιώνεται να φτιάξει νέο F-Zero μια τέλεια ιδέα θα ήταν ένα 3DS remake του F-Zero X μαζί με το έξτρα υλικό του F-Zero X Expansion Kit που είχε βγει για το N64 DD. To δοκίμασα σ' ένα φίλο μου (που είναι φοβερός συλλέκτης) κι είναι όνειρο. Το είχε φέρει και στην ρέτρο έκθεση που είχε γίνει πριν μερικά χρόνια στο Περιστέρι.

Imgema είπε:
Με λίγα λόγια στον emulator το παιχνίδι δεν είναι αντιπροσωπευτικό του πραγματικού.
Γενικά το emulation για N64 δεν είναι κι ό,τι καλύτερο. Ένας λόγος παραπάνω που προτιμώ να παίζω σε πραγματικό N64, Virtual Console ή remake.

Imgema είπε:
αν και το classic controller του virtual console δεν είναι το πιο κατάλληλο για αυτό το παιχνίδι.
Eγώ μια χαρά παίζω F-Zero Χ στο VirtualConsole με Classic Controller. Πάντως αν έχεις Classic Controller Pro ακόμα καλύτερα.

borellus είπε:
Ολόκληρη η λίστα του Game Trailers με τα δέκα πιο metal/rock videogames.
10. Killing Floor

09. Splatterhouse

08. Devil May Cry 3

07. Carmageddon 2

06. Brutal Legend

05. Painkiller

04. F-Zero X

03. Metal Gear Rising: Revengeance

02. Guilty Gear

01. Doom
Δεν βλέπω στην λίστα το Lords of Thunder και το Hard Corps Uprising. Iεροσυλία! :rant:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vetus είπε:
To δοκίμασα σ' ένα φίλο μου (που είναι φοβερός συλλέκτης) κι είναι όνειρο.
Ενα όνειρο που μου έχει γίνει εφιάλτης... Θα φύγω από το μάταιο τούτο κόσμο και δεν θα το έχω παίξει ποτέ :p

Vetus είπε:
Γενικά το emulation για N64 δεν είναι κι ό,τι καλύτερο. Ένας λόγος παραπάνω που προτιμώ να παίζω σε πραγματικό N64, Virtual Console ή remake.
Συμφωνώ αλλά υπάρχει το εξής σοβαρό πρόβλημα. Οι περισσότεροι δεν έχουμε NTSC κονσόλα και εκείνη την εποχή τα 50hz παιχνίδια ήταν για τα μπάζα. Οπότε όταν παίζω κάτι στην κονσόλα μου ξέρω ότι είναι μία κακιά, κατώτερη έκδοση, τουλάχιστον τώρα, παλιά πες ότι δεν είχαμε emulators και δεν είχαμε δει τα καλύτερα NTSC. Το PAL F-Zero X τρέχει στα 50fps και είναι λίγο πιο αργό γενικά, ας πούμε. Και μετά έρχεται και το VC όπου η φανταστική Nintendo μας πασάρει κι εκεί ακόμα τα 50hz σκουπίδια της! Ε, πραγματικά, προτιμώ να παίξω με λίγα graphics glitches σε emulator παρά σε PAL. Tα μόνα games που παίζω στο N64 μου πλέον είναι αυτά που δεν παίζουν καθόλου σε emu.


Eγώ μια χαρά παίζω F-Zero Χ στο VirtualConsole με Classic Controller. Πάντως αν έχεις Classic Controller Pro ακόμα καλύτερα.
Δεν ξέρω πως παίζεις το συγκεκριμένο παιχνίδι, πόσο το έχεις προχωρήσει, πόσα staff ghost έχεις νικήσει κλπ. αλλά θα σου πω το πρόβλημά μου με το classic controller (και ευχαριστώ και για την πάσα, που μου δίνεις την ευκαιρία να το εξηγήσω): Εχει αναλογικά shoulders :tsktsk: .
Στο F-Zero X, τα shoulders τα χρησιμοποιούσες για 2 πράγματα, να παίρνεις πιο καλά τις στροφές και με γρήγορο διπλό κλικ ενεργοποιείς την ασπίδα/attack. Λόγω του ότι είναι analog στο classic controller του VC, δεν είναι τόσο γρήγορο ούτε έχει την ίδια ανταπόκριση με τα shoulder του N64 που κάνεις γρήγορο διπλό κλικ με τέτοια ταχύτητα σαν να είχες mouse. Στο F-Zero Χ οι ταχύτητες είναι τόσο μεγάλες που όλα κρίνονται σε δέκατα δευτερολέπτου. Οπότε χρειάζεται να μπορείς να κάνεις αυτήν την κίνηση στιγμιαία. Γι αυτό εξάλλου η Sega στο F-Zero GX μετέφερε το attack σε ένα κουμπί και το έβγαλε από τα analog shoulders του GC controller. Δεν ήταν και ότι καλύτερο αλλά σίγουρα καλύτερο από το να τα άφηνε στα αργά αναλογικά κουμπιά.

Επίσης αυτό το attack κάνει το σκάφος σου να πετάγεται απότομα δεξιά και αριστερά. Οπότε εγώ (όπως και αρκετοί άλλοι παίκτες φαντάζομαι) το χρησιμοποιώ για να παίρνω απότομες στροφές χωρίς να χάνω πολύ ταχύτητα (και γενικά δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου το πατημένο shoulder για να παίρνω στροφές). Στην τελευταία πίστα του Joker (για παράδειγμα) έχει μία απότομη ζιγκ ζαγκ στροφή όπου για να κάνω τον καλύτερο δυνατό χρόνο πρέπει να πατήσω διπλό κλικ αριστερά και αμέσως μετά, στιγμιαία, διπλό κλικ και δεξιά για να κάνω απότομο ζιγκ ζαγκ με τα attacks και να πάρω αυτήν την δύσκολη στροφή χωρίς να χάσω σχεδόν καθόλου ταχύτητα. Οσο πιο γρήγορα το κάνω, τόσο πιο λίγη ταχύτητα χάνω. Ολο αυτό μέσα σε χρονικό περιθώριο μικρότερου του μισού δευτερολέπτου. Στο N64 αυτό το πετυχαίνω σχετικά εύκολα και νικάω το staff ghost με τεράστια διαφορά κιόλας! Με το classic controller δεν γίνεται τόσο γρήγορα με αποτέλεσμα να εκεί να χάνω πολύτιμο χρόνο (και σε εκατοντάδες άλλα σημεία προφανώς) και να μην μπορώ να κάνω τόσους καλούς χρόνους όσους έκανα.

Τελικά αγόρασα ένα καλώδιο/αντάπτορα για να συνδέω το N64 controller στο Wii μόνο για αυτό το παιχνίδι :p Και παίζω με US roms που τα έχουν κάνει injected σε PAL60hz παιχνίδι.
[/QUOTE]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλέ μου άνθρωπε, θυμάμαι ότι έβλεπα τις φωτογραφίες του παιχνιδιού στο Ν64 Magazine και έλεγα πόσο άσχημο έδειχνε, ειδικά σε σχέση με το επερχόμενο τότε Ocarina of Time ή ακόμα και με το μέτριο Extreme G. Ωστόσο διάβασα το review (92% αν θυμάμαι καλά) και όταν το βρήκα τον Μάιο 1999 με 10.000 δρχ το άρπαξα για τη συλλογή περισσότερο.

Περιττό να σου πω ότι τελικά ασχολήθηκα ένα ολόκληρο καλοκαίρι μαζί του με πολλές ώρες καθημερινά και χωρίς να είμαι fan του συγκεκριμένου είδους, περίπου όπως εσύ.

Ωστόσο το βάζω στα ίδια με το GX, το οποίο για μένα διατήρησε την ταχύτητα και το ομαλό 60 fps και πρόσθεσε πολύ ωραία γραφικά που ακόμα και τώρα στέκονται καλά.

Μπράβο στη Νintendo για το συγκεκριμένο παιχνίδι, το οποίο δύσκολα θα δούμε ξανά, τουλάχιστον προς το παρόν.
 
Diddy Kong είπε:
Ωστόσο το βάζω στα ίδια με το GX, το οποίο για μένα διατήρησε την ταχύτητα και το ομαλό 60 fps και πρόσθεσε πολύ ωραία γραφικά που ακόμα και τώρα στέκονται καλά.
Καλά ναι δεν το συζητάμε, τα γραφικά του GX είναι εκπληκτικά και το ότι τρέχει στα 60fps με αυτά το κάνει ίσως το εντυπωσιακότερο παιχνίδι εκείνης της γενιάς, μαζί με το Metroid Prime (που και αυτό στα 60 έτρεχε).

Παρόλα αυτά (θα με πεις τρελό τώρα) προτιμώ το look και την ατμόσφαιρα του X. Εκτός του ότι είναι πιο κοντά στο οπτικό στυλ του SNES F-Zero, αυτό που μου αρέσει είναι γιατί εκεί ψηλά στον ουρανό σου δίνει μία αίσθηση απομόνωσης. Ούτε κτήρια, ούτε κοινό, ούτε να μπορείς να σταματήσεις (αν το μετανιώσεις) και να βγεις από το σκάφος να περπατήσεις έξω από την πίστα και να πας στο σπιτάκι σου. Το GX σου δίνει την αίσθηση μιας ακριβής και δημοφιλούς διοργάνωσης με φανφάρες και θόρυβο ενώ πολλές πίστες είναι χτισμένες στο έδαφος. Το X σου δίνει την αίσθηση μιας πιο "underground", κρυμμένης, ίσως και παράνομης διοργάνωσης για λίγους εκκεντρικούς πλούσιους, όπου πολλοί πιλότοι πεθαίνουν και δεν τους θυμάται κανείς μετά. Μου αρέσει αυτό το στυλ πιο πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας..

Εγώ από την άλλη πλευρά ασχολούμαι απλά με το να παίζω φυσιολογικά στο pal N64 μου :p

Εννοώ ότι δεν ασχολoύμαι με emulator, με ntcs Ν64, με vc και τα σχετικά.. όχι ότι με ενοχλεί κάτι σε αυτά!

Απλά προτιμώ αυτό που είχα μικρός έτσι για να θυμόμαστε τις παλιές καλές μέρες! :D
 
Ορίστε και μερικά trivia για το παιχνίδι:

  1. Στο F-Zero X πρωτοεμφανίστηκαν 27 νέοι οδηγοί, οι περισσότεροι από κάθε άλλο παιχνίδι της σειράς.
  2. O Blood Falcon δημιουργήθηκε από τον Black Shadow προκειμένου να καταστρέψει την φήμη του Captain Falcon.
  3. Ο οδηγός Octoman είναι παντρεμένος με 9 παιδιά! Επίσης οι υπόλοιποι κάτοικοι του πλανήτη Takora, από όπου κατάγεται, είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθούν τους αγώνες του.
  4. Στην Ευρώπη το F-Zero X ήταν ο 100ος VC τίτλος για τo Wii.
  5. Όταν το παιχνίδι κυκλοφόρησε για το iQue Player για τη κινεζική αγορά το 2004, ήταν το πρώτο και μοναδικό παιχνίδι της σειράς που είχε online multiplayer. Επίσης ήταν το πρώτο racing παιχνίδι της Nintendo γενικότερα με online multiplayer.
  6. Στο expansion για το 64DD ο Captain Falcon, o Samurai Goroh και η Jody Summer έχουν unlockable super οχήματα με τέλεια στατιστικά και έχουν διαφορετικά ρούχα. Όλα αυτά υπάρχουν ήδη στην απλή κασέτα του F-Zero X αλλά απαιτούν το expansion για να ξεκλειδωθούν.




4258.jpg


7. Το expansion kit για το 64DD είναι συμβατό με το Ευρωπαϊκό και Αμερικάνικο F-Zero X, ωστόσο το ίδιο το 64DD είναι region locked, επομένως όταν ξεκινάει με ευρωπαϊκή κασέτα παγώνει στην πρώτη οθόνη.

 
Ας επανέλθουμε στην τρέλα του F-ZERO X! :D

Κυκλοφόρησε στην Ευρώπη στις 6 Νοεμβρίου 1998 (Ιούλιο είχε κυκλοφορήσει Ιαπωνία και Σεπτέμβριο Αμερική).

02.jpg

"Nintendo Official Magazine": 92%

"N64 Magazine": 91%

"N64 Gamer": 92%

Ώρα για retro stuff! :cool:

Οκτώβριος 1998 και το Gamepro κάνει δισέλιδο review στο F-ZERO X.. δείτε την πρώτη σελίδα..

1.jpg

Ιούνιος 1999 και το Gamepro δημοσιεύει έναν 6σέλιδο οδηγό στρατηγικής για το F-ZERO X.. δείτε ένα μέρος..

4.jpg

Enjoy! :D

01.jpg

2.jpg

3.jpg
 
Ευχαριστούμε borellus και Diddy για τα trivia και τα scans :)

Πάντως αυτός που έγραψε τον οδηγό στρατηγικής που βρήκε την εκκίνηση turbo να μου πει κι εμένα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Πάντως αυτός που έγραψε τον οδηγό στρατηγικής που βρήκε την εκκίνηση turbo να μου πει κι εμένα :p
Κατέληξε στο συμπέρασμα μετά απο επισταμένες έρευνες λέει :p
 
Πίσω
Μπλουζα