"Fake" τεχνολογία του αύριο, ή ποιοί σας φάγαν τα λεφτά...

Τα χαλκινα βραχιολακια που φορουσαν οολες οι γυναικες, αλλα και αντρες, εκαναν τιποτα ή ψευτικο και αυτο; Και τι διαφημιζαν πως εκαναν;
 
Λορένα είπε:
Τα χαλκινα βραχιολακια που φορουσαν οολες οι γυναικες, αλλα και αντρες, εκαναν τιποτα ή ψευτικο και αυτο; Και τι διαφημιζαν πως εκαναν;
βοηθούσαν στους ρευματισμούς...
 
Κάνανε διαφήμιση σε περιοδικό η εφημερίδα, spy camera, κατασκοπικη μηχανή.

αφου είχα μανία με της James Bond ταινίες, κατάφερα τον παππού να με παει στο γραφείο πωλισης.

πηραμε μια και αγοράσαμε και ένα ρόλο φιλμ. Μετά από 3 βδομάδες κατασκοπείας, εμφάνισαμε το ρόλο φιλμ, και όλες οι ¨Φοτογραφιεσ΄ βγήκαν μαύρες.......
 
BETTY BOOP είπε:
αν θυμάμαι καλά τα μαχαίρια λέγονταν SHOGUN!
Αν είναι αυτά που είχα πάρει 1.000δρχ. από ένα παζάρι, μία χαρά ήταν! Για 1.000δρχ. πάντα.. Και είναι από τα πράγματα που έχω μετανιώσει που δεν είχα πάρει 3-4 σετ ακόμα. Και κάπου πρέπει να έχω ακόμα 1-2 από αυτά.

Βέβαια αν τα είχα πληρώσει καμία 50.000δρχ. που θα τα είχαν στο τηλεμπακάλικο στην τηλεόραση, μάλλον θα έκλαιγα τα λεφτά μου. :p

Τώρα τι είχα πάρει εγώ... Να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι..

Αυτό που θυμάμαι είναι την μητέρα μου που είχε πάρει ένα δαχτυλίδι δήθεν ότι ήταν από έναν "φαραώ" και έφερνε τύχη (Που φυσικά και δεν είχε πιστέψει αυτές τις βλακείες, απλά της άρεσε σαν δαχτυλίδι.), και ένα μενταγιόν μήλο που είχε επάνω 2 "πραγματικούς" πολύτιμους λίθους.. Που ήταν σε μέγεθος κεφάλι καρφίτσας, και ξεκόλλησαν μέσα σε λίγες ημέρες.. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης η μητέρα μου είχε αγοράσει κάτι αντικολλητικά τηγάνια, που μετά όμως από πολύ λίγο καρό έχασαν το "αντι "...
 
Εμεις ειχαμε αγορασει μια μινι φωτογραφικη μηχανη η οποια φυσικα και ηταν για τα μπαζα. Απο το συγκεκριμενο φιλμ, μια φωτογραφια μονο βγηκε, και δεν τη ξαναχρησιμοποιησαμε :D
 
Rakeesh είπε:
Εμεις ειχαμε αγορασει μια μινι φωτογραφικη μηχανη η οποια φυσικα και ηταν για τα μπαζα. Απο το συγκεκριμενο φιλμ, μια φωτογραφια μονο βγηκε, και δεν τη ξαναχρησιμοποιησαμε :D
κατι τετοιο να υποθεσω??πραγματικα οσες φορες και να το δω μου φτιαχνει την μερα

και τωρα βασικα θυμηθηκα κατι που μου ειχε φανει πολυ αστειο ειχα μια φιλη που η θεια της εμενε στην αριδαια και ειχαν μπει στο σπιτι και τους ειχαν κλεψει τα κοσμηματα μετα απο λιγο καιρο λοιπον ανοιξαν σε ενα τοπικο καναλι και ειδαν τα κοσμηματα να τα πουλανε σε δημοπρασια για καποιον λογο ειχα πεθανει στα γελια οταν μου το ειπε
 
θανος είπε:
κατι τετοιο να υποθεσω??πραγματικα οσες φορες και να το δω μου φτιαχνει την μερα
Με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι αυτό το "θαύμα της τεχνολογίας" το έβρισκες την ίδια στιγμή και σε καταστήματα με τιμή περίπου στα 40 με 45?. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ραδιόφωνο στο πρώτο θέμα τού παρόντος νήματος ήταν δυνατό να λειτουργήσει. Πρόκειται για τα λεγόμενα κρυσταλλικά ραδιόφωνα, που λειτουργούσαν με την απειροελάχιστη ενέργεια τών ραδιοκυμάτων που στέλονται από τους Ρ/Σ και με το κατάλληλο κύκλωμα μπορούσε να γίνει ακουστός ο ήχος από ευαίσθητα ακουστικά, που ερχόταν στο ΚΙΤ. Λειτουργούσαν χωρίς μπαταρίες και η βρύση χρησιμοποιούνταν ως κεραία μεσαίων κυμάτων, περιοχή λειτουργίας αυτού τού τύπου ραδιοφώνων. Θυμήθηκα και τα μαχαιροπήρουνα SHOGUN, που σε πανηγύρι τα πουλούσαν στο 1/10 τής τιμής από τις ανάλογες τηλεοπτικές εκπομπές. Η φωτογραφική μηχανή στο παραπάνω θέμα πρέπει να ήταν μάρκα μ' έκαψες, το πολύ VGA ενώ η κλήση net meeting με το πρωτόκολλο επικοινωνίας Η323 τής microsoft για την παρουσίαση σίγουρα ήταν σε LAN μιας και με τις pstn συνδέσεις τότε με μέγιστο upload 33600 bps από αμφότερες πλευρές η επικοινωνία με εικόνα και ήχο κάθε άλλο παρά αξιοπρεπής ήταν!

Διόρθωση:Μόλις είδα την περιγραφή στο youtbe. QVGA λοιπόν, κάτι που ψιλιάστηκα αλλά λέω για να πουλιέται 95 ευρώ θα είναι έστω VGA. Φυσικά η απόλυτη απογοήτευση για τον μη γνώστη τότε όταν ερχόταν η ώρα να τυπώσει τις πρώτες φωτογραφίες από αυτή τη φτηνιάρικη κατασκευή!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "ραδιόφωνο" είχε κάποια σχέση με αυτό;

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμαμαι στις αρχές των 90ς μια διαφημιση ατομικου παγωτου (ξυλακι ή πυραυλο) που υποτιθεται οτι αν το έτρωγες ενώ φορούσες καπέλο, το καπέλο πεταγοταν πάνω. ποσο μεγαλη ήταν η απογοήτευση μου οταν δεν λειτουργισε... :(

την θυμαται κανεις να μου πει πιο παγωτο ηταν;
 
Agahnim είπε:
θυμαμαι στις αρχές των 90ς μια διαφημιση ατομικου παγωτου (ξυλακι ή πυραυλο) που υποτιθεται οτι αν το έτρωγες ενώ φορούσες καπέλο, το καπέλο πεταγοταν πάνω. ποσο μεγαλη ήταν η απογοήτευση μου οταν δεν λειτουργισε... :(
την θυμαται κανεις να μου πει πιο παγωτο ηταν;
Mάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά στη διαφήμιση, να υποθέσω... :wait2:
 
Agahnim είπε:
θυμαμαι στις αρχές των 90ς μια διαφημιση ατομικου παγωτου (ξυλακι ή πυραυλο) που υποτιθεται οτι αν το έτρωγες ενώ φορούσες καπέλο, το καπέλο πεταγοταν πάνω. ποσο μεγαλη ήταν η απογοήτευση μου οταν δεν λειτουργισε... :(
την θυμαται κανεις να μου πει πιο παγωτο ηταν;
Sorry για το offtopic αλλά για να απαντήσω στο μέλος μας, το παγωτό μάλλον ήταν το HATMAN.

 


(ας μεταφερθεί στην κατηγορία ''Παγωτά'')


 


 
τέτοιους καταλόγους θυμάμαι βρίσκαμε σε τηλεπεριοδικά απ' το καλοκαίρι του 1992 (Ιούλιο πρός Αύγουστο) μέχρι 1994 περίπου.Τα προϊόντα ήταν τραγικής ποιότητας και καθαρή απατεωνιά.Θυμάμαι κάτι μαχαίρια στύλ Ράμπο που πουλούσαν,κάτι σουγιάδες ελβετικούς,κάτι γυαλιά ηλίου που δεν τυφλώνουν στην οδήγηση απ' τα φώτα των πίσω,κάτι κυάλια που δεν έβλεπες ούτε στο μισό μέτρο (χαρακτηριστικά θυμάμαι την μάρκα απ' αυτά τα κυάλια ήταν "Polaris"),μικροσκόπια που μόνο μεγέθυνση δεν έκαναν,κάτι ρολόγια που τα παρουσίαζαν ότι τα φοράνε δύτες που πάνε στα βαθιά και άλλα πολλά.Συμμαθητής μου έκανε το λάθος και πήρε το μαχαίρι τύπου Ράμπο με την επωνυμία..."Παρασκευάς" (wtf!!) και έμεινε με την λαβή στο χέρι απ' το ίδιο απόγευμα.
 
ένα από αυτά είναι μια μηχανή (ακόμη της εποχής του φιλμ) που ήταν σκέτη πλαστικούρα και έγραφε NIkon πάνω ενώ φυσικά κινεζιά της πλάκας, με πλαστικό φακό, που πετύχαινε μια φώτο απ όλο το 36 άρι, είχε και φλας (!) την είχε πατήσει ένας θείος μου και του την είχε πουλήσει ένας πλανόδιος, και δεν του είπα ότι είναι μούφα για να μην τον στενοχωρήσω, αλλά τελικά του το είπε ο γιός του. η μηχανή είχε λιγότερη αξία από ένα 36 άρι + εμφάνιση. επίσης μια συσκευή την οποία βάζεις στην πρίζα και πέφτει η κατανάλωση σου (!) μας έστειλε εγκύκλιο η ΔΕΗ ότι είναι μούφα (φυσικά) και δεν βοηθάει γιατί δεν υπάρχει κανένας τρόπος να μειώσεις την κατανάλωση σου εκτός από (παράνομη) επέμβαση στον μετρητή δηλ. ρευματοκλοπή αυτό που κάνει (υποτίθεται) αυτή η συσκευή διορθώνει τον συντελεστή ισχύος (συν φ) το οποίο όμως δεν έχει καμία οικονομική ωφέλεια για τους οικιακούς καταναλωτές γιατί τα οικιακά ρολόγια δεν μετράνε την άεργο ενέργεια! θα βοηθούσε έναν μεγάλο βιομηχανικό καταναλωτή που έχει ξεχωριστό ρολόι για kVArh, και πάλι όμως όχι με αυτή τη μορφή αλλά με συστοιχία πυκνωτών και ειδικό ελεγκτή. να εξηγήσω: τα πιο συνηθισμένα φορτία είναι τα επαγωγικά, όπου το ρεύμα έπεται της τάσεως, δηλ. αν παραστήσουμε την τάση και το ρεύμα με στρεφόμενα διανύσματα, υπάρχει μια γωνία μεταξύ ρεύματος και τάσης .το συνημίτονο αυτής της γωνίας είναι ο συντελεστής ισχύος (συν φ). όσο πιο κοντά στην μονάδα είναι τόσο λιγότερο επιβαρύνεται το δίκτυο από τα άεργα (που δεν παράγουν έργο-είναι μια ισχύς η οποία ταλαντώνεται μεταξύ καταναλωτή και παραγωγού και χρησιμεύει στο να δημιουργηθεί το μαγνητικό πεδίο στον στάτη του ηλεκτροκινητήρα ή στα πηνία του μετασχηματιστή. εξ ορισμού άεργος ισχύς υπάρχει μόνο στο εναλλασσόμενο και όχι στο συνεχές>)
 
Fake συνγρονης τεχνολογιας. Genesis RHOD 400. Eνα πληκτρολογιο που δεν εχει τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο απο τα υπολοιπα της κατηγοριας του. Α! ναι εχει λεντακια που αναβοσβυνουν αν θελει καποιος. Αγοραστηκε πριν εναμιση χρονο, απο e-shop, δυο χρονια εγγυηση λεει, δουλευει κανονικα, δεν εχω και ιδιαιτερες απαιτησεις, ολα καλα, μονο που ξεβαφει ρε γμτ! Και ναι αν και πληκτρολογιο μεμβρανης το μανουαλ στο κουτι του γραφει μηχανικο. Ρωτησα την εταιρεια αν μπορω να αγορασω καπακια πληκτρων να αντικαταστησω τα ξεβαμενα και απαντησαν οτι δεν πουλανε τετοια πραγματα και να απευθυνθω στο καταστημα αγορας. Πηρα τηλεφωνο το σερβις, βγηκε το λογιστηριο και μου ειπαν να στειλω μειλ στο σερβις, ετσι ειναι η διαδικασια ειπαν. Εστηλα 2 φορες, οσο απαντησατε εσεις αλλο τοσο απαντησαν κι αυτοι. Πριν με κατηγορισετε, οτι κατηγορω,εχω κρατησει μειλ και αποδειξεις. Ενταξει πληκτρολογιο των 20Ε ειναι, αν ειταν ομως των 100, θα αλλαζε η αντιμετωπιση?
 

Συνημμένα

  • Genesis RHOD400.JPG
    Genesis RHOD400.JPG
    309,6 KB · Προβολές: 7
  • Rhod400RGB book.JPG
    Rhod400RGB book.JPG
    148,7 KB · Προβολές: 7
Πίσω
Μπλουζα