Films about Halloween...

αριαδνη είπε:
Να σας πω δεν τα ψαχνω τοσοο τα πραγματα! Αν το παρουμε ετσι και τα χριστουγεννα ετσι οπως τα ξερουμε εμεις με δεντρα και χριστουγεννιατικες ταινιες και ντικενς , ξενοφερτα ειναι.....
και τον αγιο βαλεντινο τον γιορταζουμε ξενοφερτος και αυτος ! Εμενα μου αρεσει η γιορτινη ατμοσφαιρα με καθε ευκαιρια
Η διαφορά είναι ότι ο εορτασμός των Χριστουγέννων καθεαυτός δεν είναι ξενόφερτος. Οι λεπτομέρειες που αναφέρεις όντως είναι, αλλά το να εισαχθούν νέα στοιχεία σε μια ήδη υπάρχουσα γιορτή είναι πιο κατανοητό και όχι απαραίτητα κακό (εξαρτάται από το τι εισάγεται) γιατί στο κάτω κάτω δεν ζούμε σε απομόνωση από τον υπόλοιπο κόσμο και είναι λογικό να δεχόμαστε επιδράσεις από άλλες παραδόσεις και πολιτισμούς. Προσωπικά θα προτιμούσα να έλειπε ο αηδιαστικά εμπορικός Άγιος Βασίλης, το δέντρο με αφήνει αδιάφορο (αλλά όχι όταν είναι πραγματικό έλατο που πετιέται μετά, πράγμα το αποίο απεχθάνομαι), και τα "Χριστουγεννιάτικα Κάλαντα" του Ντίκενς είναι μια ωραία ιστορία με ανθρωπιστικό μήνυμα που αφορμή παίρνει από τα Χριστούγεννα. Όχι ότι συμφωνώ με το ότι η μουσική που ακούγεται είναι σχεδόν αποκλειστικά τα ανόητα γλυκερά τραγουδάκια όπως το "Άγια Νύχτα" και τα άλλα σχετικά, αλλά τι να κάνουμε, έχουν επικρατήσει, τα έχει μάθει ο κόσμος από τα παιδικά του χρόνια (κακώς μεν αλλά έγινε) κι έτσι δεν έχει νόημα να γκρινιάζω γι' αυτά. Απλώς δεν τα ακούω.

Αλλα το Halloween δεν έχει καμία σχέση με την ελληνική παράδοση και τον πολιτισμό, είναι στην ολότητά του προϊόν εισαγωγής και μάλιστα πρόσφατης. Δεν έχει καμία σχέση με κάποια γιορτή που προϋπήρχε, ούτε με κάποιο μέρος του ετήσιου κύκλου όπως το χειμερινό ηλιοστάσιο που είναι πίσω από τα Χριστούγεννα. (Και ούτε έχει σχέση με το καρναβάλι που είναι γιορτή χαράς και γλεντιού, όχι τρόμου και θανάτου). Το γιορτάζουν οι αμερικανοί? Θα βάλουν ταινίες τρόμου τα κανάλια μας. Γιατί?

Για την εορτή του Αγίου Βαλεντίνου ισχύουν τα ίδια και χειρότερα. Αυτή κι αν είναι (στη σύγχρονη τουλάχιστον μορφή της) δημιούργημα για καθαρά εμπορικούς λόγους. Κομπίνα για να πουλιούνται ευχετήριες κάρτες (πανάκριβες), σοκολάτες σε σχήμα καρδιάς (πανάκριβες), ανθοδεσμες με κόκκινα λουλούδια (πανάκριβες) και μην πάμε σε κοσμήματα και τέτοια. Τζίρος να γίνεται δηλαδή. Βλέπω στη Wikipedia ότι "The average valentineʼs spending has increased every year in the U.S, from $108 a person in 2010 to $131 in 2013." Εκατοντάδες εκατομμύρια δηλαδή κάθε χρόνο. Δεν είναι λοιπόν ο άγιος των ερωτευμένων, είναι των εμπόρων.

Και φυσικά την υιοθετήσαμε κι αυτήν. Όπως και άλλες χώρες. Στον κλασσικό ιμπεριαλισμό αντιστάθηκαν οι άνθρωποι, γιατί επιβλήθηκε (και επιβάλλεται ακόμη) με τη βία και είναι φανερός. Στον πολιτιστικό ιμπεριαλισμό είναι πιο δύσκολο να αντισταθούν, γιατί δεν επιβάλλεται με βία αλλά με σαγηνευτική προπαγάνδα - πλύση εγκεφάλου. Κι έτσι νομίζουν ότι η αντιγραφή του συγκεκριμένου προτύπου ζωής ήταν προϊόν ελεύθερης επιλογής τους. Όπως νομίζουν ότι αγοράζουν το τάδε προϊόν από ελεύθερη επιλογή και όχι επειδή τους έπεισαν οι διαφημίσεις (λες και είναι ανόητοι οι διαφημιζόμενοι και ξοδεύουν δισεκατομμύρια γι' αυτό το σκοπό χωρίς λόγο). Αλλά ας μη βγαίνω εκτός θέματος.

Αλήθεια, perlastar, πώς γιορτάζεται στο UK το Halloween? Γυρνάνε μασκαρεμένα παιδιά στα σπίτια και μαζεύουνε καλούδια όπως εδώ? Σκαλίζουνε κολοκύθες?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
elephadas είπε:
Αλήθεια, perlastar, πώς γιορτάζεται στο UK το Halloween? Γυρνάνε μασκαρεμένα παιδιά στα σπίτια και μαζεύουνε καλούδια όπως εδώ? Σκαλίζουνε κολοκύθες?
Να σου πω την αλήθεια, παιδιά δεν έχω δει ποτέ να κάνουν αυτό που γίνεται στην Αμερική, ίσως επειδή μένω σε κέντρο πόλης, κι αυτά συμβαίνουν συνήθως πιο περιφερειακά. Έχω ακούσει ότι το κάνουν κι εδώ, αλλά νομίζω σε μικρότερο βαθμό από σας εκεί. Ο πιο κλασικός τρόπος εορτασμού, είναι να ντύνονται κανονικά οι ενήλικες και να βγαίνουν το βράδυ για ποτό ή σινεμά ή να βλέπουν ταινίες τρόμου στο σπίτι.

Μόνο please, ας προσπαθήσουμε να μην ξεφύγουμε πολύ από το θέμα των ταινιών, γιατί αρχίζει και μου μυρίζει παρέκκλιση :)
 
Ελεφας δεν λεω πως εχεις αδικο αλλα πως θα ηταν και η ζωη μας χωρις αγιου βαλεντινου και στολισμενα ανθοπωλεια, αρκουδακια και καρδουλεςβο ξερεις ποση χαρα δινουν! Και ενα χαλουιν με κολοκυθες και μπισκοτα / τερατακια δεν θα με χαλαγε. Οσο για την εμπορικοτητα ετερον εκατερον και ας μην πω περισσοτερα/ και στο θεμα μας εδώ η ταινια σταθμος

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?13917-Η-νύχτα-με-τις-μάσκες-Halloween-(1978)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έγώ βλέπω όλο το μήνα θρίλερ λόγω Halloween. :D

Ιδιαίτερα μου αρέσουν τα Hammer Horror Classics!

Ένα άλλο που συστήνω είναι το original The Haunting (1960).
 
metalcandyman είπε:
Θριλερακια με θεμα το Halloween δες καποιο απο τα παρακατω και εισαι οκ.

1.Τhe midnight hour

2.Night of the demons

3.Cemetery of terror

4.Lady in white

5.Clownhouse
Μπιλαρα,με εβαλες στην μπριζα... :D
 
Θα νοικιασω το sleepy hollow του 99' το εχω δει στο σινεμά και κάνει για μενα :) ισως βρω και το it του Κινγκ

α, δειτε και αυτό:

http://www.youthink.com/quiz.cfm?obj_id=159952

δεν το πολυκαταλαβα το κουιζακι αλλα βγηκα αυτό

You are Sidney Prescott!You are the main victim in Scream, You don't find out who the killers are until the end, you always know the killers, you kill them all, but not on your own.

οκ το βρηκα, i found it

http://www.proprofs.com/quiz-school/story.php?title=which-halloween-character-are-you-michael-myers-quiz

perla, περιμενω και την χαλουιν ταινια ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βγήκα ο Dr. Sam Loomis. Τέλεια, γιατί ο Pleasence είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας από τις ταινίες Halloween, αλλά τον συμπαθώ πολύ και σαν ηθοποιό γενικότερα.
 
Nαι είναι κλασσική στο είδος με στοιχειωμένα σπίτια. Είχε και συνέχειες... :)
Και είναι εμφανώς αληθινή ιστορία με ρετρό και αστικούς μύθους, ντοκυμαντέρ και λοιπά από πίσω. Ανατριχιλα ή όλη ιστορία ή οποία είναι αληθινή ή hoax
 
Παιδιά θα βγει s cream 5 με πολλούς από τους παλιούς χαρακτήρες , τους πιο βασικούς. Το λατρεύω το sream είναι τα μόνο που έχω δει όλα. Και νομίζω πως στην καραντίνα πρέπει να κάνω επανάληψη για να δω το πέμπτο. Βλέπω πως έχει βγει και το τρέιλερ!!!
 
Πίσω
Μπλουζα