Fernando Martin Basket Master

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
basketmaster.JPG


ΠΑΙΞΤΕ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0nc3GxAAFNg]YouTube BasketMaster
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπο τα καλύτερα παιχνίδια του amstrad και ένα από τα πρώτα που είχα. Πολύ καλά γραφικά και εθιστικότατο gameplay. Ωραίος stan!

Κάποτε ξεφτίλιζα τον αντίπαλο cpu. Τώρα ούτε προσπέραση δεν κατάφερα να κάνω. :D
 
Φοβερό παιχνίδι! Στα cpc είχαμε την καλύτερη έκδοση που έχω δει. Εθιστικότατο!
 
Τι να πούμε για αυτό το παιχνίδι που έχει γράψει ιστορία. Πιστεύω ότι πολύ πιθανόν να μην υπάρχει Amstradικός που να μην το γνωρίζει/έχει παίξει.

Το μόνο εκνευριστικό είναι ότι σχεδόν πάντα το παιχνίδι τέλειωνε επειδή ένας από τους δύο έφτανε τα 5 φάουλ. Πολλές φορές αυτό συνέβαινε και σχετικά νωρίς στο 1ο ημίχρονο. Θα ήθελα πολύ ένα POKE για δυνατότητα άπειρων φάουλ, όχι για να κλέψω, με τον ίδιο τρόπο θα παίζω, αλλά για να κρατάει πιο πολύ το παιχνίδι. Πολλές φορές δεν πήγαινα να κάνω το κλασικό που αναφέρει ο Stan, να κολλήσω πίσω από τον αντίπαλο όταν καρφώνει για να μην φορτωθεί ο αντίπαλος με φάουλ και τελειώσει το παιχνίδι.
 
Ρε Stan,αυτό το έπαιζα στον Amstrad ενός φίλου μου !!!!

Πω,πω από τότε έχω να δω screenshot του ασφαλώς !

Φίλε,ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ τι μου θύμισες,απλά respect ! :worship: :worship: :worship: :worship:
 
Εγώ ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ, δεν κατάφερα να τριπλάρω τη CPU...Γι'αυτό και η δισκέτα που το περιείχε, διαγράφηκε πολύ γρήγορα για να γραφεί κάτι άλλο....
 
Δεν γνώριζα οτι το πλήρες όνομα του παιχνιδιού ήταν αυτό! Εγώ το γνώριζα από τα reviews, απλά σαν Basket Master...

Πράγματι, το παιχνίδι το είχα συνδέσει και εγώ με τον Amstrad...

Well Done Stanfromgreece
 
spyros_s είπε:
Στα cpc είχαμε την καλύτερη έκδοση που έχω δει.
...έτσι !! :thumbup:

Φυσικά πρόκειται για το καλύτερο one-on-one μπασκετάκι στον amstrad, και ακόμα και εγώ που δεν αρέσκομαι στα αθλητικά παιχνίδια, αυτό το έπαιξα φανατικά.

Στην πρώτη μου επαφή μου είχε φανεί απίστευτα δύσκολο - σχεδόν ακατόρθωτο, αλλά με λίγη εξάσκηση έφτασα στο σημείο να μπορώ να ξεγελάω άνετα τον Martin. (...τα κολπάκια με το foul και το τρίποντο που ανέφερε ο Stan ήταν all-time classic που λένε !! :D )

...και πάλι μπράβο για το review, Stan. :)
 
Rygar είπε:
Εγώ ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ, δεν κατάφερα να τριπλάρω τη CPU...Γι'αυτό και η δισκέτα που το περιείχε, διαγράφηκε πολύ γρήγορα για να γραφεί κάτι άλλο....
Ελπίζω να μην το έπαιζες στο επίπεδο δυσκολίας "ΝΒΑ"
 
Να πώ και κάτι άλλο που ίσως να μήν το έχουν προσέξει και πολλοί...

Βλέπετε το screenshot που έχω βάλει με το replay? Δεν έκανε σε κανέναν εντύπωση το χρώμα του? Στον Amstrad δεν ήταν ροζ! Ηταν μπλέ! Ρόζ... ήταν το port που είχε φτιαχτεί για την έκδοση για Dos... έλα όμως που οι κατασκευαστές δεν αφαίρεσαν το λογότυπο του Amstradakou μας! Αλλή μία ένδοξη σελίδα στην ιστορία του αγαπημένου μας Home Micro!!!
 
Καλό! Αλλά εγώ που να το καταλάβω; Εγω είχα πράσινη οθόνη! :D
 
Παιχνιδάρα!

Kudos Stan! Άλλο ένα υπέροχο ξύπνημα αναμνήσεων από review σου! #)
 
εγω επαιζα το καλυτερο 8bito basket στον c-64 (larry bird vs dr j one on one)αλλα επαιζα και το fernando martin στον amstrad του ξαδερφου και ηταν πραγματι πολυ καλο
 
Τα μονα παιχνιδια που "ζηλευα" στο CPC ηταν το Trailblazer και το Fernando Martin Basket Master.(και ΙΣΩΣ ελαφρως το Barbarian)
 
Έτσι όπως ξαναείδα τον τίτλο του θέματος, θυμήθηκα το Fernandez Must Die!

Άσχετο! :D
 
λοιπόν...μιας και το ξαναεπαιξα μετά απο 20 χρόνια...

1 tip ακόμα!...

μήν προσπαθήσετε να τριπλάρετε τον παίχτη του υπολογιστή! Σουτάρετε κατ'ευθείαν όπως είστε κάτω από το καλάθι σας και τρέξτε στην αντίπαλη ρακέτα. Σταθείτε έξω από την γραμμή του τρίποντου και μόλις ο αντίπαλος που έχει πάρει το ριμπάουντ έρθει προς το μέρος σας...μόλις εμφανιστεί η μικρή μπαλίτσα στο πανελάκι κάτω στην οθόνη, πατήστε το fire,κλέψτε την και σουτάρετε αμέσως! με αυτόν τον τρόπο νίκησα 58-12 ! :cool:
 
trooper13 είπε:
εγω επαιζα το καλυτερο 8bito basket στον c-64 (larry bird vs dr j one on one)αλλα επαιζα και το fernando martin στον amstrad του ξαδερφου και ηταν πραγματι πολυ καλο
Καλυτερο και απο το GBA-TWO on TWO basketball στον C=64 ???

Btw η υλοποιηση του Fernando Martin Basket Master στον C=64 ,οπως και τα περισσοτερα made in spain παιχνιδια ,ηταν πολυ υποδεεστερη σε σχεση με τους αλλους 8bitους.
 
δεν το ειχα το συγκεκριμενο οποτε δεν μπορω να τα συγκρινω
 
...το Two-on-Two έχει γράψει ιστορία, και είναι ένα απο τα καλύτερα μπασκετoπαίχνιδα της εποχής. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον Αντώνη στο review του Pixel για την έκδοση σε commodore να γράφει πως μπορύμε να "σώζουμε την πρόοδό μας στον δίσκο", κάτι που σίγουρα έδινε επιπλέον "βάθος" στο παιχνίδι. (όταν το απέκτησα στον amstrad μου, δεν θυμάμαι πάντως να επέτρεπε κάτι τέτοιο).

Kαι κάτι επιπλέον: Στο παιχνίδι έχει συμβάλλει ο Τζων Κάττερ - τον οποίο θυμάμαι και απο το μεταγενέστερο (και υπέροχο) μπασκετικό παιχνίδι-σταθμό της Amiga, το TV Sports Basketball !! :thumbup:
 
billy είπε:
Kαι κάτι επιπλέον: Στο παιχνίδι έχει συμβάλλει ο Τζων Κάττερ - τον οποίο θυμάμαι και απο το μεταγενέστερο (και υπέροχο) μπασκετικό παιχνίδι-σταθμό της Amiga, το TV Sports Basketball !! :thumbup:
Το παιχνίδι που περιγράφεις ήταν απλά αλλού το 1990 που βγήκε. Φοβερά γραφικά και ήχο σε σχέση με τα προηγούμενα basket games με την κλασσική κινηματογραφική παρουσίαση της cinemaware που έδειξε το μέλλον στα ηλεκτρονικά παιχνίδια .

Όταν το πρωτοείδα έμεινα με το στόμα ανοιχτό από τα γραφικά του ενώ ήταν και ιδιαίτερα playable. Φυσικά το είχα τελειώσει αλλά δεν ασχολήθηκα πάλι...

Αντίθετα το μπασκετάκι του cpc με είχε καθηλώσει περισσότερο το 1988 ίσως

γιατί ήμουν λίγο νεώτερος αλλά και γιατί ήταν υπέροχο σε διπλό. Που να το έπαιζα και έγχρωμο δηλαδή...
 
Πίσω
Μπλουζα