Final Fantasy Origins

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.816
Σαν τεραστιος φαν της σειρας Final fantasy οταν ακουσα για την κυκλοφορια του final fantasy origins ενθουσιαστηκα και τελικα οταν επιτελους το απεκτησα(ολοκληρη ιστορια περασα μεχρι να το παρω στα χερια μου)δεν με απογοητεψε σε τιποτα.

Το Final Fantasy Origins αποτελειται απο τα final fantasy I και II που πρωτοκυκλοφορησαν στο NES και που το I δεν κυκλοφορησε ποτε στην ευρωπη στην NES εκδοση οπως και το II το οποιο δεν κυκλοφορησε ουτε καν στην αμερικη.

Final Fantasy I:Απο αυτο το παιχνιδι ξεκινησαν ολα.Ακομα και σημερα παραμενει ενα παρα πολυ καλο παιχνιδι και με ικανοποιητικα επιπεδα δυσκολιας.Οι διαφορες σττην origins εκδοση σε σχεση με την NES ειναι παρα πολλες.Καταρχην τα γραφικα πλεον ειναι γεματα χρωματα και θυμιζουν τα Final fantasy που παιζαμε στο snes και γενικα θυμιζουν 16αμπιτα rpg και εχουν προστεθει διαφορα Cut scenes κατα την διαρκεια του παιχνιδιου.Φυσικα και ο ηχος εχει υποστει μεγαλη βελτιωση.Exουν αλαξει πολλα απο τα ονοματα των χαρακτηρων,των εχθρων των τοποθεσιων των αντικειμενων κτλ(Π.Χ ο Fighter τωρα λεγετε warrior o Black belt λεγετε Monk το sky castle τωρα λεγετε flying fortress κτλ).Εχουν προστεθει καποια νεα αντικειμενα οπως και περισσοτερα γραμματα οταν βαζουμε το ονομα του καθε χαρακτηρα.Επισης υπαρχει τωρα η επιλογη normal or easy που πρoσωπικα την χαρακτηριζω ανουσια για rpg game.Επισης εχει προστεθει η επιλογη να σωσει ο παικτης το παιχνιδι του σε οποιο σημειο θελησει και οχι μονο οταν βρισκεται στον χαρτη απλα αν κανει reset την κονσολα χανετε αυτο γιατι ειναι κατι το πρωσορινο και οχι μονειμο και πλεον υπαρχει και το Dash button ωστε να κυνητε γρηγορα ο χαρακτηρας κτλ.Γενικα το παιχνιδι με της βελτιωσεις ειναι φανταστικο και αποπνεει πολυ μεγαλη φρεσκαδα.

Final fantasy II:Το παιχνιδι αυτο εκτος του οτιι ειναι παρα πολυ καλο rpg ξενισε πολλους με τον τροπο που ανεβεναν τα στατιστικα του χαρακτηρα.Ξεχαστε τον κλασικο τροπο που ανεβαζαμε levels σε ολα τα rpg,Εδω για να ανεβουν τα HP των χαρακτηρων μας θα πρεπει στης μαχες να υποστουν μεγαλη ζημια.Ωσο ξυλο τρωτε δηλαδη τοσο πιο πολυ θα ανεβενουν.Οπως και ωσο πιο πολυ χρησιμοποιτε το magic τοσο ανεβενουν τα MP και ωσο πιο πολυ χρεισιμοποιηται ενα οπλο η ενα μαγικο τοσο πιο πολυ δυναμωνει.Οι βελτιωσης του παιχνιδιου σε γενικες γραμμες ειναι ιδιες με του final fantasy I απλα εχει προστεθει η επιλογη Auto target και το inventory απο 32 θεσεις που ειχε εχουν γιννει 64.Επισης οι εχθροι κτλ εχουν γιννει πιο ευκολοι απο το κλασικο και αυτο δεν μαρεσε καθολου.Οταν ομως τερματισεις το παιχνιδι σαν Bonus σε δηνει την επιλογη να παιξεις την κλασικη εκδοση του παιχνιδιου που πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο αλλα ετσι πρεπει να ειναι

Και τα δυο παιχνιδια ειναι φανταστικα και ωσοι δεν τα εχουν παιξει στην κλασικη εκδοση αλλα και ωσοι τα εχουν παιξει αξιζει να δουν οπωσδηποτε αυτο το Remake,θα περασουν ωραιες στιγμες και πολλες ωρες γιατι το καθε παιχνιδι εχει περιπου 30 ωρες gameplay.Παρα τα εκκατομυρια πολυγωνα και τα φανταχτερα γραφικα υπαρχουν rpg την σημερινη εποχη που δεν φτανουν ουτε στο ελαχιστο αυτα τα δυο διαμαντια.

Προβολή συνημμένου 41250Προβολή συνημμένου 41251


[video=youtube;BTVV6-FXHYY]http://www.youtube.com/watch?v=BTVV6-FXHYY
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλή συλλογή αν και τώρα πλέον πιο πολύ για συλλεκτικούς και μόνο λόγους προτείνεται (κατά τη γνώμη μου) καθώς υπάρχουν ως ξεχωριστές κυκλοφορίες στο psp με συνολικά μικρότερη τιμή αν δεν κάνω λάθος.
 
Δικειο εχεις φιλε Krem13 αλλα προσωπικα τα προτιμω χιλιες φορες στην τηλεοραση μου παρα στο psp.
 
metalcandyman είπε:
Δικειο εχεις φιλε Krem13 αλλα προσωπικα τα προτιμω χιλιες φορες στην τηλεοραση μου παρα στο psp.
'ντάξει ο καθένας με τα γούστα του,εγώ για παράδειγμα προτιμώ τα 2-3 πρώτα στα φορητά συστήματα μιας και ήταν πιο απλοϊκά και τα υπόλοιπα στη τηλεόραση.

α,πόσο σου κόστισε η συλλογή;
 
krem13 είπε:
'ντάξει ο καθένας με τα γούστα του,εγώ για παράδειγμα προτιμώ τα 2-3 πρώτα στα φορητά συστήματα μιας και ήταν πιο απλοϊκά και τα υπόλοιπα στη τηλεόραση.
α,πόσο σου κόστισε η συλλογή;
Το συγκεκριμενο το εχω αγορασει οταν πρωτοκυκλοφορησε το 2003 δηλαδη 50 ευρω αν θυμαμαι καλα.Εχω ολες της κονσολες και παρα πολλα παιχνιδια κτλ αλλα δεν χαρακτηριζω τον εαυτο μου συλεκτη γιατι οτι εχω το εχω απο οταν πρωτοκυκλοφορησε δεν εχω αγορασει ποτε στην ζωη μου παιχνιδι,κονσολα κτλ απο ebay,amazon κτλ.Ειμαι απλα ενας φανατικος gamer.
 
Νομίζω ότι κυκλοφορούν και για virtual console στο Wii, τα παραπάνω.
 
Ωραιο review metalcandyman !! δεν εχω ασχοληθει με αυτα τα παιχνιδια ποτε...Θα τα παιξω σιγουρα καποια στιγμη.
 
Ajax87 είπε:
Ωραιο review metalcandyman !! δεν εχω ασχοληθει με αυτα τα παιχνιδια ποτε...Θα τα παιξω σιγουρα καποια στιγμη.
Φιλε θα σε προτεινα να παιξεις ολα τα Final fantasy απο την εποχη του NES μεχρι σημερα.Ωσα δεν εχεις παιξει δηλαδη.θα περασεις δεκαδες ωρες γιατι ολα ειναι πολυ μεγαλα και γενικα υπεροχα.
 
metalcandyman είπε:
Φιλε θα σε προτεινα να παιξεις ολα τα Final fantasy απο την εποχη του NES μεχρι σημερα.Ωσα δεν εχεις παιξει δηλαδη.θα περασεις δεκαδες ωρες γιατι ολα ειναι πολυ μεγαλα και γενικα υπεροχα.
στο snes ειχα παιξει 1 αλλα πανε πολλα χρονια απο τοτε .. μετα εχω παιξει το ff8 το ps1 και τα ffx και ffxii στο ps2.. Χρονος να υπαρχει παιχνιδια να παιξω εχω τονους...
 
Έχω και την συλλογή Origins στο Playstation και τα παιχνίδια χωριστά για το PSP. Ξέρω ότι είμαι απαράδεκτος, αλλά δεν τα έχω παίξει ακόμα, παρά μόνο μια-δυο ώρες το καθένα. Σίγουρα θα τα παίξω στο μέλλον. Και το 3 έχω για το Nintendo DS, αλλά θα το πιάσω στο μέλλον Από τα παιχνίδια της σειράς έχω ολοκληρώσει το Anthology (4 & 5), το 6 δεν το ολοκλήρωσα γιατί είχα κολλήσει κάπου και δεν ήξερα πως να προχωρήσω. Έχω ολοκληρώσει ακόμη το 7, το 9, το 10 και το 10-2. Στο 8 έχω φτάσει μέχρι το τελικό boss Ultimecia αλλά ποτέ δεν μπορώ να το νικήσω. Τα 12 και 13 τα έχω παίξει μέχρι ενός σημείου, αλλά τελικώς τα παράτησα γιατί δεν μου άρεσαν ως παιχνίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rheinmetall είπε:
Έχω και την συλλογή Origins στο Playstation και τα παιχνίδια χωριστά για το PSP. Ξέρω ότι είμαι απαράδεκτος, αλλά δεν τα έχω παίξει ακόμα, παρά μόνο μια-δυο ώρες το καθένα. Σίγουρα θα τα παίξω στο μέλλον. Και το 3 έχω για το Nintendo DS, αλλά θα το πιάσω στο μέλλον Από τα παιχνίδια της σειράς έχω ολοκληρώσει το Anthology (4 & 5), το 6 δεν το ολοκλήρωσα γιατί είχα κολλήσει κάπου και δεν ήξερα πως να προχωρήσω. Έχω ολοκληρώσει ακόμη το 7, το 9, το 10 και το 10-2. Στο 8 έχω φτάσει μέχρι το τελικό boss Ultimecia αλλά ποτέ δεν μπορώ να το νικήσω. Τα 12 και 13 τα έχω παίξει μέχρι ενός σημείου, αλλά τελικώς τα παράτησα γιατί δεν μου άρεσαν ως παιχνίδια.
Εχω τερματισει οτι υπαρχει απο Final fantasy πανω απο 2 φορες το καθενα το λιγοτερο και φιλε Rheimetall συμφωνω απολυτα μαζι σου.Τα 12 και 13 δεν μαρεσαν καθολου αλλα τα τερματισα μονο και μονο γιατι δεν θελω να αφηνω παιχνιδια μισοτελειωμενα.
 
Για όποιον ενδιαφέρεται έγραψα την ιστορία της ίδρυσης της Square και του δημιουργού της σειράς Final Fantasy, Hironobu Sakaguchi, στο thread 2001: A Game Odyssey. Τα αμέσως προηγούμενα posts είναι για τα παιχνίδια του προγραμματιστή των πρώτων τριών Final Fantasy και του Secret of Mana, Nasir Gebelli πριν πάει στην Ιαπωνία. Oπότε κατά μια έννοια είναι το Final Fantasy...Origins. :)
 
Πίσω
Μπλουζα