Final Fantasy VII - Ελληνική Μετάφραση

Agahnim

Retro Member
Joined
4 Αύγ 2012
Μηνύματα
143
Αντιδράσεις
9
Τα χρονια πέρασαν.. Οι ελάχιστοι Ελληνες romhackers δεν ασχολίθηκαν.. Το αποθυμένο όμως έμεινε..

Αποφάσισα να μεταφράσω το Final Fantasy VII στα Ελληνικά!

Ψάχτηκα αρκετά και νομίζω πως κατάφερα να βρω οτιδήποτε χρειάζεται για να μεταφράσω αυτό το παιχνίδι ...εκτός απο χρόνο.

Το παιχνίδι είναι τεράστιο. Δεν θα μπορούσε να γίνει εύκολα η μετάφραση απο ένα μόνο άτομο. Γι αυτό χρειάζομαι τι βοήθεια σας.

Χρειάζομαι άτομα που λατρέβουν ακόμα αυτό το παιχνίδι και γνωρίζουν καλά αγγλικά για να γίνουν μεταφραστές. Δεν χρειάζονται γνώσεις προγραμματισμού, romhacking ή τίποτα τέτοιο. Μόνο ελεύθερο χρόνο, όρεξη, νοσταλγία και αγγλικά

 


Ας γίνει λοιπόν. Ελάτε να φτιάξουμε την <>

 


περισσότερες πληροφορίες: http://ff7gr.blogspot.com/
 
Πολυ καλη σκεψη, μπραβο.

το παιχνιδι ειναι πραγματι μεγαλο, πως εισαι σιγουρος οτι θα "συναντησεις" ολους τους δυνατους διαλογους? θα κανεις hack μονο το κομματι του CD που εχει διαλόγους? Και ας υποθεσουμε οτι βρισκω χρονο, πως θα γινει η μεταφραση? θα μου στειλεις τα αγγλικα κειμενα σε word και θα στα στειλω στα ελληνικα σε word?
 
φιλε mike

σχετικα με την εύρεση των διαλογων μην ανησυχεις. Ηδη εχω εξαγει ολους τους διαλογους απο το παιχνιδι και απλα περιμένουν να μεταφραστουν.

Η μετάφραση γίνετε ως εξης:

1. στέλνω μέρος των διαλόγων (σε μορφη txt) μαζι με οδηγίες

2. μεταφράζονται ΑΥΣΤΗΡΑ συμφωνα με τις οδηγιες

3. στέλνονται πίσω σε μενα και αφου δω οτι η δουλεια εγινε σωστα, τους εισαγω πισω στο παιχνιδι.

για περισσοτερες πληροφοριες αλλα και να κανεις αιτηση για να γινεις μεταφραστης, κανε κλικ εδώ
 
Καλή τύχη με το προτζεκτ.

Μία παρατήρηση. Το thread έπρεπε να το βάλεις στο section για PCs μιας κι απ'ότι διάβασα θα ασχοληθείς με την Windows version του.
 
@Scatman: ok εχεις δικιο. Μαλλον το εβαλα σε λαθος κατηγορια.. ας το μεταφερει καποιος moderator στην σωστη

@Nemo: thanx a lot man :) παντως το project του ΜΚ4 δεν ειναι dead. το συνεχίζω αλλα με πολυ αργους ρυθμους.

τωρα σχετικα με το FF7.. μην δισταζεται παιδια.. αν ο καθενας μεταφρασει απο λιγο, σε κανα μηνα θα ναι ετοιμο το παιχνιδι.
 
Δοκίμασες να ρωτήσεις στην ελληνική κοινότητα του Final Fantasy; (δεν βρίσκω πρόχειρο το link τους) Θα υπάρχουν αρκετοί καμένοι πρόθυμοι για να σε βοηθήσουν. :p
 
αν λεμε την ιδια κοινοτητα, πλεον εχει μόνο bots. oχι members:D

μηπως τα bots βοηθίσουν; :D
 
Παιδια για σας ειδα το post του παιχνιδιου final fantasy 7 και μου αρεσε, εγω ψαχνω απο κανενα περιοδικο την λυση του παιχνιδιου final fantasy 12 για το ps2, ισως να υπαρχει σε κανενα ελληνικο περιοδικο. Οποιος γνωριζει κατι ας το πει εδω η σε προσωπικο μηνυμα, σας ευχαριστο εκ' τον πρωτερον
 
Πίσω
Μπλουζα