Fame (1980) - [Ταινία]

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
118
Είδος: Δράμα

Σκηνοθεσία: Alan Parker

 


Πρωταγωνιστούν:

Irene Cara/Coco

Lee Curreri/Bruno

Laura Dean/Lisa

Albert Hague/Shorofsky

Paul McCrane/Montgomery

Anne Meara/Mrs. Sherwood

Joanna Merlin/Miss Berg

Barry Miller/Ralph

Gene Anthony Ray/Leroy

Maureen Teefy/Doris

Debbie Allen/Lydia

Περίληψη (από shop21.gr):

Τέσσερα χρόνια φοίτησης σε σχολή παραστατικών τεχνών. Οι ακροάσεις, τα έτη, το πτυχίο, τα όνειρα των φοιτητών, τα προσωπικά τους προβλήματα, οι φιλοδοξίες, οι σχέσεις μεταξύ τους, καθώς και οι κόντρες με τους καθηγητές.

Κριτική (Μίλτος Σαλβαρλής HiTECH):

Ένα φιλμ χωρίς εκπλήξεις, αλλά ευχάριστο και γεμάτο πανέμορφη μουσική και τραγούδια. Ο Αλαν Πάρκερ ενεργοποιεί όλα τα στερεότυπα μιας κοινωνικής ταινίας που έχει θέμα τους εφήβους (ανασφάλειες, πρώτα ερωτικά σκιρτήματα, προσωπική προβολή, όνειρα) και εστιάζει σε μια παρέα νέων οι οποίοι σπουδάζουν υποκριτική, χορό, τραγούδι και μουσική.

Μια ταινία που εχε τόσο μεγάλη απήχηση στα 80s, που έγινε 2 χρόνια μετά τηλεοπτική σειρά με μεγάλη επιτυχία.


Η ταινία είχε αρκετά μεγάλες διαφορές με τη σειρά (ουσιαστικά η σειρά αναιρεί την ταινία- ξεκινάει την ιστορία από την αρχή).





http://www.imdb.com/title/tt0080716/

YouTube - FAME MOVIE TRAILER (1980) [edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τις πολύ αγαπημένες ταινίες και από εκείνες που προδίδουν την ηλικία μας!!! :)
 
Juanita είπε:
Από τις πολύ αγαπημένες ταινίες και από εκείνες που προδίδουν την ηλικία μας!!! :)
Όντως κορυφαία ταινία!

Τι κρίμα που αποφάσισαν να κάνουν κάτι σαν remake φέτος

Ιεροσυλία!

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πώς έπεισαν τη Debbie Allen (Miss Grant) να συμμετάσχει

http://www.imdb.com/title/tt1016075/
 
Juanita είπε:
Από τις πολύ αγαπημένες ταινίες και από εκείνες που προδίδουν την ηλικία μας!!! :)
Ποιά ηλικία μας? Το 30ντα φεύγα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Σοβαρολογείς;;;8)Και θα κάνει την καθηγήτρια χορού στα 50τόσα της;;;;
Όχι, θα υποδύεται ένα εντελώς διαφορετικό ρόλο:

Τη διευθύντρια του σχολείου

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ:

http://www.imdb.com/title/tt1016075/

Εμένα γιατί μου φαίνεται από τώρα μάπα το καρπούζι; :(
 
πολυ ωραια ταινια!!! ¨)
 
Ωραία ταινία για την εποχή της, η μουσική όμως πιο αξιομνημόνευτη, όταν διαβάζω τη λέξη fame, αμέσως μου έρχεται η μουσική της ταινίας στο νου μου.
 
Δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα με την ταινία, τη θεωρώ απλά καλή.

Παρόλα αυτά, είναι ένα ακριβές καθρέπτισμα της καθημερινότητας και της εξέλιξης σε σχολές παραστατικών τεχνών, εκείνης της δεκαετίας! Οι χαρακτήρες είναι αληθινοί και τα μηνύματα που περνούσε αρκετά.
 
Παρατηρώ πως αρκετοί από τους ηθοποιούς στην ταινία του 80, έπαιξαν και στο σήριαλ τον ίδιο χαρακτήρα, όπως οι Lee Currery & Gene Anthony Ray. Από την άλλη όμως πλευρά υπήρξαν και διαφορροποιήσεις στο casting:Την Coco ας πούμε στο σήριαλ έπαιζε η ηθοποιός Erica Giller και όχι η τραγουδίστρια Irene Cara (τραγουδίστρια του ομώνυμου κομματιού Fame αλλά και του Flashdance)

Και μια μάλλον δυσάρεστη ενημέρωση: Έχω μάθει πως εδώ και αρκετά χρόνια ο Gene Anthony Ray δεν είναι ανάμεσά μας...νομίζω πως έφυγε από AIDS!
 
Εχεις δίκιο, πέθανε από AIDS, νομίζω το 1996, η τελαυταία του εμφάνιση ήταν σε μία ταινία με τη Γούπι Γκόλμπεργκ.
 
"Fame i wanna leave forever"... Σε πιάνει μια μικρή μελαγχολία όταν την βλέπεις.... Το ριμέικ δεν εχω καταφέρει να το δω ακόμα αλλά πιστεύω να είναι όπως την παλιά... :)
 
Μόνο το τραγούδι θυμάμαι από αυτή την ταινία...
 
trailer της ταινιας

[video=youtube;vsnQ8p-BVmQ]

 
Πίσω
Μπλουζα