FAQ: Modding / επισκευές κονσολών

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι να αρχίσω να ασχολούμαι σιγά-σιγά και εγώ με το modding (κυρίως τις επισκευές) στο άμεσο μέλλον (μην έχοντας όμως καμία απολύτως εμπειρία,θα αρχίσω εννοείται τους πειραματισμούς με χαλασμένες κονσόλες) ,όπως αναφέρω όμως στη παρένθεση δεν ξέρω τη τύφλα μου για την ώρα,έχω λοιπόν μερικές γενικές ερωτήσεις.

-αρχικά για τον εξοπλισμό,τι εργαλεία θα πρέπει να προμηθευτώ; και σε τι τιμές κυμαίνονται;

-υπάρχουν εξαρτήματα (π.χ βύσματα,καλώδια,πυκνωτές κ.α) για τα οποία καλό θα είναι να έχω κάποιο στοκ;

-και τέλος (για τώρα τουλάχιστον),υπάρχουν εξειδικευμένα sites που να έχουν διάφορα σχετικά άρθρα και οδηγούς;

τελικά δεν υπάρχει κάποιος που να ξέρει κάποια πράγματα σχετικά με τις επισκευές/μονταρίσματα κονσολών ;

( μου αρκεί και ένα link για άλλο site αν περιέχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες ;) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν. Τα "εργαλεία" (εκτός από κατσαβίδια προφανώς) είναι κολλητήρι και καλάι. Για τις δουλειές που το θέλεις ένα κολλητήρι 25w είναι ότι πρέπει. Αργότερα, αμα το προχωρήσεις και σε moding καταστάσεις ένα dremel θα είναι απαραίτητο για τα κόψε - ράψε, αλλά τώρα δεν το βρίσκω αναγκαίο...

Τιμή; Ανάλογα. Τα κολλητήρια ξεκινάνε από 10-15 ευρώ και ανεβαίνουν. Θεωρώ υπερβολή σαν ερασιτέχνης να δώσεις πολλά λεφτά για κολλητήρι. Προτίμησε μια "τίμια" μάρκα (weller, antex, ersa). Περίπου 30 ευρώ θα κάνει (ανάλογα και το μοντέλο φυσικά).

Μαζί με το κολλητήρι και το καλάι για να κολλάς, πάρε και ένα stand για το κολλητήρι σου καθώς και ένα σφουγγαράκι να καθαρίζεις τη μύτη.

Εδώ ένας mini guide.

Σχετικά με το στοκ. Το στοκ δημιουργείται βασικά με τον καιρό. Απλά όταν πηγαίνεις για να πάρεις έναν πυκνωτή, παίρνεις 5-6 (και παραπάνω άμα είναι χωρητικότητες που χρησιμοποιούνται συχνά, φτηνά είναι αυτά).

Για guides και οδηγούς.. το google... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οκ,ευχαριστώ ;)

και μια κάπως ιδιαίτερη ερώτηση,υπάρχει κάποια κονσόλα κατάλληλη για "προπόνηση" ; (δηλαδή να παρουσιάζει προβλήματα τα αίτια των οποίων να εντοπίζονται εύκολα,να έχει σχετικά "'άδειο" pcb,γενικά να είναι "εύκολη" για πρώτες δοκιμές)
 
krem13 είπε:
-αρχικά για τον εξοπλισμό,τι εργαλεία θα πρέπει να προμηθευτώ; και σε τι τιμές κυμαίνονται;

-υπάρχουν εξαρτήματα (π.χ βύσματα,καλώδια,πυκνωτές κ.α) για τα οποία καλό θα είναι να έχω κάποιο στοκ;

-και τέλος (για τώρα τουλάχιστον),υπάρχουν εξειδικευμένα sites που να έχουν διάφορα σχετικά άρθρα και οδηγούς;
Εγω ξεκινησα να ασχολουμαι τους τελευταιους μηνες. Κατα τα την αποψη μου να τι χρειαζεται κανεις για αρχη.

Εξοπλισμος:

  • το καλυτερο σταυροκατσαβιδο που μπορεις να βρεις
  • κανα δυο καλα ισια κατσαβιδια (μικρη και μετρια μυτη)
  • ενα καλο σετ κατσαβιδι με μυτες (κατι που να εχει torx, triwing και security μυτες)
  • 2-3 κοφτες, μικρο εως μεγαλο
  • ενα καλο κοπιδι
  • πενσες, ταναλιες, μυτοτσιμπιδα διαφορα μεγεθη
  • ενα φτηνο πολυμετρο
  • ενα φτηνο κολλητήρι, κατι μικρο και κατα προτιμηση με μπαταριες, με τις μικροτερες μυτες που μπορεις να βρεις, συν ενα ρολο solder και σολντερινη
  • ενα helping hands με μεγεθυντικο φακο
  • ενα καλο ξεκολητηρι (πολυ σημαντικο)
  • ενα σετακι οδοντιατρικα εργαλεια
  • ενα magnetizer
  • μια οδοντοβουρτσα μαλακη


υποθετω οτι ξεχναω μερικα πραγματα ακομα, αλλα θα τα βρεις στην διαδρομη

Εξαρτηματα:

  • ενα bread board
  • καλωδια
  • διακοπτες και κουμπια
  • θερμοσυστελομενο σε διαφορα μεγεθη


υποθετω οτι ξεχναω διαφορα, αλλα γενικα θα τα βρεις αναλογα με το τι ασχολεισαι

Οδηγοι:

  • κατσε διπλα σε καποιον που ξερει τι κανει
  • το google (και ειδικα το youtube) ειναι ο φιλος σου
 
εγω προ 6μηνου αρχισα να ψιλο-ασχολουμαι, για τα τελειως basic πραγματα (φιξαρισμα ψυχρης κόλλησης, κανεναν καθαρισμο σε ακροδεκτες cartridge slot κτλ).

εχω λοιπόν:

  • Κολλητήρι για λεπτές κολλήσεις (μοντέλο Mod Pro MP-61 CORDLESS 6W SOLDERING IRON) πολύ ευελικτο το συγκεκριμένο. φυσικά καλαι, σφουγγαρακι (οτι να ναι)
  • Απορροφητική τρόμπα (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για να αφαιρουμε κολλησεις)
  • Ψηφιακό πολύμετρο μίνι (μοντέλο GM-280)
  • Shinobi II toolkit (ανοιγω σχεδον τα παντα πλην SNES carts αν θυμαμαι καλα)
  • κλασσικά πενσες, ταναλιες, μυτοτσιμπιδα κτλ
  • μερικούς κοφτες, μικρο εως μεγαλο

αυτα :p ειπαμε για basic πραγματα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τα basic ξεκινάς, και μετά κολλάς (εννοώ κολλάς το μικρόβιο, αλλα και γενικά κολλάς με το κολλητήρι :D ), και τελειωμό δεν έχεις. Εκτός από όλα αυτά που ανέφερες, χρειάζεται και ενας καλός EPROM programmer. Εγώ έχω αυτόν, εχοντας "καψει" αρκετά kickstarts και TOSes. Χρειάζεται για το modding σε περίπτωση που καποιος θέλει να καψει κάποιο αλλο custom firmware. Κι αν η κονσόλα που θελει να πειράξει, εχει BIOS (ή ROM) κολλημένη, εκεί αρχίζει η μαγεία. Να ξεκολλήσεις την παλια, να βαλεις σόκετ, να καψεις την eprom κλπ κλπ. Εκτός αυτου διαθέτω όσα ανέφερες πλην του Shinobi κιτ. Υπαρχει τίποτα σε Rygar kit ή μηπως ο δίσκος με την αλυσίδα θα κανει ζημνιά; ;) :D (οσοι με εχετε παίξει καταλαβαίνετε δια τί ομιλώ)
 
:D :D:D Rygar kit !!!! Καλο!

εγω βασικά μονο για τα βασικα τα εχω. παραπανω δεν πιανουν τα χερια μου Νικόλα! μεχρι εκει. οτι αλλο παθουν οι κονσολιτσες, ας πάνε στο καλό ή σε καποιον που να ξερει. δεν βάζω χερι! μακαρι να 'ξερα!
 
ndial το Shinobii Toolkit το πήρες κατευθίαν απο την σελίδα τους ? Φαίνεται πολλά υποσχόμενο!
 
απο Amazon το πηρα προ 6μηνου.

καπου υπάρχει ρε παιδια και ενα στο ebw αλλα με αλλο ονομα. ομως ειναι ιδιο (ετσι δειχνει).

μαλιστα το shinobi εχει μεσα και πινακακι με τους κωδικους των κλειδιων - μυτων και σε ποια κονσολα κανουν!

(+ του X360 το μαραφετι για ανοιγμα)
 
Το Access Pro Toolkit V2 λές μάλλον. Μου το πρότεινε ο Getta Robo σε ένα άλλο thread. Εφόσον είναι τα ίδια θα αρπάξω αυτό απο το ebw. Λογικά θα έρθει γρηγορότερα χεχε! Thanks ;)
 
yep that's it.

κοιτα το μονο που δεν "ανοιγει" (μουχαχαχα) ειναι αν θυμαμαι καλα τα καρτ του SNES (δεν εχει το 3.8 ή το 4.5 torx, ενα απο τα δυο εχει μονο)
 
καλη κονσολα για προπονηση ειναι το atari 2600 ( νομιζω)και γενικα οτι κονσολα εχει μονης οψης πλακετα,οσο για τα εργαλεια,σου τα ειπαν.

μπορεις ψαχνοντας σε ebay klp να βρεις σετακια πυκνωτων και αντιστασεων,σε πολυ χαμηλο κοστος ωστε να δημιουργησεις και το ''στοκ'' σου.
 
Τα Φωτα σας

επειδη εχω εναν μεγαλο αριθμό κονσολών θελω καποιες συμβουλες ωστε να μπορω και εγω να ξερω τι μου γινετε ? (σιγουρα θα μου πειτε πρωτα να δεις την βλαβη και μετα οσο μπορουμε να βοηθησουμε ) αλλα δεν θελω και εγω να υποχρεωνω τον καθε φιλο για τα δικα μου θεματα

τι χρειαζομαι ...

1) τι εργαλεια χρειαζομαι για κονσολες (snes,gamecube,microsoft,sega,amigacd32..) και φυσικα sites που τα πουλανε (αν γινετε απο ελλαδα)

2) τι ανταλακτικα εννοω (πυκνωτες,ασφαλειες,καλωδια κτλπ)

3) κανεναν οδηγο (κολληματα,συντηρηση) να μπαινω λιγο στο κλιμα (αλλα αν γινετε στα ελληνικα )

ευχαριστω εκ τον πρωτερον
 
LIONHEART είπε:
επειδη εχω εναν μεγαλο αριθμό κονσολών θελω καποιες συμβουλες ωστε να μπορω και εγω να ξερω τι μου γινετε ? (σιγουρα θα μου πειτε πρωτα να δεις την βλαβη και μετα οσο μπορουμε να βοηθησουμε ) αλλα δεν θελω και εγω να υποχρεωνω τον καθε φιλο για τα δικα μου θεματα
Οχι,δεν υποχρωνεις κανεναν..εδω ειμαστε μια παρεα..ο,τι θες το ρωτας και εφ'οσον ξερουμε σου απανταμε..

1) τι εργαλεια χρειαζομαι για κονσολες (snes,gamecube,microsoft,sega,amigacd32..) και φυσικα sites που τα πουλανε (αν γινετε απο ελλαδα)




Θες:ειδικα κατσαβιδια για να μπορεις να τα ανοιξεις..απο Ελλαδα δυστυχως δεν γνωριζω καποιο site αφου συνηθως ψωνιζω απο ebay..στην Αθηνα πάντως στην οδο Αθηνας (κοντα στο Μοναστηρακι) στα μαγαζια με βιομηχανικα εργαλεια βρισκεις ο,τι θες..Επισης θες κολλητηρι,καλαϊ,ενα ψηφιακο πολυμετρο

2) τι ανταλακτικα εννοω (πυκνωτες,ασφαλειες,καλωδια κτλπ)




Κοιτα αυτα εξαρτωνται απο αυτο που θες να φτιαξεις..λιγο δυσκολο να το ξερεις απο πριν

3) κανεναν οδηγο (κολληματα,συντηρηση) να μπαινω λιγο στο κλιμα (αλλα αν γινετε στα ελληνικα )

 


Μπορεις να ψαξεις και εδω στο ρετρομανιαξ αλλα και στο google..και παλι εξαρταται απο αυτο που θες να φτιαξεις..οποτε καλυτερα ξεκινα με κατι πιο συγκεκριμενο και..εδω ειμαστε :)
 
ευχαριστω για την απαντηση ..

Σιγουρα τα παιδια εδω μεσα ειναι πολυ εμπειρα σε τετοιου ειδους προβληματα και μερικες φορες οταν ψαχνωντας απο την πλευρα σου γινεσαι ειδηκος και μπορεις να προλαμβανεις καποιες καταστασεις για παραδειγμα τα παιδια που αντιμετωπισαν ενα θεμα με το cd32 ηξεραν τι πυκνωτη να παρουν εκει θελω καποια βοηθεια τωρα απο εργαλεια και θα το ψαξω απο την πλευρα μου οσο μπορω αλλα αν εχει και καποιος την διαθεση μπορει να μου πει τι ακριβως να παρω ,να μην ψαχνω δεκα ωρες :( οχι τιποτα αλλο απλα να ειμαι ποιο προετοιμασμενος αλλα και να εξοικιωθω απο την πλευρα μου
 
Το θέμα συγχωνεύτηκε με ένα ήδη υπάρχον, όπου συζητούνται τα ίδια πράγματα! :)

Φίλε Lionheart, αν θες διάβασε το παρόν θρεντ από την αρχή! Μπορεί να σε βοηθήσει και να σε κατατοπίσει λίγο καλύτερα! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα