Famicom or NES ?

demonsorrow

RetroN00b
Joined
19 Ιουν 2010
Μηνύματα
12
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα σε όλους τους ρετράδες !

Παιδία θέλω να τσιμπήσω ένα απο τα δύο από ebay..

Εσείς ποιό μου προτείνετε ? Ευχαριστώ
 
ειναι το ιδιο μηχάνημα

Βασικα το θελεις για συλλογή η για να παίζεις?
 
Το θέλω για να παίζω, σκοπεύω να αρχίσω συλλογή με παλιά retro games.

Θα ήθελα επίσης να ξέρω πόσο ανθεκτικό είναι στην χρήση και στον χρόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το NES είναι γενικά πιο ποιοτικής και ανθεκτικής κατασκευής ενώ και οι επαφές του είναι πιο προστατευμένες.
 
Για να παίζεις, πάρε κάτι τετοιο , για original περιμένε και κάποιος λογικά θα βάλει αγγελία εδω, ετσι πήρα το δικό μου.
 
Saulot είπε:
Για να παίζεις, πάρε κάτι τετοιο , για original περιμένε και κάποιος λογικά θα βάλει αγγελία εδω, ετσι πήρα το δικό μου.
Καλή η ιδέα σου γιατί κάτι τέτοια είναι και με AV και όχι RF (less troubles), από την άλλη θέλω να μπω τελείως στο πετσί του retro gaming και δεν ξέρω κατα πόσο θα βοηθήσει να παίζω με third party σύστημα. Ο αυθεντικός μοχλός δεν μπαίνει στα third party ?
 
αν θες original χειριστήριο, αυτό τα υποστηρίζει.
 
Λέει ότι δεν το υποστηρίζει.

Unit will not work with NES/SNES/Genesis original Accessories.
 
Ωραία ας πούμε ότι παίρνω αυτό και παίζω μαζί του, ποιό απο τα δυό να πάρω για συλλογή και αν θα πάρω να το παρώ σε καλή κατάσταση να δουλεύει ?
 
Συνήθως όταν είναι σε καλή κατάσταση εξωτερικά, θα είναι και εσωτερικά, δηλαδή θα δουλεύει. Εννοείται ότι αν πάρεις μια κονσόλα για συλλογή θα πρέπει να δουλεύει, αυτό είναι αυτονόητο. Προσωπική μου άποψη είναι να πάρεις ένα ευρωπαϊκό Nes για να παίζεις κι αν το βρεις πατενταρισμένο για να παίζει και τα NTSC θα είσαι "άρχοντας".

Όσον αφορά για συλλογή εκεί θα έχεις τελείως διαφορετικά κριτήρια. Όποια κονσόλα έχω για συλλογή την αγοράζω πάντα με το αυθεντικό κουτάκι της και την τοποθετώ σε ψηλό σημείο ώστε να προστατεύεται από σκόνες, κραδασμούς και "περίεργους" επισκέπτες....
 
Πίσω
Μπλουζα