Firefox 3.0 VS Opera 9.5

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
Βγήκαν επιτέλους οι επίσημες εκδόσεις των δύο εναλλακτικών internet browsers. Είναι καλύτεροι, είναι ασφαλέστεροι, είναι ταχύτεροι με ένα πλήθος από πρόσθετες λειτουργίες και διεκδικούν ένα ακόμη μεγαλύτερο μερίδιο των χρηστών, ο καθένας φυσικά για την πάρτη του. Έχοντας αρκετό καιρό εγκατεστημένη την beta από την πρόταση που ακούει στο όνομα Firefox, η οποία έχει πλέον ως επίσημο αριθμό έκδοσης το 3.0 μπορώ να πω ότι η διαφορά σε αρκετά επίπεδα χρηστικότητας και ασφάλειας είναι εμφανής. Για τον Opera δεν μπορώ να πω πολλά, καθώς δεν τον έχω δοκιμάσει, όμως και αυτός υπόσχεται μεγαλύτερες ταχύτητες και πιο ασφαλή περιήγηση. Για να δείτε τα χαρακτηριστικά τους, αλλά και για να κατεβάσετε τις νέες εκδόσεις, κάντε μία βόλτα από τις αντίστοιχες ιστοσελίδες τους:



9.5
 
Όντως και οι δύο μεγάλοι ανταγωνιστές έχουν θέσει πλέον υψηλότατα στάνταρντς και όποιον απ'τους δύο κι αν επιλέξετε σίγουρα δεν θα βγείτε χαμένοι. Κατέβασα πρωί πρωί την έκδοση 3 του Firefox και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Έχοντας παίξει εκτεταμένα με την έκδοση 9.5 του Opera (Codename:Kestrel) , του οποίου είμαι και φανατικός (κατεβάζω όλα τα snapshot builds) το μόνο που έχω να πώ είναι οτι οι διαφορές σε ταχύτητα με την προηγούμενη έκδοση είναι κάτι παραπάνω απο εμφανείς. Ομοίως και στο θέμα της ασφάλειας τα βήματα που έγιναν είναι αρκετά και πλέον ένας browser απο μόνος του μπορεί να σε γλιτώσει απο άπειρες κακοτοπιές (μόλις προχθές έλαβα ένα περίεργο λίνκ στον Messenger - και πατώντας πάνω - σαν κλασσικός αφηρημένος - ο Opera δεν το άνοιξε κάν προειδοποιώντας με οτι το site είναι επικίνδυνο). Επιπροσθέτως , το νέο σκίν με την μαύρη μπάρα είναι εξαιρετικό (κάποιους τους χάλασε - αλλα κάθε αλλαγή και δύσκολη), η προσθήκη του Opera Link (online συγχρονισμός bookmarks-rss κλπ) και το ήδη υπάρχον χρησιμότατο Speed Dial (κάτι σαν τις ταχείες κλήσεις του κινητού) κάνει το πακέτο ακόμη πιο ελκυστικό.

Στην παρέα όμως, υπάρχει και τρίτος σοβαρός ανταγωνιστής πλέον με σοβαρές βλέψεις στην αγορά των multiplatform browsers και δεν είναι άλλος απο τον Safari της Apple ο οποίος στα πρώτα τέστ είναι ένα κλίκ γρηγορότερος απο τον Opera και δύο απο τον FF. Όσο έπαιξα μαζί του μπορώ να πώ οτι δεν με προβλημάτισε τίποτα, εκτός απο το σπαστικό font smoothing που δείχνει τα fonts πιο χοντρά και ελαφρώς δυσανάγνωστα (το οποίο δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί - αλλα θεωρείται καλύτερο για monitors πολύ υψηλής ανάλυσης). Παρόλα αυτά, ο Safari ειναι φιλικότατος, ταχύτατος και δίνει ένα Mac feel στους κρυφούς οπαδούς των Mac που χρησιμοποιούν (ακόμη) Windows. Όσοι πιστοί λοιπόν, κατεβάστε την εκδοση για Windows απο εδώ...

Τέλος, σε περίπου ένα μήνα θα κάνει και το βήμα η μεγάλη κυρία του Software, καθώς βγαίνει ο IE8 Beta 2 ο οποίος σε αντίθεση με τους παλαιότερους (crappy) IE, θα είναι πλήρως ευθυγραμμισμένος με τα νέα Web Standards, πράγμα που σημαίνει οτι σιγά σιγά τελειώνουν τα site που ανοίγουν μόνο με IE και με κανέναν άλλο. Αυτό κι αν είναι βήμα ....

Εν αναμονή (περισσότερων) εξελίξεων λοιπόν ...

Παρόλα αυτά τo Acid 3 Test δεν το περνάει κανείς ακόμη. Μήπως βιάστηκαν λίγο;

Συννημένα : Browsers σε δραση (φρέσκες φρέσκες φωτο :p )
 
Διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας το παραπάνω post δεν μπορώ να πιστέψω ότι γράφτηκε από τον Keeper .

Δεν έθαψε τον Firefox και δεν λιθοβόλησε τον safari/konqueror παρόλο που είναι της.... Apple με κώδικα από GPL browser !!

Όλα μπορεί να συμβούν σήμερα :)

Για να προσθέσω και εγώ το λιθαράκι μου, safari δεν βάζω με τίποτα στο PC μου γιατί δε μου αρέσει ο αρχικός τρόπος διάθεσης της Apple (δες itunes update) . Στην Ελλάδα έχουμε μια έκφραση για αυτό που έκανε αλλά δεν θα τη μεταφέρω εδώ.

FF 3 χρησιμοποιώ από τις πρώτες beta αλλά δεν έχω και τόσο καλά λόγια να πω για την σταθερότητα του. Αυτά τα γράφω έχοντας την beta3 ακόμα. Όταν βγει το πρώτο patch θα "ενημερωθώ" :)

Κατά τα άλλα από features ρίξτε μια ματιά στην url bar και στα tags.
 
Καλα...ειναι τουλαχιστον φαιδρο να μας ενημερωνει η m$ για τα security problems των αλλων :D
 
Το κακο στον ΦΦ 3 ειναι η ασυμβατοτητα στα εξτενσιον :(
 
Τα extensions ανανεώνονται με καταιγιστικό ρυθμό, αμφιβάλω εάν μέχρι το τέλος της εβδομάδας υπάρχει κάποιο που να μην είναι συμβατό. Ήδη τα πιο διαδεδομένα έχουν ανανεωθεί, ακόμα και ο Αγγλο~Ελληνικός ορθογράφος, ενώ έχουν προστεθεί δεκάδες άλλα νέα όπως το Fast Dial ;)

firefox-fast-dial-thumb.png
 
Λεει κατι αυτο που μπορει να μας βοηθησει; (δεν ειμαι developer)
 
Οχι, είναι για developers και αναφέρει τί πρέπει να κάνουν για να παίζουν τα addons τους στη νέα έκδοση.

Εμένα μ'αρέσει π FF3. Οντως είναι πιο γρήγορος από τον προηγούμενο και το κατάλαβα αμέσως στη δουλειά που δεν έχουμε και ιδιαίτερα γρήγορη γραμμή. Οι σελίδες φορτώνουν αισθητά γρηγορότερα. Και όχι, δεν ισχύει αυτό που λένε ότι "Επλυνα το αμάξι μου και μου φαίνεται ότι πάει πιο γρήγορα":D

Πλέον ο IE υπάρχει στο πισί μου μονο για να δουλεύω τις ASPX και Visual webgui εφαρμογές που έχω φτιάξει για τους χρήστες.
 
Μήπως μιλάς για τα plugins - πρόσθετα > επεκτάσεις; Εάν ναι τότε τα πιο πολλά και δημοφιλή είναι σχεδόν ανανεωμένα ήδη και συμβατα με την 3.0 Όσα δεν είναι θα είναι πολύ σύντομα...
 
Epiphany............ :bow:

...... και όλα τ' άλλα ακολουθούν ..... :)
 
Α ρε Τεφλον....πρεπει να συναντηθουμε καποια στιγμη :thumbup:

(προσωπικα το παλευω και με Galleon ακομα ;) )
 
Μόλις έχασε έναν χρήστη...

...ο Firefox 3, διότι δεν υποστηρίζει Windows 98...

Από σήμερα μία ψήφο, στον Opera 9.5 από εμένα! Άντε να συνηθίσεις, τώρα, νέο browser, από την αρχή... :shake:
 
Επιβεβαιώθηκε αυτό που διατυμπανίζανε οι developers του firefox 3.

Έχει τη καλύτερη διαχείριση μνήμης έναντι των ανταγωνιστών του.

Τον εγκατέστησα και εγώ και μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής δεν έχει crashάρει οπότε μάλλον λυσανε εκείνα τα memory leaks
 
Ace είπε:
Από σήμερα μία ψήφο, στον Opera 9.5 από εμένα! Άντε να συνηθίσεις, τώρα, νέο browser, από την αρχή... :shake:
Χωρίς υπερβολές, όταν τον συνηθίσεις δεν θα μπορείς να γυρίσεις πίσω. Απο τότε που έβαλα όπερα (πάνε 2 χρόνια τώρα) , έχω προσπαθήσει κανα 2 φορές να αλλάξω για καμμια βδομάδα (λόγω προβλημάτων με κάποια snapshot builds που κατεβάζω ανελλειπώς) και δεν καταφέρνω να ζήσω ούτε μια βδομάδα χωρίς Opera.

Ειδικά το δεξί mouse button κρατημένο - κλίκ στο αριστερό που κάνει Back εν ριπή οφθαλμού (αλλα και αριστερο - δεξι κλικ που κανει Forward) τα θεωρώ πλέον απαραίτητα και περιμένω υλοποίηση τους και στα παράθυρα των Windows :thumbup:

Μην πουμε για το Quick Dial, που επίσης αν το συνηθίσεις όλες οι άλλες shortcut λύσεις σου κακοφαίνονται (και μην πεί κανεις για plugin στον FF γιατί μέεεχρι να βρείς πως το λένε και άαααν ειναι συμβατό και πως ενεργοποιείται κλπ κλπ έχεις εγκαταστήσει 10 φορές τον Opera με όλα του τα καλούδια preinstalled)....

Η επίσημη Opera Clan του GRM σε καλοσωρίζει και σε καλεί να γραφτείς στο group που μόλις τώρα εμπνεύστηκα :D

...ελάτε και οι υπόλοιποι Opera Users, μην ντρέπεστε. Είμαστε λίγοι αλλα διαλεχτοί :p
 
Χμμ για να δούμε πόσο δύσκολο είναι.

Σε FF 3 πάμε Tools->Add Ons

Στο παράθυρο που ανοίγει πάμε Get Add Ons (προφανώς) και μετά Get Recomended Addons να μας προτείνει αυτό κάποια ενδιαφέροντα add ons

Από τη λίστα εγώ διάλεξα στα γρήγορα το

Video DownloadHelper




Better Gmail 2

URL Fixer

FireGestures

Delicious Bookmarks

Firefox Companion for eBay

Fast Dial

αυτά είναι μερικά που διάλεξα εγώ από τα recommented. Το fast Dial και το FireGesture είναι αυτά που δυσκολεύεται να βρει ο Keeper:cool:
 
Εμείς τα έχουμε έτοιμα και με καλύτερη διαχείρηση μνήμης (μιας και είναι built-in) , εσείς κάντε τις χαρτορίχτρες για να μαντέψετε πως τα έχει πεί ο καθένας :tease:

... άσε που δεν είναι και επίσημα του FF αλλα αμφιβόλου προελεύσεως
 
Ρε συ Αντωνη μην το κανεις αυτο !!!! αστον να το ψαξει, να παλεψει, να λιωσει πανω στο πληκτρολογιο, να περασουν μερικα χρονια - να τον ακουω να λεει συνεχεια ποσο δυσκολο ειναι το extension system του firefox και μετα ελα και κανε τις αποκαλυψεις αυτες.

Τωρα το εκανες πολυ ευκολο και δεν επρεπε.....

(ελεεεεοοος)
 
Seriously, WTF?

Ρε συ Αντωνη μην το κανεις αυτο !!!! αστον να το ψαξει, να παλεψει, να λιωσει πανω στο πληκτρολογιο, να περασουν μερικα χρονια - να τον ακουω να λεει συνεχεια ποσο δυσκολο ειναι το extension system του firefox και μετα ελα και κανε τις αποκαλυψεις αυτες.
Δεν είναι δύσκολο , crappy είναι. Υπάρχει διαφορά ...

...και θέλει και δίπλωμα μέντιουμ :p
 
Πίσω
Μπλουζα