Fifa Soccer 20+ χρόνια

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Το δημιούργημα της Electronic Arts με την ετικέτα EA Sports, Fifa International Soccer κλείνει πλέον 20+ συνέχειες καθώς το πρώτο παιχνίδι παρουσιάστηκε το καλοκαίρι του 1993. Κάθε καινούρια κυκλοφορία έχει τον τίτλο της επερχόμενης χρονιάς. Έτσι το 1994 κυκλοφόρησε το Fifa 95, το 1995 κυκλοφόρησε το Fifa 96 και πάει λέγοντας. Το αρχικό παιχνίδι κυκλοφόρησε σε πληθώρα από κονσόλες, φορητά και υπολογιστές της εποχής. Το παιχνίδι πραγματικά ήταν πολύ διαφορετικό από τα ήδη υπάρχοντα ποδοσφαιράκια και προσέγγιζε περισσότερο στην πραγματική απεικόνιση ενός αγώνα ποδοσφαίρου.

Η εταιρία είχε πάρει την επίσημη άδεια της Fifa για την πραγματική παρουσίαση των ονομάτων των παικτών και όχι παρεμφερών (και κατακρεουργημένων) όπως σε άλλα παιχνίδια του είδους.

Η εξέλιξη των παιχνιδιών έφερε πληθώρα νέων χαρακτηριστικών που μέχρι τότε φάνταζαν αδύνατα. Επιλογή της κάμερας λήψης του αγώνα με sideline, broadcasting κ.α. λήψεις. Ακόμη μπορούσες να επιλέξεις να αγωνιστείς σε γήπεδο outdoors ή σε ξύλινο παρκέ indoors. Σταδιακά εισήχθησαν και ολόκληρα πρωταθλήματα όπως η Bundesliga, η Premier League, το Campionato κ.α. δυστυχώς όχι και το ελληνικό πρωτάθλημα. Παρολαυτά όμως εισήγαγαν μεμονωμένες ελληνικές ομάδες όπως ΑΕΚ, ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, ΠΑΟΚ. Ήταν μεγάλη υπόθεση να παίζεις ΠΑΟ ΟΣΦΠ στην τηλεόραση με τα πραγματικά ονόματα των παικτών. Δυνατότητα δημιουργίας του παίκτη καθώς και τις ικανότητες του. Το Fifa 2001 δε, κυκλοφόρησε για το PC και το PSX εξ'ολοκλήρου στα ελληνικά με εκφωνητή τον Χρήστο Σωτηρακόπουλο και εξώφυλλο τον Θοδωρή Ζαγοράκη.

Φυσικά υπάρχουν και άλλες επιλογές όπως εκτέλεση πέναλτι, προπόνηση δημιουργία ολόκληρης σαιζόν κ.α. Παράλληλα με τις καθορισμένες κυκλοφορίες κάθε χρονιάς υπήρχαν και κάποιες έξτρα όπως το Road to World Cup 98 το ίδιο για το 2006.

Περισσότερα εδώ.

Η σειρά συνεχίζει ακάθεκτη και μάλιστα θυμάμαι να λέγεται τότε ότι είχε βλέψεις κυκλοφορίας των παιχνιδιών για 50 χρόνια. Τα πρώτα 20 πέρασαν πάντως...

Προσωπικά έπαιξα αρκετά το '96 στο Mega Drive σε ένα φίλο μου και το ίδιο στο SNES σε emulator. Είναι γεγονός πάντως ότι η συγκεκριμένη σειρά άλλαξε τον τρόπο που βλέπαμε μέχρι τότε τα ποδοσφαιράκια.

Προσθέτω κι ένα από τα αγαπημένα μου μουσικά θέματα.

 
Aπο τα πιο αθλια ποδοσφαιρακια που υπαρχουν και απο τα πιο υπερεκτιμημενα ειδικα απο την psx εποχη και μετα το ολο πραγμα εγειναι ακομα πιο αθλιο.500-0 (που λεει ο λογος) μπορουσαν να ληξουν τα ματσακια,επερνες εναν παικτη περνουσες ολη την αντιπαλη ομαδα και εβαζες γκολ και δεν φτανει που το εκανες με τους 10 που επαιζαν μεσα μπορουσες να το κανεις και με τον τερματοφυλακα.Ενα hype ειχε μονο που μπορουσες να διαλεξεις ελληνικες ομαδες οπως και που ομαδες και παικτες ειχαν τα κανονικα ονοματα λογο της επισημης αδειας που ειχαν απο fifa και uefa κατα τα αλλα το χαος και γιαυτο βρισκοταν καθε χρονο κατω απο την σκια του ''PRO''.Eστω και αργα τουλαχιστον εμαθαν απο τα λαθη τους πηραν ολα τα καλα του PRO + τα αυθεντικα ονοματα παικτων ομαδων κλπ και εφτιαξαν το fifa 2014 που για πολλους ειναι καλητερο απο το PRO 2014.
 
Ναι αλλά όταν βγήκε το 1994 πιο ήταν καλύτερο, το Sensible Soccer? Ήθελα να το γράψω και αυτό ότι είχε συγκεκριμένα κόλπα και έβαζες γκολ εύκολα. Νομίζω όμως ότι ο χαρακτηρισμός άθλιο είναι πολύ βαρύς.
 
Tα πρωτα παιχνιδια εποχης 1995 και μετα ηταν αρκετα πρωτοπωριακα σε MD και SNES. Ειχαν την καινουργια απεικονιση των γραφικων, ενω ολα τα ποδοσφαιρακια μεχρι τοτε ηταν ή "απο πανω" οπως το kick off ή "στα πλαγια" οπως το sidekicks. Τα γραφικα ηταν πολυ καλα για τις δυνατοτητες των 16μπιτ μηχανων, αλλα το gameplay ειχε θεματα. Γενικα ηταν ικανοποιητικο το gameplay, ηταν διασκεδαστικα, ειχε ποικιλια, αλλα δεν ειχε τον συναγωνισμο και την ταχυτητα του kick off. Ομως δεν θα μπορουσε στην εποχη του ps1 να μεινουν τα ποδοσφαιρακια στο 2D display του kick off, η αλλαγη στα γραφικα ηταν επιβεβλημενη για τα πραγματα που θα ερχοντουσαν.

Και ναι στις κονσολες δεν υπηρχαν "καλα" ποδοσφαιρακια, τα τελεια kick off και sensible των home δεν μπορουσαν να παιχτουν με joypad και πολλα κουμπια, οποτε επρεπε να βγει ενα ποδοσφαιρακι που να ταιριαζε στις κονσολες, στα πιο ποικιλα γραφικα, στα πιο πολλα κουμπια, με πολλες κινησεις, σε περισσοτερο "θεαμα" παρα στο αποκλειστικο gameplay του sensible.

Δεν θα τα χαρακτηριζα αθλια, απλα καπως πρωιμα, μιλαω για τα 1994 κτλ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aμα ειναι να μας ζαλισετε παλι με το υπερτατο,υπερφανταστικο και καλητερο ποδοσαφαιρακι ολων των εποχων και εις τους αιωνας των αιωνων αμην που ονομαζεται kick off πητε το απο τωρα να μην κοιταω τζαμπα το τι ποσταρετε σε αυτο το θεμα.Νησαφι πια μαυτο το πραγμα και με καθε θεμα που χαλαει παντα με τον ιδιο τροπο και στο τελος κλειδωνεται κιολας.

Βαρυ ξε βαρυ αθλια ειναι η σειρα fifa Για μενα και ειναι η αποψη μου.Δεν μιλαω για του 94 και του 96 αλλα μιλαω γενικα.
 
Καλουτσικο ειναι το Fifa ασχοληθηκα με αυτο στο PC απο το 97 εως το 2002, απο το 2002 και μετα παιζω μονο Pro evolution Soccer... Το τελευταιο Pro ειναι απαραδεκτο αλλα ελπιζω σε κατι καλυτερο για το '15!!

Οσο για την 16bit εποχη ενα ποδοσφαιρακι ηταν το καλυτερο στις κονσολες και αυτο ηταν το ISS (απολυτα αντικειμενικη αποψη :p )

Συγκρινε το fifa 96 με το ISS η μερα με την νυχτα! To ISS πιο γρηγορο , πιο καλα γραφικα και πιο διασκεδαστικο!

Galfano(Roberto Baggio) και τα μυαλα στα καγκελα Goal,Goal Gooooooooooal!!!! :D

TOP 15 GOALS - INTERNATIONAL SUPERSTAR SOCCER DELUXE

ps. Ειχανε βγει 2 ISS, το σκετο και λιγο αργοτερα το Deluxe που ειχε καποιες βελτιωσεις!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Κάθε καινούρια κυκλοφορία έχει τον τίτλο της επερχόμενης χρονιάς. Έτσι το 1994 κυκλοφόρησε το Fifa 95, το 1995 κυκλοφόρησε το Fifa 96 και πάει λέγοντας.
Άρα το Fifa 64 κυκλοφόρησε το 1963..... :p
 
Καλουτσικο ειναι το Fifa ασχοληθηκα με αυτο στο PC απο το 97 εως το 2002 απο το 2002 και μετα παιζω μονο Pro evolution Soccer... (επαιξα λιγο fifa εμβολιμα και λιγο το 2005 :p )

Οσο για πριν το 97 ενα ποδοσφαιρακι ηταν το καλυτερο στις κονσολες και αυτο ηταν το ISS :p

Συκρινε το fifa 96 με το ISS η μερα με την νυχτα Goal,Goal Gooooooooooal!!!! :D

TOP 15 GOALS - INTERNATIONAL SUPERSTAR SOCCER DELUXE
 
Πολύ όμορφο άρθρο πάντως. Η πρώτη μου επαφή με τα ποδοσφαιράκια ήταν σε ένα arcade του χωριού μου που έπαιρνε τα 20δραχμα τα ασημένια. Το παιγνίδι πρέπει να ήταν το Football Champ χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος.

Δεύτερη επαφή με ποδοσφαιράκια ήταν το Super Soccer με την εκνευριστική ομάδα της Nintendo, που σου την εμφανίζουν απτο πουθενά.

Μετά λοιπόν πήρα το Fifa 95 και τολμώ να πω ότι ήταν ανώτερο από ότι είχα παίξει ως εκείνη την εποχή. Συνέχισα και με το Fifa 96 αλλά μετά πέρασα στο ISS Deluxe και στο Ν64 συνέχισα με τα ISS αλλά και με το Gamecube. Ομολογώ όμως ότι σαν τα PES του PS2 δε συγκρίνεται τίποτα...
 
Kαι εγω συμφωνω οτι εκεινη την εποχη το ISS deluxe ηταν καλυτερο, στο gameplay κυριως.

Αλλα αυτο που ειπα ισχυει, τα ποδοσφαιρακια επρεπε να αλλαξουν και να προσαρμοστουν στα νεα δεδομενα με τον ερχομο και κυριαρχια του ps1 (και των υπολοιπων), θα επρεπε να εχουν εξτρα πραγματα σε σχεση με τα 16μπιτ ποδοσφαιρακια που απλα εδειχναν μονο το κυνηγητο τις μπαλας αλλα θα παραμεινουν τα καλυτερα διπλα στην ιστορια (ευτυχως που δεν το λεω εγω). Οι νεες 32bit και πανω κονσολες ειχαν τις δυνατοτητες να δειξουν αυτο το "αμπαλαζ" με διαφορες κινηματογραφικες σκηνες, με εμπουτισμενα μενου, πολλες κινησεις (πολλα κουμπια) και διαφορα αλλα εξτρα. Τα πρωτα ειχαν καποια θεματα στο gameplay, μετα σιγα σιγα βελτιωθηκαν, ετσι κατεληξαν στα σημερινα fifa και PES, που εχουν σαν βαση ομως αυτες τις "αρχες" που ειχε το πρωτο fifa του 1994 και τα υπολοιπα. Ξεκινωντας απο αυτη την βαση, φτιαχτηκαν οι "κανονες" για το πως θα πρεπει να ειναι ενα συγχρονο ποδοσφαιρακι, που επευθυνεται και πουλαει σε χιλιαδες κοσμο, με το ομορφο περιτυλιγμα των συγχρονων γραφικων αλλα και που παιζεται κιολας σαν ποδοσφαιρο και ειναι αποδεκτο απο τους σημερινους αγοραστες.

Το θεμα ειναι ομως οτι με τα σημερινα πολυ καλα γραφικα ειναι δυσκολο να καταλαβει καποιος που δεν ειναι "ειδικος" εαν το παιχνιδι που βλεπει σε μια οθονη ειναι το fifa ή το PES. Λογικο φυσικα, αφου τα γραφικα καταληγουν προς την ιδια κατευθυνση, το πραγματικο ποδοσφαιρο. Ομως χανεται το ξεχωριστο, αυτο που σε κανει να λες με τη μια "αυτο ειναι" οταν δεις το superside kicks ή το sensible, ακομα και καποια αλλα 16μπιτ ποδοσφαιρακια που ηταν τοσο διαφορετικα μεταξυ τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Kαι εγω συμφωνω οτι εκεινη την εποχη το ISS deluxe ηταν καλυτερο, στο gameplay κυριως.Αλλα αυτο που ειπα ισχυει, τα ποδοσφαιρακια επρεπε να αλλαξουν και να προσαρμοστουν στα νεα δεδομενα με τον ερχομο και κυριαρχια του ps1 (και των υπολοιπων), θα επρεπε να εχουν εξτρα πραγματα σε σχεση με τα 16μπιτ ποδοσφαιρακια που απλα εδειχναν μονο το κυνηγητο τις μπαλας αλλα θα παραμεινουν τα καλυτερα διπλα στην ιστορια (ευτυχως που δεν το λεω εγω). Οι νεες 32bit και πανω κονσολες ειχαν τις δυνατοτητες να δειξουν αυτο το "αμπαλαζ" με διαφορες κινηματογραφικες σκηνες, με εμπουτισμενα μενου, πολλες κινησεις (πολλα κουμπια) και διαφορα αλλα εξτρα. Τα πρωτα ειχαν καποια θεματα στο gameplay, μετα σιγα σιγα βελτιωθηκαν, ετσι κατεληξαν στα σημερινα fifa και PES, που εχουν σαν βαση ομως αυτες τις "αρχες" που ειχε το πρωτο fifa του 1994 και τα υπολοιπα. Ξεκινωντας απο αυτη την βαση, φτιαχτηκαν οι "κανονες" για το πως θα πρεπει να ειναι ενα συγχρονο ποδοσφαιρακι, που επευθυνεται και πουλαει σε χιλιαδες κοσμο, με το ομορφο περιτυλιγμα των συγχρονων γραφικων αλλα και που παιζεται κιολας σαν ποδοσφαιρο και ειναι αποδεκτο απο τους σημερινους αγοραστες.

Το θεμα ειναι ομως οτι με τα σημερινα πολυ καλα γραφικα ειναι δυσκολο να καταλαβει καποιος που δεν ειναι "ειδικος" εαν το παιχνιδι που βλεπει σε μια οθονη ειναι το fifa ή το PES. Λογικο φυσικα, αφου τα γραφικα καταληγουν προς την ιδια κατευθυνση, το πραγματικο ποδοσφαιρο. Ομως χανεται το ξεχωριστο, αυτο που σε κανει να λες με τη μια "αυτο ειναι" οταν δεις το superside kicks ή το sensible, ακομα και καποια αλλα 16μπιτ ποδοσφαιρακια που ηταν τοσο διαφορετικα μεταξυ τους.

Σου προτείνω να προσέξεις το αφιέρωμα του επερχόμενου Retro Planet στα retro ποδοσφαιράκια :p Περίπου όσα λες ειδικά στο τέλος, είναι η ουσία του αφιερώματος !
 
Το πρώτο FIFA για Mega Drive ήταν αρκετά εντυπωσιακό όταν βγήκε αλλά έχασε την πρωτιά ένα χρόνο αργότερα από το International Superstar Soccer. Από τότε έμεινε σταθερά στη δεύτερη θέση σε σχέση με τα ποδοσφαιράκια της Konami, μέχρι πρόσφατα σχετικά που πέρασε μπροστά. Πολύ εντυπωσιακό ήταν το FIFA για 3DO που μπορούσες να το δεις από διαφορετικές κάμερες, το πρώτο "μοντέρνο" παιχνίδι ποδοσφαίρου για home συστήματα.
 
Μέχρι το 2003 ήμουν φαν της σειράς και τα είχα όλα. Τεράστια χαρά ήταν όταν δειλά-δειλά άρχισαν να μπαίνουν οι ελληνικές ομάδες στο παιχνίδι και το ελληνικό σπικάζ (το οποίο μετά αποδείχθηκε απογοητευτικό!).

Μετά άρχισε για μένα να χαλάει το πράγμα με τα ποδοσφαιράκια λόγω πολυπλοκότητας, οπότε ξαναγύρισα στο sensible :p

Η αγαπημένη μου εισαγωγή από όλα τα FIFA με Fatboy Slim

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stratos84 είπε:
Η αγαπημένη μου εισαγωγή από όλα τα FIFA με Fatboy Slim



+1 :thumbup: Το πρωτο Fifa που πηρα για το τοτε καινουργιο μου PC :D .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O αδερφος ηταν μεγαλος φαν στα ποδοσφαιρακια, επαιζε FIFA και μετα φανατικα PRO.

Εχουμε ακομα αυθεντικα τα fifa2000 με τον Τσαρτα με μπλε εμφανιση στο εξωφυλλο και το fifa 2002 με τον Χουτο στο εξωφυλλο (αηδια). Νομιζω οτι το 2001 ειχε τον Ζαγορακη στο εξωφυλλο.

Και εδω να αναφερθει το μεγαλειο (!) του ps1 οπου κυκλοφορησε το παιχνιδι FIFA 2005, ενα απο τα τελευταια παιχνιδια του, παραπανω απο μια δεκαετια μετα την πρωτη κυκλοφορια της κονσολας.
 
mike είπε:
Και εδω να αναφερθει το μεγαλειο (!) του ps1 οπου κυκλοφορησε το παιχνιδι FIFA 2005, ενα απο τα τελευταια παιχνιδια του, παραπανω απο μια δεκαετια μετα την πρωτη κυκλοφορια της κονσολας.
Αυτο λες;; Το Pro 14 βγηκε για το Ps2 ακομα και φετος!!!!

pro-evolution-soccer-2014-playstation-2_2142235000.jpg
pro-evolution-soccer-2014-playstation-2_2142235000.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@mike,Ajax87 Ναι, τα ποδοσφαιράκια θα είναι τα τελευταία παιχνίδια που θα βγαίνουν ακόμη και για πεθαμένες κονσόλες...

Έχω το 1ο στο SNES, τα Fifa και Fifa 96 στο Game Gear, το 2001 το ελληνικό για το PC και το 2006 για PS2. Δεν είμαι και πολύ φανατικός του είδους παρόλη την προηγούμενη συλλογή γι'αυτό και δεν έχω παίξει ποτέ Pro.
 
Nαι γιατι δεν εχουν τοσα εξοδα development, περνεις το παιχνιδι της προηγουμενης χρονιας, ανανεωνεις τα ροστερ με τους καινουργιους παιχτες, βαζεις και κανα εξτρα τακουνακι σαν κινηση και αυτο ειναι το "νεο" παιχνιδι για την επομενη χρονια.
 
Θα συμφωνήσω με τον @metalcandyman, η σειρά FIFA μου έκατσε στο στομάχι σαν μολύβι απο την πρώτη μέρα της κυκλοφοριάς του μέχρι τώρα! Για εκείνη την εποχή δε, ISS και ISS deluxe, και τα μυαλά στα μπλέντερ!!
 
Πίσω
Μπλουζα