Films about Halloween...

perlastar είπε:
Μάλλον κάτι δεν πάει πλέον καλά με αυτό το τεστ. Πήγα να το κάνω τώρα και δεν μου βγάζει ερωτήσεις, αλλά αντί αυτού βγάζει κατευθείαν αποτελέσματα, αποφασίζοντας μόνο του κάθε φορά ποιά ταινία είμαι :xm:
Δεν έχει ερωτήσεις , κατευθείαν επιλέγει μια τυχαία ταινία.... :)
 
Ώστε έτσι λοιπόν! Και το σκέφτηκα στην αρχή, αλλά λέω δεν μπορεί τέτοια χαζομάρα. Τεστ χωρίς ερωτήσεις δεν υπάρχει, άρα το απορρίπτω και δεν μπαίνω καν στον κόπο :p
 
Ποια σου βγηκε πρωτη; εμενα κ τις τρεις φορες η ιδια
 
Μου βγήκε μία πάρα πολύ καλή ταινία στο είδος της, το Night of the living dead. Αν το ξανάκανα όμως μου έβγαινε κάθε φορά και διαφορετική.
 
Εχουμε επετειακες Halloween ταινιες μιας και στις 31 ειναι η γιορτη των αγιων παντων! Ενα ρετροααφιερωμα απο καποιον γνωστη. Τι να δει κανεις; η νυκτα με τις μασκες παιζει στα σιγουρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Των Αγίων Πάντων δεν είναι καλοκαίρι :what:
 
Οχι για εμας για τους ξενους τζονι τοτε ειναι και κανουν χαλουιν
 
αριαδνη είπε:
Εχουμε επετειακες Halloween ταινιες μιας και στις 31 ειναι η γιορτη των αγιων παντων! Ενα ρετροααφιερωμα απο καποιον γνωστη. Τι να δει κανεις; η νυκτα με τις μασκες παιζει στα σιγουρα.
Μόνο που οι γνώστες μπορεί να είναι κι επικίνδυνοι, γιατί βλέπουν τα πάντα και μπορεί να σου προτείνουν κάτι που δεν θα το αντέξεις :D Εγώ θα σου πρότεινα και τις ταινίες The Amityville Horror, αλλά και τις ταινίες Friday the 13th (καιρός να γνωρίσεις και τον Jason, είναι πολύ καλό παιδί :p ) Α, επίσης, μείνε συντονισμένη γιατί λόγω εποχής σύντομα θα ανοίξω θέμα για ένα θρίλερ που ταιριάζει στο Halloween, αυτό είναι light και κάνει για σένα, έρχεται προσεχώς :)

Δες κι αυτό το θέμα.
 
αριαδνη είπε:
Οχι για εμας για τους ξενους τζονι τοτε ειναι και κανουν χαλουιν
Είχα την εντύπωση πως το Halloween είναι για να τιμίσουν τους νεκρούς...
 
perlastar είπε:
Μόνο που οι γνώστες μπορεί να είναι κι επικίνδυνοι, γιατί βλέπουν τα πάντα και μπορεί να σου προτείνουν κάτι που δεν θα το αντέξεις :D Εγώ θα σου πρότεινα και τις ταινίες The Amityville Horror, αλλά και τις ταινίες Friday the 13th (καιρός να γνωρίσεις και τον Jason, είναι πολύ καλό παιδί :p ) Α, επίσης, μείνε συντονισμένη γιατί λόγω εποχής σύντομα θα ανοίξω θέμα για ένα θρίλερ που ταιριάζει στο Halloween, αυτό είναι light και κάνει για σένα, έρχεται προσεχώς :) Δες κι αυτό το θέμα.
αναμενουμε, αναμενουμε ...και καπου πρεπει να μαζευτουν τα λαιτ , ρετρο θρίλερ και για εμας που δεν μπορούμε να δούμε τα αλλα, δηλ. είναι κριμα κατι να χουμε να δουμε σε αυτό το είδος, Ώστε εχουμε θέμα..

πχ κατι τετοιο το βλέπω με ευκολία, η την νυκτα με τις μάσκες η το σκριμ

Valentine movie trailer

[video=youtube;KEwV-VN8YVY]

το alice, sweet alice είναι λαιτ;

τζονι ειλικρινα δεν ξερω αλλα μια περιηγηση στην βικεπαιδεια θα αποδωσει καρπους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή και light από άποψη αίματος , είναι το Lets scare jesssica to death (1971). Βασίζεται κυρίως στην ατμόσφαιρα...
 
RIO είπε:
Πολύ καλή και light από άποψη αίματος , είναι το Lets scare jesssica to death (1971). Βασίζεται κυρίως στην ατμόσφαιρα...
Χιλια ευχαριστω καλε μου ριο για να περασω και γω μια χαλουον βραδια και να μην παθω και συγκοπη! Σαν τον διαβητικο που τρωει παγωτο με στεβια ενα πραγμα, μιας και η αληθινη ζαχαρη του κανει κακο. Καλα η λαμψη με τον νικολσον γιατι θεωρειτε τοσοο τρομακτικη , δεν την εχω δει μα δεν της το χα
 
αριαδνη είπε:
Χιλια ευχαριστω καλε μου ριο για να περασω και γω μια χαλουον βραδια και να μην παθω και συγκοπη! Σαν τον διαβητικο που τρωει παγωτο με στεβια ενα πραγμα, μιας και η αληθινη ζαχαρη του κανει κακο. Καλα η λαμψη με τον νικολσον γιατι θεωρειτε τοσοο τρομακτικη , δεν την εχω δει μα δεν της το χα
Τίποτα Αριάδνη, ότι θες για horror ρώτα ελεύθερα... :)
 
αριαδνη είπε:
Οχι για εμας για τους ξενους τζονι τοτε ειναι και κανουν χαλουιν
Όχι "τους ξένους". Μόνο για Χριστιανούς και μάλιστα ορισμένες ποικιλίες (Ρωμαιοκαθολικοί και κάποιοι προτεστάντες). Μουσουλμάνοι, Βουδδιστές, Ινδουιστές, Εβραίοι, ανιμιστές κλπ κλπ, πάνω από το μισό πλανήτη, δεν μετράνε? Κι όσο για το Halloween ως γιορτή, οι περισσότεροι χριστιανοί δεν το έχουν. Η γιορτή των Αγίων Πάντων (All Hallows' Day ή All Saints' Day) είναι 1 Νοεμβρίου. Το Halloween είναι το βράδυ της παραμονής. Παραφθορά του [All] Hallowes Even. Το σύγχρονο Halloween, αυτό που ξέρει όλος ο κόσμος, αν και προέρχεται από κελτικές παγανιστικές παραδόσεις, είναι καθαρά αμερικάνικη ανοησία, μια ακόμη δικαιολογία για ψευτοεκπτώσεις στα μαγαζιά και κατανάλωση. Κι η παράδοσή του εξευτελίζεται όλο και περισσότερο, μια που όλο και χάνει τη σχέση του με νεκρούς, ψυχές, φαντάσματα και κατ' επέκταση τρομακτικά πράγματα και γίνεται πιο τυπική μασκαράτα, κάτι σαν το καρναβάλι, αλλά χωρίς το γλέντι και τα διονυσιακά στοιχεία του τελευταίου. Κι έτσι μου χτυπάνε την πόρτα παιδάκια ντυμένα πριγκήπισσες, καουμπόυδες κλπ κλπ, και όλο και λιγότερο σκελετοί και δρακουλες.

Αλλά δεν καταλαβαίνω τι ενδιαφέρει την Ελληνική τηλεόραση αυτό. Μπορεί οι Αμερικανοί αγγλοσαξονικογερμανικής καταγωγής (*) να θεωρούν τους εαυτούς τους ως την υπέρτατη "φυλή" και όλους τους υπόλοιπους λαούς του κόσμου υπάνθρωπους που είναι υποχρεωμένοι να υπακούν στα κελεύσματά τους και να πιθηκίζουν τον πολιτισμό τους, δεν ήξερα όμως ότι ο υπόλοιπος κόσμος συμφωνεί. Με ποια λογική τα ελληνικά κανάλια δείχνουν ταινίες τρόμου στις 31 επειδή έχουν αυτή τη γιορτή οι αμερικανοί? Σε λίγο θα παίζουν και πατριωτικές ταινίες στις 4 Ιουλίου και θα γιορτάζουν και την αρχή της γενοκτονίας των Αμερικανών Ιθαγενών το Thanksgiving.

(*) όλοι οι άλλοι δεν είναι "Americans" αλλά "Hyphenated Americans", Αφροαμερικανοί, Ασιαμερικανοί, Ιταλοαμερικανοί, Ελληνοαμερικανοί. Υποχρεωμένοι να προσαρμοστούν στη νόρμα των κυρίαρχων, ας είναι - συνολικά - περισσότεροι από τους Αγγλοσαξονικής καταγωγής Αμερικανούς.
 
elephadas, αν και κατάλαβα μάλλον τα μισά από αυτά που είπες, πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ το ποστ σου ρε παιδί μου, αλήθεια. Μπράβο! :)
 
Η συζήτηση για τις ταινίες Halloween μεταφέρθηκε στο αντίστοιχο θέμα. Συνεχίζουμε εδώ.
 
Οφειλω να ομολογησω οτι εισαι μεγαλο σχολειο elephadas. Ευγε :clap:
 
Να σας πω δεν τα ψαχνω τοσοο τα πραγματα! Αν το παρουμε ετσι και τα χριστουγεννα ετσι οπως τα ξερουμε εμεις με δεντρα και χριστουγεννιατικες ταινιες και ντικενς , ξενοφερτα ειναι..οπως τα περιγραφεις μου μοιαζει το χαλουιν σαν τις δικες μας τις αποκριες που ντυνομαστε! Aλλα ντυνομαστε τι να γινει

και τον αγιο βαλεντινο τον γιορταζουμε ξενοφερτος και αυτος ! Εμενα μου αρεσει η γιορτινη ατμοσφαιρα με καθε ευκαιρια
 
αριαδνη είπε:
το alice, sweet alice είναι λαιτ;
Μπα, όχι, για σένα δεν θα το συνιστούσα τώρα, ίσως αργότερα, αν συνηθίσεις περισσότερο το είδος.

αριαδνη είπε:
Χιλια ευχαριστω καλε μου ριο για να περασω και γω μια χαλουον βραδια και να μην παθω και συγκοπη! Σαν τον διαβητικο που τρωει παγωτο με στεβια ενα πραγμα, μιας και η αληθινη ζαχαρη του κανει κακο. Καλα η λαμψη με τον νικολσον γιατι θεωρειτε τοσοο τρομακτικη , δεν την εχω δει μα δεν της το χα
Ναι, είναι αρκετά τρομακτική, κι εμένα ακόμα μία ταραχή μου την προκαλεί άμα τη δω. Τις ταινίες με φαντάσματα/κακά πνεύματα τις θεωρούσα πάντα από τις πιο τρομακτικές, (και ταυτόχρονα από τις αγαπημένες μου.) Αυτό που σου πρότεινε ο Rio είναι όντως μία πολύ καλή ιδέα για αρχή Αριάδνη, καλύτερα αυτόν εμπιστεύσου, εμένα μη με ακούς, είμαι τρελή και θα σε πάρω στο λαιμό μου (εκτός από το θρίλερ που θα σου πω, εκείνο βλέπεται άνετα :p )

αριαδνη είπε:
οπως τα περιγραφεις μου μοιαζει το χαλουιν σαν τις δικες μας τις αποκριες που ντυνομαστε
Ναι, έτσι είναι, με τη μόνη διαφορά ότι υποτίθεται ότι οι στολές είναι περισσότερο horror θεματολογίας. Λέω υποτίθεται γιατί όπως είπε κι ο Ελέφαντας πλέον ότι να'ναι βάζουν, αλλά τουλάχιστον βλέπεις ακόμα τερατάκια και παρόμοια. Και τα καταστήματα στολίζονται και ετοιμάζονται ανάλογα, είναι μία εμπορική μέρα όπως π.χ του Αγίου Βαλεντίνου, που όμως αντί για καρδούλες και αρκουδάκια βρίσκεις στολίδια κι εδέσματα σε μορφή τεράτων, φαντασμάτων κτλ :) Και το βράδυ πολλοί βγαίνουν έξω ντυμένοι και πάνε έτσι σε διάφορα μέρη για να διασκεδάσουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα