Facebook vs Forums: Μερικές σκέψεις

Άλκη οποτε μπορείς να μπαίνεις στο φόρουμ εδω είναι πιο ήρεμα τα πράγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ενημερώνω ότι η λειτουργία του facegroup group αναστέλλεται επ' αόριστον (πιθανότατα οριστικά), καθώς δεν εξυπηρετεί πια τους σκοπούς για τους οποίους δημιουργήθηκε, αλλά κι επειδή όλοι οι admins έχουμε καλύτερη δουλειά να κάνουμε από το να κυνηγάμε κάθε λογής φανερά και κρυφά spambots ή διάφορους τοξικούς / self-entitled / βαρεμένους.

Παρόλο που έφτασε τα 25.000 μέλη, στάθηκε περίτρανη επιβεβαίωση του γνωστού ρητού "ουκ εν τω πολλώ το ευ, αλλά εν τω ευ το πολύ".

Όσοι δεν αρέσκονται / αρκούνται σε fast-food καταστάσεις, αλλά πραγματικά ενδιαφέρονται για το Retromaniax και γενικότερα τη Retro θεματολογία, δεν έχουν παρά να εγγραφούν και να συμμετέχουν ενεργά στο forum μας (χρησιμοποιώντας μια τεχνολογία που είναι ήδη πλέον ρετρό από μόνη της).
 
Ενημερώνω ότι η λειτουργία του facegroup group αναστέλλεται επ' αόριστον (πιθανότατα οριστικά), καθώς δεν εξυπηρετεί πια τους σκοπούς για τους οποίους δημιουργήθηκε, αλλά κι επειδή όλοι οι admins έχουμε καλύτερη δουλειά να κάνουμε από το να κυνηγάμε κάθε λογής φανερά και κρυφά spambots ή διάφορους τοξικούς / self-entitled / βαρεμένους.

Παρόλο που έφτασε τα 25.000 μέλη, στάθηκε περίτρανη επιβεβαίωση του γνωστού ρητού "ουκ εν τω πολλώ το ευ, αλλά εν τω ευ το πολύ".

Όσοι δεν αρέσκονται / αρκούνται σε fast-food καταστάσεις, αλλά πραγματικά ενδιαφέρονται για το Retromaniax και γενικότερα τη Retro θεματολογία, δεν έχουν παρά να εγγραφούν και να συμμετέχουν ενεργά στο forum μας (χρησιμοποιώντας μια τεχνολογία που είναι ήδη πλέον ρετρό από μόνη της).
Κρίμα που έκλεισε το γκρουπ του fb. Ελπίζω να ξανανοίξει. Τα θετικά ήταν περισσότερα από τα οποια αρνητικά, ιδίως σε σύγκριση με άλλα ανάλογα γκρουπ. Υπήρχαν και διαμάντια αλλά δυστυχώς η αναλογία τους ήταν 1/5.
 
Το φμπ έχει διαλύσει το σύμπαν.. άσε που έχει πάρει την κάτω βόλτα και πολλοί απενεργοποιούν το λογαριασμό τους και την κάνουν με ελαφρά πηδήματα επίσης πολλές γνωστές ξένες και ελληνικές ιστοσελίδες το έχουν παρατήσει το φμπ και επικεντρώνονται περισσότερο στο δικό τους διαδικτυακό χώρο και κοινότητα.

Συνηθίζω πολλές φορές να λέω σε φίλους και γνωστούς μου ότι έχω 2 οικογένειες.. την πραγματική και αυτή στα φόρουμ (ρετρό κοινότητα) και που γνωρίζω καμία 15 χρόνια και που ξέρω προσωπικά (είτε που έχω γνωρίσει προσωπικά είτε όχι αλλα νιώθω ότι τους γνωρίζω), για μένα εδώ είναι τα πραγματικά μέλη και όχι τα 250.000 που δεν βλέπω στον "πυρήνα" του ρετρό δηλαδή στο φόρουμ.

Καιρός λοιπόν είναι όσοι έφυγαν και πήγαν στο φμπ και ασχολούνται απο εκεί με το ρετρό να ξαναγυρίσουν πάλι στα φόρουμ! (έτσι και αλλιώς το φμπ έχει πάρει την κάτω βόλτα)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα προσθέσω ότι οι χρήστες ενός φόρουμ είναι συνήθως περισσότερο "συνειδητοποιημένοι". Υπάρχουν ομάδες στο fb με χιλιάδες μέλη αλλά και που υπάρχουν, ελάχιστοι ασχολούνται. Λίγες νέες δημοσιεύσεις αραιά και που με λίγα λάικ. Φυσικά και πολλά φόρουμ μετά από κάποιο καιρό πέφτουν σε αδράνεια ή και κλείνουν αλλά επειδή για να γραφτείς η διαδικασία είναι πιο περίπλοκη (αν και πανεύκολη) όσοι μπουν σε αυτά κάπως θα ασχοληθούν, κάτι θα γράψουν (φτάνει να μη σου ζαλίζουν τον έρωτα σε φόρουμ άσχετης θεματολογίας με το προσπαθούν να σε πείσουν να ψηφίσεις το κόμμα ρυάκι ξέρω γω -αληθινή ιστορία).
 
Eφτιαξα εναν λογαριασμο FB γιατι ηθελα ετσι να παρακολουθησω μερικες ομαδες που δεν εχουν παρουσια πουθενα αλλου.Την πρωτη βδομαδα ενοιωθα σαν παιδακι που το εβαλαν πρωτη φορα σε μαγαζι με καραμελες,σοκολατες,γλειφιτζουρια κλπ καθως ποτε δεν ειχα καποιο λογαριασμο.Την δευτερη βδομαδα που ηταν και ητελευταια της σοβαρης αν το πω ετσι ενασχολησης μου καταλαβα πλεον πως το FB ειναι μια λαλακια και μιση και δεν προσφερει απολυτως τιποτα και μιλαω για την παρτυ μου που αλλα περιμενα και αλλα ειδα.Δεκα ατομα να μεινουμε εδω μεσα και να κανω ενα post το μηνα χιλιες φορες το forum παρα το fb.
 
Πολύ κρίμα πάντως που ωραία φόρουμ αντικαταστάθηκαν με ομάδες του fb χωρίς τρελή επιτυχία και πάλι...
 
Να πω ότι στεναχωριέμαι θα πω ψέματα. Δε λέω, ορισμένες φορές υπήρχαν όντως κάποιες ενδιαφέρουσες δημοσιεύσεις, αλλά, όπως ορθώς αναφέρθηκε παραπάνω, χάνονται στο "βάθος του ίντερνετ" αφού δεν ήταν οργανωμένες, ενώ στο φόρουμ θα μείνουν για πάντα, θέλω να πιστεύω. Στα αρνητικά, τα άπειρα bots που κατέκλεισαν τους τελευταίους μήνες τις δημοσιεύσεις. Στην αρχή έκανα αναφορά, αλλά στη συνέχεια βαρέθηκα.

Το καλό με το φόρουμ είναι τα μέλη που το απαρτίζουν: άνθρωποι ευγενικοί που και να διαφωνούν μαζί σου θα το κάνουν ευπρεπώς! Στην ομάδα στο Facebook μια φορά, είχα εκφράσει την άποψή μου σε μια δημοσίευση, και ένας άρχισε να μπινελικώνει χωρίς λόγο. Φυσικά του έστειλα μήνυμα αλλά ουδέποτε απάντησε, προφανώς γιατί ήξερε ότι έχει άδικο. Ας πάει λοιπόν στην ευχή το Facebook!

Μπράβο για την απόφαση, Πρόεδρε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ποτέ δεν μου αρεσε το FB. Ειδκά για το retromaniax πότε δεν μου άρεσε να το παρακολουθώ από εκέι. Μου ήταν κάπως "άβολο" και "γιαλαντζί"
Για να παρακολουθώ το αγαπημένο μου Retromaniax μπαίνω εδώ στην παρέα του φόρουμ και κάνω την "βόλτα μου" καθημερινά.
RIP FB Retromaniax.
 
Δεν είχα ποτέ λογαριασμό στο Facebook και ομολογώ πως αγνοούσα την ύπαρξη του εν λόγω group. Προσωπικά, νομίζω το forum μου ταιριάζει περισσότερο, το βλέπω σαν φυσική συνέχεια των telnet και BBS που βρέθηκα στο παρελθόν. Εκεί μέσα δεν υπήρχαν μέλη κατά λάθος. Όπως και να έχει χαιρετίζω την απόφαση. Το Retromaniax είναι δυνατό από μόνο του.
 
Ενημερώνω ότι η λειτουργία του facegroup group αναστέλλεται επ' αόριστον (πιθανότατα οριστικά), καθώς δεν εξυπηρετεί πια τους σκοπούς για τους οποίους δημιουργήθηκε, αλλά κι επειδή όλοι οι admins έχουμε καλύτερη δουλειά να κάνουμε από το να κυνηγάμε κάθε λογής φανερά και κρυφά spambots ή διάφορους τοξικούς / self-entitled / βαρεμένους.

Παρόλο που έφτασε τα 25.000 μέλη, στάθηκε περίτρανη επιβεβαίωση του γνωστού ρητού "ουκ εν τω πολλώ το ευ, αλλά εν τω ευ το πολύ".

Όσοι δεν αρέσκονται / αρκούνται σε fast-food καταστάσεις, αλλά πραγματικά ενδιαφέρονται για το Retromaniax και γενικότερα τη Retro θεματολογία, δεν έχουν παρά να εγγραφούν και να συμμετέχουν ενεργά στο forum μας (χρησιμοποιώντας μια τεχνολογία που είναι ήδη πλέον ρετρό από μόνη της).
Πολύ καλά κάνετε για μένα και πρόκειται για τάση πλέον. Σε πολλά forums μεταφέρθηκε μεγάλο μέρος της δραστηριότητας στα διάφορα social, το κοινό τους και η φιλοσοφία τους αλλοιώθηκε, το πήραν χαμπάρι και όσα επέζησαν απ' όλο αυτό επικεντρώθηκαν και πάλι στο forum. "Εμπρός πίσω".
 
Πολύ καλά κάνετε για μένα και πρόκειται για τάση πλέον. Σε πολλά forums μεταφέρθηκε μεγάλο μέρος της δραστηριότητας στα διάφορα social, το κοινό τους και η φιλοσοφία τους αλλοιώθηκε, το πήραν χαμπάρι και όσα επέζησαν απ' όλο αυτό επικεντρώθηκαν και πάλι στο forum. "Εμπρός πίσω".


Το θλιβερό είναι πως ίσως το καλύτερο φορουμ για συζήτηση ταινιών, αυτό του Internet Movie Database, που συμμετείχαν και οι ίδιοι οι συντελεστές αλλά και απλοί θεατές με πολύτιμες πληροφορίες, καταργήθηκε ακριβώς με την αιτιολογία πως οι συζητήσεις μεταφέρθηκαν στα social media. Αλλά περισσότερο το συνδέω με το κόστος διαχείρισης και συντήρησης. Τα πολύ μεγάλα φορουμ ιδιως αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα.
 
Η αλήθεια είναι ότι είχα πολύ καιρό να γράψω εδώ μέσα. Σπάνια το κοίταζα τα τελευταία χρόνια ... Είχα "βολευτεί" με το Fb
Πιστεύω ότι είναι διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους ... Άλλη η χρήση και η αμεσότητα του fb και άλλη του φόρουμ. Το φόρουμ "απαιτεί" περισσότερο χρόνο, πιο προσεκτικό διάβασμα και γράψιμο.
1645316120974.png
Το Fb είναι, όπως σωστά αναφέρθηκε, fast food .... Ένα like, ένα "βιαστικό" ίσως σχόλιο, λίγο scroll-άρισμα μήπως δεις κάτι ενδιαφέρον και μετά πας αλλού.... Το post, είναι συνήθως μια απλή κοινοποίηση από κάπου αλλού, ή μια επικόλληση εικόνας.

Το φόρουμ έχει άλλη αντιμετώπιση, άλλη φιλοσοφία. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι, κυρίως νεώτερης ηλικίας, δεν το ψάχνουν ιδιαίτερα, δεν θα κάτσουν να μελετήσουν όλο το φόρουμ. Εννοώ ότι έχουν μάθει στο "γρήγορο", κάτι που το fb το έχει. Στο fb μια απλή κοινοποίηση είναι αρκετή. Το φόρουμ θέλει να το γράψεις, να το ελέγξεις, να το στοιχίσεις, να προσθέσεις την(τις) εικόνα ... να φτιάξεις μια μικρή ... έκθεση ...

Λίγο πριν ήθελα πχ να κοινοποιήσω στη ομάδα ένα άρθρο από το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής σχετικά με το Photoshop (Το Adobe Photoshop 1.0 κυκλοφόρησε στις 19 Φεβρουαρίου 1990 αποκλειστικά για Macintosh) - και είδα ότι έγινε παύση στην ομάδα.

Έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι από μας είμαστε ρετρό από μόνοι μας, οπότε το φόρουμ δεν μας είναι ξένο.... απλά όπως έγραψα στην αρχή εγω τουλ, είχα "βολευτεί" με το fb ... ε... επιστροφή στις ρίζες μας ... εκεί που κάποτε ξεκινήσαμε τα ταξίδια μας στο διαδίκτυο (αναφέρομαι πχ στα newsgroups και σε εποχές που δεν είχαμε τα Ελληνικά στο πληκτρολόγιο ... τόσο ρετρό :) )

Προσωπικά θα ήθελα να συνεχιστεί η ομάδα στο fb κατανοώντας φυσικά τις δυσκολίες που έχει η διαχείριση (είμαι κι εγώ σε ομάδα συνδιαχειριστής) ... Το δύσκολο είναι να περιοριστούν τα τρολς, οι άσχετες αναρτήσεις, ακόμα και οι συνεχόμενες (δηλ. σε λίγα λεπτά ένα άτομο να ανεβάσει πολλά άρθρα) ... επίσης θα μπορούσαν να μπουν και κανόνες-περιορισμοί για νέα μέλη ...
 
Μια ερώτηση τεχνικής φύσεως. Παρατήρησα ιδίως σε θέματα με δεκάδες ή περισσότερες απαντήσεις, πως όταν πας σε μια απάντηση και βλέπεις μετά με μαύρα φόντα τις υπο-απαντησεις, όταν κάνεις κλικ να εμφανιστούν, δεν γίνεται τίποτα και παραμένουν κρυμμένες.
Είναι όντως πρόβλημα στο server ή είναι μια μορφή shadow ban για μη επιθυμιτα σχόλια; Και το ότι βάλανε το "πιο σχετικά" , ουσιαστικά τα κρύβει όλα τα σχετικά.

Και στο Reddit παρατήρησα κάτι παρόμοιο που ενώ βλέπεις τον αριθμό των σχολίων , όταν μπαίνεις στο θέμα δεν εμφανίζεται τίποτα.
 
Πίσω
Μπλουζα