Fast and Smooth Scrolling

Anestis

RetroActive
Joined
22 Σεπ 2006
Μηνύματα
416
Αντιδράσεις
5
Δεν άντεξα...το άνοιξα το thread.:biglaugh:

Ας σηζητήσουμε λοιπόν για τον τίτλο του thread.

Θα αναφέρω μερικούς τίτλους

Horizontal

------------------------

Cobra - same engine

Hysteria - sane engine

Zynaps

Green Beret

R-Type

Chronos

StormLord I, II

Fox Fights Back

Energy Warrior

Destiny Mission

Hopping Mad

Vertical

---------------------------

LED - Storm

Flying Shark

MultiDirectional

----------------------------

Firefly

Exofox

Soldier of Fortune
 
Nα προσθεσω

Zynaps

Flying Shark

Firefly

Hysteria
 
Καλά, καθόλου δεν ντρέπεστε;

Φταίμε εμείς μετά, αν ανοίξουμε thread στο Amstrad section με τίτλο "Πολλά χρώματα on screen :diablotin:" και καπάκι ένα στο Spectrum section "Όλα ασπρόμαυρα :icon_cry: -γιατί θείε;";

Ε, μα!
 
acpr είπε:
Καλά, καθόλου δεν ντρέπεστε;Φταίμε εμείς μετά, αν ανοίξουμε thread στο Amstrad section με τίτλο "Πολλά χρώματα on screen :diablotin:" και καπάκι ένα στο Spectrum section "Όλα ασπρόμαυρα :icon_cry: -γιατί θείε;";

Ε, μα!
:biglaugh::biglaugh::biglaugh: :D :biglaugh:

Τελικά είμαστε πολύ ωραία παρέα....
 
Green beret

R-type (μα ξεχάσατε αυτό?)
 
Chronos

Cobra

Ghosts n Goblins

Ghouls n Ghosts

Να τα μαζέψουμε όλα να φτιάξουμε ένα audio cd να το μοιράζουμε στα meetings :D
 
Έφτιαξα και ανέβασα ένα πακετάκι με Demos για ZX, ομολογώ ότι παρα πολλά από αυτά δεν τα είχα δει ποτέ και σήμερα που τα κοίταγα , μια πλάκα την έπαθα με αυτά που είδα και που νόμιζα πως δεν μπορούσαν να γίνουν.

Έβαλα μέσα και τον emulator Spin

http://rapidshare.com/files/43008595/ZX_Demos_Emulator.zip.html
 
Δε με λες, αυτός ο ZX Spin είναι καλύτερος από τον δικό μας ZX32 ή τον Spectaculator;
 
Από τον Spectaculator όχι δεν είναι καλύτερος κατά τη γνώμη μου, για τον ZX32 δεν ξέρω.

Πάντως είναι από τους πάρα πολύ καλούς, ίσως ο αμέσως μετά τον Spectaculator, και είναι free.
 
O ZX32 εχει πολλά χρόνια να αναβαθμιστεί.

Για εδώ εδώ. Το ξέρω ότι το ξέρεις. Επίσης δες όλα τα αντικείμενα που πουλάει ο τύπος. Ανάμεσά τους έχει και μια expansion μνήμη για 6128!
 
Εγώ έχω ήδη στην κατοχή μου το PC to CPC καλώδιο για μεταφορές αρχείων. Πολύ καλή κατασκευή! Επίσης το ίδιο καλώδιο SCART που παρήγγειλες για το spectrumaki.

Λοιπόν, στέλνω του τύπου ένα μαιλ ρωτώντας τον εάν τη μνήμη τη φτιάχνει αυτός ή είναι official αλλά μπορεί να τη φτιάξει, γιατί , του λέω, τώρα δεν έχω πολύ χρήμα για τέτοια πράγματα. Και τί μου απαντνάει!! Don't worry, you may bid right now, i send it to you and you pay next month. I trust you!!!

:animeek:

Βέβαια είχε προηγηθεί ολόκληρο σκηνικό με αυτόν, καθώς μου το έστειλε πριν από ενα μήνα στις 13 Ιουν και το παρέλαβα πριν 2 μέρες, 13 Ιούλ. Και μου είπε ότι το έχει στείλει, αλλά το πολωνικό ταχυδρομείο δεν είναι και το καλύτερο και ταχύτερο, και ότι αλλες φορές το έχεις σε 4-5 εργάσιμες και αλλες φορες σε 4-5 εργάσιμες εβδομάδες. Αλλα εάν κλείσει ο ενας μηνας και δεν το εχω παρει, θα μου το ξαναστείλει. ΤΟυ απαντάω ότι εάν το στείλει 2η φορά, και στο μεταξύ πάρω την πρώτη παρτίδα, είτε θα του το στείλω πίσω είτε θα το ξαναπληρώσω (δε μου αρεσουν οι λαμογιές, ο άνθρωπος προσπαθεί να βγάλει τα προς το ζην με φοβερά πατεντοκαλώδια) και άντε να έχω 2 από δαύτα. Και σε αυτό οφείλεται το i trust you. Είμαι καλό παιδί ο μπαγάσας :D

EDIT. Ο τύπος πρέπει να είναι πολύ καλό παληκάρι. Πολωνός γαρ, και από την εμπειρία μου εδώ στο εργοστάσιο, οι πολωνοί γενικώς είναι καλά παιδιά και καλοί επιστήμονες. Α, νομίζω ότι έχει συνεισφέρει και ο ίδιος στο να φτιαχτεί το Divide.
 
rygan... το καλώδιο pc to cpc είναι καλό? κάνει δουλεία ? είναι εύκολο στην χρήση (η μεταφορά δηλαδή τον games)??
 
Rygar η εικόνα στον 128k με το καλώδιο είναι πολύ καλύτερη (εμφανώς) από το RF καλώδιο ή μικρή η διαφορά?
 
Δεν ξέρω ρε φίλε και μακάρι να ήξερα γιατί θα τον είχα ήδη στα χέρια μου. Δεν έχει έρθει ακόμα εδώ και ενα μήνα ρε γμτ! Ο τύπος λέει ότι τον έχει στείλει, αλλά θα ψάξει μήπως έχει ξεμείνει στο ταχυδρομείο. Ειδάλλως θα μου στείλει τα χρήματα. Τί να τα κάνω, το σπεκτρουμάκι θέλω!!! Σόρι, μακάρι να μπορούσα να σου απαντήσω.:nervous:

BTW, ο κουνιάδος μου είχε ένα Spectrum + σχεδόν αχρησιμοποίητο, ούτε γρατζουνιές ούτε σημάδια, και μου το έδωσε. Το βάζω μπρος μέσω RF στην κάρτα TV που σου είπα στο άλλο θρεντ, αλλά δεν έχω εικόνα. Ομως τα κλικς του πληκτρολογίου ακουγονται. Δοκίμασα στο κανάλι 4 που παίζει και το atari 2600, αλλά βλέπω περίεργες βροχές, οι οποίες γίνονται οι γνωστές βροχές, μόλις βγάζω το ρεύμα, άρα λογικά παίζει εκεί. Λες να έχει παιχτεί τίποτε με το modulator του; Εχω κολλητήρι για επεμβάσεις :D
 
Δεν το δοκιμάζεις καλύτερα σε κανονική tv? Οι κάρτες tv μπορεί να μην το δείχνουν καλά, και κάποιος άλλος είχε το ίδιο πρόβλημα με κάρτα tv και νόμιζε ότι ήταν χαλασμένο αλλά δεν θυμάμαι ποιός και με τι μηχάνημα.

Αν και εκεί δεν δείχνει τίποτα είναι το ULA (σπάνια βλαβη όμως).

Πάντως πήγαινε μια βόλτα στο ταχυδρομείο και ρώτα μήπως έχει χαθεί το ειδοποιητήριο.
 
Από τον Spectaculator όχι δεν είναι καλύτερος κατά τη γνώμη μου, για τον ZX32 δεν ξέρω.
Ο συγγραφεας του ωραιοτατου ΖΧ32 ειναι Ελληνας.

Τον "εντοπισα" και του εστειλα mail δινοντας του συγχαρητηρια,ρωτωντας τον αν θα εξελιξει το ΖΧ32 και γνωστοποιοντας του το GRM.

Mου απαντησε αμεσα οτι θα επικοινωνησει μαζι μου μολις ξεπηξει.

Πριν κανα 2 εβδομαδες εγιναν αυτα μετα απο καποιο thread στο WOS το οποιο με κινητοποιησε...
 
Μπραβο Wally αξιος !! :thumbup:

(το ξερω, θα το μετανιωσω που το πα...αλλα τεσπα)
 
Πίσω
Μπλουζα